Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cu masina spre Norvegia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#1
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006
Salutare,
Vreau in luna august sa merg in excursie cu masina , 2 persoane, soferi ambii, intr-o calatorie spre fiordurile Norvegiei, ca sa ne racorim un pic :D
Asadar, mi-ar prinde bine orice informatie de care dispuneti, poate unii dintre voi chiar ati facut acest drum.
Intentionez sa fac acest traseu:
Romania-Ungaria-Slovacia-Cehia-Germania-Danemarca-Suedia-Norvegia dus
Norvegia-Danemarca (cu bacul)-Germania-Olanda-Belgia-Germania-Austria-Ungaria-Romania

Mie mi se pare un traseu destul de lung si s-ar putea sa nu fac cea mai buna alegere, asadar,  astept sfaturi. :rolleyes:

Merci

#2
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Salut !
Felicitari pentru ceea ce vrei sa faci !
In primul rand, du-te ! Merita fara discutie o astfel de excursie, am prieteni care au fost si s-au intors fara cuvinte ! Probabil vor fi care-ti vor spune
ca e drum foarte lung; asa este, si ce daca ? Imi permit sa dau un citat:
"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines, sail away from the safe harbour. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover." - Mark Twain
Si eu intentionez asa ceva, dar din pacate de-abia la anul...sper sa strang suma necesara.
Desi banuiesc ca te-ai documentat, iti mai spun si eu cate ceva: eu o sa merg Romania-Ungaria-Polonia-tarile baltice-Finlanda (vreau musai la orasul lui Mos Craciun, Rovaniemi) - aici 2-3 zile escala (sunt multe de vazut in jurul Rovaniemi-ului), apoi Norvegia - Kappnord ! - alt "musai" - aici se termina Europa ! si de aici cobor spre Oslo, cu oprire 2 zile  la Voss, pentru "Norway in a nutshell" - excursie de o zi la fiorduri. Apoi intoarcere prin Danemarca, Germania, Austria etc. Perioada va fi la sfarsitul lui iunie - jumatea lui iulie - vrem obligatoriu sa prindem noptile albe la Rovaniemi si Nordkapp, este ceva deosebit...
Vor fi cca 11.000 km !
Estimez cca 900 euro benzina, cca 700 euro cazari (apropo, in Norvegia este foarte scump, de-abia am gasit un fel de casute cu 60 euro), si alte cateva sute bune mancarea, taxe drum, intrari la diversele obiective (numai la Nordkapp e 50 euro intrarea !), ceva amintiri...ne va duce usor la 2000 euro, dar merita...
Despre fiorduri, depinde unde vrei sa ajungi...eu am ales Voss ca punct de plecare fiind cel mai ieftin...uite aici: Brosuri circuite fiorduri
Ar mai fi varianta (pentru cazari) cu cortul, este mult mai ieftin, dar ramane sa caut camping-uri...
Oricum, din nou felicitari, drum bun si neaparat sa povestesti aici !

Edited by ergon, 10 July 2007 - 10:32.


#3
yir

yir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.03.2007
Cel putin in Finlanda poti sa pui cortul oriunde cu exceptia proprietatii private unde trebuie sa intrebi daca ti se permite si la o distanta mai mica de cateva sute de metri de locuinte.
Si eu am in plan pentru anul viitor o excursie in zona aceea. Sper sa reusesc :)
Cateva link-uri utile: http://www.visitnorw....aspx?id=177687    
http://www.visitfinl...f/(pages)/index

#4
Basarab

Basarab

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 13.07.2004
AI BANI DE BENZINA? :) Daca nu, iei la "iamanene".  

MAI BINE te tuci in China frate cu Loganu :)

_______

NORVEGIA

Facts about Norway

Head of State: His Majesty King Harald V of Norway
  
Head of Government: Prime Minister Jens Stoltenberg
  
Area: 385 155 km2
  
Population (per August 2006): 4 660 000
Au populatie de 4,5 milioane!!!
  
Population per km2: 12.1
  
Capital city: Oslo
  
Language: Norwegian (Bokm?l and Nynorsk)
(In some districts, Sami is also an official language)
  
State Church:  Church of Norway (Evangelical Lutheran)
  

http://www.visitnorway.com/
GDP (2005): NOK 1 906 billion
(EUR 243,3 billion)
  
GDP (per capita, 2005): NOK 412 000 (EUR 52 600)
  
Currency: Norwegian kroner (NOK)
1 krone = 100 ?re  
  
Constitution Day: 17 May
  
Population growth (2005): 0.7
___________

FINLANDA
Population
population 5.2 million
17 inhabitants per square kilometre
67% live in towns or urban areas, 33% in rural areas
principal cities: Helsinki (560,000), Espoo (221,000), Tampere (199,000), Vantaa (182,000), Turku (174,000) and Oulu (124,000)
about one million people live in the Helsinki metropolitan area
Finland has a Sami (Lapp) population of 6,500

http://www.visitfinland.com

Edited by Basarab, 20 July 2007 - 10:13.


#5
yir

yir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.03.2007
Preturi la carburanti in Finlanda http://www.polttoaine.net/Helsinki

#6
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Un link despre Rovaniemi si imprejurimi: Rovaniemi

#7
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005

View Postergon, on Jul 24 2007, 13:01, said:

Un link despre Rovaniemi si imprejurimi: Rovaniemi


nu face efortul sa vezi niste paduri si ceva chestii cu mos craciun! Si sa nu uit - e cam scumpa filanda!

#8
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Intr-adevar, de scumpe, sunt scumpe tarile nordice...
Dar vezi tu, de gustibus....eu unul numar zilele pana la plecare...este un vis al meu si sotiei sa ajungem in acele locuri...
Rovaniemi - mina de ametist (m-ar ucide sotia daca nu am ajunge si acolo), rezervatia naturala Ranua etc....nu le mai insir !
Apoi Kappnord...fiorduri...
Si cel mai important: salbaticie, pustietate, liniste...
De-abia astept sa fac sute-mii de km numai prin paduri...
Ce sa-i faci, fiecare cu damblaua lui...

Pentru initiator: am reusit sa gasesc cazare in Norvegia la un camping, in casuta cu dus si toaleta individuala, la 43 euro/ noapte ! Este chiar pomana, avand in vedere ca vorbim despre Norvegia !

#9
ciprian_andrei

ciprian_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.11.2006
@ ergon: Salut, da, intr-adevar suna bine 43 eur/noapte. Da-mi si mie mai multe detalii.
Stii ce ma gandeam deunazi? Sa mergem cu masina pana in Germania , iar de acolo sa zburam pana in Norvegia dar cat mai sus posibil. Vrem sa vedem ghetarii. Ai idee cam pana unde ar trebui sa mergem?

Merci

#10
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005
Eu am fost si imi este clar ca a doua oara nu voi mai face drumul asta fara o motivatie f bine intemeiata!

Quote

Intr-adevar, de scumpe, sunt scumpe tarile nordice...

benzina - 1.4 euro
coca cola (pt cine bea) - 1.8 euro 1.5 litri si cu sticla inclusa
servicii - nici nu vreau sa ma gandesc cat ar fi un pneu de schimbat


Quote

Dar vezi tu, de gustibus....eu unul numar zilele pana la plecare...este un vis al meu si sotiei sa ajungem in acele locuri...
Rovaniemi - mina de ametist (m-ar ucide sotia daca nu am ajunge si acolo), rezervatia naturala Ranua etc....nu le mai insir !
Apoi Kappnord...fiorduri...

rovanimeni este un oras fara obiective culturale serioase! singura lui calitate este e ca nordic, in rest nimic!

Quote

Si cel mai important: salbaticie, pustietate, liniste...
De-abia astept sa fac sute-mii de km numai prin paduri...
Ce sa-i faci, fiecare cu damblaua lui...

Primii o mie de km sunt cool, apoi cand vezi ca toata masina e plina de tantari pe capota(care apropo, nu ies la spalat!), ca nu poti opri nicaieri fara sa fii piscat de insecte, cand constati ca risti sa faci pana prostului, ti se cam ia!

si sa nu uit 15 ore pe zi in masina sunt fff obositoare, indiferent de marca automobilului!

Quote

Pentru initiator: am reusit sa gasesc cazare in Norvegia la un camping, in casuta cu dus si toaleta individuala, la 43 euro/ noapte ! Este chiar pomana, avand in vedere ca vorbim despre Norvegia !
este plin de campinguri in tarile nordice - cu ceva tenacitate poti gasi scoruri interesante!

mai discutam la intoarcere!

#11
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Salut !
Camping-urile le-am gasit aici - poti cauta dupa oras, regiune, etc.
Despre ghetari nu stiu ce sa-ti spun; eu o sa optez pentru o excursie de o zi la fiorduri : "Norway in a nutshell" - ai mai sus un link despre circuitele la fiorduri.
Cum ti-am mai zis, voi lua excursia din Voss. La Voss voi ajunge coborand de la Kappnord.
Si acum o parere subiectiva: nu crezi ca e pacat sa lasi masina si sa iei avionul ? Vei pierde multe zone cu peisaje superbe ! Dar in ultima instanta asta depinde de programul tau !
Succes !

#12
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postkorn, on Jul 25 2007, 11:48, said:

Eu am fost si imi este clar ca a doua oara nu voi mai face drumul asta fara o motivatie f bine intemeiata!
Bravo !
Poti spune ca nu a fost frumos si interesant ? Sincer !
Detaliaza te rog (daca ai timp) ceea ce ti-a placut (sau nu) !
Multumesc !

de tantari am auzit, dar cel putin pentru mine nu este un motiv sa renunt !

#13
geitza

geitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.05.2007
vreau sa fac drumul pana in norvegia de revelion. da, cu masina.
ceva sfaturi? (in afara de a renunta, ca e lung, ca e iarna...etc)
imi puteti recomanda cazare in zona Bergen sau Oslo?
multumesc!

#14
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Inainte de toate, felicitari, drum bun si neaparat sa povestesti aici impresii si bineinteles poze !
Cum spuneam mai sus, am in intentie o astfel de calatorie, dar de-abia la anul.
Cu parere de rau, nu te pot ajuta referitor la Bergen sau Oslo...traseul meu include tangential Oslo, nu voi sta in oras, doar passing by...
Dar cauta pe net, sigur gasesti ceva ! Si cred ca ar trebui sa te grabesti cu rezervarea, revelionul e foarte aproape !
Incearca acest forum: http://www.norwaytalk.com/index.php - poate te ajuta !
Iar pentru cazari, un link cu hostel-uri: http://www.vandrerhj...jsp/len/?CSL=en
Succes !

#15
lau090

lau090

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am fost in vara lui 2006 cu masina.
Am fost singurul sofer, dar drumul a meritat fiecare km facut si fiecare euro dat. Era a3 oara cand mergeam acolo, dar prima cu masina.
Am ales traseul Bucuresti-Budapesta-Bratislava-Paraga-Berlin-Sassnitz (trecere cu ferry)- Trelleborg -Malmo - Goteborg - Oslo. Am plecat duminica dimineata si am ajuns la Oslo marti la pranz.
Prima noapte am dormit-o la Budapesta, la un hotel pe centura, iar a doua pe vapor (2-3 ore) si intr-o parcare in Suedia (3-4 ore).

Ce am ales eu e o varianta mai scurta, dar se poate si mai scurt de atat, daca se alege drumul prin Polonia. Acolo ferry face cam 9-10 ore (daca este unul mare), iar daca este unul mic (seacat) poate face 4h jumate pana la Malmo.

Atentie la radare si la limitarile frustrante de viteza din Suedia si Norvegia.

Drum bun!

Edited by lau090, 12 December 2007 - 09:58.


#16
adirada74

adirada74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2007
Sal! Si eu intentionez sa ajung la vara spre nord, dar nici chiar asa departe, doar pana la Malmo. Aveti idee cat costa autostrazile in Danemarca si Suedia. Ca ferry-ul dus-intors Rostock/nu mai tin minte cum in danemarca cere cam 185Eur. pr trei persoane si masina?
Care ati trecut pe acolo mai dati pe flux ceva preturi la costuri si cazari. Ms.

#17
Vizantea

Vizantea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.12.2006

View Postadirada74, on Dec 27 2007, 14:10, said:

Sal! Si eu intentionez sa ajung la vara spre nord, dar nici chiar asa departe, doar pana la Malmo. Aveti idee cat costa autostrazile in Danemarca si Suedia. Ca ferry-ul dus-intors Rostock/nu mai tin minte cum in danemarca cere cam 185Eur. pr trei persoane si masina?
Care ati trecut pe acolo mai dati pe flux ceva preturi la costuri si cazari. Ms.

Autostrazile nu costa nimic in Danemarca si Suedia. Podul/tunel Copenhaga-Malmoe costa 300 SEK (245 DKK), adica cca 110 RON. Daca mai doriti detalii, in special despre Norvegia, intrebati sau lasati pm. Am cca 15 drumuri la activ RO-NO, ultimele in iarna asta, asa ca sper sa va fie de folos diversele informatii... Bafta!

#18
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

View PostVizantea, on Dec 27 2007, 17:36, said:

Autostrazile nu costa nimic in Danemarca si Suedia. Podul/tunel Copenhaga-Malmoe costa 300 SEK (245 DKK), adica cca 110 RON. Daca mai doriti detalii, in special despre Norvegia, intrebati sau lasati pm. Am cca 15 drumuri la activ RO-NO, ultimele in iarna asta, asa ca sper sa va fie de folos diversele informatii... Bafta!


acum 2 zile bacul intre D, DK si S dus intors pentru 2 persoane si un LR a fost 178€. presupun ca la masina cu inaltimea pina la 1,90 e mai ieftin

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate