Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mormantul regelui Irod cel Mare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Am vazut cam tarziu stirea
Sursa: Ziarul Ziua

O universitate din Israel a anuntat, luni, ca a descoperit mormantul lui Irod cel Mare, rege al Iudeei, teritoriu vasal Imperiului Roman, informeaza Reuters. Universitatea ebraica din Ierusalim a precizat ca mormantul a fost descoperit la Herodium, unde odata se afla cetatea lui Irod, la aproximativ 12 kilometri de orasul sfant, unde acesta a reconstruit si extins Templul din Ierusalim.

Evanghelia dupa Matei spune ca Irod este cel care ar fi ordonat uciderea tuturor pruncilor sub doi ani la Betlehem, locul nasterii lui Iisus. Lui Irod ii era teama ca si-ar putea pierde tronul in fata noului "rege al iudeilor" despre a carui nastere a aflat de la cei trei magi de la Rasarit. Potrivit acestei evanghelii, Iosif si Maria au fugit cu bebelusul Iisus in Egipt pentru a scapa de macel. Senatul Roman l-a numit pe Irod "rege al iudeilor" in jurul anului 40 i.C. Potrivit unui vechi istoric evreu, Falavius Josephus, Irod a murit in anul 4 i.C.

Cotidianul israelian Haaretz informeaza pe site-ul sau ca mormantul lui Irod a fost descoperit de profesorul Ehud Netzer, care a condus sapaturile arheologice la Herodium din 1972. Netzer a mai declarat ca arheologii si-au dat seama dupa arhitectura mormantului ca "nu apartine unui om de rand". Desi nu au fost descoperite nici un fel de oseminte in sarcofag, cercetatorii sustin ca locatia si ornamentele sugereaza ca este vorba despre mormantul lui Irod. S-a presupus de multa vreme ca Irod ar fi fost inmormantat la Herodium insa, desi de ani de zile se efectueaza sapaturi in zona, abia acum arheologii au descoperit sarcofagul acestuia. Desi cercetatorii ar fi dorit sa pastreze secrete descoperirile pana la conferinta de presa care trebuia sa aiba loc zilele acestea, au fost nevoiti sa confirme informatiile, pentru ca ziarul Haaretz a publicat un articol in care dezvaluia rezultatele sapaturilor. (Monica BICA)

Anno Domini

Inadvertenta intre data mortii lui Irod cel Mare (anul 4 - i.C.) si nasterea lui Iisus s-a produs din cauza unor erori de calcul facute de calugarul dobrogean Dionisie cel Mic, eroare recunoscuta si de catre Biserica. Un adevarat geniu, acesta a oferit intregii omeniri calendarul socotit de la nasterea Domnului, reusind sa calculeze aceasta data cu o precizie de invidiat chiar si in zilele noastre. Expertii spun ca desi trecusera peste cinci secole de la nasterea lui Iisus, a reusit sa aprecieze acest moment cu o aproximatie de numai 4-7 ani, eroare extrem de mica, daca ne gandim la posibilitatile pe care le avea in acea vreme. Dionisie cel Mic a folosit cam tot ce se putea cunoaste in acea vreme: textele biblice, in special cele privind Exodul si textele apostolice care circulau in aproape tot spatiul crestin. El a reusit astfel sa interpreteze simbolismul biblic si sa selecteze informatiile cu caracter astronomic, dar sa tina in acelasi timp seama si de documentele istorice stabilind in cele din urma anul nasterii Mantuitorului cu o precizie de invidiat chiar si pentru cercetatorul modern.

Situl arheologic de la Herodium
Attached File  1178653503.jpg   29.38K   15 downloads

#2
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007
Eu știu că sunt inadvertențe în Biblie legat de data nașterii lui Isus.

Se spune că s-a născut pe vremea domniei lui Irod (Matei și Luca) care a murit în anul 4 î.H. dar în același timp se spune în Luca de faptul că Maria gravidă a trebuit să părăsească Nazareth și să meargă în Betlehem datorită unui recensământ roman în Iudea de pe vremea lui Quirinius care este documentat istoric că s-ar fi ținut în anul 6 d.H.

Edited by Kyu, 18 July 2007 - 13:18.


#3
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMegara, on Jul 15 2007, 17:12, said:

Desi nu au fost descoperite nici un fel de oseminte in sarcofag, cercetatorii sustin ca locatia si ornamentele sugereaza ca este vorba despre mormantul lui Irod.

Dionisie cel Mic a folosit cam tot ce se putea cunoaste in acea vreme: textele biblice, in special cele privind Exodul si textele apostolice care circulau in aproape tot spatiul crestin. El a reusit astfel sa interpreteze simbolismul biblic si sa selecteze informatiile cu caracter astronomic, dar sa tina in acelasi timp seama si de documentele istorice stabilind in cele din urma anul nasterii Mantuitorului cu o precizie de invidiat chiar si pentru cercetatorul modern.

:lol:
1 - super tari cercetatorii aia! au gasit un mormant gol, nu tu macar un os in el sa se faca o amarata de datare cu C14 si au tras ei concluzia ca e mormantul lui irod. asa metoda stiintifica mai rar... :P cred ca de la caldura li se trage.
2 - pe baza unor astfel de surse ce sa faca si dionisie... mai ales ca s-a bazat pe interpretari, adica pe nimic sigur. fapt pentru care a reusit sa stabileasca data nasterii cuiva care n-a existat. :) eu cred ca dionisie cel mic a tras la masea ceva vin dobrogean si asa a ajuns la concluziile alea. ;) parerea mea.

#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostCapitanuPICARD, on Jul 18 2007, 15:18, said:

:lol:
1 - super tari cercetatorii aia! au gasit un mormant gol, nu tu macar un os in el sa se faca o amarata de datare cu C14 si au tras ei concluzia ca e mormantul lui irod. asa metoda stiintifica mai rar... :P cred ca de la caldura li se trage.
2 - pe baza unor astfel de surse ce sa faca si dionisie... mai ales ca s-a bazat pe interpretari, adica pe nimic sigur. fapt pentru care a reusit sa stabileasca data nasterii cuiva care n-a existat. :) eu cred ca dionisie cel mic a tras la masea ceva vin dobrogean si asa a ajuns la concluziile alea. ;) parerea mea.
Trebuie neaparat sa se gaseasca oseminte? In Alexandria s-a gasit mormantul lui Alexandru cel Mare, dar de oseminte nici urma. Idem Filip al II-lea. Ca sa nu mai vorbesc de multitudinea de morminte ce au apartinut unor faraoni egipteni, morminte ce sunt goale in momentul de fata.

#5
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Si uite asa Inca o minciuna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate