Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calatorie cu Matiz - 3000KM!

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007
Salut

Urmeaza sa plec intr-o calatorie cam de 3000 KM, cu un Matiz. Traseul va fi: Arad - Baile Herculane - Valea Cernei - Tg-Jiu-Transfagarasan-Grecia.

Are cineva ceva sfaturi? Ma duce oare Matizul atata drum? :) Apreciez orice sugestie/sfat.

Multumesc mult,
Mihai.

P.S. Masina se afla in stare impecabila.

#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postmihai.iovanas, on Jul 11 2007, 12:14, said:

Urmeaza sa plec intr-o calatorie cam de 3000 KM, cu un Matiz. Traseul va fi: Arad - Baile Herculane - Valea Cernei - Tg-Jiu-Transfagarasan-Grecia.
P.S. Masina se afla in stare impecabila.

Te duce, desigur, de ce nu? Bine era sa fi facut Transfagarasanul dupa Grecia, ai si acolo Olimpul, e ceva de urcat...si mai menajezi si micutul gigant.
Atentie pe autostrazi cu Matizul...mare atentie ca se merge tare p-acolo...Mai bun era un autocar, mai ales la 20 de euro cat costa transportul cu o agentie...
Oricum, nu as recomanda aceasta calatorie cu Matizul, in special daca vor fi mai multi pasageri in masina, eventual copii.

Edited by sanddy1964, 11 July 2007 - 11:35.


#3
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Man, nu vad de ce nu te-ar duce masina tehnic vorbind... insa e cam nasol cu micul gigant din punct de vedere al sigurantei mai ales daca ai si copii cu tine dupa cum zicea si Sanddy. Ideal ar fi sa mai fie cineva cu tine cu o masina mai mare sa stea ca paravan in fata. Nu glumesc. Sunt destui nesimtiti cu masini mari si puternice care o sa ignore prezenta ta pe strada.

Edited by Night Elf, 11 July 2007 - 11:46.


#4
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007
Ok... vin cu completari.

Am mai fost cu gigantul pe autostrazi, ce-i drept la noi intara... A1 si A2. Nu mi-a facut nici un fel de probleme. Suspensia este noua, si arcurile sunt putin... modificate. Adica sunt putin mai joase.

Copii nu am in masina, voi fi doar eu si prietena mea. ;)

Mai astept sugestii.

#5
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
O singura recomandare... in caz de ceva, nu pe autostrazi, in general pe drumuri europene cand intra careva aiurea in depasire calca tu primul frana ca e mai safe, nu astepta sa o calce el. Nu e o rusine sa conduci preventiv. Pe idiotii e mai bine sa-i eviti decat sa le testezi aptitudinile de soferi. In rest ce sa-ti zic, daca ai revizia facuta inainte de plecare, verifica presiunea la roti inainte de plecare, recomandabil ar fi sa bagi azot ca sa nu ai probleme pe caldurile astea, baga gaz si calatorie placuta.  :coolspeak:

Edited by Night Elf, 11 July 2007 - 12:06.


#6
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007

View PostNight Elf, on Jul 11 2007, 13:04, said:

O singura recomandare... in caz de ceva, nu pe autostrazi, in general pe drumuri europene cand intra careva aiurea in depasire calca tu primul frana ca e mai safe, nu astepta sa o calce el. Nu e o rusine sa conduci preventiv. Pe idiotii e mai bine sa-i eviti decat sa le testezi aptitudinile de soferi. In rest ce sa-ti zic, daca ai revizia facuta inainte de plecare, fa presiune la roti inainte de plecare, recomandabil ar fi sa bagi azot ca sa nu ai probleme pe caldurile astea, baga gaz si calatorie placuta.  :coolspeak:


Conduc preventiv decand am permis. Am lucrat cativa ani si in transport persoane, in tara. Am cateva sute de mii de kilometri facuti.

Aceste sfaturi le cer nu datorita lipsei de experienta, ci datorita masinii... sincer... e doar un Matiz... :) De aia am o strangere de inima.

Night Elf, merci mult oricum de sfaturi, si de grija.

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmihai.iovanas, on Jul 11 2007, 12:14, said:

Urmeaza sa plec intr-o calatorie cam de 3000 KM, cu un Matiz. Traseul va fi: Arad - Baile Herculane - Valea Cernei - Tg-Jiu-Transfagarasan-Grecia.
Are cineva ceva sfaturi? Ma duce oare Matizul atata drum? :) Apreciez orice sugestie/sfat.


un prieten tocmai a venit din Anglia cu loganu......prin oras se faceau pariuri daca ajunge sau nu pe platforma. Si a ajuns ok. Deci se poate! :D  A mers 5500 km dintre care 100 cu bacu.

#8
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un prieten a facut drum de Italia dus-intors si ceva plimbare pe acolo cu Matizul, 2 persoane. fara probleme

#9
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Am fost si eu in Grecia acum cativa ani cu un Matiz. In afara de lipsa AC n-am avut nici o problema.
Oricum, mai ales daca esti sofer cu experienta, e mult mai sigur decat cu autocarul.

#10
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
nu mai speriati omul! in Grecia va gasi sute de Matizuri si Spark-uri!!! nu vad de ce trebuie sa fie atat de "timorat"... si in Bulgaria sunt multe Matizuri,deci are service peste tot in caz de "evenimente"...

#11
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007

View PostJah, on Jul 11 2007, 13:27, said:

Am fost si eu in Grecia acum cativa ani cu un Matiz. In afara de lipsa AC n-am avut nici o problema.
Oricum, mai ales daca esti sofer cu experienta, e mult mai sigur decat cu autocarul.


Am si AC (a se citi frana de motor) pe el. :)

#12
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Atunci..drum bun  :D . Si in Bulgaria sa nu pui benzina decat de la OMV sau Shell.

#13
mihai.iovanas

mihai.iovanas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 05.01.2007

View PostJah, on Jul 11 2007, 13:37, said:

Atunci..drum bun  :D . Si in Bulgaria sa nu pui benzina decat de la OMV sau Shell.


Apropo de Bulgaria... in afara de faza cu benzina, ce alte probleme as mai putea avea? Auzisem ceva de politisti falsi, chestii de astea? Alte pericole?

Si are cineva idee cum e cu detectoarele de radar in Bulgaria si Grecia? E voie sau nu?

#14
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Am vazut destule Matiz-uri pe autostrazi, nu inteleg de ce sa nu poti merge cu ea o data ce corespunde tehnic. Oricum masina se uzeaza mai putin la un drum pe autostrada decat in orase. Asa ca drum bun.   :OK:

#15
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postmihai.iovanas, on Jul 11 2007, 10:14, said:

Salut

Urmeaza sa plec intr-o calatorie cam de 3000 KM, cu un Matiz. Traseul va fi: Arad - Baile Herculane - Valea Cernei - Tg-Jiu-Transfagarasan-Grecia.

Are cineva ceva sfaturi? Ma duce oare Matizul atata drum? :) Apreciez orice sugestie/sfat.

Multumesc mult,
Mihai.

P.S. Masina se afla in stare impecabila.

Vezi ca Valea Jiului e inchisa pentru nu stiu ce lucrari hidrologice, bla bla...: http://www.antena3.r..._35708_ext.html
Si nici pe la Herculane nu e foarte bun drumul din cate stiu...
De ce nu o iei Arad - Deva - Sibiu - Valea Oltului sau Arad - Deva - Sibiu - Transfagarasan? Sau poti sa o iei si Arad - Deva - Hunedoara - Hateg si pe drumurile ocolitoare recomandate in link....

Edited by Goofy, 11 July 2007 - 17:08.


#16
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
La un drum dintr-asta copii sunt problema. Daca nu ai ghinion te intorci cu bine acasa. Personal nu cred ca e o solutie buna, dar daca alta alternativa nu-i te descurci cu ce ai.

#17
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postmihai.iovanas, on Jul 11 2007, 13:08, said:

Aceste sfaturi le cer .... datorita masinii... sincer... e doar un Matiz... :) De aia am o strangere de inima.
Stai linistit, al meu cumnat a facut si el exterioare cu Matizul.
Distributie garantata, placute de frina, gume bune, ceva harti, un GPS ar fi excelent.
Experienta ai, deci, drum bun  :photo:  la intoacere pt forum.   :coolspeak:

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
eu in locul tau as merge arad - deva - sibiu - transfagarasan, eventual de acolo trecut pe giurgiu in bulgaria.

in rest.. succes.

edit: detectoarele sunt interzise si in grecia si in bulgaria. in bulgaria stai cu ochii in 4 dupa Opel astra G albe, si pistoale in banda X. militienii cad la pace relativ usor. sub nici o forma nu accepta spaga mai mult de 10-15 euro daca ai comis-o. tine schimbat la indemana.

Edited by sebulbus, 11 July 2007 - 22:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate