Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Instalare, SERVICE, Intretinere Aer Conditionat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4732 replies to this topic

#37
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 dant, on Jul 16 2007, 17:09, said:

1150 grame. Ai cantitatea si pe eticheta de UE. Poti verifica cantitatea doar daca ti-l incarca de pe cantar ! Pe manometre (la presiune) cred ca nu prea pricepi din ce-ti vor spune instalatorii...
PS: Sa-ti "agite" butelia la fiecare incarcare (in trepte) ! Incarcarea se face in trepte a cate 150 grame cu un minut pauza !

#38
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Revin pe thread !
M-a intrebat cineva niste chestii legate de instalatia mea, respectiv un Samsung AQ12FA, si anume ceva de temperatura la iesire a unitatii interioare, sau ceva de genul asta. Nu mai stiu daca era Keto sau altcineva. Nici nu mai stiu intrebarea pentru ca nu mai gasesc topicul respectiv. Se pare ca a fost desfiintat. In fine. Daca citeste aceste randuri persoana care a pus acea intrebare rog sa o faca din nou.
Acum problema mea: vi s-a intamplat vreodata ca unitatea interioara sa scartaie sau sa trosneasca ? Se pare ca a mea o face, din cand in cand. Mentionez ca turatia este setata pe prima treapta, temperatura 24 grade, fara baleiere. Inca o chestie. Cand revine din pauza, dupa ce a adus camera la temperatura ceruta, cu toate ca este inca pe turatia minima, unitatea interioara produce un jet mai puternic de aer, timp de 2-3 secunde. Asa este normal ? Problema mai mare este aia cu trosnitul. Spuneti-mi si mie cate ceva, daca stiti vreunul.

Multumesc.
Sa ne-auzim cu bine !

#39
Wolf46

Wolf46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.06.2007

 Wolf46, on Jul 13 2007, 10:42, said:

Am achitat avansul pentru un aparat de aer conditionat SANYO de la firma MultiGalaxy. Urmeaza sa vina echipa cu aparatul si sa il monteze, dar nu stiu daca vor avea pompa de vid. Problema e ca aceasta firma are propriile echipe care monteaza, deci daca ii refuz nu pot alege alta firma montatoare dintr-o lista.
Ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care nu au pompa de vid ?

Au venit cu o zi mai devreme decat eram programat si au venit la ora la care trebuia.  Au avut pompa de vid, n-au facut mizerie si totul pare ok.
Aveti idee un aparat de 9000 BTU in cat timp raceste o camera obisnuita de bloc? (Adica de la 31 de grade la 25 cand afara sunt 34) APROXIMATIV, desigur.  

E normal sa se auda uneori, 2-3 secunde, un zgomot in interior ca si cum ar picura ceva inauntru?

PS: In modul "QUIET" e mai zgomotos calculatorul meu decat aparatul de aer cond.

Attached Files


Edited by Wolf46, 16 July 2007 - 16:39.


#40
grasugras

grasugras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.07.2007

 dant, on Jul 16 2007, 17:13, said:

PS: Sa-ti "agite" butelia la fiecare incarcare (in trepte) ! Incarcarea se face in trepte a cate 150 grame cu un minut pauza !
Si pe manometre cam cat ar trebui sa fie presiunea? 4-5-6 bari ? Cam cat ar trebui sa fie? Aerisirea cam cum ar trebui sa o faca? Tot prin  purjare pana iese gaz?

#41
ghannima

ghannima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.07.2007

 Carloss Sacalu, on Jul 16 2007, 17:36, said:

Acum problema mea: vi s-a intamplat vreodata ca unitatea interioara sa scartaie sau sa trosneasca ? Se pare ca a mea o face, din cand in cand. Mentionez ca turatia este setata pe prima treapta, temperatura 24 grade, fara baleiere. Inca o chestie. Cand revine din pauza, dupa ce a adus camera la temperatura ceruta, cu toate ca este inca pe turatia minima, unitatea interioara produce un jet mai puternic de aer, timp de 2-3 secunde. Asa este normal ? Problema mai mare este aia cu trosnitul. Spuneti-mi si mie cate ceva, daca stiti vreunul.

Multumesc.
Sa ne-auzim cu bine !

Eu am Tadiran de 9000 BTU, instalat doar de o sapt (montarea gratuita in 2 zile..)...

Citez din instructiuni:

Datorita schimbarilor de temperatura la care este supusa, carcasa interioara a aparatelor de aer conditionat se dilata sau contracta si produce zgomote asemanatoare unor trosnituri sau mici pocnete. In general acestea apar in primele zile de utilizare, mai frecvent iarna, si dispar odata cu trecerea timpului deoarece carcasa interioara a aparatului de aer conditionat ajunge la o forma care nu mai implica atingerea de partile componente.

  Sunetele asemanatoare unor suieraturi sau scurgeri de lichid sesizate la unitatea interioara a aparatului de aer conditionate sunt provocate de modificarea presiunii si vitezei agentului frigorific ce strabate circuitul frigorific al aparatului de aer conditionat, nu afecteaza buna functionare.

#42
Carloss Sacalu'

Carloss Sacalu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.10.2005
Multumesc pentru lamurire, Ghannima.
Sincer sa fiu, nu prea am avut timp sa citesc pe indelete manualul, am apucat abia sa-mi arunc ochii prin el. Eu banuiam ca s-ar putea sa fie de la modificarile structurale ale unitatii interne, mai ales datorita faptului ca la mine in apartament este foarte cald iar toata suprafata exterioara a acestuia este expusa direct razelor soarelui de la orele 13-14 pana seara, cand apune. Aparatul are, pana acum, de la instalarea din data de 03 iulie, maxim 20-30 ore de functionare.

#43
infatue

infatue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.05.2007

 Wolf46, on Jul 16 2007, 17:37, said:

Au venit cu o zi mai devreme decat eram programat si au venit la ora la care trebuia.  Au avut pompa de vid, n-au facut mizerie si totul pare ok.
Aveti idee un aparat de 9000 BTU in cat timp raceste o camera obisnuita de bloc? (Adica de la 31 de grade la 25 cand afara sunt 34) APROXIMATIV, desigur.  

E normal sa se auda uneori, 2-3 secunde, un zgomot in interior ca si cum ar picura ceva inauntru?

PS: In modul "QUIET" e mai zgomotos calculatorul meu decat aparatul de aer cond.
Asta e unul din aia care nu-si da ambalajul de la termopane jos de frica sa nu-l gainateze vreo pisica. Sint peste tot.
Da da-l frate jos ca e urit.

#44
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

 infatue, on Jul 16 2007, 23:12, said:

Asta e unul din aia care nu-si da ambalajul de la termopane jos de frica sa nu-l gainateze vreo pisica. Sint peste tot.
Da da-l frate jos ca e urit.

Gainatul este asociat gainilor (in general inaripatelor), nicidecum felinelor (pisicilor), iar creierul lor (al gainilor) este asemanator cu al multora dintre noi, din pacate !
Cu putina atentie, in loc sa te bagi in seama pe aici, vei vedea ca actiunea de reparatie in jurul ferestrei nu este finalizata, asta fiind motivul pentru care nu a fost exfoliata protectia de pe tamplarie.
In plus, aprecierea nu are legatura cu subiectul.
In rest, nimicuri: "sint", "urit" !

Edited by radudd, 17 July 2007 - 10:02.


#45
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

 Wolf46, on Jul 16 2007, 17:37, said:

Au venit cu o zi mai devreme decat eram programat si au venit la ora la care trebuia. Au avut pompa de vid, n-au facut mizerie si totul pare ok....


Apreciez furtunul de scurgere condens, este unul cu ranforsare, profesional, furtun care nu se poate "sugruma" in zidarie chiar si daca se pune spuma poliuretanica.
Se vede firma serioasa care ti-a instalat ansamblul.

Attached File  Furtun.JPG   51.88K   566 downloads

#46
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Speedo, on Jul 17 2007, 11:45, said:

Apreciez furtunul de scurgere condens, este unul cu ranforsare, profesional, furtun care nu se poate "sugruma" in zidarie chiar si daca se pune spuma poliuretanica.
Se vede firma serioasa care ti-a instalat ansamblul.

Furtun.JPG
Este furtun normal drenaj pentru aer conditionat. Asa ar trebui sa fie la toate instalatiile.

#47
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ar trebui, ca de la "vointa la putirinta e distanta mare"...

#48
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Speedo, on Jul 17 2007, 14:58, said:

Ar trebui, ca de la "vointa la putirinta e distanta mare"...
Putinta si vointa este. Furtun poate nu este... :lol:

#49
Keto

Keto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 23.06.2007

 dant, on Jul 17 2007, 14:55, said:

Este furtun normal drenaj pentru aer conditionat. Asa ar trebui sa fie la toate instalatiile.

Corect,
Furtunul de condens trebuie sa aiba(alaturi de alte proprietati) si o suprafata interioara neteda (fara striatii), astfel incat sa nu retina (pe cat posibil) picaturile de apa. In caz contrar, furtunul de condens va permite dezvoltarea mucegaiurilor pe suprafata sa interioara - prin natura lor acestea pot sa se extinda incet-incet catre unitatea interioara, degajand un miros specific.

#50
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am fost curios si eu asta seara sa vad care este temperatura la iesire la Daikin FTKS35C de 12.000BTU.

Dupa 10min, pe ventilare automata si 18grade Celsius, indica 7-7,5grade la iesirea unitatii interioare, acum la ora 22.15.

Sincer ma asteptam la o temp mai mica, o sa las termometrul acolo sa vad daca da randament mai bun cand e mai racoare afara.

Attached File  7grade.jpg   209.8K   295 downloads

#51
dant

dant

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.10.2005

 Speedo, on Jul 17 2007, 22:19, said:

Am fost curios si eu asta seara sa vad care este temperatura la iesire la Daikin FTKS35C de 12.000BTU.

Dupa 10min, pe ventilare automata si 18grade Celsius, indica 7-7,5grade la iesirea unitatii interioare, acum la ora 22.15.

Sincer ma asteptam la o temp mai mica, o sa las termometrul acolo sa vad daca da randament mai bun cand e mai racoare afara.

7grade.jpg
Cat este temperatura la grila ? - la intrarea in unitatea interna ?
Dar cea din incapere ?

#52
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 06.09.2004
Am repetat si eu testul cu termometrul. L-am lasat lipit cu scotch de iesire  :D . A facut 7 grade cu viteza mica pe ventilator. testul pe care il facusem mai inainte era cu tewrmometrul tinut in mina, poate de aia imi iesisera atunci 12 grade... Ma declar multumit - in sfirsit. Circotasi mai sintem...  :lol:
@dant: evident temperatura la iesire este influentata de cea din incapere - implicit de cea de intrare la grila. Penntru ca la 7 grade a ajuns atunci cind temp. in incapere ajunsese pe la 25.

Edited by isr2002, 17 July 2007 - 21:49.


#53
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
La momentul acela in camera aveam 27grade conform unui termometru aflat in coltul opus.
Afara erau 30 grade conform afisajului de la masina, intre blocuri, cu 20min inainte.

#54
Ellesar

Ellesar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.07.2007
Salut,

Am o casa construita din lemn (tip american, sandwich lemn cu vata minerala + polistiren la exterior) si vreau sa cumpar aer conditionat dar sunt ingrijorat de vibratiile si de zgomotul produse de unitatea exterioara daca o voi monta pe peretele exterior de lemn.
Rog pe cei care au experienta in domeniu sa imi spuna daca vbratiile sunt neglijabile sau este mai bine sa construiesc un fel de suport pe care sa montez compresoarele si care sa nu fie atasat casei( ceea ce este destul de greu si as prefera sa nu fie nevoie  :P ). Mentionez ca trebuie sa montez la asceasta casa 4 aparate AC (2 pe o parte a casei si 2 pe fata opusa).
Va multumesc anticipat si astept cat mai repede raspunsurile voastre pentru ca MOR DE CALD. :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate