Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6761 replies to this topic

#5419
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
https://www.climatic...r-9000-btu.html


#5420
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Clasa energetica... Hm, pe mine m-ar interesa un aparat care sa consume mai putin dar sa si dea caldura. Din fizica stim ca nu prea e posibil sa faci din rahat bici si sa mai si pocnesti cu el. Asta se traduce prin: vrei caldura-bagi curent. Valabil in orice alt domeniu. Nu se obtine nimic gratis.
Marketingul inca face victime, e ca randamentul centralelor pe gaz in condensare care au randamentul supraunitar (105-107%) "facut" dintr-o raportare incorecta a unui parametru de-al gazului (putere calorifica).
Nu prea exista AC care sa ofere la 1kwh consumat cca 5-6kw putere termica, eu aici as incadra unul de clasa A+++. Si asta nu la +7 grade.
Cand COP se duce in cap de la -5- -10 grade in jos nu mai e vorba de A+++ ci de A+ sau A.
In fond important e cat ofera un AC la o anumita temperatura si la care consum. Raportul ala conteaza.
Si mie mi-ar conveni sa am un AC cu un consum de 500w si sa-mi dea 6kw putere termica.

Mai ales pentru rece: decat sa dau 4-5000 de lei pe un flintic de 9000BTU mai bine iau unul premium de pana in 2000 de lei si de restul bag curent cativa ani buni), diferenta de consum nu este asa de mare intre AC.

Vad ca tataiepure a pus un link. Ce nu se stie e ca acea posibila performanta termica de peste 16000BTU nu se obtine cu un consum de curent ca al unui 9000 nominal. In mod sigur softul e facut in asa fel incat sa poata trage de la retea cca 2,5kwh pentru a obtine acea putere. In aceste conditii unde mai este randamentul? Il compar cu unul de 18000BTU care merge lejer. De aici apare probabil COP sau SCOP peste 5 la unele, se imparte acea valoare mare atinsa DAR la consumul nominal al unui 9000BTU.
Sa spunem ca un 9000BTU consuma nominal 1000wh. Pentru a produce 16-18000BTU e clar ca nu va consuma tot 1kwh ci poate 2,5kwh.
Ar fi de admirat daca s-ar obtine acei 16-18000BTU cu un consum normal al unui 9000BTU, abia atunci as alege dupa clasa energetica.

Edited by danghetau, 16 January 2019 - 19:58.


#5421
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
am înțeles.
atunci spune-mi te rog un model de încredere, ceva cu garanție bună, asistență decentă, ceva de calitate.

#5422
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Problema este ca UNEORI garantia desi este mare, poate fi acordata doar daca esti conditionat sa montezi cu anumite firme care numai frigotehnisti nu au. Aici e la noroc.
Eu am avut un Fujitsu mai bine de 20 de ani, de asta recomand Fujitsu. Acum trebuie sa vezi ce modele mai sunt pe piata si sa alegi unul dupa ce traduci si certificatele Eurovent (sa vezi fiecare cat produce si la care consum). E un topic deschis de mine pe aria asta, nu cred ca are mai mult de un comentariu, asta arata cat de informati suntem si cat de usor de dus de nas de marketing.
Desi premium sunt destule marci, personal nu m-as arunca mai sus de Fujitsu si Daikin.
Mai sunt subiecte deschise pe aceasta arie, unul chiar un versus Fujitsu/Daikin... e putin de citit dar un om informat e un om castigat.

#5423
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
https://torn-climati...s-9000-btu-alb/

View Posttataiepure, on 16 ianuarie 2019 - 18:56, said:

Certificatul Eurovent

Attached Files



#5424
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Bună dimineața colegi! De aseară sunt fericitul posesor al unui aparat Daewoo DSB-F1202ELH-VKW WI-FI, 12000 Btu, pe care l-am achiziționat, la oferta - kit inclus - cu 1099 lei. Prețul normal se învârte pe la 1900-2100 lei, după cum vad pe net.
Montajul o sa ma mai coste în jur de 350 lei, asa ca per total eu zic ca am ieșit bine.
Suprafața ar fi de cca 30 mp (sufragerie + hol).
Acum, as vrea sa știu dacă sunt ceva probleme cu acest model sau cu AC Daewoo în general.
Mulțumesc frumos!


#5425
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Pretul normal este de 1000-1200 de lei, pretul ala de 1900-2100 este cel umflat, ca sa arate ca "fac reducere" si sa pacaleasca.
La 2000 de lei iei premium 12000BTU.

Pe racire este arhisuficient, pe incalzire exclusiva depinde de locatie (casa/apartament), de izolatie etc...

Edited by danghetau, 17 January 2019 - 08:45.


#5426
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Eu modelul asta nu l-am văzut mai jos de 1800 lei pe nici un site și nici un magazin fizic pe care l-am vizitat, nici în Focșani și nici în alta parte. Și am cautat un pic..
Dar nu te contrazic, asa o fi, oricum sunt în pret
Pentru încălzire nu prea ma interesează, la casa cu un termosemineu am cam 25 grade iarna... Doar, poate, la trecerea dintre toamna-iarna să-l folosesc în pic pe încălzire, o sa vedem.
Merci

#5427
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
In Focsani sunt pana in 5 locatii de jnde poti lua fizic un AC iar oferta este slaba de tot.
Tot online am cumpărat si eu, atat Gree cat di Midea.

In conditiile date este suficient.

#5428
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Sincer nu am vrut sa cheltui foarte mult, de aceea nici nu am vrut sa ma uit la Mitsubishi sau alte mărci premium. Și am vrut AC cu Wi-Fi, an avut eu un pitic.. 😊
Eram doar curios dacă are cineva Daewoo, sa știu în mare la ce sa ma aștept. Sper sa tina măcar cât are garanție, după aceea mai vedem...

#5429
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Acum vreo 2 ani am fost la o pensiune prin Moldova (chiar Slanic) unde aveau Daewoo de 9000BTU, placut impresionat de silentiozitatea compresorului, eu fiind situat atat langa el afara cat si in camera.
Am facut comparatie cu Gree de 12000BTU, diferenta mare. Acelasi tip de sunet il are si Midea meu de acum, fac parte din aceeasi familie.


La 2000 de lei as fi luat altceva, de 12000BTU, premium.

#5430
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
pentru instalare la bloc e nevoie de vreo aprobare de la asociația de locatari?

#5431
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
cred că mi-am găsit un posibil model

https://www.climatic...r-9000-btu.html

#5432
cornel1970

cornel1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.01.2019
Buna seara tuturor.
Am un living cu bucatarie americana +casa scarilor ce duce la etaj cu o suprafata de 90 mp.
Oare cu un AC de 24.000 BTU asi reusi sa incalzesc iarna ?
Am gasit ceva chiar de 28.000 BTU pe net.
https://www.climatic...-28000-btu.html
Va rog frumos cateva pareri si informatii daca se poate.
Va multumesc anticipat.

#5433
diaconuserban58

diaconuserban58

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.04.2014
Buna ziua! Va rog  sa mi spuneti daca merita cumparat acest aparat  https://www.eclima.r...yhkf12xeebmh-rx, care are niste specificatii f. bune, are certificat eurovent (dar eu nu l gasesc) si vreau sa l montez itrun ap. de 3 cam unde mai am  un Westinghaus de 12000 in sufragerie? Trebuie sa ma grabesc cu achizitia sa nu ma prinda scumpirile de vara! Multumesc anticipat! Stima!

#5434
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Merita investitia,anul trecut am montat unul si ce mi-a placut la el este telecomanda care arata chiar profi,aparatul e destul de silentios dar unde am montat era o oarecare zgomot asa ca nu pot spune exact.Oricum fata de gree pe care am si eu e mult mai silentios daca ne luam dupa fisa.

#5435
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 02.08.2004
Salut! Anul trecut a "decedat" un AC  Eskimo montat de constructor in urma cu 10 ani, a fost incercata reparatia si nu a mai dus mult. Imi doresc inlocuirea lui si din ce am citit pana acum marcile cele mai bune ar fi Mitsubishi, Fujitsu si Daikin. Initial mi-am dorit o marca premium cu gandul ca va fi o investitie buna, insa majoritatea m-au sfatuit sa imi cumpar unul din clasa medie cu recenzii bune pentru ca pana la urma toate se vor strica si la unul premium reparatia va fi foarte scumpa, iar la unul ieftin il inlocuiesc.

Una peste alta datele problemei sunt urmatoarele:

Living ~30mp cu deschidere la un hol de 10mp. AC decedat avea 9000BTU si facea treaba buna(sa zicem), insa putin cam zgomotos si cred ca functiona mai tot timpul spre capacitatea lui maxima fiind un pic subdimensionat. Initial m-am gandit la un aparat de 18000BTU pentru a face fata si holului si eventual a bucatariei dar m-am uitat mai bine si nu stiu daca merita diferenta de pret de la 12000BTU la 18000BTU, as dori sa il instalez in locul celui vechi si anume  foarte aproape de tavan, perpendicular peretelui cu geamuri, traseul conductelor fiind de aprox 1m.

Din ce am vazut pe piata accesibile sunt Gree, Vortex etc. Buget undeva la 2000-max 2500ron pe unitate (cu sau fara kit inclus). As dori sa aibe si Wi-Fi inclus fara module suplimentare.

#5436
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 02.08.2004
Ce ma sfatuiti intre

https://www.climatic...-12000-btu.html

si

https://www.climatic...-12000-btu.html
sau
https://www.climatic...-12000-btu.html

Practic diferenta ar fi doar de 300ron cu returnarea aparatului defect care il am acum. Insa Daikin are Wi-fi optional, lucru care duce diferenta la aproape 500ron.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

Fl65

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate