Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6757 replies to this topic

#5221
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostBughy, on 05 ianuarie 2018 - 19:39, said:

Cred ca grinda va avea 40cm in inaltime, nu stiu inca. Voi tine cont.
Asa ma gandeam si eu, sa-l pun pe cel dinspre nord, ar fi si mult mai usor de scos instalatia spre unitatea exterioara, dar am citit undeva ca ar trebui indreptat spre peretele (zona) care afecteaza cel mai mult termic, in cazul acela ar fi peretele dinspre N si cel vitrat dinspre V.

Si da, ma gandeam ca cel de 9000 ar fi ok pt dormitor, doar la cel principal din S (cel mai din E), ma gandeam ca ar fi insuficient, cu acea zona de dressing fara usa.. in total ar fi ~20-25m2.

Dupa cum ai vazut spusesem ca "cel mult pe cel dinspre S" l-as lasa pe grinda, gandindu-ma ca vrei sa le pozitionezi acolo datorita esteticii.
Din punctul meu de vedere ideal ar fi sa fie asezate fata in fata, unu pe peretele din N, celalalt pe peretele din S.
Daca totusi vei pozitiona un split sau ambele pe grinda, presupunand ca incap in inaltime, cum vei disimula circuitele? Grinda o sa fie imbracata in rigips?
Sau le vei pune un pat/canal de cablu sau ceva asemanator pana in locul cel mai apropiat unde le vei putea ingropa in zidarie?
Mai poti pozitiona pe cel din zona N pe peretele din dreapta, cel comun cu urmatoarea incapere, catre coltul cu peretele nordic. Astfel jetul de aer matura peretele nordic si da si catre cel vestic. Probabil ca ar fi o pozitionare mai buna decat pe peretele nordic.

La cel din dormitorul mare cu unu de 9.000 ai fi practic la limita suprafetei, cu toate ca este un pic mai mare fata de puterea de acoperire a unui 9.000 insa ai avantajul ca incaperea nu are multi pereti exteriori fiind vecina cu dormitorul de langa, cu baia, cu casa scarii care in mod normal nu ar trebui sa aiba temperaturi extreme.
Ai un alt dezavantaj insa care te trimite probabil la un 12.000:

"Acoperisul este dublu (acoperis bloc, spatiu pentru aerisire, tavan) dar cred ca aici voi avea pierderi mari."

Trebuie sa tii cont totusi ca din spatele unnui monitor sa dimensionezi corect 100 % puterea necesara a unui AC intr-un dormitor aflat la distanta este greu.
Sunt multe aspecte de luat in calcul in afara datelor prezentate.

Inca ceva, si nu are legatura cu clima. La dormitorul principal daca ai reduce din zidul de sustinere a usii, si din dulapul de la intrare doar cat este suprafata pe care o acopera usa, ai putea pune o usa mai mare.
Practic usa ar face parte din linia frontala a dulapului si nu cum este acum in afara acesteia.
Eu cred ca ai putea mari usa cu minim 10 centimetri.

#5222
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

View Postteknotronik, on 07 ianuarie 2018 - 08:21, said:

Trebuie sa tii cont totusi ca din spatele unnui monitor sa dimensionezi corect 100 % puterea necesara a unui AC intr-un dormitor aflat la distanta este greu.
Sunt multe aspecte de luat in calcul in afara datelor prezentate.

In primul rand iti multumesc mult pentru remarci, foarte bune, si am facut o reasezare. Am incercat sa le pozitionez acum catre peretii cu pierderi sau sa-i "mature", asa cum mi-ai sugerat.

Insa mi-am dat seama ca voi avea ceva probleme cu scoaterea traseelor din casa in lungimea recomandata.
Am atasat o noua poza, si dupa cum se vede, la cele doua camere din nord nu as vrea sa scot pt ca acolo e o terasa descoperita, pe care as vrea s-o inchid. Aceeasi situatie in sud, unde as vrea sa le scot spre margini, ca sa pot inchide mai tarziu acea terasa (chiar si retractabil, banuiesc ca unitatea exterioara trebuie sa stea afara, nu in "balcon", deoarece vara stiu ca scoate aer cald, iarna rece).

Sunt constient ca nu pot dimensiona si planifica perfect aceste unitati de la birou, dar cand am ajuns la diverse firme de instalare aer conditionat, si mai ales cand le-am spus ce branduri as vrea si ce modele, toti s-au grabit sa-mi vanda, mai putin sa-mi calculeze/proiecteze. De aceea incerc sa ma duc in continuare cu temele mult mai bine facute.

[ https://preview.ibb.co/e8yYU6/25624424_10215324698249593_541633880_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5223
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Cand am spus ca este greu din spatele unui monitor sa dimensionezi corect ma refeream la mine nu la tine.
Una este ce-ti spune o schita, chiar si cu detaliila aferente, si alta este sa vezi locatia.

Nu stiu daca apartamentul este terminat si vrei sa-l climatizezi sau il vei reabilita total.
Daca da, fa traseele de interconexiune prin tavane, in cazul in care vei face tavane false, sau prin sol in cazul in care vei turna sapa si adancimea ei iti permite. Asta doar in zonele unde pe pereti iti ies mai lungi.
Cele de condens la sifonul de pardoseala cel mai apropiat cu cadere pe toata lungimea lor.
Daca apartamentul este terminat treci peste fraza asta.

In ceea ce priveste lungimea traseelor din punct de vedere tehnic, cat timp montajul se executa corect nu ai de ce sa-ti faci probleme.
De exemplu, daca ingropi traseele in sapa, sau le duci prin tavan, ar trebui sa se presurizeze circuitul cu Nitrogen, pana la terminarea finisajelor si montajul unitatilor, si fara doar si poate dupa eliberarea presiunii vidarea corecta a circuitelor inainte de punerea in functiune.
Mai intervine si aspectul economic, de care trebuie tinut cont mai ales la preturile ce se practica in Romania. Poate fi afectat de trasee mai lungi dar asta o las in grija ta.

In primavara voi fi in trecere prin Constanta, daca ar fi coincis nu m-ar fi deranjat sa vad apartamentul si sa te sfatuiesc, dezinteresat, insa banuiesc ca ar fi tarziu.

Ce pot sa fac este sa te indemn sa cauti bine si sa alegi chibzuit pe cei ce-ti vor face lucrarea deoarece reprezinta o investitie considerabila si foarte foarte greu de remediat in cazul unui montaj defectuos.

#5224
mowglifor

mowglifor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 01.06.2010
Salutare,
Am 2 aparate de aer conditionat mai vechi pe care vreau sa le inlocuiesc. Exsita pe undeva posibilitatea ca, odata cu cumpararea/instalarea celor noi sa le demonteze/ia si pe cele vechi (nu e important daca primesc  ceva pe ele)?

Multumesc.

#5225
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 06.10.2015
Am ajuns la cele doua:
Mitsubishi Electric MSZ-DM35VA vs Daikin FTX35KV-RX35K
Ce recomandati va rog? Poate si alte pareri in aceeasi bani...2500-2700 cu Wi-Fi inclus, ready..

#5226
mira_teo

mira_teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.01.2010
Va salut,     As avea nevoie de un sfat ,pentru 2 camere de cate 19m patrati ar fi ok acest  aparat  tip dublu split Vortex, VAI-T09/09JA Capacitate BTU 9000/9000,este la reducere pe Altex. Multumesc anticipat


#5227
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Buna tuturor, ce parere aveti despre acest aparat :  https://www.rombiz.r...za-wi-fi-ready/

#5228
IrrelevantWhiteMan

IrrelevantWhiteMan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 06.10.2015

View Postspeedhubro, on 15 aprilie 2018 - 21:59, said:

Buna tuturor, ce parere aveti despre acest aparat :  https://www.rombiz.r...za-wi-fi-ready/
L.am cumpărat eu acum o lună, plus modulul wifi. Mâine am programată instalarea aparatului :)

#5229
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Ce aparat aparat de dimensiuni reduse recomandati?

#5230
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009

View Postspeedhubro, on 15 aprilie 2018 - 21:59, said:

Buna tuturor, ce parere aveti despre acest aparat :  https://www.rombiz.r...za-wi-fi-ready/

Reducerea aia de mai sus e la misto.
Uite la “pret intreg” http://hvac-solution...a-9000-btu.html

Insa nu ai cum sa gresesti cu Mitsubishi pe partea de climatizare. “Sunt dati dreaq!”

Edited by jonnie007, 16 April 2018 - 23:11.


#5231
speedhubro

speedhubro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 20.05.2012
Multumesc, l-am achizitionat!

#5232
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015

View Postffm, on 16 aprilie 2018 - 22:16, said:

Ce aparat aparat de dimensiuni reduse recomandati?
Are cineva artcool style de la lg?

#5233
n30

n30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.08.2007
Buna seara, vreau sa cumpăr un ac de 12000 Daikin, întrebarea este dacă merita diferența de aproape 1000 de lei între ftxm35m și ftx35kv. Mulțumesc

#5234
ffm

ffm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 23.01.2015
Mi-a fost recomandat ac Midea mission. Este ok? Eu ma gandeam sa fac un efort si sa sa iau Daikin FTX25J3-RX25K dar am inteles ca de la Daikin ca sa fie bun trebuie sa iau ceva de la 3000 lei in sus.

#5235
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postffm, on 22 aprilie 2018 - 22:32, said:

am inteles ca de la Daikin ca sa fie bun trebuie sa iau ceva de la 3000 lei in sus.
Ai inteles prost. Sint o gramada de retardati snobi care bat cimpii.

#5236
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Parca suna mai bine daca spuneai "ai inteles gresit"
In rest este ok cu exceptia sint (sunt). Posted Image

#5237
newadvice

newadvice

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.04.2018
Salutare,

Din cele 2 modele de AC de mai jos, pe care sa il aleg?

Midea RF MS12FU-09HRDN1-QRD0GW 1250 lei

- conform producatorului nivelul de zgomot pe silentios e de: 25 decibeli

Gree Bora A5 GWH09AAB-K3DNA5A      1400 lei (kit instalare inclus)

- conform producatorului nivelul de zgomot pe silentios e de: 28 decibeli

#5238
jda

jda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 02.03.2008
Citeva intrebari la care sper sa raspunda @DaikinRomania dar sint binevenite contributiile tuturor forumistilor ... Posted Image

Exista vreo diferenta reala intre modele mai noi de la Daikin:
FTXP-K3
FTXP-L
Scuze pt link-uri ... intentia mea nu este sa fac reclama ...
Dar par sa grupeze compact majoritatea informatiilor despre cele 2 modele ... probabil cu exceptia diferentelor  ...
Pt  FTXP-L chiar nu pare sa existe informatia detaliata disponibila despre FTXP-K3 ...

Din ce gama fac parte ?
E vreun avantaj sa alegi unul fata de celalalt ?
In ce fabrici Daikin sint asamblate?
Cum se pozitioneaza( performante/optiuni utilizator ) fata de modelul FTXM-M ?
Se poate primi pt FTXP-L o documentatie la fel de detaliata ca cea existenta pt FTXP-K3(vezi link ) ?

@pt colegii forumisti in special
Exista cineva care le are deja in exploatare ?
Rezultate, probleme, observatii ?

Pt informatii minimale am atasat certificatele Eurovent.
La prima vedere FTXP-urile par sa aiba aproape aceleasi performante cu FTXM-urile ...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate