Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat castiga un psiholog?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Dari@

Dari@

    Hoaşcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

 beaucafea, on Jul 15 2007, 16:29, said:

Spunea cineva mai sus ca o idee buna ar fi sa-ti deschizi cabinet langa o scoala de soferi. Intr-adevar, ai castiga mult mai mult decat la stat.

si mult mai mult decat daca ai face psihoterapie. la noi lumea nu e obisnuita cu shrink-ul...

cand am dat examenul psiho pt. sc. de soferi eram vreo 15 si inca mai stateau la coada... mereu era plin cabinetul, si cateva sute de mii examenul.

#20
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
poti pleca dupa ce termini faculta sa predai in scoli speciale din SUA sau Anglia prin :

http://www.facesinc.org/

eu stiu vreo cateva zeci de cazuri, imediat ce termina faculta pleaca si predau acolo copiilor de clasa 1-12 in functie de pregatirea fiecaruia...cei care termina psiho predau chestii generale, de la scriere-citire pana la  matematica de baza

ei te ajuta cu masina, casa, mobila ...tot ce ai nevoie la inceput si apoi ii dai inapoi din salariu
salariul e undeva la 2.500$/luna
problema e ca ai de-a face cu copii care nu pot invata la scolile normale pt ca sunt...intarziati
si toate scolile sunt in South-Carolina
.....

PS nu trebuie sa termini neaparat Psiho...sunt acceptati si de la alte facultati, in functie de nevoile scolilor...

Edited by Jaguar Paw, 15 July 2007 - 16:56.


#21
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

 mihaigerard, on Jul 15 2007, 16:47, said:

Esti nostim... :lol:
Un doctor chirurg estetician castiga intr-un an cat castigi tu in 10. ^_^
Diferenta e ca un chirurg face banii aia la 40 de ani. Un absolvent bun de informatica ii face la 23 :) .
Si btw.. ma refeream la spitalele care apartin de stat.. Nu la cabinete particulare sau lucruri asemanatoare.. Ti-am zis.. un stagiar are 4 mil pe luna.. ceea ce mi se pare extrem de putin pt cate a invatat in facultatea aia... Dar.. deh.. asta e sistemul de sanatate din Romania..

#22
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006

 ammon06, on Jul 15 2007, 23:59, said:

Diferenta e ca un chirurg face banii aia la 40 de ani. Un absolvent bun de informatica ii face la 23 :) .
Si btw.. ma refeream la spitalele care apartin de stat.. Nu la cabinete particulare sau lucruri asemanatoare.. Ti-am zis.. un stagiar are 4 mil pe luna.. ceea ce mi se pare extrem de putin pt cate a invatat in facultatea aia... Dar.. deh.. asta e sistemul de sanatate din Romania..

Hmmmm...de aia in fata la Floreasca sunt parcate Ferrari, Porche Cayenne si altele. :huh: (si da, e de stat ;) ) O spaga la un chirurg ortoped e de genul miilor de euro, nu dai, te taie ca un macelar. Sunt si alti chirurgi (nu ortopezi care fac la fel). Asa ca nu informaticienii castiga cel mai bine ci doctorii care iau spaga, adica majoritatea (in proportii diferite si sume diferite). Da, informaticienii incep de la 23-24 de ani cu salarii de 300-500 de euro in functie si de experienta, un chirurg de mai tarziu, aici ai dreptate...dar cred ca mai devreme de 40 de ani, cred ca d cand isi termina rezidentiatul...adica pe la vreo 30.

PS: Cerd ca s-au mai marit salariile rezidentilor la vreo 6 mil. :lol:

Edited by raz_md, 16 July 2007 - 08:34.


#23
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Nush.. eu cred ca tu faci confuzia intre salariu si spaga  :huh:
Eu vorbeam strict de salarii.. ca asa si informaticianul daca face fraude bancare se imbogateste.. dar.. asta e alta poveste, nu?

#24
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 ammon06, on Jul 15 2007, 23:59, said:

Diferenta e ca un chirurg face banii aia la 40 de ani. Un absolvent bun de informatica ii face la 23 :) .

Evident...
Chirurgul opereaza cu bisturiul nu cu tastatura... :lol:  ;)

#25
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 ammon06, on Jul 15 2007, 15:41, said:

Si ti se pare mult 10 milioane?
Eu pot sa-ti zic ca in domeniul in care am terminat eu acum facultatea sunt salarii pt incepatori si de 700 - 800 euro (da, am terminat Informatica).
Chestia cu psihologia nu merge mai deloc la noi in tara.. Doar sa intri in armata (si acolo nu intri deloc usor, plus ca posturile sunt fixe, deci tre sa se elibereze unul ca sa poti sa intri) sau la o firma pe resurse umane.. Cunosc persoane care au terminat psihologia si s-au orientat catre marketing, publicitate etc.
Romania nu e pregatita sa aiba psihologi. Hai sa fim serioasi.. Romania nu e pregatita nici pentru doctori (avand in vedere ca un rezident are in jur de 4 mil pe luna).
Deci.. astia cu psihologia.. ganditi-va bine inainte.. E posibil sa muriti de foame cu diploma daca nu va reorientati..

eu am precizat cat castig (asta a cerut initiatorul/initiatoarea topicului), nu am precizat daca sunt sau nu multumita!
Dar daca tot e sa imi exprim parerea sa stii ca eu sunt multumita avand in vedere ca sunt la inceput si ca, colegii mei nu castiga nici unul atat in domeniul consilierii scolare!
nu compara domeniul IT cu psihologia, sa fim seriosi....una e sa investesti bani in reurse uamne de oricare ar fi ele si alta sunt milioanele de dolari invartite in industria mondiala a IT-ului!

#26
eusunt

eusunt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.06.2006
MULTUMESC tutoror pentru ajutor--sincer nu ma asteptam la atatea raspunsuri. :)

#27
madalin64

madalin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2008
Cat are salariu un psiholog particular cu cabinet? Aproximativ evident ... Multumesc pt eventualele raspunsuri!!!!

#28
Mediana24

Mediana24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2008
Pana sa poti deveni psiholog independent(adica sa poti activa in propriul cabinet) trece multa apa pe Dambovita.....

Cand termini psihologia,deci esti licentiat,nu poti face mai nimic,Iti trebuie specializare.
Specializarea o alegi in functie de CE VREI sa faci: mergi pe psihoterapii(sunt o multime)deci psihologie clinica, mergi pe judiciara,organizationala,etc.

Dupa ce te-ai hotarat pe ce specializare mergi,studiezi...si iar studiezi...apoi vei profesa sub supervizie(adica inca nu poti avea cabinetul tau si nu esti tu cel care face si drege ci asculti de un psiholog supervizer-adica un grad mai mare ca al tau)

Apoi,tot prin studiu si munca ajungi independent,adica iesi de sub supervizare.Ai nevoie de aprobarea colegiului psihologilor din RO pt cabinet propriu,adica esti recunoscut,tu individual.

Specializarile,au si ele mai multe etape: consiliere sau psihoterapie.
Orice ai alege,tot sub supervizare mergi la inceput.
Diferenta intre consiliere si paihoterapie este destul de mare: consilierul se ocupa DOAR de partea nepatologica(imbunatatirea relatiilor sociale de exemplu)
Psihoterapeutul,in functie de specializare(sunt vreo 12 recunoscute) intra putin si in sfera bolilor,insa NU ARE DREPTU SA PRESCRIE MEDICATIE si poate colabora la acest aspect cu PSIHIATRII.

Psihoterapia este un domeniu la care adera atat psihologii(consilierii) cat si psihiatrii.E o specializare.
Evident ca, dpdv ierarhic,psihoterapeutul este peste consilier.Am explicat de ce.

Asa ca, dupa licenta, puteti alege consiliere psihologica si va pregatiti temeinic in acest domeniu.Sau alegeti direct psihoterapie.(daca preferati mediul clinic)

#29
madalin64

madalin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2008
Sa zicem ca fam. mea o sa aiba cabinet in scurt timp, eu dupa ce termin facultatea nu pot lucra in acel cabinet pt ca apoi sa fie al meu? Mai pe scurt ... dupa cati ani de studiu poti profesa ca psiholog? 3 ani facultatea si dupa mai faci alte studii in afara de masterat, doctorat etc ...??? Multumesc!!!!!

#30
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

 Desiree, on Jul 13 2007, 21:04, said:

Cea mai buna facultate e in Bucuresti,evident.Dar un psiholog cam moare de foame pentru ca in Romania oamenii nu au educatia celor din State...care la cea mai mica problema dau fuga la psiholog. :)
Poate romanii sunt mai bine educati sau nu au un psihic atat de instabil incat au nevoie de un psiholog ca sa le spuna ce si cum sa faca. La o adica nu ai nevoie de studii si cineva ca sa-ti dai seama ca ceea ce faci iti dauneaza. :)

#31
mimish

mimish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 19.06.2008
sper ca intre timp ti-a trecut damblaua cu psihologia:D ....nu de alta, dar deja asta e "boala nationala"...mare parte din liceeni dau la psihologie, crezandu-se facuti pt asa ceva! cat despre persoana care a zis mai sus ca in bucuresti e cea mai buna fac de psihologie, se inseala! acolo poate intra orice absolvent de liceu care stie sa memoreze materia de admitere! fara ca asta sa insemne ca are aptitudini necesare exercitarii profesiei de psiholog! in ct, de exemplu, admiterea la psihologie se da pe baza de interviu unde candidatului ii sunt evaluate o serie de capacitati si aptitudini!

#32
Mediana24

Mediana24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2008

 madalin64, on Oct 20 2008, 22:52, said:

Sa zicem ca fam. mea o sa aiba cabinet in scurt timp, eu dupa ce termin facultatea nu pot lucra in acel cabinet pt ca apoi sa fie al meu? Mai pe scurt ... dupa cati ani de studiu poti profesa ca psiholog? 3 ani facultatea si dupa mai faci alte studii in afara de masterat, doctorat etc ...??? Multumesc!!!!!


In mod normal,repet,dupa ce-ti dai licenta NU poti profesa ca CONSILIER sau PSIHOTERAPEUT pentru ca iti trebuie specializarea pe CONSILIERE sau PSIHOTERAPIE.

Specializarea dureaza in medie 3-4-5 semestre,depinde ce faci si unde o faci.

Apoi,daca cineva din familia ta este psiholog supervizer,poti lucra sub supervizia acestuia,e ca un fel de stagiatura.Apoi ,cand indeplinesti numarul de ore,te prezinti pentru definitivat,pentru aprobare la Colegiul Psihologilor.


Cred ca nu prea cunosteti ce inseamna psiholog.Ce fel de ´´psiholog´´?Sunt asa multe domenii cu asa multe specializari....
Sigur ca,in urma licentei se cheama ca esti licentiat in psihologie.DAR iti trebuie specializare,e cam ca si la medicina.
Doar ca lincetiat,poti gasi ceva de munca in vreo firma la departamentul angajari,unde ai obligatia de a da candidatior la anumite posturi niste teste.Nu e mare chestie,testele exista,tu doar calculezi rezultatele.DECI pe resurse umane .


Pentru a fi psiholog(adica cea ce intelegi tu prin psiholog) mai exact consilier psihologic,psiholog clinician(psihoterapie si consiliere) psiholog juridic,etc, iti trebuie musai specializare.

Dupa licenta poti face un master intr-o anumita specializare.Paralel,sunt cursuri de formare,daca vrei mai multe specializari.





 Andreas1, on Oct 21 2008, 08:08, said:

Poate romanii sunt mai bine educati sau nu au un psihic atat de instabil incat au nevoie de un psiholog ca sa le spuna ce si cum sa faca. La o adica nu ai nevoie de studii si cineva ca sa-ti dai seama ca ceea ce faci iti dauneaza. :)



E cea mai amuzanta explicatie pe care am auzit-o de un an incoace. :lol:

Ce inseamna un psihic instabil pentru tine?Ce inseamna educatie ´´bine facuta´´?

Ce treaba are natia cu psihologia?

Nu stim ce inseamna psiholog,dar ne dam si noi cu parerea....

#33
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005

 Mediana24, on Oct 22 2008, 16:13, said:

E cea mai amuzanta explicatie pe care am auzit-o de un an incoace. :lol:

Ce inseamna un psihic instabil pentru tine?Ce inseamna educatie ´´bine facuta´´?

Ce treaba are natia cu psihologia?

Nu stim ce inseamna psiholog,dar ne dam si noi cu parerea....
Nu stiu nici eu ce treaba are natia cu psihologia, eu ma legam de ce zicea Desiree. :)

 Desiree, on Jul 13 2007, 21:04, said:

Cea mai buna facultate e in Bucuresti,evident.Dar un psiholog cam moare de foame pentru ca in Romania oamenii nu au educatia celor din State...care la cea mai mica problema dau fuga la psiholog. :)


#34
Mediana24

Mediana24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2008

 Andreas1, on Oct 22 2008, 18:31, said:

Nu stiu nici eu ce treaba are natia cu psihologia, eu ma legam de ce zicea Desiree. :)


Probabil Desiree se refrea la faptul ca in State nu e o rusine sa mergi la psiholog,asa cum e in Romania.Si e adevarat.NU inseamna ca esti nebun daca mergi la psiholog.Inseamna ca ai o anume problema(anxietate,tristete profunda, depresie,probleme de integrare intr-un colectiv etc) sau nu ai probleme in mod deosebit,insa vrei sa te cunosti mai bine si sa-ti optimizezi comportamnetul in raport cu: colegii,familia,partenerul,etc.

PLus de asta,anumite dependente,iesiri agresive,instabilitate toate astea se pot revizui,prin vizita la psiholog.
Nu are a face cu natia sau cu varsta.Are a face cu psihicul... :)

#35
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 mirch_bam, on Jul 8 2007, 17:04, said:

Dar e inca o stiinta tanara.

 roua, on Jul 13 2007, 21:00, said:

Psihologia e o stiinta tanara si in dezvoltare,
psihologia nu e o stiinta deloc! e doar o disciplina care studiaza comportamentul uman...

#36
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

 gtk, on Oct 23 2008, 14:51, said:

psihologia nu e o stiinta deloc! e doar o disciplina care studiaza comportamentul uman...
Psychology (from Greek ψῡχή, psȳkhē, "breath, life, soul"; and -λογία, -logia) is an academic and applied discipline involving the scientific study of mental processes and behavior. Psychologists study such phenomena as perception, emotion, personality, behavior, and interpersonal relationships. Psychology also refers to the application of such knowledge to various spheres of human activity, including issues related to everyday life (e.g. family, education, and employment) and the treatment of mental health problems. Psychologists attempt to understand the role of these functions in individual and social behavior, while also exploring the underlying physiological and neurological processes. Psychology includes many sub-fields of study and application concerned with such areas as human development, sports, health, industry, media, and law.
(From Wikipedia)

Pardon?!!!! :lol: Glumesti!E primul lucru pe care il studiem cand intram la facultate.Psihologia este o stiinta.Ca in Romania e tratata cu picioarele si toate fufele care se gandesc cum "sa isi ajute semenii" si ce "minunate" si "echilibrate"sunt ele asta e altceva.Macar citeste si tu o carte de psihologie si o sa vezi tu acolo "niste chestii"foarte interesante.Psihologia nu e o "joaca" e o arta,e o stiinta din care ,sa fim seriosi mori de foame...dar daca vrei sa faci treaba pe bune atunci,nu renunti,macar iti asumi responsabilitatea !N-o sa iti schimbi eu acuma parerea,dar macar inainte sa spui asa ceva documenteaza-te.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate