Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Cel mai bun adventure game

- - - - -
  • Please log in to reply
279 replies to this topic

#271
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
toata  seria mass effect :) e cel mai bun adeventure  pe care lam jucat vreodata

#272
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Initiatoarea topicului, mishiky, nu a mai aparut de mult timp aici si poate unora li s-a facut dor de ea.
Am colectionat toate posturile ei si iata ce-a iesit (sper ca nu incalc vreo regula din regulamentul forumului):

"Care credeţi că este cel mai bun joc de aventură pe care l-aţi jucat? Îmi cer scuze dacă mai există un topic asemănător, dar eu n-am găsit.
Mie sincer mi se pare seria Broken sword. Ar mai fi The longest journey (chiar dacă nu l-am jucat... doar demo).
Am auzit multe lucruri bune despre Syberia, aşa că mi l-am luat şi eu (Syberia 1), dar nu mi se pare cine ştie ce. Deja m-am blocat la primul capitol.
O să-l termin şi pe acesta... şi fără walkthrough-uri pentru că, să vă spun sincer, m-am folosit de aceste "instrucţiuni" la multe jocuri şi
nu ai un sentiment prea plăcut când le termini. E total diferit când joci un joc pe cont propriu, când te zbaţi să-l duci până la capăt.
În fine, aştept răspunsurile voastre.


Aş mai adăuga şi Fahrenheit, care e mai mult un action-adventure. Pur şi simplu m-a fermecat. Îl situez pe locul 2 în lista mea, după Broken sword.

Am şi eu o întrebare pentru cei care ştiu. Jocul CSI (Crime Scene Investigation) seamănă la ceva cu Fahrenheit? Se poate numi adventure? Se merită să-l iau?

Eh, păi mie tocmai asta îmi place la un joc adventure, senzaţia de linişte care mi-o dă, să pot să cercetez totul cu calm,
să nu stau cu frică (,) că vine unul din spate cu sabia şi mă lasă fără beregată. Dar nu toate adventure-ile sunt aşa.
De exemplu, în Dreamfall era o fază cu nişte monstruleţi mici cu care dacă mă întâlneam, chemau un monstru mai mare.
Nu mi-a plăcut partea aia, în rest a fost de nota 10.

Am mai descoperit două jocuri bune in ultimul timp: Agatha Christie - And then there were none şi Murder in the orient express.

Tocmai am terminat încă un joc adventure: Dead reefs. Mi-a plăcut mult, l-am jucat toată ziua. Vi-l recomand.
Seamănă un pic cu Black mirror, dar nu e point & click. Oricum, e foarte frumuşel.


Am mai terminat unul weekend-ul ăsta: Nibiru - Age of secrets. Superb şi ăsta. Are un storyline drăguţ.

Sherlock Holmes - The awakened e încă un joc bun, dar puţin cam sadic.

Acum joc Keepsake. Devine din ce în ce mai interesant. Îmi place atmosfera din joc, şi muzica e relaxanta.

Overclocked. Îl joc şi eu acum şi chiar nu mă plictisesc! Frumos joc!

Fahrenheit e un joc cu totul şi cu totul special! Să-l joci! Nu o să regreţi!
P.S.: Şi eu am terminat Overclocked... cam tristă povestea la omul ăla, şi sfârşitul cam nedrept! Mi-a părut rău după detectiv. Era simpatic.


Still life. Terminat, plăcut de mine.
Şi acum vorbind serios, să nu vă lăsaţi înşelaţi de început, care nu e prea interesant, referindu-mă aici la faptul că trebuie să aduni probe de la locul crimei,
să fotografiezi etc... . După partea asta (care e destul de scurtă), jocul devine un adevărat adventure.


RPG? Hmm... nu. Mie îmi plac numai jocurile adventure (puzzle-uri multe, alea-alea).
Daca ţi-aş spune că am început să joc Prince of Persia - The sands of time şi m-am plictisit, nu m-ai crede. Deci, am încercat dar... nu merge.


Hmm... îmi pare rău să aud că nu ţi s-a părut interesant storyline-ul din Broken sword. Ai încercat al treilea din serie? E chiar plăcut şi are grafică bună.
Poate ţi-ar plăcea Black mirror. Cu toate că e 2D, povestea e foarte interesantă. În rest... ce-am văzut eu pe net,
a apărut de curând un joc care la o primă impresie pare bun: Dracula: Origin. Nu l-am jucat încă. Aştept vacanţa, că nu prea am timp acum.
Îţi mai recomand şi Still life şi ceva din studiourile Quantic Dream, adică de la cei care au creat Fahrenheit, Heavy Rain etc... .


Am terminat acum Dracula: Origin... frumos, frumos! E plăcută atmosfera. Ultima parte se petrece în Transilvania. Sfârşitul nici nu mă aşteptam să fie altfel.
Încă un joc bun de la producătorii lui Sherlock Holmes.


Echo - Secrets of lost cavern arată bine. E genul de joc care îmi place. Merci că ai postat. N-am mai jucat de mult un adventure.
Trebuie să-mi reiau activitatea. O să revin cu păreri.
P.S.: Să vă zic şi eu unul nou nouţ: Art of murder. Mie îmi place, e bunicel, are ceva, dar foarte puţin, din Still life.


Revin aici cu Nancy Drew - The white wolf of icicle creek. Nu ştiu dacă vouă vă plac seriile astea. Eu am jucat câteva şi pot spune că sunt jocuri bunicele,
dar White wolf e chiar bun. Ai chiar un cesuleţ, astfel că ştii când e dimineaţă, după-amiază şi seară.
E necesar, pentru că trebuie să serveşti micul dejun, prânzul şi cina. Mie partea aia îmi place cel mai mult.
În rest, eşti într-o continuă căutare să afli cine provoacă accidentele de la cabana aia... şi chiar făra să vrei ajungi să îl îndrăgeşti pe lupul cel misterios.


Ghost dogs of moon lake, alt joc bun de la Nancy Drew!
Acum joc Last train to blue moon canyon... place mult şi ăsta.
Am uitat, Sherlock Holmes vs Arsene Lupin, bun şi ăsta... şi mai nouţ.


(Ribozom spunea că a apărut Broken sword 2.5, apoi...)
Mulţumeeesc mult, mult, mult!!!
Adevărul e că nu mai credeam că vor mai crea vreun Broken sword.
E cam ciudat că e gratis, dar orice are legătură cu Broken sword e bun.


Aş adăuga la lista de mai sus şi Nancy Drew.. extraordinar, fenomenal, nici nu ştiu pe care să-l mai joc!
Am devenit un pic... erm... obsedată de jocurile Nancy Drew.
Am jucat şi Dracula III - The path of the dragon care la fel, mi-a lăsat amintiri plăcute.. incredibil, minunat, magnific... însă cu mici greşeli gramaticale:
în loc de Alba Iulia e Alba Iula, în loc de Vlad Ţepeş ei pronunţă Vlad Tepes. Acţiunea se petrecea în Vladovişte, oraş care, sinceră să fiu,
nu cred că există in România. În rest, toate bune şi frumoase, atmosferă tipic romanească, cu băbuţe cu batic şi usturoi la streaşină,
ziduri scrise, geamuri sparte. Merită jucat!


Hehee!.. mai am două jocuri şi termin seria Nancy Drew. Acum joc Secret of the scarlet hand şi după urmează Secrets can kill. Frumoase toate.
Abia aştept următorul, din 2009.
Mai recomand Sinking island şi ceva mai nou: Murder in the abbey.


Ce ştiţi despre Hardy boys - The hidden theft? Se merită?

Tocmai am terminat Syberia 2. Să înţeleg că nu o să mai fie o continuare. Ar fi prea frumos...
Acum, mai nou, joc Hercule Poirot - Evil under the sun. Mi-au plăcut jocurile de la Agatha Christie, în special And then they were none.
Păcat că au fost aşa puţine.


(radon3 amintea de Myst, apoi...)
Nu l-am jucat încă.


Ce am mai jucat în ultimul timp şi mi-a plăcut:
Cronicles of mystery: The scorpio ritual
Nostradamus: The last prophesy


Murder in the abbey... am început să-l joc. E frumuşel.

Şi acum, ca un cadou de iepuraş, am dat peste un alt joc care merită: The last express. Poate pe pretenţioşi nu o să-i mulţumească grafica 2D,
dar eu zic că merită şi aşa. Cu toate că e vechi, arată bine! Personajele, povestea... nota 10! Acţiunea se petrece în timp real!
Clasic şi buuun!
Paşte fericit!


Cum e Mata Hari? A jucat careva?

Asemănător cu Still life ar fi Fahrenheit (sigur o să-ţi placă) sau Art of murder. Oricum, anul ăsta apare Still life 2.

Cunosc toate titlurile pe care le-ai prezentat, şi pe majoritatea le-am jucat, şi, ca şi pe tine, şi pe mine m-au ajutat mult cu engleza.
Îţi recomand şi primele jocuri Broken sword. Sunt sigură că o să-ţi placă, sau poate cele din seria Nancy Drew.
Eu abia aştept să scap de bac ca sa încep din nou să joc.


Între timp am mai jucat Belief & Betrayal, Ankh, ceva din CSI (dar nu prea mi-au plăcut)...
şi am început, dar nu am terminat Keepsake, Ceville, Monkey island, 80 days, şi... hmm... Sinking island. Oricum, mă "ocup" de ele pe viitor.


Broken sword 2... primul adventure pe care l-am jucat. Ţin minte că nici net nu aveam pe vremea aia, aşa că m-am chinuit singură să-l termin.
A durat destul, dar a meritat.
Professor Layton and the diabolical box pare chiar interesant din moment ce acţiunea se petrece într-un tren. Adooor adventure-ile care implică trenuri.


(Ribozom recomanda Everlight, apoi...)
Îţi mulţumesc că ai postat! Genul ăsta de joc îmi place. M-am uitat pe screenshot-uri şi am rămas uimită. E exact ceea ce căutam! Mulţumesc din nou!


Am început să joc de aseară Sherlock Holmes - The secret of the silver earring. Îmi place atmosfera din joc, iar povestea pare interesantă.
Având în vedere că toate jocurile Sherlock Holmes mi-au plăcut, nu cred că asta va fi o excepţie.
Săptămâna trecută am terminat Sherlock Holmes vs. Jack the Ripper. Chiar reuşit! Mă aşteptam la un asemenea final.


A apărut Nancy Drew - Ransom of the seven ships.

Am terminat ieri Destination - Treasure island.

Secret files 2 - Puritas cordis. Îl joc acum. Nu mă aşteptam să fie atât de bun! Atmosfera, cel puţin, e extraordinară.
I-aş da nota 10, e atât de asemănător, din multe privinţe, cu Broken Sword!


Am început să joc Myst şi pot să spun că mă plictiseşte teribil. Puzzle-urile sunt multe şi grele, nu le găsesc nicio logică.
Habar nu am ce trebuie să fac, cum am aterizat eu pe insula aia aparent pustie şi unde trebuie să ajung.
Mă învârt de zece ori într-un loc şi nu găsesc nicio rezolvare.
Bine-nţeles că la vremea apariţiei, jocul era mai mult decât reuşit.
Poate ar trebui să-l încerc pe ultimul, care am inteles că e 3D, şi probabil e şi mai bine structurat.


Atunci, mai bine încep cu ultimul Myst, dar după ce termin Black mirror 2.

Într-adevăr, tipul din Black mirror 2 e fenomenal. Aşa morocănos cum e el tot timpul, începi să-l îndrăgeşti.
Finalul, cel puţin ultimul capitol, e foarte imprevizibil. Oferă o răsturnare de situaţie care, recunosc, pe  mine nu prea m-a încântat.
În mare, jocul nu e doar bun, e foarte bun şi merită jucat de fanii adventure-ilor clasice.
Multe locuri de vizitat, puzzle-uri cam uşoare, personaje bine construite şi o poveste fascinantă, care va continua,
pentru că am rămas cu ochii fixaţi pe credits la sfârşit şi scria "to be continued".


Pe 5 noiembrie 2010 apare Black mirror 3! I can't wait!!!

A apărut Nancy Drew - Trail of the twister.

Nancy Drew - Shadow at the water's edge apare pe 19 octombrie. Acţiunea se petrece de data asta în Japonia.

Am terminat Graz matter! Foarte reuşit... cu o mică excepţie (insignifianta): aveam speranţe mai mari la sfârşit... if you know what I mean.
Au reprogramat lansarea Black mirror 3 pentru februarie 2011... înca puţin.


(criticalll căuta un joc, apoi...)
Se numeşte Broken sword - The smoking mirror!!! A fost primul adventure pe care l-am jucat şi cel care mi-a declanşat "adventure-mania"."


#273
NecronLord

NecronLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.07.2014
O alta serie buna de adventure este Gothic creata de Phirania Bytes. Phirania Bytes este rivala firmei Bethesda care  a scos seria Elder Scrolls ( o alda serie adventure super) daca doriti va recomand aceste doua jocuri de adventure .

#274
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Acelea sunt RPG-uri. Intr-adevar, sunt jocuri superbe.

#275
suca_a_lu_zapacitu

suca_a_lu_zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.07.2014
Syberia

#276
nowhere

nowhere

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.07.2014
Mie mi-a placut in mod deosebit Black Mirror 1,2

#277
Exc1ter

Exc1ter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2014
Toata seria Legend of Zelda, in special Wind Waker, Oracle of Ages/Seasons, Majora's Mask si Ocarina of Time. Superba seria, singurul motiv pentru care inca mai cumpar produse Nintendo.

Trilogia 3D Prince of Persia e OK, desi nu sunt foarte multumit de jocurile recente. Warrior Within are o coloana sonora super.

#278
Cossssmin

Cossssmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.03.2015
Syberia, The secret of monkey island, Still Life, Fahrenheit, Myst....

#279
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Broken Sword 1,2,5, The Longest Journey, Dreamfall, Syberia, The Secret of Monkey Island, Grim Fandango, The Book of Unwritten Tales 1,2.
Fahrenheit inca nu am apucat sa il joc dar l-am trecut pe lista. To the Moon http://store.steampo....com/app/206440 nu a jucat nimeni? E unul dintre cele mai bune.

Ar fi bine daca lumea ar si cumpara jocurile...altfel genul acesta o sa dispara complet.

Edited by Papillon_, 09 October 2015 - 17:18.


#280
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Eu nu sunt de acord ca nu se mai fac jocuri adventure de calitate, trebuie doar sa le cauti si sa ii sustii pe dezvoltatori cumparandu-le, cateva exemple: Kentucky Route Zero, Gemini Rue, J.U.L.I.A.: Among the Stars, Technobabylon, To the Moon, Knee Deep.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate