Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mononucleoza infectioasa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
De ieri seara am inceput sa simt o senzatie de disconfort in zona bazei limbii si pe cerul gurii... ca si cum as fi avut ceva acolo. In seara asta m-am uitat din curiozitate in oglinda cu ajutorul altei oglinzi mai mici (pentru a reflecta lumina in gura) si am observat prezenta unor pete mici albe in jumatatea dinspre gat a cerului gurii si pe membrana pe care se afla "omusorul". Coreland prezenta acestor pete si a senzatiei de disconfort cu faptul ca in ultimele zile am baut din cani/sticle din care au mai baut si alte persoane, am ajuns la concluzia ca este probabil sa fiu infectat cu virusul Epstein Barr (mononucleoza infectioasa). Mentionez ca nu am avut contact fizic direct cu alte persoane, doar am baut din pahare, cani si sticle din care au baut si altii. Noaptea trecuta am avut si o puternica stare de extenuare, oboseala puternica, am dormit 12 ore si tot ma simteam obosit, extenuat, sa nu mai zic ca m-am culcat la 21:30, cand in mod normal trec bine de ora 0 in fiecare noapte fara probleme. Aceasta stare de extenuare pare sa persiste, sub intensitati diferite, dar totusi nu ma simt in apele mele.

Ajutorul unei persoane de specialitate nu este departe, maica-mea e medic de familie si nu ma feresc sa ii spun de treaba asta maine de dimineata, totusi eram curios ce spuneti si voi...

Am mai citit pe net ca printre efectele bolii se numara si splenomegalia si hepatomegalia, ceea ce vroiam sa stiu este cat de mult pot fi afectate aceste organe de mononucleoza infectioasa si daca exista riscuri de orice fel. Inca o data, nici nu poate fi vorba sa nu urmez un tratament atata timp cat am un medic 24h/24 langa mine, sunt doar curios care sunt riscurile maxime si mai ales daca este posibil sa am altceva in afara de mononucleoza infectioasa.

#2
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Dar dintre toate diagnosticele posibile, de ce-ai picat tocmai pe-asta?
Adenomegalie prezinti? Ca asta-i un semn important. Mai degraba decat posibila amigdalita de care te plangi. Greata, inapetenta, ceva?
Banuiesc ca, fiind atat de informat, stii ca perioada de incubatie a mononucleozei e ceva mai mare de cateva zile si bate spre o luna-o luna jumate.

#3
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 SINEKT, on Jul 14 2007, 00:03, said:

Am mai citit pe net ca printre efectele bolii se numara si splenomegalia si hepatomegalia, ceea ce vroiam sa stiu este cat de mult pot fi afectate aceste organe de mononucleoza infectioasa si daca exista riscuri de orice fel. Inca o data, nici nu poate fi vorba sa nu urmez un tratament atata timp cat am un medic 24h/24 langa mine, sunt doar curios care sunt riscurile maxime si mai ales daca este posibil sa am altceva in afara de mononucleoza infectioasa.

stai calm ca tot nu exista tratament, cu sau fara medic langa tine.

daca zici c-ai citit, probabil ai vazut si ruptura de splina trecuta la complicatii.

dar nu inteleg nici eu de unde pana unde ai decis ca-i mononucleoza. si mai ales de ce ti-ai ales ca modalitate de transmitere sticle si pahare - nu suna mai bine sarutul? :P

#4
goodor

goodor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.05.2009
Mda, trebuie doar sa astepti sa treaca aceasta boala si sa tratezi ceea ce afecteaza.Eu tot am avut-o de 8 luni in urma si acum inca mai apare din cind in cind ;)

Buna tuturor.Poate ma ajuta cineva...Am 20 ani si am facut 8 luni in urma mononucleoza, ma mai pupacesc cu iubi meu si observ ca ma mai supara dupa asta in git si uneori seara mai apare febra 38-39 C .Spuneti-mi va rog, poate stiti, chiar mereu o sa dau asa reactie de la saruturile frantzuzesti? Sau se face imunitate, undeva citisem ca organismul face imunitate, atunci de ce mai dau asa reactii...Am cautat pe site-uri , dar raspuns la intrebarea mea nu am mai gasit! Poate este cineva care a amai avut asa ceva. Sper ca asta e doar temporar, pina organismul se adapteaza la acest virus <_<

Edited by antigen, 06 May 2009 - 09:52.


#5
goodor

goodor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.05.2009
cine stie daca mononucleoza se mai repeta sau nu?Organismul obtine imunitate sau pe dracu...Am 20 ani si dupa ce ma pupacesc cu iubi meu seara apare febra 38-39 C si ma supara in git.Boala am avut-o 8 luni in urma sau asta e reactia organismului care va dura vreun an si jumate?Ajutor, cine , ce stie de aceasta maladie?Voi mai avea probleme pe viitor in privinta asta sau nu???!!!

#6
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Ai analize care sa iti confirme mononucleoza? Macar o simpla hemoleucograma ar fi de ajutor.

E asa usor sa dai vina pe ceva si de fapt febra sa indice alta afectiune.

#7
goodor

goodor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.05.2009
Ai analize care sa iti confirme mononucleoza? Macar o simpla hemoleucograma ar fi de ajutor.

E asa usor sa dai vina pe ceva si de fapt febra sa indice alta afectiune.


  Sigur ca am dat analizele, am fost si in spital  internata 8 luni in urma...Dau analizele de singe la fiecare 2 luni asa cum a zis medicul. Si acum am dat analizele(hemograma).Si nici intr-un caz nu dau vina pe cineva , chiar ma rog sa nu fie el de vina... -_-

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
E posibil sa fi ramas cu o sensibilitate si sa racesti mai usor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate