Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Alegere casti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3742 replies to this topic

#37
raulll

raulll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.01.2005
scuze ca iar postez, dar acum mi-a venit intrebarea... desi vad ca nimeni nu raspunde oricum...
am gasit niste casti Sony MDR-CD580. lasand la o parte pretul, sunt ok? ce ziceti de ele, ca pe net an gasit numai lucruri bune...

#38
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Raspuns pentru cei ce doresc un sunet gindit de profesionisti--> sa asculte K66!
Nu contesc ca Sony sau Tehnics sau Philips fac si ei casti bune dar sint modele rare si costa destul de mult in rest sint inca la nivelul de amator! sa lasam totusi amatorii cu ale lor si sa incercam sa intelegem ca din punct de vedere audio TEHNICS nu este un jucator de clasa! Bine unii inca mai cred in acest mit dar e treaba lor urechile lor ...banii lor
Cand voi avea timp voi baga si ceva modele comerciale de la sony/tehnics/etc
O alternativa buna la AKG K66 atit calitativ cat si financiar este firma Sennheiser

PS
Intrucat nu stau in capitala presupun ca intrebarile de genul "si unde gasesc x sau y  " vor ramane fara raspuns!  ;) si totusi la un simplu serch gasim cate ceva:)
http://www.senia.ro/...rod.php?idr=365
http://www.senia.ro/...rod.php?idr=376
Arunca cine este interesat un ochi aici ...isis alege obiectul dorit in functie de buzunar si intreaba ! Aiwa va raspunde cu placere!


NOTA
Nu lucrez la ei doar la o vizita prin capitala am trecut pe la muzica si asa am aflat de ei si de siteul lor

#39
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

raulll, on Feb 6 2005, 02:47, said:

AIWAMAN, tu sustii ca AKG K66 sunt mai bune decat Technics RP-F400? ca am vazut ca-s la aprox acelasi pret...

<{POST_SNAPBACK}>

STRICT la cele 2 modele din discutie ... K66 nu are ce "discuta" cu celelalte

#40
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
deci: unde pot gasi in Bucuresti modelul AKG K66, si la ce bani?

10x

#41
spok

spok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 27.05.2004
Am vazut K66 in Bucur Obor la etaj in aripa noua (este un raion de instrumente muzicale) la vreo 1,24 mil.

#42
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
10x

eu am fost ieri la cora si nu mai aveau decat K44

#43
ozitorida

ozitorida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 14.06.2003
se gasesc la Yamaha (Calea Victoriei) multe modele de la akg. k66 sunt 138 de lei  :D

#44
Nickless

Nickless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.11.2004
De A4Tech ce parere aveti ? AH-810 par ok, pentru pretul de 300.000

http://www.mega-byte...main_page=index

#45
tot_acelasi

tot_acelasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.08.2004

Nickless, on Feb 27 2005, 16:58, said:

De A4Tech ce parere aveti ? AH-810 par ok, pentru pretul de 300.000

http://www.mega-byte...main_page=index

<{POST_SNAPBACK}>



#46
tot_acelasi

tot_acelasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.08.2004
Ce tot aveti cu modelele sony ?
Eu am avut o pereche ieftina dar am fost foarte multumit de ea.
Iar in ce priveste aparatele audio sony redau cel mai natural sound(panasonic -joase, tehnics - metalic, philips - gen atmosfera - frantuzeasca - muzica de duminica, jvc si aiwa - sunet cald, uniform (pe locul 2 dupa mine), akai - stil orga de biserica etc.
De ce nu ar fi si castile sony bune daca aparatele lor au ?

Am sa imi cumpar eu o pereche sony cd 380(1,8 mil) si apoi am sa iau si akg 66
sau un hps 5000 Behringer si am sa revin atunci sa vad cine are dreptate.

Oricum, toti pe aici se dau grei la casti, ca aia e tare, ca cealalta e nu stiu cum,
dar eu nu am vazut nicaieri o apreciere. De ce sunt tari ? Ce banda de frecventa, ce dinamica, raport semnal/zgomot, distorsiuni etc. Respecta caracteristicile ?
Si mai ales ce cred eu ca este importatnt la orice "audio" sound-ul, culoarea sunetului care este data de liniaritatea curbei de raspuns in frecventa. Nici un aparat(casti... etc) nu poate sa redea curba asta perfect liniar si tocmai deformarea da culoarea, sound-ul. Cei cu discoteca au un fel de sunet, altii prefera multe joase, etc. Ori eu, de ex. tocmai joasele pe care le dau castile inchise ma scot din sarite : sunt artificiale. Din start eu nu pot decat sa iau casti deschise.

Asa as vrea sa descrie castile cei care le au.
Nu doar sa fie grei.
(eventual unii dau un link la alta replica a lor unde iar nu au spus nimic).

Sa recunoastem ca o parte di sunet(anume sound-ul) este subictiva si sa incercam sa compensam asta printr-o mai buna descriere pt. ca altul sa stie daca cumpara sau nu castile noastre. Altfel la ce postam aici ?

"Raspuns pentru cei ce doresc un sunet gindit de profesionisti--> sa asculte K66!"

Replica de mai sus e un bun exemplu de replica proasta.
Ce este ala "sunet gandit de profesionisti" ?
Poate am si eu un sunet care imi place mie dar profesionistilor alora nu le place.
Iar daca as putea sa ascult eu K66 si alte modele as mai intra eu aici ???

#47
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Am casti de DJ Sony MDR-7000, la noi costa noi cam 7 mil, dar le-am luat SH la okazie cu numai 800 k lei. Se aud impecabil, au protectie fonica, adica nu prea mai auzi zgomotele din exterior  :coolspeak: ! In afara de astea am mai avut casti Panasonic si Sony cam la 200-500 k lei luate noi de aici din Ro. Mi-au placut tot Sony MDR-201, le aveau la Flamingo cu vro 500 k lei. Inaltele se aud excelent, basii acceptabil (nu ma omor dupa ei). Ar mai fi si modelul Sony MDR-301 cu turbo bass (pentru cine vrea basi la greu) cam la 1 mil !
Am avut si casti de pus in ureche, tot Sony dar astea chiar mi s-au parut naspa :puke:, deci nu va sfatuiesc ! Singurele casti de ureche bunicele au fost cele de la accesoriu radio SonyEricsson.

#48
RaduVox

RaduVox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.03.2005
da frate is casti Dj. Am si eu luate din state de pe www.planetdj.com
Daca vreti casti adevarate... va recomand Pioneer .. cele de pe siteul de mai sus care costa  159$. Sunt de departe cele mai tari casti. Mie inca imi pare rau ca nu am luat din astea.

Si AKG-urile 66 sau 55 sunt ff bune. Si ieftine. (si sunt si rezistente.. lucrez la un post de radio si castile astea ne tin de peste un an.. si acolo se mushca din ele nu alta..)

#49
jenna j

jenna j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 27.01.2005
daca cumva mai gasesti,cauta Panasonic RP-HT6 cu XBS pe ele.
sint foarte ieftine(de ordinul sutelor de mii 2-3 sau cel putin asa erau) si suna excelent.le-am vazut si prin studiouri.le-am luat de pe net dar nu mai tin minte site-ul,din pacate.oricum de la noi...

acum am Technics RP-F300 si nu mi se pare ca suna la fel de bine...

Edited by jenna j, 07 April 2005 - 22:50.


#50
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Mi-am tras o pereche de casti technics
[ http://panasonic.shop.by/pics/items/f300n_1741.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Super tari pt "acasa"

#51
RaduVox

RaduVox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.03.2005
Frankie... : :confuzzled:  suna binisor.. dar in cateva luni o sa vezi cum crapa plasticul ala de kkt.

#52
tot_acelasi

tot_acelasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.08.2004
stie cineva daca se mai gasesc casti akg 66 la obor ?

#53
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Eu sunt fan Sennheiser  :coolspeak:
Sunt super multumit de castile astea si nu le-as schimba decat in cazul in care s-ar strica... si atunci le-as inlocui tot cu un model Sennheiser. Le folosesc zilnic de 2 ani si sunt ca in prima zi.

Attached Files



#54
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 15.10.2004
Panasonic RP-DJ100 owner.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate