Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Instalare, SERVICE, Intretinere Aer Conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4732 replies to this topic

#4501
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
ajutor din nou
dilema
citesc in ambele instructiuni de instalare ata pt UI cat si pt UE, ambele fac referire in poze la conectarea electrica catre cealalta : UI catre UE intr-un manual, UE catre UI in celalalt manual.

AL DRACULUI DACA SCRIE UNDEVA  UNDE ATASEZ CABLUL DE "BAGAT IN PRIZA"

Mai domol spus, sa inteleg eu singur ca acest cablu de alimentare 220V alimenteaza in paralel, simultan atat UI cat si UE? Adica, ele sunt sub tensiune permanent odata conectate la reteaua 220V ??

Este incredibil cat de proasta este documentatia la asa ceva, in conditiile in care iti da mura in gura cu banalele suruburi, tevi, conducte, gauri etc. Culmea, nu documenteaza ce este mai important dar si periculos: ALIMENTAREA CU CURENT ELECTRIC

Attached Files


Edited by Suselin, 24 July 2021 - 09:57.


#4502
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Scuzati, m-am linistit. E schema explicita pe manualul UE, dar e asa puricos scrisul ala incat l-am citit doar in diagonala :)

#4503
laurscr

laurscr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 15.04.2006

Vizualizare mesajElcapoMafia, pe 23 iulie 2021 - 16:57, a scris:

De obicei bruma pe țeavă înseamnă prea puțin "freon".

Inseamna prea putin agent frigorific, daca se formeaza bruma pe teava subtire.
Dca se formeaza bruma pe teava groasa, este prea mult "freon" :)

Edited by laurscr, 24 July 2021 - 20:27.


#4504
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009
Am un aparat de aer conditionat Daikin care a fost montat acum 7 ani. Ce am observat este ca la unitatea exterioara cand o ating, are ceva scurgeri de curent. Priza in care este bagat stecherul chiar nu are impamantare. Ce pot face in cazul acesta, sunt periculoase aceste scurgeri de curent ?

#4505
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Salut, revin din nou. Am aparat de aer conditionat cu conventer Gree de 12000 BTU. Astazi am reusit sa dau gaurile in zidarie si sa conectez cablurile electrice la UI, dar:
La etapa in care urmeaza sa conectez kitul de instalare, dupa ce am prelungit furtunasul de evacuare condens am ajuns la racordarea celor 2 tevi de cupru. Problema este ca acele capete de tevi din interiorul UI aveau cate un capacel la fiecare teava destul de complex, la teava mica (parca) are unul alb cu un motz in varf prin care se vedea in interior putin rosu/roz, iar la teava mai groasa un alt capac negru cu un fel de cruce in capatul capacului. La scoaterea capacului alb am avut parte de un faaaas de cateva secunde. Eu iar sunt nedumirit: cumva am dat drumul la agentul frigorific din UI? Eu stiam ca se afla inmagazinat sub presiune in UE unde de altfel am si supapa si robinetul.
Incerc sa imi instalez singur AC dar deja nu mai inteleg nimic...

Edited by Suselin, 28 July 2021 - 20:51.


#4506
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Agentul frigorific este in UE.
UI probabil a fost vidata pentru a putea contiuna in siguranta instalarea, fara acel fasss era posibilitatea sa nu fie etansa UI.

#4507
danutz49

danutz49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 02.02.2008
Agentul frigorific este în UE. În Ui poate fi azot sub presiune, este foarte bine ca a fasait la desfacerea capacelor. După demontarea capacelelor instalați imediat traseul frigorific pentru a nu pătrunde umezeala sau impurități. Folositi pompa de vacuum la instalare

#4508
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

Vizualizare mesajmihnic2003, pe 28 iulie 2021 - 18:22, a scris:

Am un aparat de aer conditionat Daikin care a fost montat acum 7 ani. Ce am observat este ca la unitatea exterioara cand o ating, are ceva scurgeri de curent. Priza in care este bagat stecherul chiar nu are impamantare. Ce pot face in cazul acesta, sunt periculoase aceste scurgeri de curent ?

Ce numesti scurgeri de curent? Pisca usor la mana? Se aprinde creionul de tensiune daca il atingi de unitate? Incearca sa intorci stecherul in priza sa vezi daca se mai intampla. Siguranta diferentiala ai? Daca nu, monteaza una si daca aia nu declansaza cand te atingi de unitate atunci e cat de cat ok. In general aceste sigurante diferentiale e bine sa fie puse cam peste tot, dar e musai la aparate cu parti metalice exterioare gen masina de spalat/uscat, AC, pompa de apa, frigider etc.

#4509
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009
Da, pisca usor la mana. Cand ma intind spre UE si ating partea din spate cu conductele cu aripioarele alea multe, simt piscatura.Daca sunt si cu abdomenul pe calorifer, cand ma intind spre UE, simt piscatura si la abdomen. Cand am bagat in alta priza din bucatarie, care are legatura la masa, nu mai exista acea scurgere de curent minora. Am bagat stecherul si invers dar tot simt cum ma pisca la mana. Din pacate nu am in casa montata siguranta diferentiala.

Am atins cu creionul de tensiune unitatea externa, si ce sa vezi, se aprinde ! Doamne fereste !

#4510
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
La maica-mea aceeasi chestie. Trebuie tras un fir de inpamantare de la carcasa UE, sta la casa, este usor de executat.
Dar de ce se intampla asta... Nu are inpamantare la prize iar alte electrocasnice puse in prize apropiate stau cuminti, nu pisca.

#4511
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009
Trebe sa intreb un electrician sau pe cei care au montat unitatea externa. Eu stau la etajul patru...Sa vad ce zice si electricianul.

#4512
likeastar20

likeastar20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 04.05.2010
Salut, am un HISENSE Silentium pro QD35XU0E și senzorul de la unitate detectează temperatura camerei mult mai mare față de temperatura reală din cameră. Dacă folosesc buttonul I Feel de pe telecomandă, arată temperatura corect(reală). Foloseam doar butonul I Feel, dar după o perioadă folosește iar senzorul de la unitate. Ce pot să fac?

Attached Files



#4513
lost_eagle

lost_eagle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.07.2016
Salutare
Ma poate ajuta cineva sau imi puteti recomnda pe cineva care ar putea sa faca o reparatie la placa de baza a unitatii externe a unui AC split Samsung AJ070FCJ4EH?. in acest moment arunca sigurata de la tablou. A fost cineva care a pus acest diagnostic, dar care nu se baga si la reparatia placii de baza, Aparatul se afla la iesirea din Pantelimon spre Cernica, la biserica Buna Vestire din cadrul fabricii de paine. Daca este cineva care poate repara dar nu poate se poate deplasa la locatie, se gaseste solutia de a trimite doar placa de baza.
Binenteles efortul va fi remunerat

Multumesc anticipat

Attached Files

  • Attached File  s ou.jpg   279.83K   20 downloads
  • Attached File  s in.jpg   354.74K   19 downloads


#4514
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Ma poate ajuta cineva cu inlocuirea rulmentilor la acest motor ? Multumesc.

Attached Files



#4515
BalogNarcis

BalogNarcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.01.2022
Buna seara, as dori sa stiu daca se poate observa ceva in neregula la acest montaj?

UI e la acelasi nivel cu UE si nu inteleg de ce are atatea curburi traseul, pare a fi un S?  nu va fi o capcana de ulei asa?    https://ibb.co/By9crrB

#4516
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015
BalogNarcis@

Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme pt "colacul" tubulaturii de cupru. Montand UI si UE spate in spate, este nevoie de o lungime de traseu frigorific minima. "Colacul" se face in ext, in spatele UE, tocmai pt a avea acest traseu minim.
De obicei, acest minim necesar este vreo 3 m. In rare cazuri am vazut si 1,5m sau 2 parca, dar in general mai toti producatorii spun ca minim 3m.

Insa, cu tristete o spun, rareori se poate vedea un montaj atat de neglijent, ca sa nu spun neprofesionist. M-am enervat numai si cat am vazut fotografia.
Scuza-ma, nu sunt instalator, dar am mai citit si eu cate ceva, am mai vazut si ceva montaje la viata mea, daca la mine veneau doreii aia sa-mi monteze o masinarie ca aia, masinarie platita cu o poala de bani (si inca cu una extrem de mare),  probabil m-as fi enervat suficient de mult incat sa pun mana pe ceva si sa-i alung in suturi din casa mea.
Eu pur si simplu, din ce pot vedea in acea fotografie (si daca nu ma inseala ochiul si proportiile) consider ca ori e facut montajul in bataie de joc ori e facut de oameni care chiar nu se pricep sa monteze corect... sau poate nu respecta deloc banul omului si au facut-o intr-adins.
Acum o sa enumar doar ce mi-a sarit in ochi:
-tevile de cupru au doar izolatia aia neprotejata de nimic care in timp ori se va macina de la vreme, ori va fi mancata si de pasarele; fiind "colac" in spate, iti dai seama ca e si greu sa faci macar tu ceva sa protejezi suplimentar;
-pana si cablul tot asa, aiurea-n vant;
-consolele imi par de o marime nepotrivita (prea mici) pt asa UE;
-Montaj ingramadit... si sus si spre perete...ce distanta mai ramane intre spatele UE si perete? daca nu ma insel, ar trebui sa fie minim 10. Oricum, un montaj corect impune respectarea anumitor distante, etc., mie nu prea imi pare ca-s respectate.
-Nustiu daca sunt alese corect amortizoarele de vibratii -culorile rosu+albastru sunt pt greutati mari si f mari... trebuie verificat pe site-ul producatorului amortizoarelor care este greutatea minima pt aceasta combinatie. Ca aia maxima poate fi si de 300kg. Chiar de unitatea ta este una indestul de grea (50 kg parca?), nustiu daca nu cumva trebuia aleasa o alta combinatie. Lasand asta insa deoparte, vedem si ciresica de pe tort: Doreii ti-au pus aiurea culorile... cele rosii trebuiau puse pe partea compresorului...

#4517
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Alea rosii sunt mai inate asa ca sunt puse corect.
Scoate pipa de sub UE ca o sa ai probleme la iarna. Are unde sa curga apa fara vreun deranj.

#4518
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 17.04.2015

 danghetau, pe 22 februarie 2022 - 22:03, a scris:

Alea rosii sunt mai inate asa ca sunt puse corect.
"Modalitatea de montare este urmatoarea:
Cele de culoare albastra se monteaza pe partea mai usoara a unitatii externe (partea cu ventilatorul) - care are o pondere de 30% din greutatea totala a echipamentului.

Cele de culoare rosie fiind mai rezistente decat cele albastre, se monteaza pe partea mai grea (partea cu compresorul) - care are o pondere de 70% din greutatea totala a echipamentului."

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate