Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Orhidee

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2512 replies to this topic

#19
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Fac apel si aici, poate, poate... Stiti unde pot gasi substrat pentru orhidee, dar sa fie si bun, cu soarta de calitate? Am nevoie pentru o Phalaenopsis.

#20
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Eu am luat substrat pentru orhidee de la Obi. Are si scoarta in el. De la aAgro. Ar trebui sa gasesti pe la magazinele mari. Scoarta simpla nu am vazut nicaieri.

#21
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Obi in Timisoara? Nu prea cred. N-am decat Praktiker si BritHouse sau cum naiba il cheama. Nici macar in Arad nu e Obi. In ultima instanta, daca nu gasesc pe niciunde, fac un drum la Bricostore-ul din Arad.

#22
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
diorama, pentru scoarta/substrat de orhidee incearca si la Bricostore sau la Metro... In vara, aici (in Bucuresti), stiu ca se mai gasea scoarta la raioanele lor de gradina.

#23
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Sper pana la sfarsitul saptamanii, daca nu chiar azi, sa ajung pana la Metro. La Bricostore stiu sigur ca e, dar e in Arad. Nu inteleg de ce fug toti de Timisoara si nu deschid si aici. Si stiu ca la Bricostore-ul din Bucuresti am vazut si scoarta simpla, decorativa, necolorata, numai buna pentru orhidee, dar la saci mari. Dar pe vremea aia nu aveam orhidee, deci nu ma interesa.

#24
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Update!
Am fost la Metro si nici urma de substrat pentru orhidee sau scoarta. Dupa care am trecut drumul la Praktiker si intr-un tarziu am gasit acolo scoarta. Mi-am luat un sac de 10 litri. Maine replantez Phalaenopsisul.
Ca o paranteza, la Metro aveau o orhidee vai de mama ei, cu substratul uscat, strans pe radacini iar ea era inca verde, desi nu stiu pentru cat timp. Culmea mi s-a parut faptul ca avea infipt un plastic din-ala pe care scria pretul (6 lei). Am stat mult sa ma gandesc daca sa o iau sau nu, era si o tanti pe acolo care ingrijea florile dar nu am intrebat-o ce e cu uscaciunea aia. Nu am luat-o pana la urma, si acum parca imi pare rau. Cred ca daca as fi discutat cu alea acolo, as fi reusit sa o scot mai ieftin, practic era aproape o mortaciune pe care se pregateau sa o arunce.

#25
karmenutza01

karmenutza01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.07.2007
Eu de la Metro am nimerit numai plante cu lanosi. :angry:  Poate am avut eu ghinion dar toate ! 2 fittonii si vreo 5 suculente. Dupa experienta asta nu cred ca mai cumpar curand plante de la ei. Stiu ca astia pot sa-i "capat" si acasa dar sa le iau asa de noi nu-mi convine.....

#26
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
diorama, 6 Lei e chiar foarte ieftin. In Bucuresti, astfel de orhidee, fara flori, chelite de frunze si gata de aruncat, sunt mai scumpe, cam 15-20 de Lei.

#27
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Deci imi pare din ce in ce mai rau ca nu am luat-o... Daca la urmatorul drum mai gasesc asa ceva, nu mai stau pe ganduri.

#28
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Ok, la cererea voastră am adus poze.

Attached File  IMG_0213.JPG   1.26MB   361 downloads
Attached File  IMG_0216.JPG   848.42K   274 downloads
Attached File  IMG_0218.JPG   1.34MB   277 downloads

Eu am păstrat floarea în ghiveciul ei original și nici n-o să-l schimb prea curând atâta timp cât floarea se simte bine în el. :)

#29
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
E superba! O orhidee reinflorita e o orhidee fericita.

#30
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postdiorama, on Feb 20 2009, 22:30, said:

E superba! O orhidee reinflorita e o orhidee fericita.


Mersi! Cred că de fapt a fost dăruită din inimă. :)

#31
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
fetelor si nu numai , eu am luat cateva orhidee la reduceri din citty / romstal garden pantelimon , este dupa selgros pantelimon - dupa ce treci podul , pe dreapta pe sensul de mers buc- constanta . erau cu 5 lei si cu 7 lei .si uneori cymbidium fara flori dar ditamai tufa cu 10 lei .unele dintre phale aveau tijele vechi din care aveau inceput de tije noi si oricum se prezentau bine atat ca radacini cat si ca frunze .
erau si alte plante la reduse . ar fii bine sa existe si un subiect privind oferta diferitelor magazine , cam ce flori erau si cat costa .
pentru ca aveam o orhidee cu 4 tije , de fapt dintr-una principala s-au desprins inca 3 , si mi se parea ca nu-i merge prea bine desi radacinile pareau normale , am desfacut ghiveciul si am descoperit in mijloc un ghemotoc de ceva gen filru de tigara ca nu stiu cum sa zic , era imbibat rau cu apa si acolo toate radacinile erau putrezite .asta in conditiile in care planta era udata la aprox 13 zile ca sta la loc mai racoros . dupa ce am curatat de radacini moarte , am aranjat cele ramase , am pus scoarta si am citit ca nu se uda 2 saptamani , asa am facut si se pare ca mergem inainte .

Attached Files

  • Attached File  010.JPG   1.85MB   310 downloads


#32
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Bebeluska, ai acolo o mandrete de orhidee. E foarte frumoasa! Imi place mult combinatia de alb cu roz.
Nu o schimba din ghiveciul ei (propriu) de plastic. Ai dreptate sa nu schimbi nimic la ea, atata vreme cat ii merge bine.

HADE, probabil ghemotocul acela imbibat cu apa era ceva turba. Accea retine foarte mult apa. Si daca nu are aerisire (asa cum se intampla la nivelul radacinilor din ghiveci, risca sa putrezeasca.  Acum orhideea ta arata minunat. Iar faptul ca are 4 tije cu bobocei, dovedeste ca se simte bine, cu ingrijirea pe care i-o acorzi.

#33
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Hade,  :hug:  ce bine ca ai zis de Romstal! Eu ma pregateam sa-mi iau niste Phalaenopsisi de 8 martie de aici din Timisoara, dar daca zici ca au reduceri la Romstal Garden, ma pastrez pentru cand vin la Bucuresti in martie si le car de acolo.

#34
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
diorama , sa nu intelegi gresit , la romstal pantelimon , unde am zis de reduceri , plantele - orhideea special, nu au flori cele care costa 5 lei : 7 lei .
orhideele frumoase cu flori costa 50 lei . cymbidiumul cu flori costa 138 .
mai degraba la bricostore pantelimon , am vazut cu 40 cu 2, 3 , 4 tije .

#35
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, da, am inteles! Asa si vreau. Drumul de 500 de km plus frigul le-ar face oricum sa-si piarda bobocii. Prefer sa fie fara flori, cu cel mult tija micuta.

#36
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
Sunteti norocoase fetelor ca aveti asa reduceri mari in market-uri,pe aici nu gasesc sub 25 lei nici sa mor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate