Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Instalare, SERVICE, Intretinere Aer Conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4728 replies to this topic

#3835
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 04.02.2006
vechia? suna a nume de localitate... :))

#3836
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Sau ai putea sa prinzi de placa de beton 2 bucati de platbanda groasa pe care le scoti in exterior prin spuma de sub termopane si pui unitatea externa direct pe ele.

#3837
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Platbanda sau teava patrata sau dreptunghilara....

#3838
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Nu cred ca incape teava patrata prin spuma de sub geamuri.

#3839
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 09.10.2007
Multumesc tuturor.
Vechea balustrada/balcon nu mai exista - a fost inlocuita total de termopane.
Am gasit aparate cu unitatea externa de 76 si chiar pe la 66 cm latime, deci ar trebui sa aiba loc in cei 85 de cm din interiorul balconului (mai ales partea cu cuplajele/cablu).
Deci unitatea exterioara va fi fixata pe podeaua balconului.

#3840
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Sa ai in vedere ca unitatea exterioara sa aiba ceva cauciuc sub picioruse la montaj..

#3841
calinescu26

calinescu26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 09.10.2007
Pentru atenuarea zgomotului?
Bănuiesc că se cumpără separat, nu?

#3842
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Exact se cumpara separat si cam greu se gasrsc.. Eu am improvizat ceva. La tine avand in vedere ca e jos, pe o placa de beton suspendata sunt un must acele cauciucuri.

#3843
mihai_ysp

mihai_ysp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.12.2006
Buna ziua,
Ma poate ajuta si pe mine cineva sa-mi spuna care este distanta minima de traseu frigorific intre unitatea interna si cea externa?
Au venit astazi au facut un montaj la casa parintilor mei si am facut un traseu de aproximativ 60 cm, ceea ce mie mi se pare foarte scurt si din ce am citit pe net distanta minima trebuie sa fie intre 1-1,5 m.

Va multumesc.

#3844
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in manuale scrie 3m,
dar nimeni nu stie de ce.....
se monteaza si la 1/2m si merge foarte bine.

Edited by arg, 30 May 2017 - 15:27.


#3845
mihai_ysp

mihai_ysp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.12.2006
Mulțumesc pentru răspuns.

#3846
Pigatron

Pigatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.07.2008
Salutare, am cumparat un Mitsubishi Electric nou de 24000 btu care nu raceste suficient.
Cand a fost instalat prima oara nu eram acasa, dar am observat dupa vreo 2 saptamani (cand i-am dat drumul serios) ca nu raceste. Am chemat o firma care a constatat ca nu avea freon. L-a umplut si mi-a zis ca unele aparate vin fara freon, lucru de care ma cam indoiesc, voi ati auzit de asa ceva?
Acum, la o zi dupa reumplerea cu freon, raceste cu maxim 2 grade temperatura din camera (28 in camera, el scoate 26). Am pus mana pe teava care iese din unitatea exterioara si este rece, dar se pare ca degeaba...

Se poate sa piarda freon pe undeva? Pe la piulita de la unitatea exterioara mi s-a spus ca nu pierde.
Aveti idee de vreo firma serioasa care i-ar putea face o diagnoza?

Edited by Pigatron, 02 June 2017 - 17:30.


#3847
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Daca la 2 saptamani de la instalare nu mai racea este clar ca a pierdut freonul datorita unui montaj defectuos.
Daca cel ce l-a "umplut" cu freon ti-a spus ca unele aparate, de la Mitsubishi Electric, vin fara freon ar fi trebuit sa-i pui sculele in brate si sa-l trimti de unde a venit.
Eu as fi curios sa stiu ce a facut exact cel care l-a umplut.
Daca la inceput a racit 2 saptamani si apoi dupa umplere a racit o zi, probabil nu a efectuat incarcarea cum trebuie.
Si ce este clar este ca ai o fuga la cel putin una dintre conexiuni, iar magarul nu ar fi trebuit sa efectueze incarcarea pana nu remedia fuga.
Dupa incarcare ai vazut sa faca verificari de presiune si temperatura?
Cat te-a costat incarcarea cu gaz si care a fost toata operatiunea de la A la Z?

#3848
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Putem sa lungim discutia oricat, este in garantie? Solutia e simpla, alt aparat nou, de preferat sa-l monteze altcineva.

#3849
Pigatron

Pigatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.07.2008
Probabil garantie nu mai are, fiindca prima oara l-am instalat cu un "meserias". Sper ca se poate remedia problema si fara sa cumpar alt aparat nou, eventual refacut traseul, dar de data asta trebuie sa gasesc o firma mai competenta, care sa faca o evaluare serioasa. Recomandari?
250 ron re-incarcarea cu freon, omu n-a mai facut nicio verificare dupa, a conchis ca acum merge si gata. Eu, fara exepeienta, l-am crezut.

Pe unde se poate sa piarda freon? Traseul este de 2m maximum.

Edited by Pigatron, 03 June 2017 - 07:14.


#3850
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostPigatron, on 03 iunie 2017 - 06:56, said:



Pe unde se poate sa piarda freon? Traseul este de 2m maximum.

View Postteknotronik, on 02 iunie 2017 - 22:33, said:


... ai o fuga la cel putin una dintre conexiuni, ...

Nu accepta o noua incarcare fara a se remedia fuga si fara a se face o proba de etanseizare a instalatiei!
Nu accepta o noua incarcare fara a se folosi pompa de vid!
Nu accepta o noua incarcare fara a vedea cu ochii tai ca se efectueaza cu ajutorul unui cantar si cantitatea de freon introdusa, numai si numai in stare lichda, este exact cantitatea trecuta de catre fabricant pe eticheta untatii exterioare!
Nu accepta o noua incarcare fara a se face verificari de functionare dupa incarcare, temperatura, presiune, curent!

#3851
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Pai, în mod ,,normal ", pe pierdere de freon, face gheata pe conducte la ieșire din U.E.
Are gheata acolo ?!

#3852
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postarg, on 02 iunie 2017 - 23:41, said:

Putem sa lungim discutia oricat, este in garantie? Solutia e simpla, alt aparat nou, de preferat sa-l monteze altcineva.
Ce kegatura are garantia cu faptul ca Dorel l-a montat defectuos?Garantie pe montaj,da,daca a cerut factura la montaj

View PostPigatron, on 03 iunie 2017 - 06:56, said:

Probabil garantie nu mai are, fiindca prima oara l-am instalat cu un "meserias". Sper ca se poate remedia problema si fara sa cumpar alt aparat nou, eventual refacut traseul, dar de data asta trebuie sa gasesc o firma mai competenta, care sa faca o evaluare serioasa. Recomandari?
250 ron re-incarcarea cu freon, omu n-a mai facut nicio verificare dupa, a conchis ca acum merge si gata. Eu, fara exepeienta, l-am crezut.

Pe unde se poate sa piarda freon? Traseul este de 2m maximum.
Apeleaza la o firma,cere factura pe instalare si incarcare cu freon,pe baza acesteia ai garantie 1 an

Edited by gall71, 05 June 2017 - 07:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate