Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dedurizare apa, Statii dedurizare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1501 replies to this topic

#1009
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pai ce faci cu el la bloc? E licurici, dar totusi...

#1010
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si eu tot la casa stau. Aparatul e montat in "camera tehnica" (adica sub scara) pe o bucata de teava de PPR imediat dupa iesirea din piesa cu 5 cai a hidroforului. Apa din put vreo 27 de grade germane. Faza cu curatatul sitei cu unghia am vazut-o chiar la cel mai indepratat robinet (mi-e greu sa estimez lungimea, as zice vreo 10m de la locul unde e amplasat aparatul; daca vorbim de apa calda cred ca e mai lung bine). Boilerul eu il am cu serpentina si sper sa nu aiba cine stie ce depuneri inauntru. Probleme deranjante mai aveam la rezervoarele de la WC si la msina de spalat. Chiar o sa desfac un capac de la un rezervor de wc sa ma uit inauntru sa vad daca se simte ceva dupa o luna de functionare. La masina de spalat aveam eu problemele cele mai mari, dar pe aia nu o desfac ca are 15+ ani si in acest timp a invatat sa imi spuna singura daca e nevoie sa o desfac. Deocamdata merge si e tot ce vreau. Cu aparatul de "deduridat", daca se comporta frumos mai departe, pot spera sa iau la un moment dat o masina noua cat de cat mai rasarita ca fara un minim de protectie la ce apa am in put nu merita decat ultimul jaf din Cora.

#1011
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdoega, on 20 martie 2019 - 20:37, said:

Pai ce faci cu el la bloc? E licurici, dar totusi...
Adică? Ce nu-i bine dacă iau unul pentru un apartament de la bloc? Posted Image

#1012
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Adică e frumos, beculeste mișto, dar ce calcar ai tu la bloc? Rau nu cred ca e, poate face bine si la pietrele de la rinichi, il folosesti si ca bec disco dar nu stiu cat de util e pentru 500 lei. Tu stii ce apa ai.

#1013
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
In general oamenii considera ca apa furnizata de regiile din toata tara este ca cea de la Bucuresti, adica cu 7-8dH. Lucru total fals, la Rosiori de Vede apa de la retea are 25dH linistit. Cred ca de de aici impresia ca la bloc apa e moale.

#1014
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ei, daca zice Camsonat, stie el ce zice. Sari pe el ca face treaba, cica al meu functioneaza, a avut un fir din cele 2 lungi desfacut.

#1015
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pai cine a desfacut firul ala ca doar nu vibreaza nimic ca sa se desfaca surubul? Curios... Oricum, inteleg ca fara un fir sistemul e ca si mort?

#1016
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Andrei, au cazut rachete cosmice pentru mai putin decat un fir, normal ca nu sunt fire in plus prin el.
Cele 2 fire trebuie infasurate in continuare, daca unul nu induce nimic poate ca scade randamentul. Cu 90% sau ceva.
Addysoftware stie ce avea, era oxidat, desprins, nu stiu. El oricum nu crede in eficienta lui, e inginer nu instalator-chimist molecular.

#1017
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Banuiesc ca firele alea nu sunt in plus, doar ca nu vad eu o legatura directa intre ele si de aia ma miram ca nu mai functiona mai deloc aparatul tau. As vrea sa inteleg mai bine cum functioneaza minunea de aparat, dar cred ca e un domeniu care ma depaseste... Oricum e bine de stiut, daca se intampla ceva, verific firele mai intai.

#1018
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
Eu cred ca daca face ce promite, fara a polua cu clor canalizarea, fara sa consume sare, ar trebui ca producatorii de dedurizatoare cu rasini sa cam inchida fabricile. Nu sunt sceptic dar ceva parca nu se leaga. M-am oferit sa testez in santiere si sa promovez gratuit. Nimeni din cei care au venit sa-mi vanda asa ceva nu s-a oferit sa-mi dea un astfel de aparat in teste. Poate se tem de siceritate si exigenta?

#1019
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Nu confunda, calcarul ramane in apa, tot 22 grade germane am, dar nu se mai depune. De fapt chiar foloseste apa ca un smirghel, depunerea existenta devine poroasa pana se desprinde.
Nu am actiuni la firma aia, gandeste-te ca eram disperat cu calcarul. Disperat, am avut 4-5 inundatii in casa si la hidrofor ca au plesnit bateriile, furtunele etc. Apoi 2 ani liniste frate.
Acum iar, wc-uri praf, dusul praf, masina de spalat praf, chiuveta la fel. Nici apa nu mai pot bea ca mi-e frica atunci cand ma uit la depuneri. Am ajuns sa beau 4l pe zi, 200 lei pe luna.
Cum, necum, functioneaza excelent la banii astia.

#1020
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 09.01.2008
Ai inteles gresit desi la vremea respectiva am salutat faptul ca tu ai fost dispus sa testezi pe banii tai produsul.
Ce zic eu este ca solutiile scumpe si poluante ar trebui sa dispara din cauza acestei tehnologii. Pe toti ne intereseaza sa nu se mai depuna, nu sa dispara cu totul.
Stai linistit ca nu de la calcarul din apa de baut sufera rinichii, chimicalele din celelalte licori ii vatameaza.

#1021
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Se si depune, cel putin atunci cand se evapora apa, insa cum am zis mai sus se poate lua relativ usor. Pe picuratorul de la chiuveta se vede foarte clar. In instalatii nu stiu exact ce e si cum e. Am spus numai de sitele de la baterii de unde am desfacut calcarul cu degetele goale. Ramane de vazut daca se mai aduna la loc pe site sau nu. Cand am timp ma uit intr-un rezervor de wc si va zic ce gasesc si mai stau un pic si poate ma bag si in filltrul de la masina de spalat ca acolo era jalea mare la mine. Nici macar cu otet nu am reusit sa il elimin. Am impresia ca impreuna cu detergentul face o piatra ff tare.

Dedurizatoarele cu rasina nu cred ca vor disparea de pe piata. E si mult marketing in spate dar si efectele sunt imediate. La aparatele electromagnetice trebuie sa ai rabdare sa vezi ceva.

#1022
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Eu am vazut rezultate in boiler dupa vreo >6 luni. Eu zic ca e bine sa mai astepti vreo 2-3 luni.
Camsonat, vezi ca asta e diferit de celelalte, cel mai important e plaja de frecvente reglabila intre 1, 3, 5, 15 sau 25 kHz. Crede-ma ca acest aparat functioneaza excelent, nu stiu de altele, mai ales in cele cu magneti permanenti nu am incredere.

#1023
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postdoega, on 21 martie 2019 - 09:39, said:

[...] dar ce calcar ai tu la bloc? [...]
Pe site-ul regiei locale (Iași) de apă se spune că ar avea 12-15°dH, dar eu am măsurat (și acasă și în mai multe locuri din oraș) și am găsit 18-22°dH. Eu zic că, la duritatea asta, merită să investesc 500 de lei într-un astfel de dispozitiv. Posted Image

#1024
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Da, merita, eu am 27 de grade nu 22 cum ziceam inainte. Sunt unii care dau 30 de lei pe luna pe calgon. In 2 ani iau o masina noua cu banii aia.

#1025
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
@ doega și M_ierdnA: Dacă nu este vreo problemă, ați putea pune poze cu dispozitivul și spirele de pe conducte? Vreau să văd cam ce spațiu este necesar pentru instalare, pentru că eu vreau să-l instalez într-un gheu (după cum am spus, stau la bloc), așa că sînt cam strîmtorat.
Mulțumesc anticipat. Posted Image

#1026
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pun mai tarziu, daca nu o face @doega mai inainte. La mine spirele sunt infasurate pe o bucata de teava de PPR de 32 de 20cm lungime. In plus deasupra "cutia" iti mai ia pana in 20cm si cam asta e tot.

View Postdoega, on 21 martie 2019 - 17:45, said:

Eu am vazut rezultate in boiler dupa vreo >6 luni. Eu zic ca e bine sa mai astepti vreo 2-3 luni.

Aseara m-am uitat in rezervorul unui WC. Nu mai stiu excat cum am facut randul trecut cand am desfacut, dar cred ca atunci s-a lasat cu otet. Acum am curatat cu o periuta de dinti uzata cam tot ce era pe acolo. Chiar si supapa de cauciuc care tine apa sa nu curga din rezervor am curatat-o numai cu mana si periuta si stiu ca pe cauciuc calcarul se depune nasol si greu se ia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate