Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Cu masina spre Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
1269 replies to this topic

#1045
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Am fost pe toate 3:
1. Belgrad -autostrada Croatia- coborât la Dubrovnic= taxe autostrada,  usor, lung, trebuie cazare intermediară în Croatia.
2. Prin Bosnia, scurt, poate fi facut dintr-o bucată dar nu te mai bucuri de nimic, merge cazare intermediară in serbia sau bosnia, este mult mai ieftină decât în Croația. Drum spectaculos, nepericulos.
3.Serbia-Muntenegru - Dubrovnic, drum foarte spectaculos si foarte periculos. Trebuie cazare intermediară în Serbia sau la intrare in muntenegru. Recomand prin campionul Tara daca tot te încurci și cel puțin încă o noapte în Kotor/Tivat. Relativ ieftin.

Oricare dintre ele presupune iesire pe la Porțile de Fier 1 sau 2, recomand 1 chiar dacă este un pic mai lung.
Nu merită taxă de pod și vignete la bulgari pentru 60 km, plus încă o vamă.
În Muntenegru folosești direct euro.

Edited by valyvis10, 19 April 2019 - 14:13.


#1046
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Salut, la sfarsitul lunii urmeaza sa plec din Timisoara pana in Slunj (Croatia), iar intoarcerea va fi din Dubrovnik.
Am si eu trei nelamuriri:

1. Pentru dus am aceste doua variante de traseu. Bineinteles ca o prefer pe cea mai scurta cu iesire la Jimbolia, dar nu stiu nimic de trecerea din Serbia in Croatia. Am vazut ca e un pod peste dunare, ati fost pe acolo, e ok?
La traseul 2 (cel cu gri din poza) trecerea din Serbia in Croatia pare ok, circulata, dar nu gasesc niciunde acel punct de trecere din Romania in Serbia. Am cautat pe site-ul politiei de frontiera si gasesc doar Jimbolia si Moravita, nu si Foeni ala ...
Attached File  1.png   671.11K   37 downloads

2. Cand ma intorc de la Dubrovnik voi innopta in zona Mokra Gora. E ok zona, sa caut in alta parte? Dar traseul ales?

Attached File  3.png   417.21K   31 downloads

3. Masina nu este a noastra, e imprumutata de la o cunostinta. Am nevoie de o procura in engleza? Stie notarul ce si cum sa scrie sau am vreun model pe site-ul mae/ambasade?

Mutumesc.

Edited by Corupt, 03 June 2019 - 21:38.


#1047
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
1. ptf foeni nu are program permanent non stop.
2. în țările ue nu ai nevoie de procură. pentru SRB/BIH caută în istoricul topicului

Edited by iuhas, 04 June 2019 - 06:41.


#1048
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
De 1 mai, am fost noi pe traseul tau (aproximativ) de la Belgrad la Zagreb, se merge binisor pe autostrada, mai sunt denivelari, gropi, gen A1 la noi, destul de libera autostrada! In jurul Belgradului s-a aglomerat un pic. Am stat in vama dintre Serbia si Croatia fix 1 ora si 30 min, erau sute de masini si doar 4 ghisee deschise, la croati.

Edited by valentinag, 04 June 2019 - 10:32.


#1049
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostCorupt, on 03 iunie 2019 - 21:30, said:

Salut, la sfarsitul lunii urmeaza sa plec din Timisoara pana in Slunj (Croatia), iar intoarcerea va fi din Dubrovnik.
Am si eu trei nelamuriri:

1. Pentru dus am aceste doua variante de traseu. Bineinteles ca o prefer pe cea mai scurta cu iesire la Jimbolia, dar nu stiu nimic de trecerea din Serbia in Croatia. Am vazut ca e un pod peste dunare, ati fost pe acolo, e ok?

2. Cand ma intorc de la Dubrovnik voi innopta in zona Mokra Gora. E ok zona, sa caut in alta parte? Dar traseul ales?

1. Ai mai multe variante. Una e prin Novi Sad cu intrare pe autostrada la Ruma. Asta cred ca e cea mai scurta ca distanta si ar fi si ca timp daca n-ar fi vama sarbo-croata. Si mai ai variante pe la unguri, ceva mai lungi dar cel mai probabil fara timp pierdut in vama. Eu as lua in calcul si varianta prin Budapesta, mai lunga probabil cu vreo 100 km, dar ai autostrada 95% din drum. E cea mai comoda, eu probabil asta as alege.
Vama Foeni e deschisa doar pe timpul zilei.

2. Eu as alege fara sa stau pe ganduri varianta prin Mostar - Sarajevo - Novi Sad - Jimbolia/Foeni. Cu o noapte in Sarajevo. Adica vizitat Mostar in caz ca nu ai fost (mai sunt si altele pe drum), seara si dimineata in Sarajevo. Ultima data cred ca am facut vreo 5, 5 ore si ceva din Sarajevo pana in Tm.

Edited by biscatrix, 04 June 2019 - 12:16.


#1050
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ma bag si eu in seama. Merg de ani buni in Croatia, tot din tm. Am mers numai prin Budapesta, garantez ca nici o ruta alternativa prin Serbia nu aduce beneficii ca timp. Poate fi peisajul, dar aici vorbesc de cat timp petreci in masina.
La varba sarbo-croata poti sta oricat, nu stii niciodata cat. Pe cand la Gorican (hu-Hr), treci in 15 minute, cu tot cu schimbat kuna.
Am fost de minim 10 ori, nu vorbesc tampenii. P.s. Am si uitat, peste o luna merg din nou. Ce trece timpul...

Edited by denky, 09 June 2019 - 06:53.


#1051
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Depinde pe unde treci, eu am trecut pe la Loznica, in 5 minute. Drumul prin Serbia si Bosnia este mai greu, insa este foarte frumos. Dar preferabil este prin Budapesta, intradevar.

#1052
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Multumesc pentru raspunsuri.
Incolo voi merge prin Budapesta deoarece trebuie sa ajung cat mai repede si la intoarcere prin Mostar - Sarajevo, dar cu intrare pe la Jimbolia deoarece ajung dupa ora 20:00

#1053
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Daca ajungi la Mokra Gora nu rata acest parc Drvengrad https://g.co/kgs/dw7UKX

#1054
gabytro

gabytro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 06.08.2008

 denky, on 09 iunie 2019 - 06:49, said:

Ma bag si eu in seama. Merg de ani buni in Croatia, tot din tm. Am mers numai prin Budapesta, garantez ca nici o ruta alternativa prin Serbia nu aduce beneficii ca timp. Poate fi peisajul, dar aici vorbesc de cat timp petreci in masina.
La varba sarbo-croata poti sta oricat, nu stii niciodata cat. Pe cand la Gorican (hu-Hr), treci in 15 minute, cu tot cu schimbat kuna.
Am fost de minim 10 ori, nu vorbesc tampenii. P.s. Am si uitat, peste o luna merg din nou. Ce trece timpul...
Adica e mai rapid decat prin Belgrad? Ca totusi ocolul este destul de mare

#1055
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Salut. Pe la finalul lunii August am si eu un drum spre Brela, Croatia.
Ruta aleasa de GMaps e Timisoara - Belgrad - Granita la Batrovici - Zagreb - Brela ( ~1000 km ) insa observ ca ma ocoleste foarte mult - e clar ca prefera autostrazile. As prefera o ruta mai dreapta.
Nu ma feresc de plata autostrazilor, doar ca intre 1000km pe drumul ocolit si ~700km pe drumul mai direct, il prefer pe cel mai direct chiar daca la final probabil timpul petrecut va fi similar.
Are careva vreo recomandare, pentru ca nu vreau sa evit autostrazile neaparat - si in GMaps cand incerc rute fara plata imi arata rute foarte diferite la fiecare cautare.
De asemenea probabil ca as si innopta undeva spre mijlocul distantei, dar nu neaparat. Daca ar fi ceva obiective interesante in Serbia/Bosnia probabil ca le-as lua in considerare ca si oprire.

Multumesc

#1056
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

 gabytro, on 01 iulie 2019 - 12:43, said:

Adica e mai rapid decat prin Belgrad? Ca totusi ocolul este destul de mare
Da, e mai rapid iar ocolul nu e atât de mare.
Sibiu-Split via H sunt vreo 1300 km și vreo 12-13 ore de condus efectiv
via SRB sunt maxim vreo 100 km mai puțini iar de condus efectiv cam o oră în plus

#1057
gabinitu23

gabinitu23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2013
Salut!

Concediul de anul asta incepe in Dubrovnik, iar drumul va fi facut dintr-o bucata plecand din Bucuresti.
Varianta prin Zagreb (Serbia - Croatia) este prea lunga, asa ca vom alege sa traversam Serbia si Bosnia. A facut cineva drumul asta recent? Exista variante mai bune? Imi poate spune cineva ceva despre el, dupa iesirea din tara? Ma intereseaza calitatea drumului, daca se asteapta mult in vama, daca trece prin multe localitati, cam cum e cu prietenii cu girofar, the usual.
Vad ca acum toate aplicatiile de navigatie imi spun sa ies din tara pe la Calafat, varianta prin PDF1 fiind cu ~1 ora mai lunga. Acum cateva luni varianta sugerata era prin PDF1, nu-mi dau seama exact ce a generat schimbarea, avand in vedere ca dupa Pitesti nu mai exista autostrada pe traseu.

Mersi! 

#1058
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dlh, on 01 iulie 2019 - 13:47, said:

Salut. Pe la finalul lunii August am si eu un drum spre Brela, Croatia.
Ruta aleasa de GMaps e Timisoara - Belgrad - Granita la Batrovici - Zagreb - Brela ( ~1000 km ) insa observ ca ma ocoleste foarte mult - e clar ca prefera autostrazile. As prefera o ruta mai dreapta.
Nu ma feresc de plata autostrazilor, doar ca intre 1000km pe drumul ocolit si ~700km pe drumul mai direct, il prefer pe cel mai direct chiar daca la final probabil timpul petrecut va fi similar.
Are careva vreo recomandare, pentru ca nu vreau sa evit autostrazile neaparat - si in GMaps cand incerc rute fara plata imi arata rute foarte diferite la fiecare cautare.
De asemenea probabil ca as si innopta undeva spre mijlocul distantei, dar nu neaparat. Daca ar fi ceva obiective interesante in Serbia/Bosnia probabil ca le-as lua in considerare ca si oprire.

Multumesc

Am fost 5 ani la rand la Brela. Tot din tm. Mergi pe Budapesta. Nu in weekend. Drum bun!

#1059
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Merci, din pacate doar in week-end pot pleca.
Pe Budapesta sunt in jur de 1100 km, aproape dublu decat pe drumul mai scurt. Pot sa inteleg logica (doar autostrazi) si probabil ca e si mai sigur drumul, dar totusi mi se pare prea mult de ocolit.
Apreciez sfatul dar as incerca un drum mai direct.

#1060
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 dlh, on 04 iulie 2019 - 09:07, said:

Merci, din pacate doar in week-end pot pleca.
Pe Budapesta sunt in jur de 1100 km, aproape dublu decat pe drumul mai scurt. Pot sa inteleg logica (doar autostrazi) si probabil ca e si mai sigur drumul, dar totusi mi se pare prea mult de ocolit.
Apreciez sfatul dar as incerca un drum mai direct.

Sunt curios ce impartasesti cand vii. Iti tin pumnii sa fie bine, ia in calcul si vama sarbo-croata, care poate fi o halta de multe ore... unii colegi care au experimentat ruta iti pot depune marturie.
Oricum, coborarea muntelui spre Brela o tii minte, cu siguranta, privelistea e misto. Iar Brela in sine face toti banii. Stiu fiecare coltisor, daca intereseaza pe cineva, ajut cu placere.

#1061
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Merci pentru sfaturi, apreciez.
As putea eventual sa conduc noaptea. Banuiesc ca daca ajung undeva dupa ora 00:00 la vama sarbo-croata nu ar mai trebui sa fie coada asa mare.
In principiu pot face in asa fel incat sa ajung la orice ora in aceea vama dar nu stiu exact care ar fi cea mai buna ora pentru a trece cat mai rapid vama.
Sunt sanse sa fie cozi foarte mari si la vama croatia-bosnia (gradiska ) ?

#1062
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru sudul Croatiei poti sa incerci o traversare directa a Bosniei. Ca timp ar trebui sa iesi cam tot la fel, doar ca e mai obositor, iar ca avantaj e pretul: un plin de carburant si cam atat, nu sunt taxe. Mai e si varianta prin Banja Luka, adica pe autostrada si apoi pe nationale.
Oricum, daca mergi pe la sarbi eu iti recomand sa iesi pe la Jimbolia/Foeni (depinde de ora), apoi Novi Sad si Ruma. Si de aici variante: pe autostrada spre vest sau direct spre sud pe nationale.
Drum bun!

LE: inca ceva, vad ca vrei sa mergi la sfarsit de august. Atunci cu siguranta o sa fie nebunie la vama sarbo-croata de pe autostrada indiferent de ora - ca se intorc turcii in Germania.

Edited by biscatrix, 05 July 2019 - 15:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate