Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MiniDV (Avi) to CD (Avi) cu AutoGK

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Courtesy of Mtz

Despre partea de DV, codecuri necesare (alegeti ca si codec DV codecul Cedocida care este free -in atasament-) si transfer firewire cititi aici.
Attached File  cedocida020.zip   59.28K   388 downloads
Faceti transferul prin firewire cu un program cum ar fi WinDV sau Exsate si sa alegeti DV Type-2. In cazul in care ati transferat cu un alt program cititi tot acolo cum se face conversia in DV Type-2 cu Canopus DV File Converter.

Ghidul 1 (NEW -2006- )

1. Program folosit: AutoGK. Daca vreti sa lucrati cu ultimul beta, mai intai instalati ultima versiune "Full stable release" si apoi faceti update cu ultimul "Latest beta version" in cazul in care exista si un beta.
2. Codecuri: XviD (care vine impreuna cu AutoGK) sau DivX. Dezinstalati codecul XviD pe care il aveti, deoarece acest pachet include si ultimul XviD. Daca vreti sa folositi pentru codare codecul DivX, va trebui sa il aveti deja instalat si sa fie cel putin versiunea DivX 5.2.1. Sub aceste versiuni de codecuri nu se poate folosi programul.

Start
Dupa instalarea programului, acesta se deschide si veti avea urmatoarea imagine:

Attached File  AutoGK_Main.jpg   115.74K   3819 downloads

Selectati marimea finala a CD-ului. De preferat, pentru o ora filmata, folositi 700 MB (1CD). Daca aveti intentia ca filmul .avi obtinut sa il vizionati pe un DVD player standalone, aveti grija sa nu obtineti un bitrate prea mare. Un bitrate mare se obtine atunci cand filmul este scurt iar spatiul alocat pentru acesta este mare. De exemplu nu are sens sa puneti 30 min. de film 700 MB (un CD). Daca aveti alte durate decat 60 de minute, faceti si voi un calcul bazandu-va pe faptul ca pentru 60 min. este recomandat 700 MB. Exemplu: pentru 30 min. veti alege dimensiune finala 350 MB, etc.

Advanced Settings:

Attached File  agk_ao.jpg   44.06K   344 downloads

Alegeti codecul dorit, daca doriti un anumit bitrate audio, sau o anumita rezolutie minima sau fixa. In rest puteti lasa asa cum apare in screenshotul de mai sus. Setarile pe auto pentru video si 128kbps pentru audio sunt recomandate pentru incepatori. In cazul in care vreti sa uniti mai multe fisiere dupa recodarea cu AutoGK, alegeti o rezolutie fixa (640 de exemplu) si acelasi bitrate pentru toate fisierele pe care aveti de gand sa le uniti dupa recodare.

Hidden Options:
Apasati Ctrl+F9 si va va apare urmatoarea imagine:

Attached File  AGK_Hidden.png   310.8K   1195 downloads

Puteti bifa ceea ce vedeti mai sus.

Codare:
Apasati "Add Job" si "Start".

Sfaturi:
- bifati in Hidden options optiunea ESS, nu MTK
- daca aveti mai multe filmulete si pe care nu aveti chef sa le uniti ci sa le codati pe fiecare in parte, stabiliti marimea finala a fiecaruia in parte la "Custom Size" si le adaugati pe rand folosind "Add Job". Dupa ce v-ati pregatit toate fragmentele, apasati "Start".
- daca aveti mai multe filmulete si vreti sa le uniti sau un film din care vreti sa taiati, acolo unde aveti instalat AutoGK se gaseste virtualdubmod. Cu el taiati ceea ce nu va convine, sau puteti adauga filmulete pe rand. Cu Save As si "Direct Stream Copy" salvati filmul final.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 21 December 2009 - 11:42.


#2
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
care e diferenta intre modalitatea dificila expusa de tine mai sus si conversia cu VirtualDub + Xvid + Mp3 ?

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca stii sa lucrezi cu ce ai enumerat tu, practic nu sunt mari diferentele.
Doar cateva:
- ai posibilitate de auto-crop
- conversia audio se face cu besweet care este specializat in asta
- nu mai stai sa calculezi bitrate-ul pentru a sti cum sa setezi codecul
- daca rezultatul final este pe mai mult de 1 CD ti-l taie singur
- iti arata Quality Factor, care pentru multi nu conteaza  :naughty:
- ai posibilitate de "Calculate Frame Overhead"
- poti sa folosesti filtre de avisynth care sunt mai dezvoltate decat cele native de la VirtualDub, iar in cazul de fata cel mai important este deinterlace.

Daca aceasta metoda care contine cateva poze si cateva randuri pentru o calitate maxima este greoaie, fa tu un ghid cu ce ai enumerat macar la calitatea asta.
Si nu uita: nu trebuie sa fie un ghid "greoi".

enjoy,
Mtz

#4
Robby

Robby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2004
Poti sa lucrezi direct cu avisynth, + virtualdubmod, fara GK, sa fim sinceri MTZ, gordian knot are posibilitati de lucru cu avisynthul extrem de reduse, daca ne uitam cu ce pluginuri vine.
Iar besweet lucreaza atit de incet incit eu am renuntat la el imediat dupa prima "intilnire".
Best regards...

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Normal ca poti lucra asa cum zici, dar nu mi se pare ok sa fac un ghid in care sa pun un script de avs din care 99% sa nu priceapa nimic si apoi sa curga o avalansa de threaduri in care s-ar putea cere cate un script pentru fiecare.
Aria ghiduri a fost conceputa de mine pentru incepatori si pentru a limita aparitia de zeci de threaduri cu acelasi subiect. La un moment dat era chiar enervant pentru ca ori trebuia sa dau acelasi raspuns pe care l-am mai dat, ori sa dau link ca s-a mai discutat si sa inchid threadul.
Nu sunt un profesionist in video (doar pasiune) si de aceea si ghidurile pot fi comentate. In acelasi timp pentru incepatori consider ca sunt bune datorita fiabilitatii. Ca in mod sigur exista si alte programe, dar cat am putut m-am limitat la cele mai bune si free.

enjoy
Mtz

#6
sandibad

sandibad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.11.2004
Multumesc, MTz

#7
lozzo

lozzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.02.2003
Salut Mtz,

Am incercat exact cum descrii tu numai ca atunci cand incerc sa incarc filmul imi da erorarea "File is not validdvd2avi project, avi or avs file!" Filmuletul e luat de pe camera cu WINDV format type-2.

Ai idee din ce cauza am aceasta eroare?

merci

#8
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
sunt un pic confuz - cu AutoGK se poate converti Mpeg2 (DVD) to Divx/Xvid sau DV to Divx/Xvid precum in titlu?

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Se pot converti ambele formate.

enjoy,
Mtz

#10
titz

titz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.10.2005
De ceva timp ma chinui DOAR sa pun o subtitrare pe film.  Am incercat cu DVD2SVCD, in varianta cu CCE si  TMPGEnc, dar in ambele cazuri nu se sincronizeaza sunetul cu imaginea(tot fimu'); ultima oara am incercat cu Auto GK, nu se mai sincronizeaza decat spre sfarsitul filmului.
  Am citit cam tot ce se putea citi, dar nu pot sa-mi dau seama unde gresesc.  
  Multumesc.

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca si cu alt film si alta subtitrare. Mai intai verifica daca filmul pe care il ai deja este sincronizat cu subtitrarea.

enjoy,
Mtz

#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

titz, on Oct 13 2005, 02:06, said:

De ceva timp ma chinui DOAR sa pun o subtitrare pe film.  Am incercat cu DVD2SVCD, in varianta cu CCE si  TMPGEnc, dar in ambele cazuri nu se sincronizeaza sunetul cu imaginea(tot fimu'); ultima oara am incercat cu Auto GK, nu se mai sincronizeaza decat spre sfarsitul filmului.
  Am citit cam tot ce se putea citi, dar nu pot sa-mi dau seama unde gresesc. 
  Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

daca inteleg bine, faci conversie in standard MPEG2?
daca da, atunci ai grija sa faci pulldown la stream-ul video pentru un framerate de 29.97fps.

#13
ADI_HD

ADI_HD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2005
Bun dar daca sunetul este wav,vad ca programul nu ofera comprimare si pt. sunet sau se face automat,adica din program nu exista nici o optziune care sa specifice ceva codec audio decat video...sunt cam noob in domeniu asa ca daca am dat cu bata in balta scuze :D,eventual daca putetzi sa-mi recomanda alt ghid care sa acopere si partzi mai elementare as fi recunoscator.

Edited by ADI_HD, 27 November 2005 - 13:13.


#14
ADI_HD

ADI_HD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.11.2005
Gata am gasit scuze era in advanced... :),dar din nefericire nu merge...face tot pana la sfarsit dar da un mesaj de genu failed to open avi...in shimb merge perfect cand las pe auto.

Edited by ADI_HD, 27 November 2005 - 15:26.


#15
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Salut,

Am si eu o nelamurire: in momentul in care fac codarea cu AutoGK imi apare un delay la sunet care se accentueaza pe parcursul filmului. Mentionez ca materialul brut DV este in regula. Oare care sa fie problema?

Multumesc.

#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
NU cred ca stie nimeni raspunsul la intrebarea asta. Incearca sa folosesti mereu ultimul AutoGK.

enjoy,
Mtz

#17
Marko

Marko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.01.2006
de ce la transferul de pe MiniDV pe calculator am mici ezitari ale sunetului si imaginii?daca nu ar fi acestea ar fi totul in regula.Am facut captura cu fireware prin WinDV type2-avi

Attached Files



#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Asta e rezolutia pe care ai obtinut-o tu in urma transferului prin firewire?
Incarca filmul transferat in virtualdub, apasa Ctrl+1 si apoi fa paste intr-un program de poze. Uploadeaza acea poza aici, ca sa vedem si noi ce calitate ai transferat.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate