Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Preluare Stiri

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Am si eu cateva intrebari.

Este legala preluarea stirilor ? ( Am inteles ca ai voie maxim 500 de caractere , cu specificarea sursei! )
Cum se poate face ca preluarea sa se faca automat ? Sa nu stau zi de zi sa adaug stirile manual!
Stiti un site de stiri, care ofera preluare de stiri ? ( Nu vreau coduri js... Ceva dinamic : stirea cat mai mare si la sfarsit sursa )

Multumesc!

#2
Dragoserv

Dragoserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.03.2005
Un tool foarte interesant de preluare stiri  B)

Edited by Dragoserv, 14 July 2007 - 12:51.


#3
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005

Quote

Cum se poate face ca preluarea sa se faca automat ? Sa nu stau zi de zi sa adaug stirile manual!
Stiti un site de stiri, care ofera preluare de stiri ? ( Nu vreau coduri js... Ceva dinamic : stirea cat mai mare si la sfarsit sursa )

Si tu vrei ca link-ul catre toata stirea sa fie tot pe site-ul tau?

Intreaba-l pe Dragoserv, poate iti spune.

Edited by attempt, 14 July 2007 - 13:15.


#4
Dragoserv

Dragoserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.03.2005
Deci legal este 500 caractere cu mentinonarea sursei, fara sa ai nevoie de acordul celui de la care preiei, dar cu tool-ul care ti l-am dat mai sus poti pune stiri pe o pagina intreaga, cat de multe vrei, au titlu, descriere, imagine, poti selecta categoria din 12 categorii plus stiri locale din 42 de judete..... :rolleyes:

#5
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
As vrea sa implementez stirile in site-ul meu astfel:
Categorii: Sport, Afaceri etc
Click pe o categorie... apar stirile titlu si 200 de caractere... apoi se da click ( Tot in site-ul meu apare pana la 500 de caractere ) si apoi citeste toata stirea... catre sursa de stiri!

SAU

Apar toate stirile pe pagina.. iar dupa ce se termina caracterele astea pana in 500 .. la sfarsitul stirei apare Citeste continuarea.... si de aici se duce spre pagina de unde a fost preluata.

Ceva gen acel tool pot prelua prin rss, doar ca fara imagini.

Vrea ceva mai profesional, la stie de peste 3000 de vizite trebuie sa caut o solutie mai buna :|

Toolul are link si pe imagine si pe titlu.
Dragost daca site-ul de stiri este al tau, poate ne intelegem cum pot sa preiau si altfel.
Astept un raspuns!

#6
Dragoserv

Dragoserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.03.2005
Da, al meu este site-ul, dragoserv este id-ul meu de messenger si vorbim acolo...

#7
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Ok, oricum cred ca Tool-ul de pe Presaonline.com este singura varianta buna pe care o au site-urile din Romania pentru a prelua stiri.

Edited by Cata., 16 July 2007 - 20:07.


#8
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006

View PostDragoserv, on Jul 14 2007, 19:21, said:

Deci legal este 500 caractere cu mentinonarea sursei, fara sa ai nevoie de acordul celui de la care preiei
Asta in cazul ziarelor care sunt membre CRP. Restul nu au aceleasi reguli. Te poti trezi oricand cu un avocat la usa care vrea sa va intelegeti...

#9
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Salut.
Lucrez la site-ul meu personal, si as vrea cateva informatii. vreau pe prima pagina sa afisez ceva in gen cum e la "i-Google" Stiri, Horoscop, meteo, cursul valutar etc, dar care sa se actualizeze automat de pe siteul de unde este preluat. M-am uitat pe presaonline.com Dar acolo era doar pt stiri. Astept raspunsuri daca pot face si eu asa ceva.
Multumesc. ;)

#10
nic01ae

nic01ae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 21.09.2007

View PostCata., on Jul 16 2007, 21:04, said:

Ok, oricum cred ca Tool-ul de pe Presaonline.com este singura varianta buna pe care o au site-urile din Romania pentru a prelua stiri.

Iti recomand agregatorul de stiri din Drupal, preia tot, inclusiv imagini si filme sau audio, le pune pe categorii cum vrei tu, iti pune pe pagina principala doar cate caractere vrei si restul link intern la articol full, etc., este cel mai configurabil script posibil

#11
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
ideea e ca site-ul de unde vrei sa preiei sa ofere un fisier RSS iar tu sa ai un script care sa citeasca informatiile din acel RSS

#12
net

net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.04.2005

View Postsoul4blade, on Jul 19 2007, 20:52, said:

Asta in cazul ziarelor care sunt membre CRP. Restul nu au aceleasi reguli. Te poti trezi oricand cu un avocat la usa care vrea sa va intelegeti...

As dori sa stiu si eu care sunt pulbicatiile membre CRP.
Am cautat pe google, dar nu am gasit vreoo lista.

#13
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
in 15 secunde am gasit pe google, nu stiu ce ai cautat tu

http://www.pressclub.../societati.html

#14
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004

View Postnic01ae, on 21st September 2007, 14:25, said:

Iti recomand agregatorul de stiri din Drupal, preia tot, inclusiv imagini si filme sau audio, le pune pe categorii cum vrei tu, iti pune pe pagina principala doar cate caractere vrei si restul link intern la articol full, etc., este cel mai configurabil script posibil


Dezgrop mortii, stiu.

Care-i agregatorul de stiri Drupal mai exact?

Asta sau asta ? Sau altul?

#15
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
Mai bine feeds decat agregator. Incearca insa modulul feedapi - are avantajul ca daca ai pus un feed intr-o categorie cu extensia feedapi inherit toate stirile din acel feed vor fi puse automat in aceeasi categorie. Cu feeds eu nu am reusit asta. Daca ceva nu merge anunta-ma....

View PostTuliman, on 18th October 2010, 20:56, said:

Dezgrop mortii, stiu.

Care-i agregatorul de stiri Drupal mai exact?

Asta sau asta ? Sau altul?


#16
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am incercat si Agregatorul care vine cu instalarea default Drupal si am incercat si FeedApi, as vrea ceva intre ele, ceva in genul ziare.com ca si format, adica o insiruire a stirilor, cu tot cu poza (neaparat) si primele 100-200 de caractere sa zic, sau toate 500, toate in prima pagina.

Agregatorul imi ia titlurile, le pune frumos in categorii si daca dai pe More iti afiseaza toate cele 500 de caractere ale fiecarui titlu din categoria aleasa.

Cu FeedApi nu am descoperit cum imi definesc eu categoriile de stiri si sa-mi si apara distinct aceste categorii cu stirile subordonate; pur si simplu imi preia toate feed-urile (titlu + 500 de caractere) si le insira cronologic. La FeedApi daca descopar cum definesc categoriile si cum sa le afiseze separat, ar fi ok.

Edit: e o tragedie daca in loc de 500 de caractere preiau 600 sa zicem? Modulele astea vad ca preiau doar fraze complete, adica mai rotunjesc pe ici pe colo si de multe ori rotunjesc in plus cu cateva cuvinte.

Edited by Tuliman, 19 October 2010 - 15:19.


#17
eerik

eerik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 01.06.2010
La setarile Feedapi - la taguri html permise - pune si tagul img. Aceasi lucru sa faci si la formatul de intrare, fiindca din default nu permite img. Daca faci asta, tre sa umblii si la css, ca imaginile sa apara in marimea dorita.

Pentru ca continutul sa aiba numarul de caractere dorita - si nu mai mult - poti folosi urmatorul cod in node.tpl.php (sub <div class="content">):

   
	<?php
  $mywords = explode(" ", $content);
  $finalstring = "";
  foreach($mywords as $word) {
	if(strlen($finalstring) <= 200) { /* numarul de caractere dorit*/
		$finalstring = $finalstring . " " . $word;   
	} else {
		$finalstring = $finalstring . " (...)";   
		break;
	}
  }
  echo $finalstring;
  ?>

Quote

Cu FeedApi nu am descoperit cum imi definesc eu categoriile de stiri si sa-mi si apara distinct aceste categorii cu stirile subordonate; pur si simplu imi preia toate feed-urile (titlu + 500 de caractere) si le insira cronologic. La FeedApi daca descopar cum definesc categoriile si cum sa le afiseze separat, ar fi ok.

Cand introduci feedul selectezi categoria si optiunile de la FeedApi Inherit (daca am inteles bine intrebarea). Vezi aici: img243.imageshack.us/img243/1053/fedapi.jpg

Numarul de caractere in teaser setezi in drupal core (site settings - asa ceva)

e.



View PostTuliman, on 19th October 2010, 16:18, said:

Am incercat si Agregatorul care vine cu instalarea default Drupal si am incercat si FeedApi, as vrea ceva intre ele, ceva in genul ziare.com ca si format, adica o insiruire a stirilor, cu tot cu poza (neaparat) si primele 100-200 de caractere sa zic, sau toate 500, toate in prima pagina.

Agregatorul imi ia titlurile, le pune frumos in categorii si daca dai pe More iti afiseaza toate cele 500 de caractere ale fiecarui titlu din categoria aleasa.

Cu FeedApi nu am descoperit cum imi definesc eu categoriile de stiri si sa-mi si apara distinct aceste categorii cu stirile subordonate; pur si simplu imi preia toate feed-urile (titlu + 500 de caractere) si le insira cronologic. La FeedApi daca descopar cum definesc categoriile si cum sa le afiseze separat, ar fi ok.

Edit: e o tragedie daca in loc de 500 de caractere preiau 600 sa zicem? Modulele astea vad ca preiau doar fraze complete, adica mai rotunjesc pe ici pe colo si de multe ori rotunjesc in plus cu cateva cuvinte.


#18
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Multumesc de raspunsuri :) Cam stufos Drupal-ul asta. Am rezolvat cu imaginile si cu categoriile, ramane sa rezolv si cu restul dupa ce ma mai familiarizez cu Drupal.

Mai mult de jumatate din poze sunt publicitate. Bot bloca imaginile care vin de pe http://core.ad20.net/xxxx sa zicem? Sau sa-mi accepte doar imaginile care vin de pe acelasi site ca si cel sursa?

Pot schimba modul in care-mi aliniaza poza si textul? Mi le afiseaza ca in poza atasata si-mi pare cam incomod, mai ales ca intre fiecare doua feed-uri am si cate o poza publicitara.

Edit: hehehehe, am gasit la Home » Administer » User management o optiune care-mi da voie sa blochez useri, inclusiv dupa host si aparent merge sa blochez de aici imaginile care-mi vin in feed-uri de pe servere de publicitate.

Attached Files

  • Attached File  poza.jpg   31.35K   16 downloads

Edited by Tuliman, 20 October 2010 - 12:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate