Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

CAUCIUCURI DIRECT

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
obestea

obestea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015

View PostAl3csutzul, on 05 decembrie 2015 - 10:10, said:

Atunci poți încerca o marime o idee diferita ,în loc de 70 poți pune 65 ,diferența de 2 mm nu cred ca va conta
Exact asta am facut.
Dupa ce am dat la o parte cauciucuridirect.ro am ajuns la anvelop-autobon.ro. Si aici am aflat ca trebuie sa astept cam mult dupa 205/70 R15 si ei m-au sfatuit sa iau 215/65 R15, ca le au in depozit in Romania si vin in 2 zile.
Am luat, au ajuns in 3 zile.
Ca fapt divers, daca va intereseaza, diametrul total e mai mic cu 6 mm, iar la 1 km parcurs face cu 4 rotatii mai mult.
Adica la 50.000 km parcursi kilometrajul va arata 50.050 kilometri (la bord va arata cu 50 km in plus fata de cat a facut masina in realitate, dupa 50.000 km)
Deci am acceptat marimea alternativa.
Dar nu e trecuta in cartea masinii ca marime echivalenta. La urmatorul ITP trebuie sa ma duc cu cauciucurile de vara, care au dimensiunea indicata in carte.
Noroc ca ITP-ul e la inceputul lui Noiembrie, cand inca mai am cauciucurile de vara pe masina.

View Posthorean, on 09 decembrie 2015 - 09:34, said:

Daca nu ai trecuta dimensiunea in cartea masinii cam conteaza la ITP.
Intr-adevar nu e trecuta in cartea masinii ca marime echivalenta (ce am luat eu). La urmatorul ITP trebuie sa ma duc cu cauciucurile de vara, care au dimensiunea indicata in carte.
Noroc ca ITP-ul e la inceputul lui Noiembrie, cand inca mai am cauciucurile de vara pe masina.

Edited by obestea, 14 December 2015 - 22:36.


#20
obestea

obestea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015

View Postnoone2, on 10 decembrie 2015 - 18:40, said:

Intri pe compari.ro, selectezi ce cauciuc vrei tu si apoi comanzi de la magazine cu 4 sau 5 stele. Sau alea marcate ca si magazine de incredere. Metoda asta nu da gres niciodata.
Da, de pe compari.ro i-am gasit pe anvelope-autobon.ro.
Culmea e ca, dupa ce m-au dezamagit aia de la cauciucuridirect, am intrat pe price.ro sa caut alt site si am gasit giga-anvelope.ro, care s-a dovedit a fi din acelasi grup ca si cauciucuridirect.ro (adica delti.com)

#21
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View Postobestea, on 14 decembrie 2015 - 22:19, said:

Nu-mi face placere sa cumpar [anvelope] de pe internet, prefer sa merg la un magazin, sa le vad cu ochii mei, sa pot sa citesc codul care reprezinta saptamana si anul fabricatiei, sa fiu sigur ca le iau pe toate 4 la fel (nu cum s-a intamplat cu cauciucuridirect, care mi-au trimis 2 anvelope mai mici decat ce comandasem).
Si nici nu am alergat dupa ceva ieftin (am dat 470 de lei pe o anvelopa).
Deci te contrazic, se cumpara de pe internet daca nu gasesti in alta parte.
Cat priveste defectele de fabricatie, tu crezi ca le detectezi daca ai anvelopele in mana?


Unele defecte de fabricatie pot fi detectate si de cumparatori. Anvelopele se cumpara de la magazine fizice, care au si atelier de vulcanizare.
Cumparatorul poate vedea in timp real montarea si echilibrarea lor.

Discutia este interesanta dar seamana a anti-reclama, mai ales ca avem useri cu foarte putine postari.

#22
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postobestea, on 14 decembrie 2015 - 22:35, said:

Exact asta am facut.
Dupa ce am dat la o parte cauciucuridirect.ro am ajuns la anvelop-autobon.ro. Si aici am aflat ca trebuie sa astept cam mult dupa 205/70 R15 si ei m-au sfatuit sa iau 215/65 R15, ca le au in depozit in Romania si vin in 2 zile.
Am luat, au ajuns in 3 zile.
Ca fapt divers, daca va intereseaza, diametrul total e mai mic cu 6 mm, iar la 1 km parcurs face cu 4 rotatii mai mult.
Adica la 50.000 km parcursi kilometrajul va arata 50.050 kilometri (la bord va arata cu 50 km in plus fata de cat a facut masina in realitate, dupa 50.000 km)
Deci am acceptat marimea alternativa.
Dar nu e trecuta in cartea masinii ca marime echivalenta. La urmatorul ITP trebuie sa ma duc cu cauciucurile de vara, care au dimensiunea indicata in carte.
Noroc ca ITP-ul e la inceputul lui Noiembrie, cand inca mai am cauciucurile de vara pe masina.


Intr-adevar nu e trecuta in cartea masinii ca marime echivalenta (ce am luat eu). La urmatorul ITP trebuie sa ma duc cu cauciucurile de vara, care au dimensiunea indicata in carte.
Noroc ca ITP-ul e la inceputul lui Noiembrie, cand inca mai am cauciucurile de vara pe masina.

Nu numai ca nu treci ITP-ul dar poti avea probleme mult mai mari din cauza echiparii masinii cu cauciucuri care nu sunt trecute in carte. De exemplu poti ramane fara talon la un simplu control, iara daca asta se intampla in strainatate te usurezi de vreo 500 euro lejer sau si mai grav sa nu fii despagubit de asigurare in caz de accident. Nu e de joaca, sfatul meu e sa montezi marimea indicata in talon.

Edited by florinppv, 18 December 2015 - 01:04.


#23
jarreau

jarreau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 03.08.2007
Eu am cumparat de la ei si am fost multumit!

#24
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Si eu am cumpărat de la ei, foarte rapizi. Ce aveam eu de cumpărat costa la alte magazine in jur de 1000lei/bucata, la comanda. La ei a a fost, cu transport inclus, ~850 lei, livrate din Germania.

Data fabricației fusese cu o luna înainte.

#25
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Pe noile tipuri de taloane NU mai sunt trecute dimensiunile anvelopelor...asa ca Garcea nu-ti ridica talonul, decat daca e insotit de echipaj RAR.
Bafta!

#26
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
da-daaa, sigur!
cum să nu!
Posted Image

#27
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Huhhh...experienta mai de prost gust fata de cea avuta cu "cauciucuridirect" nu cred ca am mai intalnit. Deci, ieri am sunat la ei sa obtin detalii despre un set de anvelope de iarna si m-au spus ca sunt disponibile drept pentru care am facut comanda online, comanda la care am primit email cum ca o sa fie livrata in 7-10 zile. Bun, azi am remarcat ca pe site-ul lor pretul a crescut semnificativ drept pentru care i-am sunat si mi-au spus ca o sa primesc comanda la pretul la care le-am comandat. La o ora dupa ce am vorbit cu ei am primit email cum ca anvelopele nu mai sunt disponibile si imi ofera alternative. I-am sunat si le-am spus ca nu vreau alternative ci vreau produsul comandat drept pentru care au spus ca anuleaza comanda, anulare la care eu nu am dat acceptul. Mai tarziu am sunat sa cer un contact de la un birou de reclamatii sau sa vorbesc cu cineva din conducerea firmei. Nu se poate, doar un email la o adresa foarte generala. Persoana de la call center a inteles situatia si a ramas ca sa gasim o solutie de compromis. Am acceptat si la cinci minute dupa ce am inchi am primit un email prin care eram instiintat ca s-a anulat comanda. Am sunat sa intreb de ce si mi s-a spus ca daca nu am acceptat alternativa comanda se anuleaza automat. Au incercat sa imi vanda gogosi cum ca anvelopele nu mai sunt disponibile in sistem dar pana la urma au recunoscut oarecum ca nu sunt disponibile la acel pret. Cam asta e, acum incerc sa redactez plangerea catre OPC, iar pentru cei orbiti de "calitatea germana" aceasta firma minunata are depozitele in Germania.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am comandat niste pneuri la anvelope-oferte.ro si cand le-am primit am observat ca sunt T si nu H asa cum cerusem. M-am uitat pe factura, era trecut H. Pretul la cauciucurile primite era cu 35lei mai mic deci la 4bucati m-ar fi păcălit cu 140lei. In afara de faptul ca pneurile comandate de mine aveau gradul de aderentă A si 69 decibeli iar cele trimise erau cu gradul de aderentă C si zgomotul de 72 decibeli.  Am refuzat comanda si le-am dat telefon sa-i anunt. A ramas ca ma vor suna maine dupa ce vor cere informatii de la depozit. Nu prea as mai lua de la ei. Puteti sa-mi dati numele unor  firme serioase?

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am ajuns si eu la cauciucuridirect.ro datorita unei oferte:

Minus:
-scria ca sunt pe stoc (dar nu si unde ) . Au ajuns in 10 zile in RO ,  din depozitul din DE . Oricum si la alti vanzatori ma asteptam la o livrare de peste 3-4 zile deoarece era perioada Black Friday.
-nu m-a contactat nimeni . Am primit  un e-mail dupa 3 zile ce ma instiinta ca comanda mea este in procesare iar apoi ,in ziua urmatoare ,am primit factura + un termen aproximativ de livrare. (au sosit mai rapid decat spuneau)
-pentru garantia de a primi DOT 2017 trebuie sa platesti 40 lei in plus .(defapt nu il consider chiar un minus 100%)

Plus:
-anvelopele au avut o oferta buna  (cu 22% mai putin fata de concurenti )
-au fost livrate in stare buna de Dragon Star Curier
-au DOT aprilie 2017 (fara sa achit 40 lei in plus)
-transport gratuit pentru minim 2 bucati (oricum am luat 4 )
-au un sistem propriu - DEX pentru a arata indicele de satisfactie + uneori eticheta cu rezultate teste din publicatii nemtesti/englezesti
-call center eficient/rapid (se auzea cam  prost)

Nu prea ma deranjeaza minusurile relatate dar mi se pare oarecum inadmisibil pentru o firma nemteasca mare  cu puncte de lucru in atatea tari.
Voi mai cumpara de la ei daca vor avea preturi bune.

Edited by polizei, 07 December 2017 - 16:53.


#30
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
eu am comandat de la epiesa de pe emag, in doua zile au ajuns desi era in BF, dot 2017 si specificatiile exact cum le-am comandat.
de 3 ori am comandat pana acum cate un set de cauciucuri de la ei, si sunt foarte multumit, seriosi.

#31
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Epiesa si Autokarma sunt vanzatori mari ....dar nici macar ei nu prea au piese pe stoc , ci le comanda la furnizori si depind de ei. De la Epiesa mi-au ajuns piese  in mai putin de 24h dar si in 6 zile (niste amortizoare)

La eMag am avut 2 comenzi de BF. Una  a venit in 3 zile iar alta in 7 zile.(ridicare showroom)  Daca ceream prin curier probabil se faceau 9-10 zile.

Attached Files


Edited by polizei, 07 December 2017 - 20:01.


#32
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
pe relatia italia-germania am lucrat cu delticom peste 5 ani.  fiind de meserie luam si uleiuri de la ei.
zero probleme , cand au fost probleme cu ambalaje deteriorate au retrimis comanda imediat.

pentru piese lucram tot cu o firma germana, deoarece erau mult mai ieftine decat in italia cu transport cu tot....

in Romania nu mai lucrez cu ei datorita firmelor de curierat romanesti insa intermediez comenzi pt vechii mei clienti.

Edited by dresler, 13 January 2018 - 09:34.


#33
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
ce-mi recomandati pt. vara:matador hectora,kormoran gamma  sau viking protech sau debica presto?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate