Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum pot vinde legal haine sport NIKE, PUMA, ETC?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007

 ap3x, on Jul 11 2007, 22:28, said:

nu stiu de nike dar stiu ca lotto are exclusivitate cu SSD si totusi am vazut produse in centre precum metro sau selgros si mai ieftin decat la magazinele care comercializeaza exclusiv acest produs..



  asta am mai vazut si eu dar nu stiu cum fac din pacate

#20
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Eu inteleg ca relatia asta de exclusivitate incheiata intre cele doua firme inseamna ca furnizorul (producatorul) sa livreze marfa exclusiv numai vanzatorului cu care are contract...
Asta inseamna ca vanzatorul isi asuma anumite obligatii fata de producator ( sa promoveze brandul, sa achizitioneze o anumita cantitatea de marfa si de sortimente etc)...
In cazul tau Katia daca vei reusi sa achizitionezi produse ale firmei respective (nu contrafacute) cu acte in regula si daca vei lucra legal (adica le vei inregistra in contabilitate ) nu cred sa existe vre-o problema....
Oricum datorita faptului ca exista relatia de exclusivitate pentru Romania ,eu ma indoiesc ca vei putea avea o relatie de afaceri cu producatorul , dar vei putea avea relatii cu diversi intermediari ce lucreaza cu producatorul.........adica pretul de achizitie va fi mai mare fata de cei care au exclusivitatea....
Eventual incearca sa citesti legea drepturilor de autor ,poate o scrie ceva si pe acolo....

Convingerea mea este ca poti sa comercializezi aceste produse !

Edited by dragospas, 12 July 2007 - 07:47.


#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

 katia1977, on Jul 11 2007, 23:46, said:

asta am mai vazut si eu dar nu stiu cum fac din pacate

Retelele mari, precum Metro sau Selgros, fiind prezente in multe tari, au o "putere" de negociere mult mai mare. Concret, ei se duc la sediul producatorului si negociaza volume si preturi  la nivel global pentru toate tarile unde sunt prezenti. De exemplu, in cazul Metro, ei negociaza volume de marfa pt cele 35-40 tari unde au magazine; iti dai seama ce preturi obtin?
Foarte adevarat este ca multi producatori nu accepta, deoarece au strategii diferite de vanzare in tari diferite, dar sunt destui care accepta...
Din pacate, aceasta forma de negociere nu e la indemana ta!

#22
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
katia, ai PM(raspuns)

#23
moticsak

moticsak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.08.2005

 RaduG, on Jul 12 2007, 13:33, said:

katia, ai PM(raspuns)

RaduG, nu ai nevoie de PM, zi ce ai de zis... ca doar nu o vei indruma la tot felul de "actiuni neortodoxe"... sau ... poate suntem si noi interesati de ele...  :naughty:

ASCULTAM...

#24
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007
Pentru a vinde haine de la o firma, ai nevoie de licenta, pe care dai bani, daca te orientezi doar spre nike, atunci licenta i mai ieftina.Nu poti face magazine cu haine luate de pe piata.

#25
katia1977

katia1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.07.2007

 luci2001, on Jul 13 2007, 02:41, said:

Pentru a vinde haine de la o firma, ai nevoie de licenta, pe care dai bani, daca te orientezi doar spre nike, atunci licenta i mai ieftina.Nu poti face magazine cu haine luate de pe piata.



     si licenta pt nike cat costa?

#26
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
ea m-a intrebat ceva pe pm, nu vad care e problema ta :death:

#27
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005

 ap3x, on Jul 11 2007, 22:28, said:

nu stiu de nike dar stiu ca lotto are exclusivitate cu SSD si totusi am vazut produse in centre precum metro sau selgros si mai ieftin decat la magazinele care comercializeaza exclusiv acest produs..

Ce slab informati ...

Pai tot cei care au exclusivitate a marcii LOTTO (SDD)  aduc marfa si in CARRREFOUR , METRO , SELGROS.

Distributie se cheama , si daca e mai ieftin este pentru ca centrele astea mari isi permit.

Edited by imblanzitoruldelei, 13 July 2007 - 17:44.


#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Eu stiu ca sunt cel putin doua restrictii:

- nu poti vinde modele care se gasesc si in reprezentante
- nu poti afisa sigla marcii pe magazin

Deci daca vrei sa vinzi colectia de pe vremea lu' bunica, si sa nu-ti observe nimeni magazinul, poti incerca.

#29
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu cred ca atata vreme cat ai un certificat de autenticitate al produselor poti sa le vinzi.
Nu cred ca exista vreo lege care sa te opreasca.
Aceleasi reguli sunt probabil si la produsele electronice de marca, poti sa faci importul si trebuie sa le asiguri garantie. Atata timp cat le atasezi manual in romana si respecti regulile de garantie si postgarantie cred ca nu ai nicio problema.

#30
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
M-am mai informat si se pare ca legal nu are ce sa-ti faca daca tu iei produsele legal de altundeva si le vinzi deoarece legea concurentei si cele antimonopol interzic genul asta de practici de monopol. Daca te descopera, singurul lucru care-l pot face este sa-ti taie canalul de distributie. Asta daca il afla.

Asta din surse neoficiale, cu experienta in importuri.

#31
mcvlad1

mcvlad1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.07.2009
salut
io am un magazin de adidasi de firma (nike,puma adidas,lacoste),il am de 3 ani ani,aduc marfa din germania si o inregistrez cu facturile respective,toata diferenta e ca daca cumperi marfa din afara trebuie tinuta contabilitatea si in euro(ma gandesc ca in euro o sa cumperi marfa). Cat despre liceenta nu ma interesat niciodata si nici nu am avut probleme niciodata. Singura problema pe care am vuto au fost controalele de la politi economica si pe urma de la SIF(serviciu investigati frauda) ,alea de la fisc sau rezolvat mai simplu cu cate o pereche de adidasi si o amenda minima pe care oricum tio da si daca esti in regula de 500 ron.
De ce iti zic ca despre liceente nu ai de sa iti faci probleme e ca mie miau luat aia de la SIF 8 perechi de adidasi si leau trimis la bucuresti la expertiza....nu am probleme ca is originali :D
bafta

#32
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
[b]Eu stiu ca sunt cel putin doua restrictii:

- nu poti vinde modele care se gasesc si in reprezentante
- nu poti afisa sigla marcii pe magazin

Deci daca vrei sa vinzi colectia de pe vremea lu' bunica, si sa nu-ti observe nimeni magazinul, poti incerca.
[/b

cum sa nu poti vinde modelele din reprezentanta, in ce tara traiti ma?:))

eu zic ca doar certificat de autenticitate dat de firma importatoare sau la fabrica(presupun) ai nevoie.

#33
Intruspenet

Intruspenet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2011
Doamne Fereste... Ce am citit aici e total aiurea in legatura cu intrebarea fetei... Sa cumperi din afara pe factura si sa o vinzi aici la noi?? Da poti dar numai in targ... Ca sa poti vinde produse sub marca NIKE,ADIDAS,PUMA... etc. Trebuie sa deti o Franciza... Direct de la Producator sau de la Distribuitor... De exemplu articolele Puma au fost aduse in Romania prin Firma Sc.MEXXEM.SRL care pana acum 2 ani a fost unic Importator si Distribuitor Puma din Tara.... Tu ca sa poti avea produse Puma trebuia sa contactezi aceasta firma si sa devi colaboratoare si sa iti dea dreptu sa o vinzi... La fel si cu NIKE care colaboreaza cu ELLMEC pana anul acesta s-ar putea... Si LOTTO care Colaboreaza cu SSD (Sport System Development)... ADIDAS nu mai au Importatori si Distribuitori Directi in Romania... Si nici nu prea au avut... A fost o singura Franciza In Tara ADIDAS care o Detinea Patronul Magazinelor Quick Silver... Si magazin Adidasi a avut decat 1 singur care era situat in Unirea Sopping Center Bucuresti... Dar nu a platit Chiria si s-a inchis... In acel spatiu a Preluat Adidas Romania... Iar langa unde era Magazinul Quick Silver s-a deschis Sony... Si ca sa Poti lua Franciza de la Producatori direct trebuie sa ai Cifre de  Afaceri Mari in Spate si sa le demonstrezi ca Poti sa duci o Astfel de afacere... Si ca sa iei de la Distribuitori ce Naspa rau... Trebuie sa iei cantitati imense ca sa scada un pic din pret... Inca ceva SSD s-a cam dus si anu asta sau anu viitor pierde contractu cu LOTTO... ELLMEC au Contract pana Anu acesta si nu se stie sigur daca mai accepta Nike un alt Contract... Iar Mexxem S-a dus... Nu mai au Voie sa deschida magazine sub numele PUMA... Aveau 20 de Magazine in Tara cu numele PUMA in 2007... Iar in 2011 mai au decat 1 singur in Unirea Bucuresti care se va transforma la Sfarsitul luni Ianuarie In Stone Creek... Bafta...

#34
dilimach3

dilimach3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.06.2008
Mai , nu stiu de excluvitati sau de restul dar, nu te opreste nimeni sa iti numesti magazinul sports, sa vinzi produse marca puma nike etc.Iti din prisma faptului: acum un an am fost in vacanta in spania, am zis sa cumpar si eu o pereche de nike(ca asai romanul) intr-o cutie , (am rascolit pentru ca le avea la vedere) se vedea eticheta "de fata" taiata (am vazut la bulgari si turci asa ceva...facaturi) caserita mia spus ca imi ofera cerf de autenticitate si restul...iam raspuns ca gasesc asa ceva si in turcia/bulgaria...

#35
sande

sande

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 20.05.2007
Poti sa vinzi linistit orice marca vrei atit timp cat ai acte la ea(factura,certificat de conformitate)nu iti poti face magazin pe care scrie puma sau nike dar pe care scrie gogu sportivu' esti liber si nu te intreaba nimeni.
Mexxem nu mai are dreptul pentru magazin exclusiv Puma pentru ca sa nascut Puma Romania,SSD merge mai departe,Elmec au devenit mai flexibili decand cu criza dar oricum au niste modele de toata jena si scumpe,Adidas nu am intels nici odata politica pe Romania.
Ex: daca cumperi 50 perechi pantofi sport din metro poti sa ii vinzi linistit mai departe (de fapt asta ar trebui a fie si scopul acelui magazin)
PS: chestia cu licenta nu exista ,e o barba, franciza e altceva

Edited by sande, 12 February 2011 - 16:35.


#36
TheNewGuy

TheNewGuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2011
Sunt o gramada de magazine on-line care vand haine de firma. Cred ca  daca produsele sunt originale si ai acte pe ele, o sa fie ok.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate