Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Instalare, SERVICE, Intretinere Aer Conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4732 replies to this topic

#4627
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008

View Postpexic, on 06 decembrie 2022 - 17:32, said:

pai imparte si tu 3 la 8 si vezi daca iti da la fel ca atunci cand imparti 1 la 2 ...
Ce nu ai inteles din postarea mea? EVIDENT ca nu e acelasi lucru, asta am si spus in cele mai putine cuvinte/cifre posibile.

#4628
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

View Postjda, on 06 decembrie 2022 - 17:40, said:

Pentru...
Multumesc anticipat
Pentru puțin 😉

Attached Files



#4629
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Seara bună!

Azi am găsit prin sertar filtrele de la Midea montat acum o lună și ceva, și cum aveam timp - hai să le montez. Când am deschis capacul, văd unele lamele îndoite și două sârme ce sunt prinse între lamele, vertical. Or fi fost utilizate doar pentru transport și ar fi trebuit scoase la montare ? Sau am primit un AC cu "surprize" ? Ar trebui să -mi fac probleme și să contactez vânzătorul ?

Atașez și fotografiile.

Mulțumesc!

Attached Files



#4630
vergilcl

vergilcl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2012

View Postcain2k, on 29 decembrie 2022 - 21:32, said:

Seara bună!

Azi am găsit prin sertar filtrele de la Midea montat acum o lună și ceva, și cum aveam timp - hai să le montez. Când am deschis capacul, văd unele lamele îndoite și două sârme ce sunt prinse între lamele, vertical. Or fi fost utilizate doar pentru transport și ar fi trebuit scoase la montare ? Sau am primit un AC cu "surprize" ? Ar trebui să -mi fac probleme și să contactez vânzătorul ?

Atașez și fotografiile.

Mulțumesc!
Si al meu are sarme 🤔

#4631
rumby

rumby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.05.2005
Salutare.
Am cautat fara succes informatii legate de demontarea AC ALASKA cu quick connector. La prima vedere, aparatul nu are acele valve care se pot inchide cu ajutorul imbusului...
Este necesara o procedura diferita de cea 'clasica' pt a deconecta UI de UE pt acest AC sau doar se desface acel conector fara a fi necesara alta procedura?
Multumesc anticipat

Edited by rumby, 04 January 2023 - 01:01.


#4632
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Salutare. Altu' c-o-ntrebare (eu). :)

Am dat jos și am trimis la rabla un Samsung 12000 btu și am lăsat pe loc țevile în ideea de a monta pe ele scula nouă.

Surpriza e că prin perete am montate țevi de 1/4 și 1/2, în vreme ce scula nouă e cu 1/4 și 3/8.

Așa erau pe vremuri la 12000 Btu sau mi-au montat ce-au avut la îndemână?


#4633
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Nu mai pot edita postarea, sorry pentru dublu post.
Mă întreb... aș putea folosi vreun soi de reducție ca să păstrez țeava de 1/2?

#4634
wwx35

wwx35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2007
Aveti idee unde as putea gasi asa ceva de cumparat in tara sau mai bine in Bucuresti?
Multumesc!

Attached Files



#4635
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postbekxy, on 04 ianuarie 2023 - 20:11, said:

Nu mai pot edita postarea, sorry pentru dublu post.
Mă întreb... aș putea folosi vreun soi de reducție ca să păstrez țeava de 1/2?

Sigur exista reductii ca sa poti tine teava veche, insa intrebarea e daca nu cumva trebuie mai mult freon daca ai tevile mai groase. Si daca da, cat trebuie completat.

#4636
dedy66

dedy66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 13.01.2007
Buna ziua,

Detin un aparat AC Gree Muse si dupa 2 veri de utilizare, am observat ca nu mai baga aer deloc pe fanta din partea stanga, iar pe fanta din partea dreapta aerul vine, dar e in valuri, nu vine constant. Face la fel pe toate modurile de functionare si la orice treapta a ventilatorului. Pana gasesc un instalator, ma poate ajuta cineva mai experimentat cu o parere despre cum as putea rezolva problema ? Multumesc anticipat.

#4637
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Azi am facut mentenanta filtrelor, AC functiona haotic chiar daca era setat la performantele maxime. Dupa curatare (spalare-uscare), parca am alt AC. Voi pune de acum memento la fiecare 1 ale lunii sa spal filtrele.
Am curatat si UI cat s-a putut, am de gand sa curat si ventilatorul in viitorul apropiat.

#4638
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,111
  • Înscris: 03.12.2021
Buna

Pt Buc sect 5 aveti idee la ce firma sa apelez pt demontarea a 2 AC-uri unitatile din interior si ext ? Et 6. La unitatea de la balcon au fost montate deasupra niste suporturi de fier pt jardiniere


Presupun ca tb alpinist ? Multumesc

#4639
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 01 februarie 2023 - 15:04, said:

Am curatat si UI cat s-a putut, am de gand sa curat si ventilatorul in viitorul apropiat.
Azi a venit vremea sa curat filtrele si ventilatorul UI. Stiu ca am facut-o in trecut insa nu mai stiu postarea (caut intre timp), astazi am sprayat cu spuma activa dintr-un atomizor, am lasat sa actioneze apoi am spalat cu apa curata din alt atomizor. Cu AC oprit. Nu as mai repeta cu astea, are cineva experienta personala cu vreun spray/flacon care sa curete din prima lamelele ventilatorului?

#4640
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Cauta asta:
Attached File  captur_de_ecran_din_2022-07-27_la_10.59.56.jpeg   57.4K   43 downloads

#4641
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
Ma intereseaza pentru ventilator si fara spalare daca exista. Nu vreau pentru bateria UI sau filtre ci strict o solutie care aplicata pe vantilatorul UI sa curete. Peste tot se gasesc spume si solutii dar necesita clatire. Daca nu se poate, iau 4 metri de folie si folosesc metoda de astazi: spuma si spalat.
Voi lua Chemstal CLEANEX CLIMA Argint 5 kg ca sa inlocuiesc/completez spuma activa.

#4642
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
PS: am comandat https://www.chemstal...are-LBXCLCMP000

#4643
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 28.11.2017
Daca il testezi cand vine sa impartasesti cateva pareri.
Pe mine m-ar interesa in special cum se descurca la curatarea ventilatorului din UI ca alea nu au parte de degivrare iarna si condensare vara sa se curete cat de cat singure ca si schimbatorul de caldura.

Eu as avea niste spuma activa auto dar are PH de 12 si nustiu ce prostii o face pe acolo!

#4644
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,683
  • Înscris: 21.08.2008
A venit deja însă cum am la ambele AC ventilatoarele curate, o sa mai dureze până fac primul comentariu.
Oricum, litera de lege: lunar voi curata atât filtrele și lamelele UI cât și ventilatorul, una e să îndepărtezi un strat subțire de praf și alta e ditamai stratul de mâzgă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate