Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Reguli pentru un program nou

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Ajuns intr-o discutie m-am facut super curios:
Sa zicem ca io fac intr-un anumit limbaj de programare un program, X, si vreau .. s-l scot pe piata; am doua variante, gratis sau cu plata;
Daca il scot gratis, adica pur si simplu il pun pe o pagina, il mai trimit pe la alte siteuri etc, eu am vreo obligatie?, ma verifica cineva daca am facut programul conform vreo-unor reguli? imi cere cineva (oficial) sa dovedesc ca am folosit un Visual C++ licentiat corect, un delphi cumparat de la mama lui...? etc...
Daca vreu sa--mi vând programul X, aici cam care e .. legislatia?, ce trebuie sa fac?, ca banuiesc ca nu am voie, legal, sa-l trag eu pe CD-uri si sa ma duc pe strada si sa-mi vând CD-ul cu 100.000 lei, sau cât l-oi vinde... La fel si aici: vine cineva sa ma verifice despre cum, in ce conditii am facut programul?, imi zicie cineva: "amenda 2000000 ca ai lucrat intr-un Visual c fara licenta" , Imi cere cineva taxa pentru banii, eventual, castigati? deci: pentru a vinde programul X cam care ar fi pasii?
Nu am nici cea mai mica idee de existenta unor drepturi sau obligatii in domeniu asta, asa ca astept niste informatii ceva, ca-s chiar curios?

#2
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
hai ma.. nu raspudne nimeni, nu stie nimeni? macar unde sa ma informez... ?

#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
mah, da' un PM lui Adius ... te ajuta el! Shtiu ca e in tema cu asha ceva!

#4
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
din cate stiu eu, daca faci un program si vrei sa-l vinzi trebuie sa-l inregistrezi la oficiul de marci (sau ceva de genul asta). din cate stiu aia nu te intreaba nimic de genul: e facut cu program licentiat?
daca vrei sa vinzi softul fara sa-l inregistrezi la bajeti primesti nu stiu ce amenda.
Stiu un timp care a facut un soft si a dat vreo 18 mil sa-l inregistreze la oficiul asta sau ce naiba e.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate