Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Maroc

- - - - -
  • Please log in to reply
559 replies to this topic

#1
betamax3

betamax3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 25.10.2006
Nu stie nimeni nimic despre Maroc? Am dat cu "search" dar n-am gasit decat un topic referitor la un revelion in Maroc, topic inchis la ora asta. Am primit de la un fost partener de afaceri o invitatie de a petrece o luna in Rabat, la una din vilele lui de vacanta (pe "barba" lui, dar n-as vrea sa-i fortez mana, nici n-ar fi frumos). Deci m-ar interesa cam cum is preturile la restaurante, pizzerii, chestii d-astea. Si nu in ultimul rand, de ce sunt biletele de avion asa de scumpe ( aproape 500 euro) ? Altii se duc cu banii astia 2 saptamani "all-inclusive", asa ca nu mai e nici o smecherie cu invitatia respectiva, careia ma gandesc serios daca sa-i dau curs sau sa gasesc o scuza plauzibila. Va multumesc.

#2
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 betamax3, on Jul 16 2007, 10:14, said:

Nu stie nimeni nimic despre Maroc? Am dat cu "search" dar n-am gasit decat un topic referitor la un revelion in Maroc, topic inchis la ora asta. Am primit de la un fost partener de afaceri o invitatie de a petrece o luna in Rabat, la una din vilele lui de vacanta (pe "barba" lui, dar n-as vrea sa-i fortez mana, nici n-ar fi frumos). Deci m-ar interesa cam cum is preturile la restaurante, pizzerii, chestii d-astea. Si nu in ultimul rand, de ce sunt biletele de avion asa de scumpe ( aproape 500 euro) ? Altii se duc cu banii astia 2 saptamani "all-inclusive", asa ca nu mai e nici o smecherie cu invitatia respectiva, careia ma gandesc serios daca sa-i dau curs sau sa gasesc o scuza plauzibila. Va multumesc.

De obicei, companiile aeriene "obisnuite" baga niste preturi ridicate pe destinatii mai nisate cum ar fi Africa de Nord. Acum cativa ani cand tot frecam Sarajevo (in interes de servciu), biletele costau cam cat un bilet in jurul lumii :)
Cel mai ok este sa zbori cu un low cost airline la Barcelona sau Madrid si de acolo un alt low cost (RyanAir si Atlas Blue din Madrid sau ClickAir si Atlas Blue din Barcelona) zboara la Marrakech. O alta optiune este sa zbori low cost la Londra (Wizz, Blue) si de acolo cu Atlas Blue tot la Marrakech. De asemenea, din toamna cu Easy Jet la Milano si de acolo cu Atlas Blue la Marrakech.
Marrakech este la 4 ore cu trenul de Rabat si merita sa mai dai inca 10 euro pe noapte sa stai vreo 2 - 3 zile in Marrakech, e o experienta deosebita...
Preturile in Maroc sunt extrem de prietenoase, fiind sub Romania, poate exceptand in Agadir.

#3
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006
In decembrie vreau sa plec in Maroc pentru 10-12 zile.
In principiu ma intereseaza hoteluri/cazari mai ieftine, dar acceptabile ( nu suntem mofturosi ) in Marrakech ( 3-4 nopti ) si Agadir ( 7-8 nopti ), dar si ce merita vizitat in Maroc.
Intrucat avionul este pana la Marrakech, ma intereseaza si transferul spre Agadir (modalitati si preturi).
Astept orice informatie, toate sunt binevenite.
Multumiri anticipate.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 paul06, on Aug 19 2007, 11:05, said:

In decembrie vreau sa plec in Maroc pentru 10-12 zile.
In principiu ma intereseaza hoteluri/cazari mai ieftine, dar acceptabile ( nu suntem mofturosi ) in Marrakech ( 3-4 nopti ) si Agadir ( 7-8 nopti ), dar si ce merita vizitat in Maroc.
Intrucat avionul este pana la Marrakech, ma intereseaza si transferul spre Agadir (modalitati si preturi).
Astept orice informatie, toate sunt binevenite.
Multumiri anticipate.
Marocul odata ajuns acolo este destul de ieftin. Sincer, am fost in Marrakech in 1999, cred ca hotelul ala nici nu mai exista :) Si am inteles ca au aparut zeci de locuri super faine, mai ales de cand au inceput sa zboare low cost-urile spre Marrakech. De la Marrkaech la Agadir se ajunge cu autobuzul peste muntii Atlas, cam in 4 - 5 ore daca mi-aduc bine aminte.

#5
oana..

oana..

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.08.2007
In Fez cred ca ar mai fi frumos...este cea mai veche localitate din Maroc. :P Insa nu stiu ce conditii sunt acolo.

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 oana.., on Aug 19 2007, 20:38, said:

In Fez cred ca ar mai fi frumos...este cea mai veche localitate din Maroc. :P Insa nu stiu ce conditii sunt acolo.
Fez are cea mai mare medina din Maroc... si cea mai intortocheata. Marrakech are si ea o medina relativ similara, e drept mai mica. In plus, din Marrakech daca chiar vrei, poti sa inchiriezi o masina si sa explori zona de dincolo de muntii Atlas care este superba - valea Draa, Gorges de Dades, M'Hamid, etc.

#7
Trania

Trania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2006
Eu am fost in partea de nord a Marocului: Casablanca, Rabat, Fez, pina la granita cu Algeria - Oujda si Saidia, care are o plaja frumoasa la Mediterana.
Nu am vazut Marakesh, dar pot sa spun ca toate orasele mi-au placut, toate au medina sau suk, cu farmecul specific. Am avut cazare asigurata, doar in Rabat am platit hotel in Tamera (pe plaja, cartier din sudul Rabatului) - cam 45 euro camera decenta, 2 locuri cu mic dejun. Am circulat mult cu masina si am vazut ca sint echipaje de politie la toate intersectiile, drumurile destul de bune.
Mincarea este ieftina, la supermarketuri e ca in Europa, sint multe restaurante, chioscuri etc.

#8
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006
Multumesc pentru informatii.
Insa, noi am vrea sa facem si ceva plaja. Tinand cont ca e decembrie-ianuarie nu stiu cum este apa.
Vreamea am vazut ca e undeva la 18-23 grade. Sa zicem ca merge sa stai la soare.
Pentru plaja m-am gandit la Agadir sau Essaouira, dar observ ca sunt si altele atractive, asa ca...unde merita ? Sunt si alte orase/statiuni cu plaja, dar unde sa am si ce sa fac in restul zilei ?
Pot sa fac baie in Atlantic sau in Mediterana in acea perioada ?
Inca ezit sa iau biletele de avion din cauza ca nu am destule informatii legate de partea cu plaja.
Din nou multumiri si astept raspunsuri.

#9
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 paul06, on Aug 21 2007, 06:50, said:

Multumesc pentru informatii.
Insa, noi am vrea sa facem si ceva plaja. Tinand cont ca e decembrie-ianuarie nu stiu cum este apa.
Vreamea am vazut ca e undeva la 18-23 grade. Sa zicem ca merge sa stai la soare.
Pentru plaja m-am gandit la Agadir sau Essaouira, dar observ ca sunt si altele atractive, asa ca...unde merita ? Sunt si alte orase/statiuni cu plaja, dar unde sa am si ce sa fac in restul zilei ?
Pot sa fac baie in Atlantic sau in Mediterana in acea perioada ?
Inca ezit sa iau biletele de avion din cauza ca nu am destule informatii legate de partea cu plaja.
Din nou multumiri si astept raspunsuri.
Nu sunt extrem de convins ca poti intra in apa... Vremea e in jur de 20 - 22 de grade. Sigur poti face plaja in Senegal, mai la sud.

#10
Trania

Trania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2006
Am fost in iulie la plaja in Saidia, e foarte departe de locurile turistice mai frecventate, spre Algeria. La Atlantic, in zona Rabat, plaja nu parea prea atractiva - cu multe alge, dar sint si locuri mai amenajate. Nu cred ca iarna se poate face plaja si baie, dar depinde si de noroc, daca e vremea buna...

#11
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 Imperator, on Jul 16 2007, 10:28, said:

De obicei, companiile aeriene "obisnuite" baga niste preturi ridicate pe destinatii mai nisate cum ar fi Africa de Nord. Acum cativa ani cand tot frecam Sarajevo (in interes de servciu), biletele costau cam cat un bilet in jurul lumii :)
Cel mai ok este sa zbori cu un low cost airline la Barcelona sau Madrid si de acolo un alt low cost (RyanAir si Atlas Blue din Madrid sau ClickAir si Atlas Blue din Barcelona) zboara la Marrakech. O alta optiune este sa zbori low cost la Londra (Wizz, Blue) si de acolo cu Atlas Blue tot la Marrakech. De asemenea, din toamna cu Easy Jet la Milano si de acolo cu Atlas Blue la Marrakech.
Marrakech este la 4 ore cu trenul de Rabat si merita sa mai dai inca 10 euro pe noapte sa stai vreo 2 - 3 zile in Marrakech, e o experienta deosebita...
Preturile in Maroc sunt extrem de prietenoase, fiind sub Romania, poate exceptand in Agadir.

Multumesc Imperator si Trania.
Mi-am luat bilete la Easyjet pe ruta Buc-Madrid-Casablanca si Marrakech-Madrid-Buc la 115 Euro/persoana. Perioada este 27 dec-8 ian.
Acum ramane de rezolvat si cu cazarile. Am intrat pe forum.virtualtourist unde persoane din Maroc (si nu numai) iti rezolva vacanta (cazare, excursii, transferuri, etc) cu preturi ce par destul de bune la prima vedere.
Acum ce sugestii imi dati, cate zile sa stau la Casablanca ca sa pot vizita si imprejurimile ? La fel si pentru Marrakech.
Eu tot trag nadejde de o plaja, asa ca astept si alte sfaturi pentru perioada dintre Casablanca si Marrakech.

#12
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 paul06, on Aug 26 2007, 08:21, said:

Multumesc Imperator si Trania.
Mi-am luat bilete la Easyjet pe ruta Buc-Madrid-Casablanca si Marrakech-Madrid-Buc la 115 Euro/persoana. Perioada este 27 dec-8 ian.
Acum ramane de rezolvat si cu cazarile. Am intrat pe forum.virtualtourist unde persoane din Maroc (si nu numai) iti rezolva vacanta (cazare, excursii, transferuri, etc) cu preturi ce par destul de bune la prima vedere.
Acum ce sugestii imi dati, cate zile sa stau la Casablanca ca sa pot vizita si imprejurimile ? La fel si pentru Marrakech.
Eu tot trag nadejde de o plaja, asa ca astept si alte sfaturi pentru perioada dintre Casablanca si Marrakech.
Casablanca nu e cine stie ce, moscheea regelui Hassan II si cam atat. Vezi-o si fugi la Marrakech. Ai posibilitatea sa inchiriezi masina la preturi prietenoase si du-te dincolo de muntii Atlas, la Ouarzazate si mai departe in desert, in valea Draa si cheile Dades-ului ! Soselele sunt impecabile si va fi o amintire superba. Cazare in Maroc, nu prea stiu, am fost ultima data in 1999, lucrurile s-au dezvoltat :) Daca esti din Bucuresti, du-te la librariile Noi sau Carturesti si cumpara un ghid Lonely Planet Maroc. O sa-ti dea cele mai bune hoteluri la preturi rezonabile, posibilitati de rent-a-car, cum sa ajungi, preturi, ce sa vizitezi si o scurta istorie a lor.

#13
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Paul sa mai scrii daca ai gasit cazare , alte amanunte , preturi , conditii ,etc .
As fi si eu interesata de un revelion in Maroc.Si eu sper sa fie cald,mai studiez problema....

#14
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Trania, on Aug 20 2007, 11:11, said:

Mincarea este ieftina, la supermarketuri e ca in Europa, sint multe restaurante, chioscuri etc.


Si totusi nu e recomandat sa mananci oriunde, intr-o tara ca Marocul unde localnicii vand peste direct pe asfaltul trotuarului... Cand vezi mustele verzi cum il bantuie, ce incredere sa mai ai in mancarea lor? Eu n-am putut manca o zi intreaga dupa faza asta.

#15
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
Ai gasit ceva cazare?Ca mor aici de curiozitate!
De cind am citit topicul tau ma bate gindul sa ma aventurez si eu prin Maroc si am tot studiat si eu problema.
Vreme de baie nu va fi clar! Am vazut ca temperaturile in decembrie-ianuarie sunt undeva pe la 19 grade maxim,iar la apa marii.....e linie  :huh:  asa ca nici poveste de scaldat.

#16
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

 Bebeluska, on Aug 28 2007, 20:19, said:

Si totusi nu e recomandat sa mananci oriunde, intr-o tara ca Marocul unde localnicii vand peste direct pe asfaltul trotuarului... Cand vezi mustele verzi cum il bantuie, ce incredere sa mai ai in mancarea lor? Eu n-am putut manca o zi intreaga dupa faza asta.


Poate te referi la piata de peste. Nu e chiar asa de rau precum spui. Nu te pune nimeni sa mananci de pe strada. Sunt o groaza de restaurante f. bune. Gasesti inclusiv Pizza Hut. Eu am stat o luna si nu am avut nici un fel de problema.

#17
Trania

Trania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.03.2006
In legatura cu mincarea: intr-adevar, sint si locuri dubioase, cu muste, dar le poti evita, nu te obliga nimeni sa iei de acolo. Eu am luat de pe strada (de fapt din medina) doar fructe, piine (care e foarte buna in general si se vinde din niste carucioare) si niste gogosi la care am poftit ca miroseau si era coada, cumparau marocanii cu sacosa. Nu am patit nimic, dar sotul meu nu prea m-a lasat sa experimentez, ca eu as mai fi incercat si alte feluri. Oricum, nu se moare de foame si exista f. multe locuri civilizate de luat masa. Nu poti sa mergi Maroc si sa nu maninci tanjin.
Trebuie avut grija cu apa, am baut doar apa imbuteliata.

#18
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 angelinne, on Sep 4 2007, 19:04, said:

Ai gasit ceva cazare?Ca mor aici de curiozitate!
De cind am citit topicul tau ma bate gindul sa ma aventurez si eu prin Maroc si am tot studiat si eu problema.
Vreme de baie nu va fi clar! Am vazut ca temperaturile in decembrie-ianuarie sunt undeva pe la 19 grade maxim,iar la apa marii.....e linie  :huh:  asa ca nici poveste de scaldat.

Nu am cautat cazare in mod special. Doar m-am uitat pt preturi aproximative, n-am aprofundat. Maine plec in vacanta 2 saptamani si am lasat cazarea pt cand ma intorc. Cum gasesc ceva te anunt.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate