Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Cat castiga un psiholog?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
e-psiho

e-psiho

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2009
Estimativ poti sa te uiti la tarifele practicate de psihologi/psihoterapeuti ..  www.e-psiho.ro/cauta-psiholog

#38
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 mimish, on 22nd October 2008, 15:02, said:

sper ca intre timp ti-a trecut damblaua cu psihologia:D ....nu de alta, dar deja asta e "boala nationala"...mare parte din liceeni dau la psihologie, crezandu-se facuti pt asa ceva! cat despre persoana care a zis mai sus ca in bucuresti e cea mai buna fac de psihologie, se inseala! acolo poate intra orice absolvent de liceu care stie sa memoreze materia de admitere! fara ca asta sa insemne ca are aptitudini necesare exercitarii profesiei de psiholog! in ct, de exemplu, admiterea la psihologie se da pe baza de interviu unde candidatului ii sunt evaluate o serie de capacitati si aptitudini!
Da, facultatea aia de La Ovidius de care vb tu are cea mai idioata admitere posibila. E doar o vrajeala.
Aveam in clasa doua colege, una ajunsese la olimpiana pe tara la psihologie, cealalta n-avea nicio treba cu viata. Prima dintre ele era foarte bine pregatita, dar emotiva. Ambele au dat admitere, si culmea, prima a ajuns la taxa si ce-a de-a doua la buget. Asa ca nu mai spune ca admitere aia e mai buna.

#39
sebibalaj

sebibalaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2008
Cred ca fffff multi romani confunda la greu psihiatria cu psihologia.Prima trateaza bolile psihice, evident , a doua e de fita pentru vedete si in rest se cere pentru scoala de soferi si alte cateva lucruri.Puteti vedea cat de eficient depisteaza nebunii de cum incercati sa treceti strada.SUCCESURI!!!!

#40
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 sebibalaj, on 10th August 2009, 10:07, said:

Cred ca fffff multi romani confunda la greu psihiatria cu psihologia.Prima trateaza bolile psihice, evident , a doua e de fita pentru vedete si in rest se cere pentru scoala de soferi si alte cateva lucruri.Puteti vedea cat de eficient depisteaza nebunii de cum incercati sa treceti strada.SUCCESURI!!!!


Si ma rog,tu de unde ai mai aterizat?De pe ce planeta? :lol: .Ai aflat si tu ce  face un psihiatru si acuma dai sfoara in tara?

Te rog sa nu gerenalizezi,daca un psiholog care poate a absolvit nu stiu ce coada de matura n-a fost in stare sa pice o femeie labila asta nu inseamna ca toti sunt de acesi speta.Vedete? :w00t: .Zau asa,daca n-ai nici cea mai mica idee ce face un consilier,un psihoterapeut sau un psiholog clinician,te-as ruga intai sa te documentezi si dupa sa iti pui tu degetelele pe tastatura si sa scrii.


Te intreb,conduci si tu cumva? :roflmaofast:

#41
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
eu am fost trimis la psiholog cand m-au gasit dezgropand cadavre. cica nu este bine...


ala auto l-am rezolvat cu o sticla de Martini!

#42
sebibalaj

sebibalaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2008

 Balalaika, on 10th August 2009, 10:56, said:

Si ma rog,tu de unde ai mai aterizat?De pe ce planeta? :lol: .Ai aflat si tu ce  face un psihiatru si acuma dai sfoara in tara?

Te rog sa nu gerenalizezi,daca un psiholog care poate a absolvit nu stiu ce coada de matura n-a fost in stare sa pice o femeie labila asta nu inseamna ca toti sunt de acesi speta.Vedete? :w00t: .Zau asa,daca n-ai nici cea mai mica idee ce face un consilier,un psihoterapeut sau un psiholog clinician,te-as ruga intai sa te documentezi si dupa sa iti pui tu degetelele pe tastatura si sa scrii.


Te intreb,conduci si tu cumva? :roflmaofast:

Conduc, Am idee fff bine ce face un psiholog, stiu ca psihologii ca tine au un complex ca sa zic asa fata de psihiatri, dar asta este, obisnuieste-te cu ideea.Nu vei fi niciodata psihiatru iar evaluarile alea psihologice de le faceti voi cu teste cu tot le poate face si papagalul meu.Consilierii si psihoterapeutii sunt chiar de speriat.Nu zic mai multe ca nu am nimic cu tine.Eu doar spuneam ca am vazut de prea multe ori in spital zicandu-se "sa traiti domn doctor" catre psiholog.

#43
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 sebibalaj, on 10th August 2009, 16:17, said:

Conduc, Am idee fff bine ce face un psiholog, stiu ca psihologii ca tine au un complex ca sa zic asa fata de psihiatri, dar asta este, obisnuieste-te cu ideea.Nu vei fi niciodata psihiatru iar evaluarile alea psihologice de le faceti voi cu teste cu tot le poate face si papagalul meu.Consilierii si psihoterapeutii sunt chiar de speriat.Nu zic mai multe ca nu am nimic cu tine.Eu doar spuneam ca am vazut de prea multe ori in spital zicandu-se "sa traiti domn doctor" catre psiholog.

1.Nu sunt psiholog.
2.Eu cunosc destui psihiatrii si personal nu consider ca un psiholog trebuie sa se simta complexat sau mai stiu eu cum .Psihiatrul nu este superiorul psihologului si invers,sa ne intelegem, activitatea pe care o dezvolta are la baza ,psihicul uman  ,de acea acestia ar trebui sa aiba relatie de interdependenta.Da,de multe ori psihologul este confundat cu psihiatrul ,personal imi displace apelativul de doctor acordat unui psiholog,eu una nu m-as simti deloc magulita sa  fiu confundata.
3.E problema ta daca tu n-ai intalnit pana acuma un consilier sau un psihoterapeut bun.Sunt constienta ca sunt destui psihologi care au un ''trecut'' dubios,care au o formare precara si ca mai mult ca sigur  la randul lor  au nevoie de psihoterapie sau de consiliere dar ,in orice domeniu gasesti si astfel de buruieni .
4.Apropo,ca mi-am adus aminte,stiai ca un psiholog care a terminat un doctorat in psihoterapie de exemplu este considerat doctor in domeniul respectiv(apelativul e valabil in orice domeniu in care ti-ai luat doctoratul).Din nou,asta nu inseamna ca un psiholog e numit doctor  :lol: ,denumirea in sine in aceasta situatie suna:doctor in psihoterapie .
5.Testele alea de care vorbesti tu,sunt doar instrumente folosite pentru expertiza .E mult de povestiti si aici .Tipuri de teste,anii de studiu pentru anumite teste,etc.Daca noi ne-am baza doar pe aplicarea de teste in diverse domenii,sincer nu ne-am mai fi  numit psihologi.

Nota Personala:Te-am vazut intrigat cu privire la testele aplicate conducatorilor auto .Teste standardizate sunt  concepute pentru a identifica persoanele care nu au capacitatea de a gestiona stresul generat atunci cand conduci o masina.Problema e ca ,ori se administreaza teste foarte vechi ori testele acordate viitorilor soferi sunt accesibile,permisibile tuturor si cei care au probleme nu sunt identificati 100% .Nu e un domeniu care sa ma intereseze ,de aceea e posibil sa am si informatii eronate.
E foarte greu sa prezici comportamentul unui sofer ,deoarece ar trebui sa-l testezi de mai multe ori cu mai multe intrumente,mergand pana la diferite teste proiective,teste pentru evaluarea capacitatilor cognitive,etc.

Probabil ca toata problema ar trebui regagandita in asa fel incat testatea unui viitor sofer sa fie mult mai eficace .


N-o sa stau eu acuma sa iti schimb parerea despre psihologie,nu asta e scopul meu,dar stereotipurile de acest gen iti dauneaza si poate unele lucruri importante in viata ta n-o sa poti sa le percepi in mod corect din cauza lor.Extrapolez deoarece,presupun ca asa cum ai aceasta parere ,aceasta prejudecata despre psihologi si nu numai,asa ai si alte prejudecati despre alte categorii de oameni,etc.

#44
sebibalaj

sebibalaj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2008
Nu am nimic cu tine personal.Sunt sigur ca ai dreptate cand spui ca sunt psihologi buni.Eu personal consider ca ar trebui sa fie cate un psiholog in fiecare scoala de exemplu.Problemele oamenilor incep din copilarie deobicei.Consider totusi ca psihicul uman trebuie studiat in raport cu partea lui fizica,modificarile biologice fiind de ffff multe ori cauza celor psihice,de aceea parerea mea ca psihologul are doar un rol de evaluare ,neavand posibilitatea instituirii unui tratament medicamentos.Devierile minore depistate sunt putine si chiar si acelea dificil de tratat.Stim amandoi unde poate duce o depresie netratata.Cel putin suntem de acord ca testarea pentru carnet ar trebui sa fie mai riguroasa.Macar un test IQ si am avea loc de parcare asigurat. :lol: Eu zic ca sunt o persoana cel putin rezonabila, dar crede-ma ca am vazut unde poate ajunge un copil consiliat psihologic 3 luni pentru "tulburari de comportament". Bietul avea un sindrom maniacal clasic si cat se poate de real cand a ajuns la psihiatru.Parintii nu stiau nici atunci ce e ala psiholog si psihiatru.Fiecare au roluri diferite si responsabilitati diferite.Inchid cercul si termin cum am inceput.Nici psihiatrul nu e psiholog ,nici psihologul nu e psihiatru.De aici ai extrapolat tu ca eu am ceva cu psihologii>GRESIT<

#45
nox91

nox91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2010
se inscrie cineva la psihologie in Cluj sau Timisoara? :)

#46
geutzu_00

geutzu_00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 02.01.2010
dar la Constanta ?  :)

#47
nox91

nox91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2010
se pare ca nimeni...

#48
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010

 nox91, on 12th July 2010, 19:33, said:

se pare ca nimeni...
Asta nu-nseamna ca o sa fie goala parcarea :lol:

#49
06bibi92

06bibi92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2011

 roua, on 13th July 2007, 21:00, said:

Psihologia e o stiinta tanara si in dezvoltare, la noi se observa asta cu precadere fiindca a fost stopat progresul ei de regimul comunist!
Este evident ca trebuie sa ai o chemare, respectiv abilitati necesare ca sa reusesti sa te dezvolti din punctul acesta de vedere, si sa poti cuantifica problemele de care te lovesti ZILNIC...cursurile de la facultate sunt oarecum teoretice si introductive intr'ale psihologiei, dupa ce termini e excelent un master si mai apoi/in acelasi timp (dar se poate si din anii terminali) specializari (de lunga si de scurta durata) participari la congrese, workshop-uri etc..toate acestea "creeaza ambalajul" profesiei iar specializarile te introduc in psihologia aplicata! In plus ca sa poti functiona ca psiholog/psihoterapeut intr-un cabinet privat trebuie sa ai acordul colegiului psihologilor respectiv avizul lor, aviz care se da in urma creditelor pe care le ai acumulate (din participari la workshopuri, specializari etc, ce am enumerat mai sus) si ulterior acestui lucru sustinerea unui interviu! In aceeasi ordine de idei ca sa obtii avizul trebuie sa functionezi ca psiholog undeva (asta e un paradox da in fine, cu asta lucram  :coolspeak: ). Ca sa vezi exact care sunt atributiile tale conform legii ar trebui sa arunci un ochi pe site-ul colegiului www.copsi.ro
Prin anul 3 de studii se va contura mult mai bine decat in anii premergatori ceea ce vei face, te vei specializa pe psihologie scolara, pe clinica, sau pe organizationala/muncii/resurse umane...fiindca intra aceste cursuri in anii terminali, in plus vei vedea dupa ce termini ca sunt foarte multe specializari pentru care poti opta si a caror introducere nu ai facut-o in facultate, fiindca tot aici trebuie sa stii ca facultatile de psihologie de la noi toate au un "pattern" bine ales si precis...spre exemplu daca optezi pentru Cluj, respectiv UBB vei merge pe psihologie cognitva (foarte trendy in zilele noastre :naughty: ), facultatea din Cluj are deschidere mare la universitatile din State (pentru mai multe detalii vezi: www.psychology.ro) daca optezi pentru Bucuresti vei merge mai mult pe psihanaliza etc..
Am incercat sa schitez cam cum arata treaba si concluzia e ca e drum cu bataie lunga, :)...poate ca ar fi util pentru tine daca esti din Ardeal sa dai o fuga pana la centrul Expert din Cluj pentru a vedea cam cum ar arata acum profilul tau din punct de vedere al orientarii profesionale!
Ca sa nu ma mai lungesc aici, daca doresti informatii suplimentare scrie-mi pe pm!
site-uri utile: www.psihologieonline.ro
                   www.psihologie.net
                    www.psihologie.dot.ro
                    www.paradigma.ro
                    www.psihologie.ro
vei gasi aici si forumuri unde poti sa discuti, te sfatuiesc sa incepi de pe-acuma vei intra mult mai sigur/a pe tine daca te vei hotari sa dai totusi la psiho!
In tot cazul iti doresc succes :peacefingers: !


  Buna,
Sunt membru nou pe forum. M-am inscris dupa ce am citit informatiile tale cu privire la psihologie. Personal sunt foarte interesata de acest domeniu si (avand in vedere ca ai cunostinte in legatura cu acesta) mi-ar placea sa discut mai mult cu tine. Sa impartasim informatiile si poate ma ajuti si pe mine cu cateva informatii suplimentare. Acum ma aflu in pragul bacalaureatului si imi doresc din clasa a-7a sa dau la psihologie (deci sunt foarte hotarata, in ciuda parerilor contradictorii pe care le-am citit). Daca se poate sa vorbim mai mult despre acest subiect ti-as fii recunoscatoare. De asemenea mi-ar placea sa putem discuta in privat...nu stiu in ce masura ne permite regulamentul (un e-mail sau ceva de genul nu poti sa postezi), dar sunt sigura ca exista pe acest forum o modalitate de a-mi scrie un mesaj privat. Din moment ce abia m-am inscris, inca nu stiu cum as putea sa te contactez fara sa ctieasca toata lumea conversatia noastra, dar te rog sa ma contactezi tu pe mine si eu iti voi raspunde negresit. Sper sa citesti mesajul si sa fii de acord sa mai discutam. mersi! ^_^

#50
omunegru_

omunegru_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 20.03.2011
Pana ajungi psiholog te iau dracii. Nu te angajeaza daca nu ai experienta si pt experienta trebuie sa faci voluntariat vreo 2 ani. Asa ca reorienteaza-te, parerea mea. Dar daca esti cu adevarat bun la asa ceva bafta in continuare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate