Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Filme din anii '80-90

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Dupa cum spune si titlul topicului, ce filme ati vazut pe casete VHS pe timpul lui Ceausescu sau imediat dupa revolutie '90-91  care v-au placut in mod deosebit si ati vrea sa le revedeti?  Eu imi aduc aminte  de exemplu de un film horror la care m-am speriat ( deh eram si mic pe atunci ), nu imi aduc aminte denumirea oficiala in engleza stiu doar ca pe caseta scria : "Bestia"... Alte filme de care imi aduc aminte: Absent Nemotivat, Bloodsport, Evil Dead, Ofiter si gentelman, Terminator 2, Predator 1...   ( apropo daca stie cineva denumirea acelui film sa imi zica si mie ) ...

Edited by gerbil, 13 July 2007 - 13:16.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In opozitie cu obiceiului meu, de data vreau sa sochez. Si voi incepe cu ceva ce ar fi trebuit sa fie la sfarsit. Sau de loc pomenit, ca de'.
1) "Caligula". Cu MAESTRUL Peter O'Toole. Il vazusem la GrigPreoteasa, evident pe pelicula, cu cateva saptamani inainte in "Adio domnule Chips". O bijuterie de film si un recital de actorie. Una din putinele ecranizari care nu m-au dezamagit...
Asa ca atunci cand mi s-a pronuntat numele filmului mi-am zis ca voi mai vedea un film istoric cel putin foarte bine jucat. Dar un fel de zambet pe fata gazdei m-a avertizat ca o sa fie ceva deosebit.
Dzeule, cat de socant mi s-a parut. Citesem cateva carti care descriau epoca, -chiar, stie cineva niste linkuri de unde sa le pot cobora, evident free si intr-o limba "comestibila"?-  dar una e sa iti imaginezi si alta e sa vezi...
Plus ca in acei ani, o revista cu asa ceva nu se gasea la chioscuri...
Revenind, dupa atatia ani, totusi imi pare rau ca PROFESORUL Chips a ales sa joace in asa ceva. Stiu si inteleg ca $$$$$$$$$, logica si experinta de viata imi spun ca asa a fost, dar pricep si cuvantul prostitutie, inclusiv mascarea lui...
2) Alt film extrem de socant pt mine a fost "Omen" http://www.imdb.com/title/tt0075005. Cat de bine a fost realizat. Cu cadre si mijloace aparent banale, fara efecte speciale evidente, dar intr-o succesiune logica si credibila. Ma refer la secventa cu capul pe geam...
Imi amintesc si cum inducea spaima, conform picaturii chinzesti. Te pregatea sa iti fie frica (seria de fotografii cu paratrasnetul), iar cand ti-o "tragea", simteai ca nu mai ai aer. Cred ca atunci am inteles ce inseamna sa te scapi pe tine de frica. Si eu am avut noroc ca nu, dar prietena mea de atunci a tasnit spre WC de cateva ori.....
Pacat ca nu s-au oprit dupa primul episod. Urmatoarele au fost mult mai spectaculoase, dar mai putin "fricoase", hi, hi. Pt ca stiai deja. Sau pt ca depasisei un asemenea prag al terorii, incat nu te mai mira nimic. Un fel de "nihil mirare" (Cei care au facut latina sa ma scuze pt macelarire) ..
3) Eram prin noiembrie '89, in jurul Congresului al XIV-lea, cand am simtit ca un coleg de facultate si prieten se tot tot rasucea in jurul cozii. Si nu intelegeam de ce. Parca ma tot "cantarea", desi ne stiam din anul I si acum eram in al V-lea  si nu indraznea sa isi faca curaj sa imi zica ceva. Cum bani nu avea cum sa imprumute de la mine, care vanam francu', imi spuneam ca o fi luat "ceva" si nu stie cum sa imi zica...
Da, se captusise, dar nu cu o boala venerica, sau cu o gagica gravida, asa cum ma gandeam, ci cu ceva mai greu. Se numea "Ferma animalelor". M-a invitat de abia dupa ce m-a pus sa imi dau CUVANTUL DE ONOARE, ca never nu o sa zic ca l-am vazut la el. De parca de as fi fost securist ar fi contat cuvantul dat si "pericolul" de a fi scuipat in fata. Sunt convins ca numai pt ca stia ca o sa i-l comentez a riscat si m-a invitat acasa...
4) Un alt film vazut pe VHS a fost un documentar despre SUA. Se termina cu o executie pe scaunul electric, care m-a transformat instantaneu si pe viata in adversarul pedepsei cu moartea...Am mai scris ca vreau numele lui..
5) Socante au fost si cateva James Bond-uri. Evident ca mi-au placut femile, poate cele mai frumoase vazute de mine pana atunci, (si pana azi, hi, hi), dar deja eram prea "batran" ca sa imi placa subiectul...Desi daca cineva zice ca umorul lipseste din aceste filme sau e mort sau idiot sadea.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Da,... Omen si uitasem de el ... bun film ... Au facut si un remake mi se pare parca anul trecut a aparut ... Mai asteptam si alte pareri si titluri care au facut "furori" pe timpul VHS-urilor trase "execrabil" care noua ni se pareau (cel putin mie la vremea respectiva)  inregistrate bine...

Edited by gerbil, 13 July 2007 - 22:11.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
gerbil
Ai perfecta dreptate. Si tot din acei ani o stiu pe (I)Rina Margarina.."vocea filmelor".
Cei care au trait epoca isi amintesc cum mergeai pe la un/o prieten(a) dotat(a) cu video si ce fericit erai cand puteai sa agati ceva mai deosebit. Fata sau film...
In plus, eu fiind in bransa, am castigat si cativa banuti, prieteni/prietene modificand televizoarele ca sa intre sunetul. Atunci visam sa imi cumpar si eu un video, dar la cat costa...
Azi il folosesc pe al meu ca ceas. Si cred ca au trecuti cativa ani de cand nu am mai bagat o caseta in el...

La filme dragute vazute pe VHS a fost "Mary Poppins".
Prima data s-a nimerit sa il vad la cineva care era extrem de amuzata de ideea de a viziona un film de copii. Si cu care m-am distrat "disecand" secventele, dandu-le inainte si inapoi. Persoana respectiva avea televizor color. Eu (inca) nu. Dar la cateva zile, tembeliziunea romana libera "da" acelasi film. Asa ca ochii mei vedeau vedea alb negru, iar creierul meu incerca sa il colorizeze..
Ieri, duminica, m-am amuzat urmarind DVD-ul cu goanga de fimiu. Pt mine a fost foarte dragut sa aflu cum vede el diferentele intre cartea pe care tocmai o citise si ecranizare. Si sa incerc sa ii explic secventele filmul, cum au compus imaginile, maiestria dansatorilor, conform puteri lui de patrundere..

La categoria filme socante vazute pe VHS, a mai fost "Zidul". Un prieten si coleg de fac. m-a convins sa ii dau cateva integrate pe cere le "alergasem" cativa ani, ca sa-si faca masina de titrat pe HC 85. Dzeule, ce vremuri..
Promisiunea de onoare care m-a convins a fost o copie a casetei. Pe care o am si azi...
Ce socant a fost sa vad cum sangele coboara de pe cruce si ajunge in canal. Am auzit o barfa cum ca in Anglia HMS the Queen ar fi "marait" la vederea acestei secvente. Va rog, confirmati/infirmati ..
M-a mai socat identitatea gesturilor intre tatal si copil. La fel cum isi aranjase chipiul un prieten de al meu care (si) a ales cariera militara...

Stiam melodia "hei, profesore.." de mai multi ani. Si intr-o vara, cand faceam de DJ-ul la o discoteca, am auzit ca a a ajuns no 1 in topuri. Cum nu aveam ce pierde, am "pus-o" si eu. Am avut un succes monstru. Asa ca am derulat-o si am mai dat-o inca o data. Si inca o data..Si inca o data. Desi de obicei se "maraia" daca muzica nu curgea incontinu, acuma toti ma asteptau fara sa fluiere...
Singura problema a aparut atunci cand dupa a 25, sau a 30 repetitie am incercat sa nu o mai bag. Evident ca am cedat rapid, ca nu eram idot. "Vox populi, vox D(J)ei.."
Azi se poarta o versiune mai dance, care mie mi se pare ca denatureaza. Gustul meu..

#5
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Filme pe VHS... Cand erau in floare centrele de inchirierieri (erau vreo 4 intre liceul Tudor Vladimirescu si Lujerului) luam aproape in fiecare zi cate 1-2 casete; la un moment dat le rulam incontinuu, fara sa mai iau buletinul - dadeam una luam alta. Alegeam numai groza si SF - Alien 3, 2, 1 (asa le-am vazut, in ordine inversa...), Omen, Oameni sub scara (secvente din el au fost si la Tv dar nu stiu de ce - cu unii tinuti prizonieri in subsolul unei case, mi s-a parut un fel de comedie neagra decat horror), Sleepwalkers si multe altele. Am facut o lista cu tot ce vedeam, sa tot fie vreo suta si ceva de titluri.

#6
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
predator 1...m-am facut pe mine de frica, vorba vine. dreaq m-a pus sa ma uit la el, asa de copil..cred ca 8ani aveam...apoi m-a cam blocat ca vine uratania aia si ma omoara. deh..acum e funny, dupa ce am vazut cu adevarat filme de groaza. si alienii sunt slabuti. la inceput in schimb cam erau in arf la horroruri. bine, pe mine ma lasa rece ideea de zombii, scheleti si alte alea.

#7
fanem008

fanem008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.02.2007
License to Drive (1988) ce ziceti de el? la-ti vazut?

http://www.imdb.com/title/tt0095519/

#8
Lylo Jett

Lylo Jett

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 13.02.2007
Pe vremea lu Ceausescu imi aduc aminte ca venea un vecin in vizita, atunci cand nu il vizitam noi (statea in blocul de vis-a-vis, adica la 20 de metri de scara noastra), cu aparatul video infasurat in paturi ca sa nu se vada ce este. Nici eu nici copiii lui cu care ma jucam in fata blocului nu trebuia sa recunoastem ca avea video. Imi aduc aminte ca am vazut filme precum Conan sau Sonia cea Roscata, Sport Sangeros etc. Orice film cu bataie era absolut genial. Cine nu isi aduce aminte de filmele cu Chuck Norris din seria Delta Force? Rambo si Terminator plus o gramada de alte filme al caror titlu nu mi-l mai aduc aminte. Man, those were the good old days... Si bineinteles, vocea care a marcat era video, inconfundabila Irina Margarina...

#9
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
am vazut atunci filme cu Bruce Lee (la 8 ani ii aiceam 'Bruzli'... :coolspeak: )
apoi cu van damme (ziceam ca ma apuc si eu de karate cand ii vedeam....mai greu)
si preferatu meu pe la 9-10 ani... cu Chuck Norris - Lupul Singuratic (ii zicea)

#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Revenind, dupa atatia ani, totusi imi pare rau ca PROFESORUL Chips a ales sa joace in asa ceva. Stiu si inteleg ca $$$$$$$$$, logica si experinta de viata imi spun ca asa a fost, dar pricep si cuvantul prostitutie, inclusiv mascarea lui...

povestea filmului e mai complicata, cauta pe net sa vezi

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Salut Mosotti
Si iti multumesc pt replay.

View PostMosotti, on Jul 24 2007, 15:16, said:

povestea filmului e mai complicata, cauta pe net sa vezi
Din pacate am foarte multa treaba si prea putin timp pentru ca, dupa ce imi indeplinesc obligatiile pe care le am, sa mai am starea sa sap prin net. In plus, tot datorita celor de mai sus, nu stiu cand voi putea intoarce spre ceilalti forumisti cele ce voi afla. De aceea te rog pe tine sa (s)pui completarile si interpretarile tale. Sau macar linkurile gasite...
Eu ma gandesc sa imi fac un A(u)M(ai)R(amas) ..zile pana cand imi voi lua efectiv concediu.
(Acum cativa ani unele din subalternele mele au zambit, da cu lacrimi, cand m-au auzit vorbind de AMR...
Dar dupa cateva zile au venit sa le fac si lor cate o funie. Asa ca incepeam ziua de lucru, in mod festiv, taind cate 1sau 2 nod-uri....
Stiu ca randurile de mai sus sunt off topic, dar sper ca macar am fost simpatic. Sau datator de idei...

#12
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
din filmele vazute in acei ani, majoritatea am putut sa le revad la replaytv-urile romanesti...

Unul nu a fost (sau nu l-au dat)...

Zapped

Un adolescent descopera o formula pt a avea puteri telekinetice... Tot felul de incurcaturi...

PS Nici filmul de unde am luat "numele extraterestru" H725 nu cred ca a mai fost de la revolutie...

#13
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
Rambo I
un film foarte reusit al lui Sly. vazut prin 87-88

#14
Ender Wigins

Ender Wigins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 03.11.2005
"An American Werewolf in London" a fost primul film care l-am vazut pe VHS.
L-am revazut acum an. Am ramas socat cat de naiv si prost facut este :D
Care mi-au placut mult din perioda aceea a fost Mad Max 2 si Abiss. Si care imi plac si acum.
Era cam naspa cu traducerile in vremurile alea. Tanti Irina avea o voce "fenomenala".
Iti venea sa te tot duci, decat sa o auzi... dar dorinta de a vedea un film "adevarat" era mai mare :D

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu știu dacă intră la categoria filme, dar am văzut "Ferma animalelor" (desen animat). Eram mic, așa că nu am înțeles despre ce-i vorba. Poate mai găsesc caseta pe undeva.   :D
P.S. Ar trebui făcut un topic asemenea despre desene animate.

#16
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
Pulp Fiction , Independence Day  ;)

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

View Postdjl, on Aug 30 2007, 12:56, said:

P.S. Ar trebui făcut un topic asemenea despre desene animate.


Se poate discuta aici despre orice ati vazut pe casete vhs, de ce nu si despre desene animate

#18
Harlan

Harlan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 20.01.2007
Cateva vazute "la video" in perioada 1984 - 1989, cand eram student: Rambo 1, Amadeus, Gorki Park, Caligula, The Omen, Top Gun...etc... si desigur si o gramada de rahaturi. Vocea pitigaiata a Irinei Nistor ma zgarie si acum pe creier.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate