Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

montarea plintei

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006
sun in renovare si ma confrunt cu aceasta problema, la praktiker am gasit ceva dar a mai scump ca parchetu:), cu adezeiv se poate, mentionez ca peretii nu sunt perfect drepti, ms

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
- dibluri in perete si suruburi din loc in loc, cel mai ieftin si mai rezistent, dar nu tocmai estetic ca se vad capetele la suruburi (desi nu cred ca e un deranj mare)
- lipit cu silicon direct de perete: estetic, in cateva luni cade, de obicei cu tot cu glet sau vopseaua de pe perete si tot la suruburi ajungi
- exista niste suporti metalici care se fixeaza in perete cu dibluri si in care intra spatele plintei prin presare: estetic dar scumpi ca naiba desi sunt niste table amarate si daca nu ai peretii drepti nu vor fixa bine plinta, dupa ceva timp sau la prima lovitura iese din suport acolo unde a fost tensionata (eu dupa 2 ani de suporti din astia tot la suruburi am ajuns in cateva locuri, bineinteles cele la vedere unde mai loveam plinta...)

#3
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 aeon, on Jul 13 2007, 09:28, said:

- dibluri in perete si suruburi din loc in loc, cel mai ieftin si mai rezistent, dar nu tocmai estetic ca se vad capetele la suruburi (desi nu cred ca e un deranj mare)
- lipit cu silicon direct de perete: estetic, in cateva luni cade, de obicei cu tot cu glet sau vopseaua de pe perete si tot la suruburi ajungi
- exista niste suporti metalici care se fixeaza in perete cu dibluri si in care intra spatele plintei prin presare: estetic dar scumpi ca naiba desi sunt niste table amarate si daca nu ai peretii drepti nu vor fixa bine plinta, dupa ceva timp sau la prima lovitura iese din suport acolo unde a fost tensionata (eu dupa 2 ani de suporti din astia tot la suruburi am ajuns in cateva locuri, bineinteles cele la vedere unde mai loveam plinta...)
ok, ms, si cam ce marime de suruburi ar trebui?
ps: peretele e cam slab, si se sfarama daca fac gaura, ce es putea face?

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
dibluri de 5 sau 6 cu surubul aferent (il da odata cu diblul, ca are in jur de 4 cm lungime, cap cruce, oricum nu conteaza prea tare ca nu are cine stie ce sarcina; cel mult sa te uiti la culoare, sunt si negre si galbene si probabil negrul nu iti va placea ca se vede mai rau capul)
daca se sfarama peretele cand dai gaura, umpli golul cu gips (e un praf, se gaseste la orice magazin de materiale de constructii, sunt saci dar habar nu am cat de mari, il amesteci cu apa) si bagi diblul in el cat e moale (repejor ca se intareste rapid, recomandat este sa nu faci decat cantitatea care iti trebuie pe loc, altfel se usuca si devine inutilizabil);
se intareste in cateva minute si fixeaxa bine diblul la locul lui, apoi poti insuruba linistit


recomandat sa dai gaura subtire in plinta pe unde bagi surubul, in dreptul diblului din perete, si si la exterior sa faci o adancitura cu un burghiu mai mare ca sa se ingroape capul surubului; poti sa bagi si direct surubul prin plinta (e ascutit), dar e efort mai mare, posibil sa crape, sa intre stramb..

se gaseste si un fel de ceara pentru mobila care acopera mici imperfectiuni si poti da cu ea pe capul surubului sa devina de aceeasi culoare cu plinta

ps. nu sunt mester, toate acestea le-am facut acasa dupa ce mesterii romani m-au lasat balta (de fapt i-am dat afara ca numai stricaciuni faceau, ma furau, etc.); am ajuns sa repar pereti, scurgeri, plinte, parchet, usi pliante de montat, calorifer, vopsit, montat hota, etc. :D si zic ca am avut destul succes, nu am stricat mai nimic

Edited by aeon, 13 July 2007 - 10:17.


#5
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

 aeon, on Jul 13 2007, 11:16, said:

dibluri de 5 sau 6 cu surubul aferent (il da odata cu diblul, ca are in jur de 4 cm lungime, cap cruce, oricum nu conteaza prea tare ca nu are cine stie ce sarcina; cel mult sa te uiti la culoare, sunt si negre si galbene si probabil negrul nu iti va placea ca se vede mai rau capul)
daca se sfarama peretele cand dai gaura, umpli golul cu gips (e un praf, se gaseste la orice magazin de materiale de constructii, sunt saci dar habar nu am cat de mari, il amesteci cu apa) si bagi diblul in el cat e moale (repejor ca se intareste rapid, recomandat este sa nu faci decat cantitatea care iti trebuie pe loc, altfel se usuca si devine inutilizabil);
se intareste in cateva minute si fixeaxa bine diblul la locul lui, apoi poti insuruba linistit
recomandat sa dai gaura subtire in plinta pe unde bagi surubul, in dreptul diblului din perete, si si la exterior sa faci o adancitura cu un burghiu mai mare ca sa se ingroape capul surubului; poti sa bagi si direct surubul prin plinta (e ascutit), dar e efort mai mare, posibil sa crape, sa intre stramb..

se gaseste si un fel de ceara pentru mobila care acopera mici imperfectiuni si poti da cu ea pe capul surubului sa devina de aceeasi culoare cu plinta

ps. nu sunt mester, toate acestea le-am facut acasa dupa ce mesterii romani m-au lasat balta (de fapt i-am dat afara ca numai stricaciuni faceau, ma furau, etc.); am ajuns sa repar pereti, scurgeri, plinte, parchet, usi pliante de montat, calorifer, vopsit, montat hota, etc. :D si zic ca am avut destul succes, nu am stricat mai nimic
ms mult, din pacate asa am ajuns si eu sa fac...lucru scump si prost

#6
berlinez

berlinez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.11.2005
Cu ce si cum se poate taia plinta ca sa iasa frumos la colturi (asa ca in poza) ?

Attached Files



#7
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
plinta de plastic, foarte flexibila, ia forma peretelui. Cleme prinse in perete cu dibluri din 40 in 40 cm. Plinta se monteaza si demonteaza in cleme ori de cate ori e nevoie + ca clemele sunt gandite astfel incat sa bagi si cabluri prin plinte chiar si coaxial. La plintele de plastic exista imbinari, capete pe stanga sau pe dreapta si colturi interiare si exterioare. Cea mai ieftina solutie di din multe puncte de vedere chiar cea mai buna.

#8
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
cristeamax are dreptate. Plinta din material lemnos nu va putea fi "mulata" pe langa un perete stramb deoarece este destul de rigida.
Eu am cumparat o plinta care are incorporat un loc pentru cabluri, in care se pot baga si suruburile pentru fixat pe perete.
Din pacate in momentul in care le-am cumparat, magazinul nu avea pe stoc colturi si terminale cu nuanta identica, dar oricum sunt multumit.

Attached File  Picture_003.jpg   29.54K   268 downloads Attached File  Picture_001.jpg   31.97K   292 downloads

LATER: As mai adauga un avantaj al plintei de plastic: rezistenta la umezeala. Cele din material MDF/HDF se dilata la umiditate mai mare.

Edited by cyberDJ, 24 September 2008 - 13:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate