Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Aer Conditionat: Produse, Marci, Selectie, Dimensionare..

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6834 replies to this topic

#5185
DaikinRomania

DaikinRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.07.2016

View Postarg, on 07 septembrie 2017 - 14:46, said:

deci e legata de zgomot nu de evaporea freonului si de cantitatea de freon din circuit?

Da, in poza atasata mai sus, la lungimea minima de 1,5m exista doua asteriscuri ** si in partea stanga a pozei chiar scrie motivul pentru care este aceasta limitare.
Poza este scoasa din manualul de instalare de la unitatea FTX-KM dar este valabila pentru toate unitatile din gama rezidentiala. Nu are legatura cu agentul frigorific.

#5186
soreen2_0

soreen2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.03.2012

View Postoverseas, on 07 septembrie 2017 - 14:47, said:

A aparut un model nou Gree Bora, in afara de noul agent refrigerant e ceva nemaipomenit ?
https://www.aer-cond...-12000-btu.html


Nimic deosebit. Design-ul un pic schimbat fata de modelele 2016, telecomanda  este mai mica, in rest nici mai silentios sau mai performant. Mentionez ca am Gree Lomo GWH12QB-K3DNB8D Inverter 12000 BTU si in vara am cumparat Gree Bora Inverter (R32)12000 BTU

#5187
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Am in plan sa inlocuiesc un multisplit cu doua unitati interioare, vechi de vreo 8-9 ani, cu un model mai nou de la Mitsubishi, si am primit o oferta de montaj de la un vanzator autorizat care m-a dezumflat: 1200 de lei, cu refolosirea tevaraiei vechi si fara a necesita vreo gaura in perete. Doar mie mi se pare foarte scump, sau astea sunt preturile pentru montatori autorizati in Bucuresti?

Anul trecut am pus tot in Bucuresti un Gree normal cu 250 de lei, dar cu un montator gasit pe Internet care nu a folosit pompa de vid.

#5188
gabrielmilea

gabrielmilea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 02.12.2013
Recomandați-mi și mie o firmă serioasă pentru montarea unui gree ....dnb8d, in apropiere de București. Am găsit pe net o sumedenie, dar nu śtiu pe care să o aleg. Prețul nu este criteriul principal in alegerea firmei. Calitatea este mult mai importantă.

#5189
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007

View Postoverseas, on 06 septembrie 2017 - 10:41, said:


Pretul de pana la 500 Lei se refera strict la manopera Posted Image
Unele vin cu kit, nici unele nu vin cu console.
Mulţumesc. M-am prins şi singur că e vorba de manoperă pentru montaj.
Ştiu că "dincolo era mai ieftin".  Dar eu cerusem strict o comparaţie între cele două modele.

#5190
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pana la urma am luat un Daikin de 12000 (China) cu 1900 lei + un Gree de 9000 btu la 1500 lei, cu montaj inclus de la Superklima.
Agregatele le-am bagat in casa, montajul urmeaza fiindca e cu renovare.

#5191
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ce parere aveti despre acest aparat de aer conditionat: https://www.emag.ro/...m/pd/DZFH53BBM/ merita banii, vreau sa racesc un apartament de bloc 55 mp.

#5192
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
depinde de configuratia apartamentului si pozitionarea aparatului. 12000BTU sunt suficienti pentru 55mp, insa va fi o mica diferenta de temperatura intre incaperi

#5193
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postz_e_n_i_t_h, on 22 octombrie 2017 - 12:29, said:

depinde de configuratia apartamentului si pozitionarea aparatului. 12000BTU sunt suficienti pentru 55mp, insa va fi o mica diferenta de temperatura intre incaperi
Știu acesta, întrebarea se referea la facilitățile pe care le are, consumul in clasa A+++, programare pe net, etc. Sunt Daikin și la 1900 lei!


#5194
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postscoty, on 22 octombrie 2017 - 16:04, said:

Știu acesta, întrebarea se referea la facilitățile pe care le are, consumul in clasa A+++, programare pe net, etc. Sunt Daikin și la 1900 lei!
Userul Viorelsolar are montat un model identic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BrPGBYdNOgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v80c-AK0Lmw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5195
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postinstabilu, on 22 octombrie 2017 - 17:37, said:

Userul Viorelsolar are montat un model identic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BrPGBYdNOgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v80c-AK0Lmw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc, am vazut aceste filmulete, dar buhnici cam face si reclama in ele, nu stiu ce sa zic.

#5196
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View Postscoty, on 23 octombrie 2017 - 16:15, said:


Multumesc, am vazut aceste filmulete, dar buhnici cam face si reclama in ele, nu stiu ce sa zic.
Userul Viorelsolar are ftxm35m. A scris despre el la sectiunea "Incalzire cu aer condiționat". Cauta acolo sau da-i mesaj pe privat si vezi ce zice de aparat.

#5197
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Totul e reclama la Buhnici, nu l-am vazut niciodata sa spuna de rau la ceva la care face review, de la masini pana la ce pune prin casa lui. Eu acum nu m-as lua dupa ce spune unul platit de producator sa faca "review".

#5198
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

View Postsoreen2_0, on 08 septembrie 2017 - 10:40, said:



Nimic deosebit. Design-ul un pic schimbat fata de modelele 2016, telecomanda  este mai mica, in rest nici mai silentios sau mai performant. Mentionez ca am Gree Lomo GWH12QB-K3DNB8D Inverter 12000 BTU si in vara am cumparat Gree Bora Inverter (R32)12000 BTU
Salut, as fi interesat si eu de acel model Gree Bora R32. Ce poti sa ne spui mai detaliat legat de el, in special nemultumiri?

#5199
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Salut are cineva aer conditionat Daikin FTX25KM. Am inteles ca este produs in china. Se ridica la nivelul renumelui Daikin ?

#5200
jonnie007

jonnie007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 22.02.2009
Din ce am inteles, Daikin nu mai e ce a fost.
Eu am ales Mitsubishi.

#5201
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postjonnie007, on 19 noiembrie 2017 - 00:55, said:

Din ce am inteles, Daikin nu mai e ce a fost.
Eu am ales Mitsubishi.
Asa este, in nici o luna am avut neplacerea sa constat la 2 FTXM-uri ca ochiul inteligent nu mai functioneaza!Posted Image
A plecat sa cumpere biscuiti!Posted Image
Trebuie sa apelez la garantie?Posted Image

Edited by sandy76, 19 November 2017 - 09:05.


#5202
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Am de gand sa mut inverterul Gree de 12000BTU la maica-mea unde va avea de incalzit un volum de aer de cca 50mc. Are nevoie sio eu oricum aveam de gand sa iau unul de 18000BTU.
Socrul meu are 2 unitati complete (clasice, on/off) ma gandeam sa iau una si sa o montez la mine, macar iarna asta sa vad cum se descurca. Pentru aceasta locatie de 40mp am mai avut in trecut un AC clasic de 12000BTU, nu mai retin pana la ce temperatura exterioara negativa l-am folosit.
Acest AC merge cu R22, NU E INVERTER dar nu ma deranjeaza. Sa spunem ca merge pana pe la -10 grade, ce se intampla cu UE daca il las sa mearga permanent? Se va opri la temperaturi negative extreme? Nu va functiona? Oricum voi suplimenta cu CT cand va fi cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate