Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vine Isus!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
207 replies to this topic

#181
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on Mar 15 2009, 20:39, said:

Inainte oamenii credeau in Dumnezeu dar nu aveau jertfa lui Isus.
Frate, lasatu' de draganenii este o realiare importanta, slava tot lui Dumnezeu. Insa mai bine ramaneai pe ele si nu mergeai la biserica, ca poate aveai sansa.

"Inainte" TOT prin jerfa lui Hristos au fost salvati. Scrie, insa cei de la biserica ta nu-ti citeaza aceste versuri in brosuricile lor murdare.

Faptele Apostolilor 15

10Acum dar, de ce ispitiți pe Dumnezeu, și puneți pe grumazul ucenicilor un jug, pe care nici părinții noștri, nici noi nu l-am putut purta?

11Ci credem că noi, ca și ei, sîntem mîntuiți prin harul Domnului Isus.``

Deci, nu exista alta cale de mantuire decat prin Hristos. Mielul a fost sacrificat inainte de intemeierea lumii si salvare astfel posibila inca de la dreptul Abel.

Matthew 25:34
Then shall the King say unto them on his right hand, Come, ye blessed of my Father, inherit the kingdom prepared for you from the foundation of the world:

Ephesians 1:4
According as he hath chosen us in him before the foundation of the world, that we should be holy and without blame before him in love:

Hebrews 4:3
For we which have believed do enter into rest, as he said, As I have sworn in my wrath, if they shall enter into my rest: although the works were finished from the foundation of the world.

1 Peter 1:20
Who verily was foreordained before the foundation of the world, but was manifest in these last times for you,

Revelation 13:8
And all that dwell upon the earth shall worship him, whose names are not written in the book of life of the Lamb slain from the foundation of the world.

Stiu ca putin iti pasa de ce scrie, important este ca biserica ce te-a asigurat de salvarea ta sa aiba dreptate, astfel, sa scapi si tu de o grija. Treaba ta. Eu iti arat ca scrie.

#182
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
9. nu ca legamantul, pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana, ca sa-i scot din tara Egiptului. Pentruca n-au ramas in legamantul Meu, si nici Mie nu Mi-a pasat de ei, zice Domnul.
10. Dar iata legamantul, pe care-l voi face cu casa lui Israel, dupa acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele in mintea lor si le voi scrie in inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, si ei vor fi poporul Meu.
11. Si nu vor mai invata fiecare pe vecinul sau pe fratele sau, zicand: "Cunoaste pe Domnul!" Caci toti Ma vor cunoaste, de la cel mai mic pana la cel mai mare dintre ei.
12. Pentruca le voi ierta nelegiuirile, si nu-Mi voi mai aduce aminte de pacatele si faradelegile lor".
13. Prin faptul ca zice: "Un nou legamant", a marturisit ca cel dintai este vechi; iar ce este vechi, ce a imbatranit, este aproape de peire.

1. Eu nu citesc brosure. Numai biblia.
2. Eu umblu la adunare, unde ne rugam si ascultam propavaduirea cuvintului, asa ca pavel si toti ucenicii lui ISUS.
3. Eu nam spus ca ei nu erau salvati, cei care il cauta pe Domnul era salvat. Dar nu puteau sa ajunga la Desavarsire.

Evrei 10
25. Sa nu parasim adunarea noastra, cum au unii obicei; ci sa ne indemnam unii pe altii, si cu atat mai mult, cu cat vedeti ca ziua se apropie.
26. Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nici o jertfa pentru pacate,
27. ci doar o asteptare infricosata a judecatii, si vapaia unui foc, care va mistui pe cei razvratiti.

Evrei 10
1. In adevar, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu infatisarea adevarata a lucrurilor, nu poate niciodata, prin aceleasi jertfe, care se aduc neancetat in fiecare an, sa faca desavarsiti pe cei ce se apropie.

Evrei 10
19. Astfel dar, fratilor, fiindca prin sangele lui Isus avem o intrare sloboda in Locul prea sfant,

Cine dintre parintii nostri au putut sa intre slobod in Locul prea sfant? numai preotul odata in AN.
Dar acum noi prin Isus ne desavarsim si intram in locul prea Svant.

#183
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Vrei sa-ti demonstrez a te duci degeaba la adunare? Ca nimic spiritual nu va invata? Vrei sa luam cateva versuri si sa vezi stadiul in care esti? Un copil care nu creste e un copil mort.
Luam toate versurile unde se cere intelepciune si te pun sa aduci proba biblica. Vrei? Ca cine n-are intelepciune nu e salvat.

Cand 2 sau 3 se rugau, El era acolo. Acuma nu mai este. A fost luat din "mesos" 2 Tes 2:7. Duhul nu mai este in adunare.

#184
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
"Ca cine n-are intelepciune nu e salvat." asta cei? :)
18. Fiindca propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii: dar pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu.

1 Corinteni 1
19. Caci este scris: "Voi prapadi intelepciunea celor intelepti, si voi nimici priceperea celor priceputi."
20. Unde este inteleptul? Unde este carturarul? Unde este vorbaretul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu intelepciunea lumii acesteia?
21. Caci intrucat lumea, cu intelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu in intelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a gasit cu cale sa mantuiasca pe credinciosi prin nebunia propovaduirii crucii.
22. Iudeii, intr-adevar, cer minuni, si Grecii cauta intelepciune;
23. dar noi propovaduim pe Hristos cel rastignit, care pentru Iudei este o pricina de poticnire, si pentru Neamuri o nebunie;
24. dar pentru cei chemati, fie Iudei, fie Greci, este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu.
25. Caci nebunia lui Dumnezeu, este mai inteleapta decat oamenii; si slabiciunea lui Dumnezeu, este mai tare decat oamenii

citeste mai atent apocalipsa si capitolul 12 si o sa intelegi versetul de mai jos.

7. Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreste acum, sa fie luat din drumul ei.

Daca citesti Apocalipsa 12 sau poti so citesti pe toata. O sa vezi ca o sa fie rapirea. Si copilul de parte barbateasca acolo simboliseaza Mireasa.
Versetul din 2 Tes 2:7 spune ca pina nu va fi luata Mireasa de pe pamant nu poate sa se arate "taina faradelegii", caci in capitolul 12 se spune ca va fi dat Diavolul pe pamint si el va pune pecete 666, dar asta dupa ce va fi luat "ce o opreste acum" , copilul de parte barbateasca, mireasa sau biserica lui Isus, are mai multe denumiri. Si apoi va veni ISUS cu Mireasa lui impreuna. Daca vrei iti aduc si versetele dar mai peurma ca azi is ocupat.

1 Corinteni 12
27. Voi sunteti trupul lui Hristos, si fiecare, in parte, madularele lui.
28. Si Dumnezeu a randuit in Biserica, intai, apostoli; al doilea, prooroci; al treilea, invatatori; apoi, pe ceice au darul minunilor; apoi pe cei ce au darul tamaduirilor, ajutorarilor, carmuirilor, si vorbirii in felurite limbi.

Efeseni 4
11. Si El a dat pe unii apostoli; pe altii, prooroci; pe altii, evanghelisti; pe altii, pastori si invatatori,
12. pentru desavarsirea sfintilor, in vederea lucrarii de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos,

Pentru a avea salvarea este destul sa crezi in Isus si sa te botezi,  dar ca sa ajungi desavarsit  "desavarsirea sfintilor,"
Trebuie numaidecit sa te rogi Domnului ca sati arate la ce biserica sa te duci.
Caci in orice biserica (in afara de Martorii lui YAHOVA :) ) sint oameni care il cauta pe Domnu cu adevarat si sunt care numai vine la biserica si crede ca prezenta lui il face parte din Biserica.
Isus are copii lui in orice biserica. Chiar si unde este inchinare la idoli, sunt oameni care inteleg si nu fac.

Biserica este ca o scoala care dupa ce tei salvat te duce la desavarsire.
Si nu biserica te duce, dar Dumnezeu prin intermediul Bisericii (apostoli; pe altii, prooroci; pe altii, evanghelisti; pe altii, pastori si invatatori,)

Edited by aduntu, 17 March 2009 - 19:29.


#185
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

citeste mai atent apocalipsa si capitolul 12 si o sa intelegi versetul de mai jos.

7. Caci taina faradelegii a si inceput sa lucreze; trebuie numai ca cel ce o opreste acum, sa fie luat din drumul ei.
Care este cuvantul koine pt "drumul"?
Cine opreste faradelegea?

Versuri, nu filozofie, te rog!

#186
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
Matei 24
37. Cum s-a intamplat in zilele lui Noe, aidoma se va intampla si la venirea Fiului omului.
38. In adevar, cum era in zilele dinainte de potop, cand mancau si beau, se insurau si se maritau, pana in ziua cand a intrat Noe in corabie,
39. si n-au stiut nimic, pana cand a venit potopul si i-a luat pe toti, tot asa va fi si la venirea Fiului omului.
40. Atunci, din doi barbati care vor fi la camp, unul va fi luat si altul va fi lasat.
41. Din doua femei care vor macina la moara, una va fi luata si alta va fi lasata.
42. Vegheati dar, pentru ca nu stiti in ce zi va veni Domnul vostru.

Luca 17
28. Ce s-a intamplat in zilele lui Lot, se va intampla aidoma: oamenii mancau, beau, cumparau, vindeau, sadeau, zideau;
29. dar, in ziua cand a iesit Lot din Sodoma, a plouat foc si pucioasa din cer, si i-a pierdut pe toti.
30. Tot asa va fi si in ziua cand Se va arata Fiul omului.

Pe pamant nu se va intimpla nimic, pina cind LOT si NOE sunt inca pe pamant, pina "Cand a intrat Noe in corabie" si "iesit Lot din Sodoma".
Dupa ce Lot si Noe vor fi luati, vorbesc simbolic.

Apocalipsa 12
5. Ea a nascut un fiu, un copil de parte barbateasca. El are sa carmuiasca toate neamurile cu un toiag de fer. Copilul a fost rapit la Dumnezeu si la scaunul Lui de domnie.

11. Ei l-au biruit, prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor, si nu si-au iubit viata chiar panala moarte.

Apocalipsa  2
25. Numai tineti cu tarie ce aveti, pana voi veni!
26. Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele, ii voi da stapanire peste Neamuri.
27. Le va carmui cu un toiag de fer, si le va zdrobi ca pe niste vase de lut, cum am primit si Eu putere de la Tatal Meu.
28. Si-i voi da luceafarul de dimineata."
29. Cine are urechi, sa asculte ce zice Bisericilor Duhul.

Apocalipsa 2
Celui ce va birui, ii voi da sa sada cu Mine pe scaunul Meu de domnie, dupa cum si Eu am biruit si am sezut cu Tatal Meu pe scaunul Lui de domnie. (Apoc.3:21)

Celui ce va birui, Lot, Noe,  Copil de parte barbateasca una si aceiasi sunt.Mine iti spun de "faradelegea"

Cu Domnu!

Edited by aduntu, 18 March 2009 - 23:27.


#187
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Observa ca nu ai studiat in viata ta un vers.

Stii cuvantul koine sau nu? Simplu. Da sau nu?

#188
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 14 2009, 12:04, said:

Aia e problema: ca TU te-ai pocait, deci este FAPTA, nu dar.

Pocainta este un DAR. Altfel, oricine ar putea sa zica ca s-a pocait, ca, "Doamne ajuta!" si privirea pe lac poate oricine.

Acts 5:31

Him hath God exalted with his right hand to be a Prince and a Saviour, for to give repentance to Israel, and forgiveness of sins.

Vezi ca pocainta este un DAR, exact ca si iertarea pacatelor. Sau, ti-ai si iertat singur pacatele? Nu m-as mira sa crezi asta. Ca oricum, ii crezi pe cei din biserica, nu Scriptura. Am peste 300 de versuri care contrazic ce crezi tu....... Insa, nu conteaza, nu?

recunosc, si mie imi vine sa rad de overseas k 's-a pocait' (asa zic toate ereziile - ca s-au pocait)  , dar nici tu nu ai dreptate... ce inseamna de fapt pocainta??? Pocainta inseamna sa ne indreptam, sa nu mai pacatuim etc.
Nu e un Dar, cum spui tu... confunzi Mantuirea cu pocainta... da, Mantuirea este un Dar...

#189
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
ce inseana koine? Nici nam idee in ce limba e :) Eu mam nascut in R. Moldova asa ca multe cuvinte romane folosite la voi nu le cunosc. Eu cunosc romama, rusa, italiana si engleza o stiu rau dar tu mereu imi dai versete in En. :) Eu nu ma ocup cu studiatul bibliei. Dar caut fata Domnului in biblie. Caci acolo il gasesc. Vorbesc numai ceia cemi descopera si fac numai ceia ce vad ca face Isus

#190
dihorul_indraznet

dihorul_indraznet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 15.03.2009
eu sper sa vina cu bmw ul pana mor ca altfel nu ma mai bucur de el. si sa l cumpar eu ar fi prapad de bani.. ca daca imi aduce Iisus de ce mai dau eu bani... poate facem o smecherie sa nu mai platim nici taxe... etc

#191
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on Mar 20 2009, 14:15, said:

ce inseana koine? Nici nam idee in ce limba e :) Eu mam nascut in R. Moldova asa ca multe cuvinte romane folosite la voi nu le cunosc. Eu cunosc romama, rusa, italiana si engleza o stiu rau dar tu mereu imi dai versete in En. :) Eu nu ma ocup cu studiatul bibliei. Dar caut fata Domnului in biblie. Caci acolo il gasesc. Vorbesc numai ceia cemi descopera si fac numai ceia ce vad ca face Isus
Bine, ma, cum vrei tu........ Stai departe de biserica si poate, poate o sa te salveze. Iar, cand o sa te salveze, o sa-ti dea si intelepciune si chef de studiu aprofundat. Citeste Psalmul 119 sau 118, ala cel mai lung, ca sa vezi ce schimbari au loc in inima celui salvat si cat iubeste studiul si meditatia in Cuvant.

#192
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 02:09, said:

Bine, ma, cum vrei tu........ Stai departe de biserica si poate, poate o sa te salveze. Iar, cand o sa te salveze, o sa-ti dea si intelepciune si chef de studiu aprofundat. Citeste Psalmul 119 sau 118, ala cel mai lung, ca sa vezi ce schimbari au loc in inima celui salvat si cat iubeste studiul si meditatia in Cuvant.

apropo de Koine asta de crezi tu in el si te iei dupa scrierile lui... stii ce a spus Voltaire pe patul de moarte? a tipat din gura de sarpe sa i se arunce TOATE CARTILE (eretice) in FOC... descoperind adevarul in chinurile mortii... dar cine sa-l ia in seama...? ziceau ca e nebun... de unde stii k nu a facut la fel si Koine asta...??? si inca ceva... ce crezi despre Cruce?? crezi in iadul vesnic? am vazut ca jeremiah ala nu crede... dar in Biblie scrie: '... ve-ti fi aruncati in focul cel ce veci...'

Gandeste-te profund macar un minut... DACA nu e adevarata credinta ta??? ce te faci?? astept raspuns... eu iti raspund ce as face daca nu e adevarata credinta mea... (oricum ar fi prea tarziu cand as afla asta... ca voi fi mort)... as ramane super uimit, super consternat... dar astept sa imi spui ce ai face tu... raspunde direct, nu cu ocolisuri, ca eu ti-am raspuns...

zici k nu crezi in 2 judecati (adik aceea imediat de dupa moarte)... atunci ce se intampla cu noi dupa ce murim? crezi in Purgatoriu???

Edited by Gabbes, 21 March 2009 - 13:53.


#193
sm0ker

sm0ker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 11.02.2004
Chiar nu s-a gandit nimeni sa inchida forumul asta?

Acest topic ma face sa rad...E ca si cum popa te cheama sa-ti ierte pacatele... Chiar are el puterea de a-mi ierta pacatele? Sau parca numai D-zeu face asta...?!

Religia se contrazice singura (sau ma rog cei care o predica), biblia la fel (" modoficata si adaugita de ...  :ciocan: "), preotii nu mai zic(toti hotii sau facut preoti - a se citi ziarele ), iar eu sa cred de la unu care n-are ce face cu internetul si zice ca vine Isus?

Anyway mai vine Isus sa curete pamantul? E ca si cum m-as uita la Independence day... No offese dar mi imi suna a SECTA.
Numai aia stau inchisi in case si se gazeaza singuri... Nu mai zic de aia care ii asteapta pe extraterestri :))

BTW Daca esti sigur ca vine Isus sa-ti cumperi bilet sa stai in fata...nu de alta da sa ai o priveliste mai buna...

I`m out. Waiting for my payday...

Edited by sm0ker, 21 March 2009 - 14:07.


#194
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 21 2009, 13:45, said:

apropo de Koine asta de crezi tu in el si te iei dupa scrierile lui...
Hai ca esti foarte tare!!!!! Pai tu nici atata lucru nu stii, ca limba in care a fost scris NT se numeste KOINE?  :lol: :lol:
Si astia sunt oamenii bisericii, care se contrazic!!!!!! :lol: :lol:

#195
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 19:02, said:

Hai ca esti foarte tare!!!!! Pai tu nici atata lucru nu stii, ca limba in care a fost scris NT se numeste KOINE?  :lol: :lol:
Si astia sunt oamenii bisericii, care se contrazic!!!!!! :lol: :lol:

care e diferenta, daca oricum e tradus (special) gresit... ? Un om tot a scris textul ala...

#196
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 19:02, said:

Hai ca esti foarte tare!!!!! Pai tu nici atata lucru nu stii, ca limba in care a fost scris NT se numeste KOINE? :lol:  :lol:
Si astia sunt oamenii bisericii, care se contrazic!!!!!! :lol:  :lol:


vezi k nu mi-ai raspuns la intrebarea: ce ai face daca ai afla ca, credinta ta nu e adevarata... vezi amanuntele mai sus...

#197
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostGabbes, on Mar 21 2009, 19:52, said:

care e diferenta, daca oricum e tradus (special) gresit... ? Un om tot a scris textul ala...
Tocmai, koine nu e gresit, traducerile sunt.

Quote

vezi k nu mi-ai raspuns la intrebarea: ce ai face daca ai afla ca, credinta ta nu e adevarata... vezi amanuntele mai sus...
Ar trebui sa vina din Scriptura. Mi-as schimba imediat doctrina, daca exista proba biblica ce nu contrazice nimic altceva din Scriptura. Ce? Parca eu sunt vreun destept. Nu cred pe nimeni decat Scriptura. Schimb imediat.

#198
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Mar 21 2009, 23:01, said:

Tocmai, koine nu e gresit, traducerile sunt.


Ar trebui sa vina din Scriptura. Mi-as schimba imediat doctrina, daca exista proba biblica ce nu contrazice nimic altceva din Scriptura. Ce? Parca eu sunt vreun destept. Nu cred pe nimeni decat Scriptura. Schimb imediat.


serios? inseamna k aici te minti si pe tine... sunt pasaje foarte clare in Biblie ce sustin ceea ce ti-am zis in atatea postari... dar tu zici ca e tradusa gresit... stii ce mai scie in Biblie? uite: Apoc. 22 vers. 18-19: 'marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din Cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in Cartea aceasta. Si daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei proorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul Vietii si din Cetetea Sfanta, scrise in Cartea aceasta.'

Koine a schimbat sensul cuvintelor din Biblie, deci exact ce scrie mai sus...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate