Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

sfat achizitie mobo P35

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pe intel asus deobicei are modele reusite, dar cam overpriced. Iar pentru kretzu ar fi un avantaj ca este obisnuit cu asus.

#20
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
am studiat review-uri despre placile cu P35(unele din ele): GIGABYTE p35 DS3/DS4 / ASUS P5K(deluxe) / Abit IP35 pro.
cel mai bine la capitolul OC sta Gigi ds4. :scratchchin:

#21
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006

View PostRaduG, on Jul 11 2007, 10:53, said:

am studiat review-uri despre placile cu P35(unele din ele): GIGABYTE p35 DS3/DS4 / ASUS P5K(deluxe) / Abit IP35 pro.
cel mai bine la capitolul OC sta Gigi ds4. :scratchchin:

si la asta cu Oc-ul este relativa; nu toti fac OC cu EIST dezactivat (am citit eu pe undeva tot cautand review-uri)  ;)
pe DS4 nu pot pune cooler-ul meu (doar pe DS3)
si se incinge NB-ul la DS4 mai tare decat la Asus/Abit
cea mai rece in OC este IP35 Pro (dar nici nu se Oc la fel de bine ca P5K Deluxe)
cea mai rece dintre ele pe default (stock) se pare ca este P5K (aici Asus are doar un f mic avantaj; acest avantaj sa zicem ca mai provine si de la fani)

@mascotel: o sa mai uit si la P5K-E sa vad ce si cum

am mai descoperit un avantaj la P5K Deluxe: are firewire pe panel-ul din spate => il fol destul de mult la capturi si m-ar scuti sa mai pun altceva in afara de placa video, tv tunner si placa de raid :)

sunt intr-o dilema totala, la naiba
a fost mai simplu la veche placa (P5B Deluxe), ca nu era quadGT&co pe piata

Edited by kretzu77, 11 July 2007 - 11:04.


#22
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
n-ai zis ce procesor pui pe ea

probabil nici n-o sa conteze capabilitatile de OC extrem

cat despre firewire...ai carcasa mATX de nu-ti incape un bracket in plus?

sunt de acord cu ce a zis cods,asus face placi bune pt C2D...insa baga rau mana in buzunar

#23
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006
sa recapitulam
m-am uitat la Asus P5K-E/WIFI-AP si am gasit urmatoarele minusuri fata de P5K Deluxe//WIFI-AP:
1. nu are realtek LAN controller (si de aici doar un RJ45); m-ar fi afectat f tare daca nu aveam WIFI (ca P5B Deluxe-ul meu nu avea); deci e rezolvata conectivitatea simultana :)
2. placa nu vine cu Image-Editing Suite si Cyberlink Power Backup; vax, am alte solutii mai bune pt chestiile alea
3. nu are pipe pe SB; abureala, din punctul meu de vedere deoarece:
   - nu am placa video hot (iar pe cea existenta am deja un zalman 700Cu  :rolleyes: )
   - tunnerul o sa-l pun pe ultimul PCI
   - controller-ul raid ocupa f putin spatiu
   - hdd-urile stau pana in 37-38 grade
   - o sa pun o pasta mai desteapta
=> nu o sa am probleme cu racirea SB (chiar daca o sa fie stresat cu 5 hdd-uri si 2 raid-uri; sau unul, in functie daca ma hotarasc sa pastrez PCI-ul sau nu :))

la preturi avem asa
IP35 Pro - 524 lei
P5K-E - 607 lei
P5K Deluxe - 698 lei

diferentele dintre ele sunt cam aceleasi
ori ca as lua IP35, ori ca as lua P5K-E, banii ii scot in aceeasi perioada de timp (cu Deluxe, se mai amana o luna acoperirea investitiei)

asa ca ramane P5K-E wifi-pe (mai ales ca sunt familiarizat cu bios-ul si setarile. si chiar imi face cu ochiul acel ddr2 1066 support. am citit in review-uri ca nu e abureala 100%)

se pare ca Asus P5K-E/WIFI-AP e alegerea optima pt seria P5K de la Asus: "However, I believe that the most interesting product in the family is Asus P5K-E/WiFi-AP"
iar problema asta este rozolvata din bios (cred ca se rezolva si cu vechiul bios, dar cu niste setari pe SB; ca raptor e un pic mai gurmand si 2 ca el puse in raid oricum nu sunt recunoscute ca raptor - se recunoaste doar raid-ul si atat - si nu primesti temperatura prin Everest&stuff  :rolleyes: )

View Postmascotzel, on Jul 11 2007, 13:08, said:

n-ai zis ce procesor pui pe ea
deocamdata il pun pe cel vechi (E6300) + 4Gb Corsair 6400C4
cand o sa trec pe 1333, o sa vad atunci (actualul e ok, numai ac mai sunt momente cand am nevoie de mai mult - Oc-ul lui ma ajuta cat de cat)

cred ca urmatoarea platforma (dupa ce scot din asta tot ce se poate prin upgrade-uri) va fi pe sk771 :D; acu' sa vad si cum stau cu bugetul (cand ma gandesc la suma nu prea imi e moale si mai si regret ca am dat SCSI-urile :lol: )

Edited by kretzu77, 11 July 2007 - 12:52.


#24
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
mama dar stiu ca inghesui hdd pe el :)

ca sa nu deschid alt topic despre acelasi lucru, imi permit sa scriu pe topic-ul lui kretzu :D

vreau sa iau o mobo cu P35 si(am scris si mai sus) cea mai buna de OC este gigi ar fi DS4. pe mine ma intereseaza sa stie OC(procesorul va si e2160 "echipat" cu un ninja plus).
deci, avand in vedere ca vreau sa stie OC, pe care sa o iau?

PS: carcasa va fi o sonata III(ca sa stiti de ventilatie :) )

Edited by RaduG, 11 July 2007 - 12:51.


#25
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
2***,4*** n-au nevoie de FSB 500 radule

@kretzu: eu nu ti-am prezentat P5K-E ca alternativa/recomandare,doar ti-am dat exemplu la ce am zis intr-un post anterior,si anume,ca daca ar fi la acelasi pret,placa de la ASUS ar fi alta(adica una mai slaba)...aka,sa nu visam,realitatea e ca cu banii din IP35-PRO poti lua doar un asus mai slab ca cel de la startul topicului

daca tie ti se pare o placa OK(cum am zis,asus face placi bune,da prea scumpe)...e OK
banii nu par sa fie o problema pt tine

http://www.shopit.ro.../p5k-e-wifi-ap/

Edited by mascotzel, 11 July 2007 - 13:08.


#26
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postmascotzel, on Jul 11 2007, 14:07, said:

2***,4*** n-au nevoie de FSB 500 radule
man, iau cu P35 pentru un viitor upgrade,....

#27
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
nu la asta ma refeream man

tu tot o dai din cobza cu cea mai bengoasa placa in OC

cam toate placile cu P35 stiu macar un 400 acolo....nu ai nevoie de super-monstru

#28
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006

View PostRaduG, on Jul 11 2007, 13:50, said:

mama dar stiu ca inghesui hdd pe el :)

ca sa nu deschid alt topic despre acelasi lucru, imi permit sa scriu pe topic-ul lui kretzu :D

vreau sa iau o mobo cu P35 si(am scris si mai sus) cea mai buna de OC este gigi ar fi DS4. pe mine ma intereseaza sa stie OC(procesorul va si e2160 "echipat" cu un ninja plus).
deci, avand in vedere ca vreau sa stie OC, pe care sa o iau?

PS: carcasa va fi o sonata III(ca sa stiti de ventilatie :) )
intreaba-i si tu pe baietii de la itdirect daca incape cooler-ul ala pe DS4 (pe DS3 incape sigur)
vazi ca NB-ul de la DS4 se incinge cam tare (trebuie sa te gandesti cum va trebui sa treaca un flux de aer peste el :()
cum sta DS4 vu vdrop-ul?  :naughty:  ca DS3 era cam ciufut din punctul asta de vedere

#29
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
atunci tu zici ca un ds3 si-ar face treaba?

#30
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006

View Postmascotzel, on Jul 11 2007, 14:07, said:

1. @kretzu: eu nu ti-am prezentat P5K-E ca alternativa/recomandare,doar ti-am dat exemplu la ce am zis intr-un post anterior,si anume,ca daca ar fi la acelasi pret,placa de la ASUS ar fi alta(adica una mai slaba)...aka,sa nu visam,realitatea e ca cu banii din IP35-PRO poti lua doar un asus mai slab ca cel de la startul topicului

2. banii nu par sa fie o problema pt tine

3. http://www.shopit.ro.../p5k-e-wifi-ap/
1. adica (in afara de dotarile lipsa spuse de mine) P5K-E/WIFI-AP e mai slaba decat P5K Deluxe/WIFI-AP??  :confuzzled:  (ca PCB-ul pare identic)
2. nici chiar asa :lol:
3. neglijabil  :P ; de diferenta nici macar un ventilator mai destept pe 120 nu pot lua (iar pasta am deja; si alcool izopr - merci pentru pontul acela  ;) )

View PostRaduG, on Jul 11 2007, 14:20, said:

atunci tu zici ca un ds3 si-ar face treaba?
pai nu stiu cat vrei tu sa stresezi NB-ul (DS3 am citit pe undeva ca are vdrop mare; DS4 nu stiu cum sta la capitolul asta)
iar cum va fi cu proc pe 1333 cred ca nimeni nu stie deocamdata sa faca o comparatie

OT: ce cauti mai cu intrebari pe topicul meu, ai?  :roflmaofast:

Edited by kretzu77, 11 July 2007 - 13:32.


#31
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Radu`, tu n-ai nevoie de cine stie ce FSB pt. proacele acelea. Un ip35-e este arhisuficient pt. ele.
Si oricum, dupa moda ABIT probabil ca in curand vor ajunge din urma asus si gigi(prea lung numele coret) la OC prin update-uri de bios.

V-droop stiu ca este trademark Asus :D

In fine, dupa mine merita Abit Ip35 Pro. Nici asus nu e rau, dar costa.

#32
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
nu vreau IP35 pro, ca n-am ce face cu crossfire :(

Edited by RaduG, 11 July 2007 - 13:34.


#33
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

View PostRaduG, on Jul 11 2007, 14:34, said:

nu vreau IP35 pro, ca n-am ce face cu crossfire :(
eddy, tu esti? :lol: (pt. unii care arunca un ochi si pe alte forumuri)

Acum serios, ce treaba are crossfire?

Edited by cods, 11 July 2007 - 13:43.


#34
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006

View Postkretzu77, on Jul 11 2007, 14:26, said:

1. adica (in afara de dotarile lipsa spuse de mine) P5K-E/WIFI-AP e mai slaba decat P5K Deluxe/WIFI-AP??  :confuzzled:  (ca PCB-ul pare identic)
n-am zis asa ceva
doar ca iti ofera mai putin decat p5k deluxe,la dotari e evident,in rest n-am de unde sa stiu
si ca asta e mai aproape de ABIT

tu te uiti gresit in ce am zis eu

#35
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
nu sunt eddy(cine-i ala?).
cam asta e diferenta "principala" din cate zice in poza :)

Attached Files


Edited by RaduG, 11 July 2007 - 13:52.


#36
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,376
  • Înscris: 06.06.2006
@radule: am intrebat la itdirect daca merge ninja+ pe P35-DS4 si nu au incercat (aka nu stiu inca) :(



stie careva daca sunt diferente de PCB,condenastori,si alte alea intre P5K-E/WIFI-AP si P5K Deluxe/WIFI-AP?  :confuzzled:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate