Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cate ceva despre AVR

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
Salutare oameni buni. Mi-am luat si eu un AVR Mega 8 si ma cam uit la el, ca-i un carabush destul de dragutz. Problema mea este daca are ceva de genul lui POT din BasicStamp? Mi se pare o instructiune foarte utila in unele momente. Mai era ceva ce voiam sa intreb, da' pana sa-mi dau register si alte alea am cam uitat... :rolleyes:

#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
de unde l-ai luat, ce stie sa faca si cat ai dat pe el ? :)

#3
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
L-am luat de la Conex Electronic (pe Maica Domnului), am dat pe el 160.000 lei si stie o groaza. Sa vad daca gasesc...

23 I/O lines

In System Programmable (i.e cheap and easy for us to program)

1K RAM

8K FLASH PROM

512 bytes EEPROM

2 8 bit counter/timers

1 16 bit counter/timer

three PWM channels (one 8-bit, two 10/8-bit) Great for that omnidirectional robot I want to build somedayrealsoonnow.

programmable serial USART

master/slave SPI interface

programmable watchdog timer

on chip analog comparator

6 channel ADC converter (4 10-bit, 2 8-bit)

built-in RC clock if you can't be bothered with crystals/resonators

programmable 10K pullup resistors on input pins

and a whole schwack of other cool and useful stuff

Cam asta ar fi. Chestia e ca-i mare (28 de pini). Cred ca unu' cu 8 pini e vreo 50-60.000...

#4
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
cool. ma 'c sa-mi iau si eu.
eu mi-am facut programator de PIC, o fi (mai) complicat unul de atmel?

#5
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Nu e complicat. Cauta pe www.avrfreaks.net sectiunea Academie si Forum.

#6
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
Programatorul de AVR nu-i complex. Depinde acum si ce vrei de la el. Eu momentan lucrez la un development board cu led-uri, swirtch-uri, difuzor piezo si alte prostii (in curand sper si un LCD 16*2) ca sa ii testez intreaga putere. Pana azi am tot strans piese (totusi n-am gasit niste conectori mai k-lumea) si diseara ma apuc de lipit :D

#7
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
ce dev board ai?
eu mi-am luat un breadboard cu 1 milion tot de la conex. stiti alte optiuni,  care au deja anumite device-uri  (piezo etc.)? eventual si preturi :)

#8
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
Pai ai dat o groaza de bani pe bradboardu' ala... Lana Politehnica e 189.000 unu (mai mic, ce-i drept).
Dev-Boardu' l-am facut eu (pe placa gaurita de-a gata, 250.000 placa A4).
ATMega8-16PI - 160.000
Quartz 4Mhz - 15.000
Regulator de tensiune 7805 - 15.000
Restul pieselor sunt neglijabile (chestii de genul 200 lei rezistenta 500 condensatorul, 1500 ledul, etc)
Piesele fara uC si placa m-au costat vreo 100 - 150.000.
Acuma vreau sa mai iau un LCD 16x2 (150.000) si cred ca am scapat.

Singura mea problema e ca nu gasesc niste conectori. Imi trebuie ceva cu 2x3 pini de genul:

ooo
ooo

si unele cu pini in linie

oooooooo

Si nu gasesc pe nicaieri mama... Tata am gasit un fel de jumperi pe care-i pun in linie.

#9
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Dupa ce o termini poate pui o poza si niste scheme.

#10
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
tu ai nevoie de ceva gen conector usb (partea de pe mobo) ?

#11
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
daca-s d-aia gasesti tot la conex. au km de reglete.

board-ul meu are fire si gauri in el. bag si scot ce piesa vreau fara sa lipesc. eu zic ca e mai 'eftin. credeam ca ai ceva mai misto :)

#12
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
Pai placa e gata, mai imi trebuie conectorii si cablu pamblica si am scapat. Pana atunci nu pot sa o testez...
O sa caut pe cineva cu camera digitala sa-mi faca si mie o poza. Daca nu, pun placa pe scanner :D si tot v-o arat

#13
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
programator de AVR e super usor de facut. Un soclu, 3 rezistente si se leaga direct la portul paralel. Eu folosesc asa ceva pt sisteme de acces conditionat. Schema de programator gasiti la www.funcard.net si softuri tot acolo.

#14
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
Ok, tu pe urma pui frumos uC-ul in sistem si vezi daca merge. Eu n-am cum sa verific, asa ca-mi trebuie niste chestii de genul led-uri, butoane, etc, ca sa ma joc si eu cu el. Nu?

#15
fili

fili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.05.2004
He, e gata (de fapt e gata de 2 saptamani, da' am prajit 2 avr-uri pana acuma ca am incercat sa le setez fuse-urile si a mai durat pana am luat altul, pe urma i-am pus LCD, m-am chinuit ca nu merg butoanele, etc), dar in sfarsit e gata
Am facut niste poze cu un webcam pe intuneric si nu se vad prea bine (le-am ajustat eu in Photoshop, da' degeaba). Pana fac altele, iata una care se vede mai bine:

:cya:

Attached Files



#16
fanulutetelu

fanulutetelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.06.2005
Salut
Eu sunt mai la inceput, si am cateva nedumeriri !!! (si mi le destainui aici in speranta ca cineva va avea chef sa ma lumineze). Am vazut schema de la STK200 dar nu am gasit nici un adaptor pentru ATMega8 (sau 16, 32 samd) nici pe site la ponyprog si nici in alta parte. sunt niste adaptoare dar nu pt tipul asta de ATMega; e aceeasi schema pt toate uC-urile din seria ATMega?
Pt a evita problemele cu fuse-urile cineva recomanda un soft de la atmel AVR ISP dar la mine pe w2k nu vrea sa se instaleze nici mort, zice ca nu poate rula aplicatii de dos de sub w2k ?

Ma poate lumina si pe mine cineva?  
:worthy:  :worthy:

#17
Teo_

Teo_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.06.2005
ma joc cu un ATMEGA8 pe o placa STK500
are display, tastatura 4 butoane , port serial, paralel si usb
ti-l recomand. :peacefingers:
detalii la www.microclub.pub.ro Microclub



fanulutetelu, on Jun 2 2005, 23:17, said:

Salut
Eu sunt mai la inceput, si am cateva nedumeriri !!! (si mi le destainui aici in speranta ca cineva va avea chef sa ma lumineze). Am vazut schema de la STK200 dar nu am gasit nici un adaptor pentru ATMega8 (sau 16, 32 samd) nici pe site la ponyprog si nici in alta parte. sunt niste adaptoare dar nu pt tipul asta de ATMega; e aceeasi schema pt toate uC-urile din seria ATMega?
Pt a evita problemele cu fuse-urile cineva recomanda un soft de la atmel AVR ISP dar la mine pe w2k nu vrea sa se instaleze nici mort, zice ca nu poate rula aplicatii de dos de sub w2k ?

Ma poate lumina si pe mine cineva?   
:worthy:  :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>



#18
URSUS2

URSUS2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.04.2005

View PostTeo_, on Jun 5 2005, 01:28, said:

ma joc cu un ATMEGA8 pe o placa STK500
are display, tastatura 4 butoane , port serial, paralel si usb
ti-l recomand. :peacefingers:
detalii la www.microclub.pub.ro Microclub
Cine cunoaste bine ATMEGA8 ? am niste cititoare de cartele  de proximitate facute cu ele si fac pe nebunele!Desteptii care au facut cititoare cu PIC-uri au schimbat tehnologia cu ATMEGA8. Or fi bune, dar pierd date din memoria interna la tensiuni mai mari ce apar pe bobina zavorului electromagnetic.Dioda 1N4007 de pe binina atenueaza ,dar nu elimina definitiv beleaua!Cele cu PIC merg perfect!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate