Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Universitatea din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
Ph@ntom

Ph@ntom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2007
Ai dreptate geo si eu sunt student la facultatea asta si sunt profund nemultumit de ceea ce se face,insa daca ne gandim asa la nici o facultate din Romania nu inveti programare cu adevatat.Peste tot se fac o droaie de matematici inutile si la materiile de info se face mult prea multa teorie.Cu toate astea daca,chiar vrei sa inveti ai la disponizitie o gramada de tutoriale pe net si carti si daca ai timp te apuci de proiecte ca freelancer sau te angajezi la o firma si acolo inveti cu adevarat si capeti experiente.Facultatea asta cum am mai zis nu prea te invata mare lucru,insa cu diploma pe care o obtii poti pleca oriunde in lume sa faci masteratul.

Edited by Ph@ntom, 01 June 2011 - 16:40.


#74
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Care a fost ultima medie anul asta pentru cazare la buget la informatica ?

Edited by cristik112, 17 October 2011 - 15:33.


#75
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

View PostPh@ntom, on 1st June 2011, 17:40, said:


Nu neaparat.
Uite, eu fac teoria sistemelor, nu inteleg rostul ei, nu inteleg ce face etc etc etc.
(teoria sistemelor e materie la automatica, dar.. o fac si eu, desi nu invat acolo. :puke: ).
am facut si matematici speciale, stii cum era ? 2 ore preda profesorul a3a ora era test dintr-un exercitiu (mai dificil de urmarit, ca mai toate.. ) tip exemplu la tabla la sfarsitul orei a2a si inceputul orei a3a.
stiu, aparent pare simplu... :>
profesorul ne-a zis (alt profesor, mai de treaba, de la alta materie) ca si el a facut multe inutilitati dar a zis "am avut un coleg care tot asa se apucase sa programeze un fel de joculet tip cursa de masini, dar seful lui ii spunea ca domne nu ma intereseaza ce faci, vreau sa se roteasca nu-stiu-cum, el a zis ca trebuie sa faca zeci de ecuatii ca sa se roteasca masina, apoi era vorba de rotor si apoi si-a adus aminte cum e cu ecuatiile alea cu rotor de J etc etc".
foarte interesant.
dar la final, selectezi ceea ce trebuie.
parerea mea.

#76
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Voi faceti doar 3 ani la mate-info?

View Postgeoegroeg, on 31st May 2011, 13:51, said:

Mai ganditi-va!
Facultatea de matematica - Informatica de la Universitatea Bucuresti e o mare gluma proasta.
Cand iesi de acolo nu stii sa faci nimic.
Eu sunt anul 3, nu o sa dau licenta anu asta ...da asta e ceva comun (Cazanescu , Vaduva , etc)
Materiile sunt extrem de prost puse.
In general inveti foooarte multe materii inutile (programare logica, programare declarativa , tehnici de optimizare, tehnici de simulare, inteligenta artificiala, matematici  (nici nu le mai enumar ca sunt o groaza) )  Toate materiile de mai sus, chiar daca dupa nume vi se par super si credeti ca e sa fie foarte tare, de fapt sunt matematica + logica.
Nici vorba de programare.

Toate materiile folositoare (putine la numar) se fac un semestru, atat. Nu ramai cu mare lucru. Si nici nu sunt greu de luat...ca in general studentii de acolo au inclinatii catre programare. Problema e ca te chinui sa o termini din cauza unor profi retardati care predau inutilitatile de mai sus.

Facultatea per total te invata OOP + baze de date + Java. Atat. (si java nu e la vreun nivel prea avansat)
Inutilitatea facultatii asteia tinde la infinit.
Imi pare rau ca am facut o asemenea decizie acum 3 ani.
Si eu aveam vise ca voi acum ( sa invat sa fac antivirusi , sisteme de operare (banale, nu avansate ca windows/mac/linux) , jocuri )

TOT ce stiu acum e pentru ca am lucrat in domeniu.
Inca o data, NU VENITI LA FACULTATEA DE MATE-INFO DIN BUCURESTI !

sper ca citeste cineva asta la timp.

Salut!
Iubesc acest gen de posturi. :thumbup:
In toate topicurile de facultatie toata lumea zice ca facultatea sa e o prostie. :thumbup:

PS: Si eu la unele cursuri ma simt un instrument folosit de o institutie educationala ca pretext pentru a lua acel individ care-mi preda un salariu.

Edited by dgamma, 22 October 2011 - 13:26.


#77
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postdgamma, on 22nd October 2011, 14:24, said:

Si eu aveam vise ca voi acum ( sa invat sa fac antivirusi , sisteme de operare (banale, nu avansate ca windows/mac/linux) , jocuri )
Inca o data, NU VENITI LA FACULTATEA DE MATE-INFO DIN BUCURESTI !

Iubesc acest gen de posturi. :thumbup:

funny... vii la mate-info dar nu vrei să faci mate, vrei să faci antiviruși și sisteme de operare banale... right...

Ce mai urmează ? mergi la școala de piloți, dar te aștepți să înveți să conduci 4x4, nu să zbori...

#78
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010

View Postdgamma, on 22nd October 2011, 14:24, said:

......


View PostXON-XOFF, on 23rd October 2011, 13:21, said:

.......

:roflmao: :roflmaofast:   dgamma asta care are poze roz si spune la altii de roz, care se crede electronist deja, vad ca apare peste tot sa critice pe cineva. :))))
ca si xon xoff asta...

#79
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011

View Postbogdan_boss, on 23rd October 2011, 19:38, said:

:roflmao: :roflmaofast:   dgamma asta care are poze roz si spune la altii de roz, care se crede electronist deja, vad ca apare peste tot sa critice pe cineva. :))))
ca si xon xoff asta...
Ahahaha si eu sunt la fel de amuzat ca tine.  :roflmao: :roflmaofast:

#80
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postbogdan_boss, on 23rd October 2011, 19:38, said:

:roflmao: :roflmaofast:   dgamma asta care are poze roz si spune la altii de roz, care se crede electronist deja, vad ca apare peste tot sa critice pe cineva. :))))
ca si xon xoff asta...

Eu sînt incolor... tu ești roșu și comunist... care e mai periculos... :-)

Și da, îi critic pe toți cei care vorbesc de facultate și habar nu au ce e aia... penibil zău... așa cum la facultatea de ELECTRONICĂ, Tc și TI, electronica e pe primul loc în nume, și dacă vii acolo și n-ai chef de electronică, înseamnă că ai ales facultatea dînd cu zarul, la fel e să vii la o facultate numită de MATEMATICĂ-informatică... dacă nu îți place matematica !!!!!!

#81
geoegroeg

geoegroeg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.05.2011
@XON - XOFF ...omule...nu mai posta daca nu ai treaba.
Problema nu e ca te invata matematica. Problema e ca sunt ipocriti.
Ca daca ziceau de la inceput ca asta o sa se faca la facultatea asta nici prin gand nu-mi mai trecea sa mai aplic.
La prezentarea facultatii au zis asa: citez "E ca Automatica de la Politehnica dar fara fizica. Si foarte putina matematica. 3/4 informatica si 1/4 matematica".
Normal ca ma asteptam sa nu fac idioteniile pe care le-am facut.
In plus, daca te uiti pe programa o sa vezi materii de genul "Programare logica" , "Programare declarativa" , "Tehnici de optimizare" , "Inteligenta artificiala" , "Tehnici de simulare" , etc
Suna bine , nu? Mai ales pentru un absolvent de liceu. Absolvent care vede atatea materii de "programare" incat zice ca o sa fie super tare si se inscrie.
Cand vezi "Inteligenta artificiala"...ce te gandesti?

In plus, te rog sa te uiti la piata joburilor. Pentru ca nimeni nu face o facultate doar de distractie. O faci ca sa inveti ceva pentru ca apoi sa te angajezi in domeniu.
Toti angajatorii cer experienta. De ce? Nu e indeajuns ca ai absolvit o facultate super tare si super utila? Nu te-au invatat aia in facultate destule?
Eu zic ca nu. Toata programarea pe care o stiam acum 2 ani cand m-am angajat pentru prima oara o stiam din clasa a-10-a. Cand am pus mana pe carte si am invatat singur.
Facultatea asta nu m-a ajutat cu nimic.

Inca ceva: programarea nu ar trebui sa fie despre limbaj. Adica ar trebui sa inveti concepte , algoritmi , structuri de date , analiza de complexitati , etc.
Insa daca tot pui in aplicare cele de mai sus , ai nevoie de un limbaj de programare, corect?
Hai sa vedem ce limbaje am facut la FMI:

Cele OK:
C/C++ - 2 semestre. S-a plecat de la zero si nu s-a ajuns la un nivel prea avansat
Java - 2 semestre parca.
ASP.NET - 1 semestru. Nu s-au facut prea multe chestii.
MySQL - 2 semestre


Cele stupide:

GPSS - 1 semestru ...desi e la vaduva si ai sanse slabe sa treci din prima. Deci indirect mai multe semestre. Cautati pe wikipedia. Nu se mai foloseste de la inceputul anilor 60.
R - 1 semestru. limbaj de statistica sau ceva de genu .... useless
Cafe-OBJ - 1 semestru. really??
Maude - 1 semestru . Din cate tin minte ne-a zis la curs ca mult timp nici nu a avut compilator.
Agapia - 1 semestru. Tot ceva de statistica parca.
Prolog - 1 semestru

Nu mai tin minte toate materiile. Dar e aberant sa fie si O SINGURA materie offtopic.
In plus , XON_XOFF , facultatea de MATEMATICA-Informatica , dupa cum zici tu ca am ales-o cu zarul are specialitatile Matematica , Informatica , Mate-Info.
Ghici la care m-am dus? La INFORMATICA. Unde cica e doar 1/4 mate. Deci nu e chiar cu zarul. Dar e bine ca-ti dai cu parerea desi n-ai treaba cu subiectul .

Problema si mai mare mi se pare metoda invechita de predat. Majoritatea profesorilor sunt trecuti de 50-60 de ani. Si folosesc metoda veche cu multa teorie , practica putina.
Eu nu sunt de parere ca ecuatiile diferentiale nu sunt de folos , din contra! Dar nu iti spune nimeni LA CE LE POTI FOLOSI. Tu doar tocesti materia si rezolvi niste exercitii.
Exercitii care sunt teoretice , nu sunt bazate pe realitate. Deci , daca esti vreodata pus intr-o situatie in care ecuatiile diferentiale te-ar putea ajuta , chiar daca le-ai invatat , nu o sa stii ca te ajuta la asa ceva.
In plus, interesul meu ca student scade drastic atunci cand vad ca materia pe care trebuie s-o invat e doar un sir nesfarsit de teoreme si demonstratii. Daca as sti la ce ma ajuta si cum sa le folosesc in situatii REALE atunci poate m-ar interesa mai mult.
Altfel sunt doar niste formule pe care le inveti si apoi le uiti.

Quote

funny... vii la mate-info dar nu vrei să faci mate, vrei să faci antiviruși și sisteme de operare banale... right...
Ce mai urmează ? mergi la școala de piloți, dar te aștepți să înveți să conduci 4x4, nu să zbori...

Da...asta am zis eu.... Imi place ca esti carcotas. O sa fiu si eu cand o sa termini Electronica sau ce facultate faci tu si o sa vinzi la McDonald's. Pentru ca surpriza: ar trebui sa stii sa faci touch screenuri si procesoare quad core....iar tu la facultate inveti de radio pe baza de lampi.



@[email protected], poti sa inveti si singur...dar de ce mai faci facultatea daca inveti singur? Problema mea nu e ca nu pot sa invat singur pentru ca evident asta am facut , problema e ca e inutila facultatea.


Scuze de nuvela. Stiu ca asa e la toate facultatile in Romania. Dar nu e ok sa te resemnezi.
Mie imi pare rau ca nu am plecat la facultate in afara. Sunt programe gratuite sau destul de ieftine.
Normal ca te costa mai mult sa traiesti acolo , dar s-ar putea sa tragi linia peste ceva ani si sa realizezi ca ar fi meritat.

Salut,
George

#82
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgeoegroeg, on 4th May 2012, 01:32, said:

O faci ca sa inveti ceva pentru ca apoi sa te angajezi in domeniu.
Daca astepti sa te angajezi doar cu ce ai invatat in facultate strict la cursuri atunci nu ai inteles rostul ei. Ea ti-a aratat calea, tu trebuie sa o urmezi singur si sa descoperi mai departe ce si cum in acesti ani de studiu iar unde nu intelegi intrebi la facultate, pe internet, oriunde. Evident ca majoritatea nu fac asta si apoi se plang ca nu i-a invatat nimic !
La fel si cu experienta (acolo unde nu-i vorba de senior), daca-mi dai un CV in care spui doar ca ai teminat facultatea si nu vad acolo nimic proiecte facute de tine (in timpul liber - care sa indice pasiunea ta pentru job-ul vizat) pe segmentul cerut de mine iarasi nu-i ok.

Edited by neagu_laurentiu, 04 May 2012 - 05:34.


#83
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postgeoegroeg, on 4th May 2012, 01:32, said:

1) te uiti pe programa o sa vezi materii de genul "Programare logica" , "Programare declarativa" , "Tehnici de optimizare" , "Inteligenta artificiala" , "Tehnici de simulare" , etc Cand vezi "Inteligenta artificiala"...ce te gandesti?

2) sa te uiti la piata joburilor. Pentru ca nimeni nu face o facultate doar de distractie. O faci ca sa inveti ceva pentru ca apoi sa te angajezi in domeniu.

3) Toti angajatorii cer experienta. De ce? Nu e indeajuns ca ai absolvit o facultate super tare si super utila? Nu te-au invatat aia in facultate destule?

4) Cele stupide: Prolog - 1 semestru

5) Nu mai tin minte toate materiile. Dar e aberant sa fie si O SINGURA materie offtopic.

6) Problema si mai mare mi se pare metoda invechita de predat. Majoritatea profesorilor sunt trecuti de 50-60 de ani.

7) cand o sa termini Electronica sau ce facultate faci tu si o sa vinzi la McDonald's. Pentru ca surpriza: ar trebui sa stii sa faci touch screenuri si procesoare quad core....iar tu la facultate inveti de radio pe baza de lampi.

1) materiile precum inteligență artificială presupun algoritmi cu multă matematică, să știi... eu am făcut în facultate și știu despre ce e vorba. La fel multe chestii de optimizare, simulare numerică etc

2) nu e chiar așa; piața joburilor este aproape infinită, tu ești cel care vede doar joburile de MySQL și web programming. Există mai puține în Ro, dar există și joburi în care se folosesc chestii mai avansate. În plus, cine te împiedică să aplici să lucrezi la Google sau Microsoft în afara țării ? sînt destui români acolo, să știi.

Pe scurt, dacă vroiai de la început joburi de genul de mai sus, nici nu-ți trebuia facultate.

3) în domeniul ăsta este FALS, pur și simplu fals. Nu cunosc nici un absolvent BUN de ETTI (facultatea mea) care să nu se fi putut angaja pt că "toți cer experiență". Evident, nu te angajează nimeni din prima ca project manager, dar te angajează și cîștigi experiență după aia.

În plus, mai cîștigi experiență și din activitățile extrașcolare și proiectele la care lucrezi din pasiune în timpul facultătii. Cînd te duci la job și zici uite "portofoliul meu", am făcut aia și aia... ai toate șansele să fii angajat. Am avut un coleg care în timpul său liber a făcut un interpretor de Prolog. Mai are rost să continui ? nu, e rîndul tău să-mi spui pasiunile tale

4) Prolog este un limbaj folosit în AI, unul dintre ele evident...

5) păi asta e problema ta, și nu numai a ta ci a majorității studenților de azi... evaluați materiile strict după potențialul perceput DE VOI pt a vă angaja în joburi cunoscute DE VOI. În realitate, facultatea nu e școală de meserii, la facultate vei face lucruri mai abstracte și dintr-o sferă mult mai vastă.

6) fă o statistică a vîrstei profilor de IT din univ. americane și s-ar putea să ai o surpriză. Sînt și acolo destui trecuți de 50, 60 și chiar 70 de ani.

7) de fapt e pe dos... eu am TERMINAT electronica de mult, nu lucrez la McDo, nici eu nici colegii mei care în facultate erau pasionați de domeniu. Mai vorbim cînd vei avea tu 10 ani de la teminarea facultății. Cît despre radiourile cu lămpi, hai încearcă să nu-ți dai cu părerea despre lucruri pe care nu le știi direct...

Despre procesoare quad core: chiar cunosc români absolvenți de UPB care lucrează în Chip Design... nu neapărat procesoare, procesoarele reprezintă mai puțin de 1% din totalul cipurilor care se folosesc în industria electronică, și sînt fabricare de o mînă de firme (dar nu e imposibil pt un absolvent român să lucreze nici acolo... faptul că nu cunosc eu și nu cunoști nici tu nu înseamnă că nu există)

#84
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View PostXON-XOFF, on 4th May 2012, 10:56, said:

Hehe, îți dau dreptate întru totul. :)

Amatorilor de mate-info, licență info, la UNIBUC: nu vă așteptați să vi se dea mură-n gură și să fie totul ușor și să mai ieșiți și mari programatori de pe băncile facultății. E-adevărat că se poate să faci niște materii care să nu-ți placă și cărora să nu le găsești utilitate în facultate, dar nu uitați că informatica nu înseamnă doar arhicunoscutele limbaje de programare... Când vorbești de informatică deja poți vorbi despre ORICE ancorare în orice domeniu. Depinde de fiecare în parte ce dorește să facă mai departe. La fel de adevărat este și faptul că majoritatea celor care-și doresc să devină programatori visează la marile companii, dar sunt și alții care se abat de la linia dreaptă și clasică, motiv pentru care există și aceste materii care să-i pregătească pentru ceea ce vor.

Cum au mai spus și alții, există o mare parte teoretică tocmai pentru că nu e o școală de meserii. Practica ți-o faci singur, la urma urmei. Asta depinde de cât de mult muncești tu în afara facultății să-ți îmbunătățești tehnicile și cunoștințele. Practica unui programator este, la urma urmei, în fața unui calculator, pe care fiecare dintre noi îl avem acasă. Există internet, există cărți, există voluntariate, există atâtea mijloace prin care te poți perfecționa.

Matematica nu mai este cea din liceu, în liceu ți-ai acumulat un set de cunoștințe care stau la bază, atât. În facultate, ea este mult mai abstractă și mai ”deep”, nu înțeleg de ce ți-ai alege o facultate în care ți se arată, până la urmă, câtă matematică stă la baza informaticii dacă ție nu-ți place deloc matematica. Nu trebuie s-o iubești, dar trebuie s-o digeri, cum s-ar spune. Repet, informatica nu înseamnă doar niște linii de cod.

Nu vă speriați de facultatea aceasta. Nu este o facultate ușoară, dar atâta timp cât asta îți dorești și ești motivat să o alegi...

#85
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Sunt a 12-a si termin in curand , mi-am facut niste planuri, poate prea optimiste si as vrea sa stiu parerea voastra .
Avand in vedere ca singurul lucru la care ma pricep oarecum bine este gandirea logica si informatica , am ales sa dau la informatica , stiu ca facultatile de info in Romania sunt foarte departe de nivelul celor din afara dar nu am alte posibilitati.
Doresc sa intru la UNIBUC la info , sper sa trec de admitere care am vazut ca e destul de grea .Din ce am citit eu prin alte locuri , programul e lejer (numarul de ore) dar materia este grea si stresul este mare.
Am ales info de la UNIBUC pentru timpul liber oferit deoarece doresc sa invat limba germana si sa ma implic in proiecte sau alte lucruri , pentru a avea un avantaj la terminarea facultatii.
Eu sunt din Constanta iar informatica de aici ... este mai varza ca in Bucuresti ,sper sa gasesc cazare...
Cam asta ar fi planul meu pe termen lung .Exista o sansa de reusita? ceva sfaturi ar fi utile legate de admitere sau alte lucruri...

#86
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Postcristik112, on 18th May 2012, 21:34, said:

Doresc sa intru la UNIBUC la info , sper sa trec de admitere care am vazut ca e destul de grea .Din ce am citit eu prin alte locuri , programul e lejer (numarul de ore) dar materia este grea si stresul este mare.
Am ales info de la UNIBUC pentru timpul liber oferit deoarece doresc sa invat limba germana si sa ma implic in proiecte sau alte lucruri , pentru a avea un avantaj la terminarea facultatii.
Admiterea este relativ simplă. E simplă în sensul că e ușor să iei o notă cu care să fii admis. Ei nu fac decât să se asigure că nu sunt admiși cei care nu au nicio legătură cu ceea ce înseamnă matematică și informatică, atât. Exercițiile nu sunt de olimpiadă, sunt de un nivel accesibil celor pasionați. Plus că ți se oferă posibilitatea să îți alegi unul dintre cele 3 subiecte de matematică (analiză, algebră, trigonometrie), ceea ce, după părerea mea, înseamnă că ți se oferă o șansă triplă (subiectul de informatică este obligatoriu pentru licență info).
Cât despre timpul liber, îl ai dacă știi tu cum să ți-l faci fără să neglijezi facultatea.
Multă baftă.

#87
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Revin cu o intrebare dupa mult timp , am vazut ca cei de la fmi au o arhiva cu testele date la admitere pana in 2008 .Profa mea de info mi-a zis ca cele din 2009 pana in prezent sunt mai usoare , stie cineva ceva concret despre asta? de preferat cei care au intrat in ultimii 3 ani acolo...
si inca ceva , la subiectul de informatica primesti punctaj si daca scrii numai explicatia in limbaj natural? fara programul in sine ,sau doar cateva linii.

#88
PsPSuceava

PsPSuceava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 24.01.2009

View Postcristik112, on 5th June 2012, 15:50, said:

Revin cu o intrebare dupa mult timp , am vazut ca cei de la fmi au o arhiva cu testele date la admitere pana in 2008 .Profa mea de info mi-a zis ca cele din 2009 pana in prezent sunt mai usoare , stie cineva ceva concret despre asta? de preferat cei care au intrat in ultimii 3 ani acolo...
si inca ceva , la subiectul de informatica primesti punctaj si daca scrii numai explicatia in limbaj natural? fara programul in sine ,sau doar cateva linii.

Nu sunt la Universitate, dar acelasi lucru e valabil si pentru BAC si pentru admiterea de la Poli.

Dupa 2008 ( deci din 2009 ) s-a modificat programa ( concret stiu despre mate si fizica ca astea ma intereseaza ), s-au scos cateva lucruri de acolo, deci dupa 2008, e mai usor, daca vrei sa faci subiectele nu are rost sa le faci pe cele dinainte de 2009 ! :) O sa gasesti si chestii care nu se mai dau.

#89
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Postcristik112, on 5th June 2012, 15:50, said:

Revin cu o intrebare dupa mult timp , am vazut ca cei de la fmi au o arhiva cu testele date la admitere pana in 2008 .Profa mea de info mi-a zis ca cele din 2009 pana in prezent sunt mai usoare , stie cineva ceva concret despre asta? de preferat cei care au intrat in ultimii 3 ani acolo...
si inca ceva , la subiectul de informatica primesti punctaj si daca scrii numai explicatia in limbaj natural? fara programul in sine ,sau doar cateva linii.
Eu am dat admitere acum doi ani. Nu poți spune că sunt neapărat mai grele, adică mie, personal, nu mi s-au părut. Problemele sunt accesibile, plus că ți se cere limbajul pe care tu l-ai studiat în liceu. La facultate nu vei mai face Pascal, dacă asta ai făcut în liceu.
Nu știu dacă primești ceva punctaj scriind explicația în limbaj natural. Eu, personal, dac-aș fi profesor, nu ți-aș da nimic. Problema este alta... dacă ai ales facultatea asta, înseamnă că, totuși, știi ceva limbaj de programare acolo, nu? :) Este imposibil să nu poți scrie nimic. Absolut imposibil.

#90
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Stiu c++ , variantele de bac le fac de minim 9 ,dar unele chestii sau scos din programa de la bac dar au ramas in programa de admitere ,si anume liste,stive,cozi  ,iar dupa bac nu o sa am mult timp sa le repet ,le stiu doar doar in teorie la fel si la complexitate ,o cunosc in mare ...
Problemele de la admitere mi se par mai greu de inteles la cerinta :)) ,m-am uitat peste unele si chiar nu intelegeam ce cereau , doar daca vedeam exemplul ma descurcam dar unele nu aveau exemplu...
Multumesc de raspuns :D


Am descoperit subiectul de la info din 2011 , am ramas uimit de cat de usor e.. mai ales geometria
http://www.studentie...ile_id=33638570

Edited by cristik112, 05 June 2012 - 17:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate