Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Imprimanta Canon IP 1500 - probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Nagash

Nagash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2006
Salutare,

Am o mica problema cu o imprimanta Canon IP1500.Cand ii dau comanda print imi apare mesajul "waste ink is full, please contact .... ".Se poate remedia aceasta problema ? Este absolut necesar sa duc imprimanta la un service ? Se poate gasi un ghid , gen " Home made " .....

Va multumesc.

#2
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007
Nu trebuie nici un ghid doar putina atentie. Desfaci imprimanta si cauti buretul ala pe care se aseaza capul imprimantei cand nu e folosit. Il scoti si-l speli dc se mai poate. Dc nu, cauti ceva material asemanator, si-l inlocuiesti. Good to go!! Succes. Intre timp mai uita-te si la cap si mai curata ce poti, imprimanta aia e super dc stii sa ai grija de ea.

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,873
  • Înscris: 27.06.2006

 Nagash, on Jul 16 2007, 18:38, said:

Salutare,

Am o mica problema cu o imprimanta Canon IP1500.Cand ii dau comanda print imi apare mesajul "waste ink is full, please contact .... ".Se poate remedia aceasta problema ? Este absolut necesar sa duc imprimanta la un service ? Se poate gasi un ghid , gen " Home made " .....

Va multumesc.


Salut

Eu am pe aici si un Canon mai vechi... BJC 2000.
Asa este... cand imprimanta curata capul de imprimare cerneala este depozitata (absorbita) in "waste ink absorber".
Ce este asta: o simpla bucata de material absorbant. La BJC 2000 absorbantul are aspectul unei bucatzi de pasla de 8mm grosime care este asezat la baza cutiei imprimantei si are o suprafatza cam cat imprimata.
La un moment dat am sunat la service Canon - absorbantul era scump...
Dupa mai multe resetari pentru "waste ink error" am scos absorbantul care era imbibat cu cerneala, l-am spalat cu apa rece....vezi ca are cerneala multa si face mizerie...l-am uscat si l-am pus inapoi.
A disparut mesajul de eroare "waste ink error".

Gabi
consumabile.org

#4
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005
si se scoate usor?
ca la MP 160 trebuie sa faci bucatele imprimanta ca sa ajungi la buretele ala,care nu ocupa toata suprafata imprimantei

#5
mihosh

mihosh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2007
buna!eu nu ma prea pricem la calculatoare si anexe...prin urmare am si eu o problemuta.mi-am luat multifunctionala canon MP 160 ,imprimanta merge super,dar cand vreau sa scanez imi apare ceva de genul
"Cannot comunicate with scanner.Cable may be disconnected or scanner may be turned off.Check status.Scanner driver will be closed.Code:2,155,0"
banuiesc ca din moment ce imprimanta functioneaza ,cablul nu are nimic iar scannerul chiar era deschis.imi poate spune cineva ce si cum?
Multumesc!

Edited by mihosh, 17 July 2007 - 10:16.


#6
internet225

internet225

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.06.2005

 mihosh, on Jul 17 2007, 11:15, said:

buna!eu nu ma prea pricem la calculatoare si anexe...prin urmare am si eu o problemuta.mi-am luat multifunctionala canon MP 160 ,imprimanta merge super,dar cand vreau sa scanez imi apare ceva de genul
"Cannot comunicate with scanner.Cable may be disconnected or scanner may be turned off.Check status.Scanner driver will be closed.Code:2,155,0"
banuiesc ca din moment ce imprimanta functioneaza ,cablul nu are nimic iar scannerul chiar era deschis.imi poate spune cineva ce si cum?
Multumesc!

pai inseamna ca problema e cablul;vezi sa fie USB 2.0

#7
easycom_uk

easycom_uk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 05.04.2007

 internet225, on Jul 17 2007, 09:19, said:

pai inseamna ca problema e cablul;vezi sa fie USB 2.0

Ceea ca poate fi problema cu cablu, e lungimea lui, unele modele de Canon din pacate au probleme serioase cu USB2.0 dc cablul nu e cel mai scurt posibil. In cazul asta, eu chiar recomand incercarea contrariului si anume pe un port USB1.0 Fiind multifunctionala recomand incercarea copiatorului, apoi (in cazul in care functioneaza), verificarea driverului, iar in softul folosit pt scanare sa fie ales modelul adecvat de scanner. In plus la multe scannere este un buton de "LOCK" care trebuie deschis, altfel scannerul nu functioneaza.

#8
mihosh

mihosh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.07.2007
cablul are 1,8 m exista mai scurte?o sa caut!nu stiu daca e USB.2 caci nu scrie deloc;dar daca nu era,imprimanta ar fi functionat?pot scana de pe hartie direct la imprimanta,insa nu in calculator.

#9
Nagash

Nagash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.07.2006

 easycom_uk, on Jul 16 2007, 16:55, said:

Nu trebuie nici un ghid doar putina atentie. Desfaci imprimanta si cauti buretul ala pe care se aseaza capul imprimantei cand nu e folosit. Il scoti si-l speli dc se mai poate. Dc nu, cauti ceva material asemanator, si-l inlocuiesti. Good to go!! Succes. Intre timp mai uita-te si la cap si mai curata ce poti, imprimanta aia e super dc stii sa ai grija de ea.


Multumesc pentru sfaturi.Am efectuat operatia de spalare.Totusi, imprimanta imi arata acelasi mesaj :cursing: .Prin urmare am studiat forumul  (multumesc Softpedia) si am gasit rezolvarea situatiei :coolspeak: .Trebuie facut si o resetare a vasului de cerneala reziduala.Am ales varianta mecanica si totul este ok.

#10
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 Nagash, on Jul 17 2007, 14:20, said:

Multumesc pentru sfaturi.Am efectuat operatia de spalare.Totusi, imprimanta imi arata acelasi mesaj :cursing: .Prin urmare am studiat forumul  (multumesc Softpedia) si am gasit rezolvarea situatiei :coolspeak: .Trebuie facut si o resetare a vasului de cerneala reziduala.Am ales varianta mecanica si totul este ok.
pt resetare definitiva trebuie sa folosesti softul de reset. Daca ai intrat doar in service mod scoate iimprimanta din priza si ai sa vezi ca nu mai merge.
ID   copiatoare_imprimante

#11
copiatoare_imprimante

copiatoare_imprimante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 05.03.2007

 Nagash, on Jul 16 2007, 18:38, said:

Salutare,

Am o mica problema cu o imprimanta Canon IP1500.Cand ii dau comanda print imi apare mesajul "waste ink is full, please contact .... ".Se poate remedia aceasta problema ? Este absolut necesar sa duc imprimanta la un service ? Se poate gasi un ghid , gen " Home made " .....

Va multumesc.
Daca nu ai rezolvat problema intra pe ID  copiatoare_imprimante sa-ti dau soft de reset.

#12
abbi

abbi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.11.2006
Tot cu o imprimanta Canon pixma ip 1500 am si eu probleme. Am facut refill la cartusul negru si de atunci listeaza cu pauze, adica unele randuri se vad perfect, altele pe jumatate. Sa fie de vina cartusul? Il am de 2 ani si am l-am tot umplut. Va rog spuneti-mi daca pot rezolva problema acasa sau trebuie sa duc imprimanta la service. Sau solutia ar fi un cartus nou? Multumesc pentru eventualele sugestii

#13
madbusu

madbusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 21.12.2006
am si eu un canon ip 1600 ....cred ca mi s-a uscat cartusul de culoare neagra adia sigur ..nu am mai folosit-o de cateva luni .....mai pot sa ii fac ceva ....PG 40  B !!!!

#14
rockafela

rockafela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.01.2007
Pt toti posesorii de Canon care au probleme cu eroarea 2,155,0 rezolvarea este un cablu usb nou, daca se poate de calitate superioara

#15
RADC

RADC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2008
Am o imprimanta CANON PIXMA IP 1500.
mi-a dat o eroare: " waste ink absorber is full".
am gasit pe acest forum cum sa-i fac resetarea, am reinstalat driverul,  dar acum imi scoate paginile albe. se pare ca totusi el vrea sa scrie ceva (se aude ca si cum scrie), dar paginile tot albe.
recuniosc ca am curatat capul de scriere.
ma poate ajuta cineva?

#16
tudyy

tudyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2008
o fi tarziu dar poate sunt de ajutor.
Impimanta mea e canon IP1000 (foarte asemanatoare cu IP1500)...si dupa multe printari am primit mesajul cu
"waste ink is full...."..... cum am procedat...:

1. Opresc si aprind imprimanta, tinand capacul deschis, pana cand cartusele ajung in stanga.....le opresc fortat si opresc imprimanta..(fac acest lucru deoarece voi avea nevoie de spatiu in dreapta unde se afla colectorul cu pricina.
2. Dau carcasa imprimantei jos....(e fixata in 2 suruburi...)
3. In coltul din dreapta se afla colectorul de deseuri......se scot cei doi "bureti"..cu ajutorul unui obiect subtire ("buretii" au forma dreptunghiulara si au pe margini niste cauciuc)
4. Se spala "buretii" cu apa rece pana devin albi.....se sterg cu un servetel si se usuca cu freonu.
5. Se monteaza inapoi in colector in locasurile corespunzatoare (unul e mai mare si celalalt mai mic)
6. Se reseteaza imprimanta in urmatorul fel:
- se scoate cablul de alimentare;
                                                            - se apasa butonul power si se tine apasat
                                                     - cu butonul power apasat se baga inapoi cablul de alimentare (se aprinde LED-ul verde)
                                                                 - se da drumul butonului (LED-ul verde se va stinge)
                                                                 - se apasa din nou butonul power....(care nu se va mai face portocaliu)
7. Mesajul cu eroarea nu va mai aparea...DAR......imprimanta s-ar putea a nu mai tipareasca.(paginile ies albe)
8. In acest caz curatati capetele de scriere folosind optiunea "Cleaning" din meniul de intretinere al imprimantei (Start/Printer and Faxes/click dreapta pe icoana imprimantei/ properties/Maintenance)


     Si ati rezolvat problema.

#17
mirri

mirri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.11.2008
ma bucur enorm ca v-am gasit!! Am reusit cu sfaturile voastre sa-mi rezolv problema imprimanteiiP1500. Multumesc muult!!

#18
bittersweet_blood11

bittersweet_blood11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2009
Salutare! Am si eu o problema si sper sa obtin ajutorul vostru.Am o imprimanta Canon IP1000 si nu mai functioneaza cum trebuie,nu mai printeaza.Desi am inlocuit cartusurile ,atunci cand incerc sa scot ceva imi da urmatorul mesaj:

Operator error.
Press printer's RESUME button.
If this doesn't clear the error, cancel printing and turn the printer off and then back on.

The following ink tanks are running low.
  Black [24]
One or more ink tanks might have been replaced when the printer's front cover was opened.
If you have replaced them with new ones, reset the ink counter on the Maintenance tab of the printer driver.

Am incercat sa respect cerintele dar nu merge.
Va rog,daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate