Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

CAUCIUCURI DIRECT

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
marneb

marneb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2007
Astia sunt varza!

Am comandat 4 anvelope si dupa 30 de zile de la plata inca nu le-am primit. Cargusul le-a trimis inapoi pt ca desteptii aia nu trecusera adresa corecta pe colete. Dupa aia mi-au anulat comanda si mi-au spus sa mai astept 10 zile. Cine stie ce se va mai intampla....
Oricum, probabil ca ei nu exista fizic in Romania; cred ca au un contract cu un call-center care le preia comenzile.

Deci daca vrei sa fiti siguri ca veti avea anvelope, puneti 100 ron in plus si luati-le dintr-un magazin.

#2
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Asa ceva am patit si eu, dupa 3 sapt de la plata nu au ajuns, am sunat la Cargus si mi-au spus ca nu au nici un colet pe numele meu, cei de la delti mi-au spus ca Cargus a pierdut coletul. Am cerut banii inapoi, sper sa imi intre. Oricum pe mine m-au incurcat foarte tare.

Edited by MAK, 21 July 2007 - 23:15.


#3
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
... pai daca cautai cate ceva despre asta sigur citeai ceva reactii negative ale userilor. Eu unul sigur am citit de naspa despre ei.
Poate ai noroc, altii dupa lungi asteptari nici macar de modelul dorit nu avut parte , asa ca au mai avut parte de inca o lunga asteptare.

#4
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
In sfirsit mi-au fost returnati banii, bine ca nu a fost teapa.

#5
FLightman

FLightman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.09.2007

View PostwolfydRg, on Jul 23 2007, 12:07, said:

... pai daca cautai cate ceva despre asta sigur citeai ceva reactii negative ale userilor. Eu unul sigur am citit de naspa despre ei.
Poate ai noroc, altii dupa lungi asteptari nici macar de modelul dorit nu avut parte , asa ca au mai avut parte de inca o lunga asteptare.
  INca n-am inteles de ce unii isi comanda gume pe net si apoi, pe linga taxa de transport, mai platesc montajul, echilibrarea,etc cind pot merge la un service de roti unde au de cele mai multe ori montajul gratis si in plus, beneficiaza si de sfatul profesionst al omului de acolo!
  ma uitam zilele trecute pe forum si mi-am dat seama ca in ciuda tonelor de info despre anvelope, se stie enorm de putin!!!!!Greseala cea mai frecventa este compararea unui cal cu o betoniera! Se compara anvelope din game diferite, de dimensiuni diferite samd!
  Oameni buni,puneti o intrebare simpla: sa-mi iau all season sau de vara/ de iarna? daca raspunsul este "all season," fugiti! omul nu vrea decit sa va ia banii!

#6
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Eram in Germania si vorbeam cu un prieten roman, plecat acolo. Omul are BMW 320 si zicea ca tocmai isi luase cauciucuri la super-pret de pe reiffen-direkt.de Cica intrase omul pe varianta germana a site-ului, dupa care pe cea romaneasca, respectiv cauciucuri-direct.ro. Zicea ca a ramas interzis cand a vazut ce preturi sunt acolo. Mult mai mari, desi designul site-ului era identic. In fine, nu ma mir... Oricum, a comandat de pe reiffen-direkt.de si in 4 zile i-au ajuns acasa, fara stress, exact ce comandase el, plus un voucher de montaj la ceva atelier local. In Romania se pare ca, din pacate, comertul pe net e o noua modalitate de a da diverse tzepe mai mititele sau mijlocele :( pe principiul "da' si gura mea trebe sa mananca".

#7
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 25.05.2005
Eu am luat in primavara de la cauciucuri-direct si a fost totul OK.  Au livrat in termenul stabilit!

Am luat de la ei pentru ca au fost SINGURII de unde am putut comanda Bridgestone Turanza ER300 de vara pentru Cielo! Nimeni prin Bucuresti nu avea anvelope dintre cele recomandate de ADAC.

http://www.adac.de/T...urcePageID=8772

Și prețul mi s-a părut OK. 866 lei - 4 bucați cu tot cu transpot (185/60/R14)!

#8
obestea

obestea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015
Si eu am patit-o cu cauciucuridirect.ro
S-au intamplat 4 lucruri neplacute, dintre care cel mai putin grav a fost ca dupa o saptamana de la comanda nimeni nu facuse nimic. I-am sunat si au zis ca peste alte 4 zile vor pleca anvelopele spre mine.
Eu am nevoie de 4 anvelope de iarna pentru SUV, de dimensiune 205/70 R15, care nu se gasesc in magazine si de aceea am cautat online. Un coleg de serviciu mi-a recomandata cauciucuridirect.ro.

Si acum sa va zic celelalate 3 evenimente nasoale

1) Mi-am ales de pe site-ul cauciucuridirect.ro unul dintre parteneri pentru livrare, un centru de vulcanizare, si anume MYMOTO de pe Soseaua Viilor nr 14.
Curierul a ajuns acolo cu anvelopele si m-a sunat sa-mi spuna ca nu exista niciun service sau o vulcanizare MYMOTO la acea adresa. Am sunat la MYMOTO si mi-au zis ca s-au mutat de 2 ani de pe Soseaua Viilor.
Atunci mi-am ales alta vulcanizare din lista partenerilor listati de cauciucuridirect.ro, pe Bd Pieptanari nr 90 si am sunat curierul sa livreze acolo.
Curierul mi-a zis ca nu e in zona lui si ca trebuie sa returneze anvelopele la depozit de unde vor fi luate de un alt curier.
Asta nu s-a intamplat in ziua imediat urmatoare ci abia dupa 2 zile.
Anvelopele au fost livrate vineri pe 27 Nov 2015 pe Bd Pieptanari.

2) M-am dus sambata 28 Nov sa montez anvelopele, la vulcanizare pe Bd Pieptanari. Am constatat ca au fost livrate 2 perechi de anvelope.
Prima pereche corespunde cu ce am comandat eu, a doua pereche este cu totul altceva: anvelope de tip C, mai mici, dar care aveau numele meu pe eticheta cu care au fost livrate (AWB) si numarul de pachet era cel din emailul de confirmare a comenzii. Deci nu era o greseala a curierului, ci chiar asta au trimis aia de la cauciucuridirect.
Cei de la vulcanizare au zis ca au crezut ca asa am comandat eu, 2 de-un fel si 2 de alt fel. Nu si-au imaginat ca e o greseala de livrare.

3) Evident ca nu le-am ridicat de acolo. Banii mi-au fost luati de pe card dup ce s-a facut livrarea. Am sunat la cauciucuridirect dar fiind sambata am auzit o voce inregistrata "programul nostru este de luni pana vineri, bla bla".
Zic "stai sa vezi ca nici luni si nici marti n-o sa-mi raspunda nimeni ca sunt 2 sarbatori nationale - 30 Nov Sf Andrei si 1 Dec Ziua Nationala".
Am sunat luni pe 30 Nov si mi-a raspuns o doamna.
I-am explicat care-i problema, cu o voce foarte calma. I-am spus ca nu vreau sa mai trimita nimic ca sa corecteze livrarea proasta. M-am saturat de ei si vreau sa-si ia inapoi anvelopele si sa-mi returneze banii.
Dar in momentul in care a incercat sa ma convinga ca ei au livrat ce trebuie si ca greseala e in alta parte am ridicat vocea. Mi-a zis ca daca mai ridic vocea la ea imi inchide telefonul.
Am continuat sa vorbesc pe un ton normal, dar in cateva secunde m-a intrerupt si iar mi-a zis ca nu e vina lor.
Normal ca mi-a sarit tandara si iar am ridicat vocea, i-am zis sa inceteze sa mai sustina ca ei au livrat ce trebuie.
Nesimtita mi-a inchis telefonul.

Am sunat din nou si am vorbit cu un barbat (se pare mult mai intelegator si mai impaciuitor) si am anulat comanda. Am intrebat printre altele cine asculta inregistrarea convorbirii (am fost avertizat din start ca discutia e inregistrata).
Mi-a spus ca un manager. Am intrebat "si cum sa-l fac pe acel manager sa asculte inregistrarea". Mi-a zis "trimiteti-i un email".
Am scris email si am descris tot ce v-am zis mai sus.

Ah, mi-am mai amintit ceva.
Individul cu care am vorbit la telefon dupa ce mi-a inchis cucoana aia mi-a zis ca ce am patit eu e un eveniment izolat, ca dovada sa vad cate impresii pozitive sunt pe site-ul lor.
M-am uitat pe site, si ce sa vezi:
a. Nu e nicio parere in 2015, desi suntem in ultima luna a anului (dar sunt in 2014, 2013, 2012, 2011).
Cred ca nu au avut timp sa mai actualizeze site-ul, asa cum nu au stiut nici sa actualizeze noua adresa a lui MYMOTO ca service partener.
b. Nu-mi dau seama cum se adauga un comentariu, ca nu exista nici "login" si nici vreo modalitate de a posta un comentariu sau un feedback.

Am dat o cautare pe Google: "cauciucuridirect forum"
Evident ca in prima pagina de rezultate sunt fraze de genul "atentie de la cine cumparati", "feriti-va de ..."

Edited by obestea, 30 November 2015 - 23:24.


#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Pe emag sunt 20 tipuri de anvelope cu mărimea ta !data viitoare casca ochii bine !
alt site cu anvelope ieftine de unde am cumpărat pana acum 2 seturi =autopneu.ro



#10
obestea

obestea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015

View PostAl3csutzul, on 02 decembrie 2015 - 14:02, said:

Pe emag sunt 20 tipuri de anvelope cu mărimea ta !data viitoare casca ochii bine !
alt site cu anvelope ieftine de unde am cumpărat pana acum 2 seturi =autopneu.ro
Nu ma intereseaza in primul rand sa fie ieftine, ci bune. Siguranta e mai importanta.
Din cele 21 de pe eMag, 16 sunt etichetate ca fiind pentru "cargo" si doar 5 pentru SUV. Adica pentru incarcaturi mari si viteze nu prea mari (sub 160 Km/ora)
Nici asta n-ar fi o problema, ca nu depasesc eu 150 Km/h.
Dar anvelope SAILUN parca nu prea m-as baga sa cumpar, doar pentru ca sunt ieftine.
M-am uitat la toata oferta de la emag inainte sa caut pe alte site-uri si am facut o balansare intre marca, pret si etichetele de Economie de Carburant si Coeficient de Franare pe umed. Mai aveam si cateva informatii pozitive (de la mecanici auto) referitoare la Nokian, ceea ce nu am gasit pe eMag.
Acum puteti sa ma certati mai multi ca nu am luat de la eMag, dar scopul acestui post pe softpedia era sa-i avertizez si pe altii ce am patit eu cu cauciucuridirect.
Toti stim ca daca nu s-ar obosi unii sa-si scrie experientele (placute sau neplacute, pentru binele altora) n-ar avea ceilalti ce citi.

Edited by obestea, 03 December 2015 - 00:14.


#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Anvelopele nu se cumpara de pe internet, chiar daca pare interesant si mai ieftin la prima vedere.
Este neplacut sa pierzi timp cu transportul si sa descoperi ca produsele primite sunt vechi, au alte specificatii sau au defecte de fabricatie.

#12
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Atunci cum naiba eu si multi altii am cumparat online mai ieftin decat in magazine? Si culmea, se livreaza repede si exact ce comanzi.
Arunca o privire si pe topicul "despre anvelope" din auto/info corner

#13
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Atunci poți încerca o marime o idee diferita ,în loc de 70 poți pune 65 ,diferența de 2 mm nu cred ca va conta

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
plus ca in magazine nu gasesti decat dimensiuni de Logan, octavia si Opel astra... suntem nevoiti sa luam online, in afara de faptul ca e mult mai comod... eu am comandat de pe anvelope-autobon.ro si chiar ii recomand.

#15
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007

View PostAl3csutzul, on 05 decembrie 2015 - 10:10, said:

Atunci poți încerca o marime o idee diferita ,în loc de 70 poți pune 65 ,diferența de 2 mm nu cred ca va conta

Daca nu ai trecuta dimensiunea in cartea masinii cam conteaza la ITP.

#16
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Intri pe compari.ro, selectezi ce cauciuc vrei tu si apoi comanzi de la magazine cu 4 sau 5 stele. Sau alea marcate ca si magazine de incredere. Metoda asta nu da gres niciodata.

#17
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005

View Postnoone2, on 10 decembrie 2015 - 18:40, said:

Intri pe compari.ro, selectezi ce cauciuc vrei tu si apoi comanzi de la magazine cu 4 sau 5 stele. Sau alea marcate ca si magazine de incredere. Metoda asta nu da gres niciodata.

din pacate, pe compari.ro/price.ro/etc nu sunt mereu cele mai ieftine magazine

#18
obestea

obestea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.11.2015

View Postterratec, on 04 decembrie 2015 - 08:04, said:

Anvelopele nu se cumpara de pe internet, chiar daca pare interesant si mai ieftin la prima vedere.
Este neplacut sa pierzi timp cu transportul si sa descoperi ca produsele primite sunt vechi, au alte specificatii sau au defecte de fabricatie.
Nu-mi face placere sa cumpar [anvelope] de pe internet, prefer sa merg la un magazin, sa le vad cu ochii mei, sa pot sa citesc codul care reprezinta saptamana si anul fabricatiei, sa fiu sigur ca le iau pe toate 4 la fel (nu cum s-a intamplat cu cauciucuridirect, care mi-au trimis 2 anvelope mai mici decat ce comandasem).
Si nici nu am alergat dupa ceva ieftin (am dat 470 de lei pe o anvelopa).
Deci te contrazic, se cumpara de pe internet daca nu gasesti in alta parte.
Cat priveste defectele de fabricatie, tu crezi ca le detectezi daca ai anvelopele in mana?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate