Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

UNDE Gasesc mester de dat GAURA in perete pt HOTA BUCATARIE?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
roparo

roparo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.05.2004
Sunt in cautare de instalator bun, ieftin si ne-morocanos, care sa dea gaura in perete pentru hota de bucatarie.

   Daca aveti asemenea cunostinte, numere telefoane, mailuri, site-uri, etc, va rog sa le postati aici.
  

   Cred ca ar fi util un Thread numai cu adrese si contacte pentru astfel de mesteri. Ai nevoie de un mester bun.. si nu stii de unde sa-l iei.

   Multumesc anticipat.

#2
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu strica sa zici din ce oras esti.

ca prima sugestie, cauta firmele care monteaza apometre, ei au rotopercutoare (pentru gaurit beton/beton armat). daca nu gasesti niciuna, cauta la cei care monteaza aer conditionat, dar acolo nu ai sansa sa dai o sticla de vin la vreo sugativa si sa iti faca gaura.. trebuie sa ii platesti.

#3
roparo

roparo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.05.2004
De Bucuresti e vorba. Merci pentru sfat, dar acesta e unul general. Speram sa fie cativa care sa aiba efectiv numere de telefoane, preturi, etc.

  Apropos, daca vreti zugravi/faiantari priceputi si ieftini, sa-mi spuneti. Prin recomandare am dat peste nicte oameni priceputi, care nu-ti cer luna de pe cer pt o mana de var.

#4
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
ia un ziar. eu am vazut anunturi multe in romania libera. uita-te pe la servicii si cauta montari apometre sau aer conditionat. acolo gasesti si numar de telefon, iar daca suni afli si preturi.

nu e mare filozofie sa dai o gaura in perete, numa sa-ti iei un nene mai solid sa nu ii fuga percutoru pe peretele tau

#5
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
nu e mare filozofie sa dai o gaura de diametru 12cm intr-un perete de beton armat de 36 de cm grosime? LOL

aia la aer conditionat la mine au dat o gaura de 5 cm diametru si au muncit 40 de minute. credeam ca mor, asa erau de congestionati.

eu mi-am gaurit BCA-ul de la aerisirea blocului si-am rezolvat problema singur :)

#6
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002
Parca pe la Bricostore se puteau inchiria echipamente profesionale. Nu stiu conditii/pret/etc.

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
sigxcpu: nu necesita creieri. doar nene solid si bormasina imensa. in rest, o priza si ceva de baut..

#8
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
vedeti in ce stalpi dati gauri de 12cm. Nu de alta, dar consolidarea se face pe banii faptasului. Si nu costa decat echivalentul a vreo 30 de hote ultimul racnet...

Cu toate ca intr-un stalp de beton de marca B300 cu sectiune de 40cm nu dureaza decat vreo saptamana sa dai gaura si strici vreo 3 freze...dar nu se stie pana unde pot merge unii :D


Inca un sfat prietenesco-ingineresc: intr-un element de betoncu rol de rezistenta NU se dau gauri cu instrumente cu percutie. Sunt obosit pentru mai multe explicatii, dar e foarte periculos crede-ma pe cuvant (sau poti sa dai linistit daca te doare in cot care este rezistenta seismica a constructiei in care locuiesti)

#9
roparo

roparo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.05.2004
Jaxx, merci pentru sfaturi, dar bucatariile de bloc nu sunt buricu de rezistenta al blocului. Si apoi, gaurile de hota se dau langa geam, ceea ce nu constituie nici un pericol pentru rezistenta.
  Concluzia indirecta e ca nu exista stalpi de beton in jurul geamului , decat cei aproape de tavan care oricum nu pot fi dovediti.

  In final, am gasit un nene, din www.anuntul.ro. Erau unii care cereau 1 milion si se laudau ca termina in 20 de minute. Pentru ca abia pusesem faianta pe langa locul cu pricina, m-am ferit de asa "oferta". Nu de alta, dar poate ramaneam si fara faianta, la asemenea "putere de gaurire".

   Fara faianta am ramas oricum, apeland la urmatoarea oferta de 600 mii a altui nene. A  venit omul, a dat gaura (noroc ca erau mesterii acasa, altfel cica facea praf pe acolo). Fiind placa de beton de aprox 30 cm, a dat de multe fiare si sarmulitze. S-a chinuit 2 ore si mi-a stricat 3 placi de faianta din jurul locului.

   In concluzie, am facut bine ca nu i-am chemat pe cei cu 1 milion... as fi ramas intr-adevar fara un perete de faianta la cat de "rapizi" ar fi fost.

   Multumesc tuturor pentru sfaturile voastre.

#10
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
eu am dat-o cu tata si cu un vecit. Al dracului percutor  face un zgomot si un praf.. daca stiam ca e doar 600.000

#11
redbmc

redbmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.08.2005

 roparo, on May 10 2004, 16:23, said:

Sunt in cautare de instalator bun, ieftin si ne-morocanos, care sa dea gaura in perete pentru hota de bucatarie.
   Daca aveti asemenea cunostinte, numere telefoane, mailuri, site-uri, etc, va rog sa le postati aici.
  
   Cred ca ar fi util un Thread numai cu adrese si contacte pentru astfel de mesteri. Ai nevoie de un mester bun.. si nu stii de unde sa-l iei.
   Multumesc anticipat.

Pentru cei care au nevoie de un mester si dau de thread-ul asta:

mie mi-a dat gaura de hota un tip care are numaul asta de telefon: 0723471632
lucreaza binisor, vine mai intai si da o gaura de proba care e cam 10% din pretul final si apoi iti spune cat te costa gaura propriu-zisa... singura chestie - trebuie sa ai o masa de pe care sa lucreze (nu vrea scaune/scari, etc...)

numai bine

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Am eu un vecin, dar te costa cam 1.500.000...

#13
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003

 jericho, on Oct 24 2005, 14:31, said:

Am eu un vecin, dar te costa cam 1.500.000...

Deci 1,5 mil pt o gaura in perete pe care o da in 30 min? :o  :o  :o
Am ajuns rau de tot fratilor.

#14
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
Am vazut ca unii de p-aici ziceau ceva de 600.000...ar fi convenabil


Oricum, se cere mult, e de munca si gaurile astea nu se dau cu orice bormasina, trebuie una superprofesionala...parerea mea... :notangel:

#15
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
am un proiect de site care e terminat cam 80% ... e vorba despre un site de mesteri ... adica mesterii sa isi posteze serviciile si preturile oferite...

merita sa il termin si sa-i iau domeniu .ro ?

#16
massif

massif

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2007
Puteai sa apelezi cu incredere la varianta '' 20 minute''. Ramaneai cu faianta pe perete, nu se facea fir de praf, pentru ca utilajul merge cu apa, nu mai aveai ce sa repari dupa, pentru ca ramanea un cilindru perfect si poate aveai norocul sa iti termine gaura mai repede de 20 de minute. Nu m-as baga in seama, dar am un asemenea utilaj si stiu ce poate...Oricum eram cam departe (timisoara).

#17
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 massif, on Apr 4 2007, 19:24, said:

Puteai sa apelezi cu incredere la varianta '' 20 minute''. Ramaneai cu faianta pe perete, nu se facea fir de praf, pentru ca utilajul merge cu apa, nu mai aveai ce sa repari dupa, pentru ca ramanea un cilindru perfect si poate aveai norocul sa iti termine gaura mai repede de 20 de minute. Nu m-as baga in seama, dar am un asemenea utilaj si stiu ce poate...Oricum eram cam departe (timisoara).


Si un pic cam demult, acum 3 ani.  :w00t:
Oricum, cat ar costa o gaura de 125 mm cu utilajul tau. Grosime beton 30 cm

#18
Ilisanu

Ilisanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2008
Spre disperarea mea am avut aceeasi problema. Gresie scumpa etc. S-a rezolvat dupa indelungi cautari. Scula cu apa era si f scumpa. 2 euro pe cm adica * 40 cm ...iese de inca o hota :) Dupa ce e echipe contactate nu au mai ajus (tot felul de probleme) mi-a venit un pasionat mester Valentin ce face de toate. Cu liniste contactati-l si va spune ce poate si ce nu sa faca. Este serios si foarte punctual 0745 688 791 si 0723 716 138.

Successe

P.S. Stiu si pretul pt gaura de hota. 100 Ron perete 30 CM si 120 Ron peretele de 40 (cazul meu)

Numai bine. B)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate