Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

De ce treceti de la XP la Vista?

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#37
six

six

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.11.2007
Nu ma intorc la XP. Am Vista Basic, am testat in trial si variantele mai avansate de Vista si concluzia e ca nu ma intorc la XP. BTW daca mai aveti unele probleme cu Vista sa stiti ca nu e nimic ce nu se poate rezolva.

#38
dreyfus

dreyfus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 21.02.2006

View PostCiurica, on Dec 5 2007, 08:19, said:

Aceeasi problema a fost si de la trecerea de la Win98 la XP, toata lumea se plangea ca se misca greu, ca mananca resurse degeaba, pentru ca nu aveau calculatoare pregatite pentru XP. Cu timpul lucrurile s-au schimbat si nu s-a mai plans nimeni.
Eu am un E7650 cu 4 Gb DDR2 si PX8600 GTH, merge vista de rupe si nu numai pentru filme, folosesc Visual Studio 2008 din greu, VMWare, jocuri ... etc.
Daca vreai stabilitate si viteza, uita de Microshit si treci pe Linux, daca vrei software performant (Photoshop, VS ...etc.) baga Vista.

Pe departe CEL MAI INTELIGENT POST! ai perfecta dreptate... imai aduc aminte de XP... tot asa eram beta test-er si drept urmare... un 'early adopter' si toti sareau ca tampitii ca sa nu zic altcumva :).... "yeeeee... XP = 98 (sau 2000) cu skin-uri" :D... la fel si acum... si mai sunt unii care din lipsa de cunostinta pun Vista pe tema "Classic" si astfel chiar avand o placa video buna scad performanta de randare a desktop-ului pt ca vista nu mai are accelelrarea 2d in mod clasic cum avea xp... in schimb in mod 'Aero'... e la el acasa... chiar elibereaza procesorul de randarea GUI si o lasa in totalitate procesorului grafic... deci... mai bine nu dezactivati Aero daca vreti performanta...
ce nu intelege lumea e ca era GDI a trecut... chiar trebuia sa dispara mai demult... uitati la Apple... MacOS a renuntat demult la cest stil de randare a desktop-ului...
si foloseste ceva similar Vista... ;)

PS: Fratello, pute-ti Windows 98 (sau de ce nu... 95) iti garantez ca o sa ai mult mai multe resurse libere pe care ti le ocupa xp inutil acum :D

Edited by dreyfus, 12 December 2007 - 22:51.


#39
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Pentru ca:

-mai stabil
-interfata Aero foarte placuta
-securitate maxima
-am 2GB RAM si in XP daca erau ocupatii 600...
-DirectX 10
-View-er-ul de poze
-imi place sa fiu la zi(in pas cu evolutia)
-are mai multe optiuni foarte foarte folositore
-TOATE drivere-le mi le-a instalat automat(fara CD)

Dar tot astept SP1... Cand apare?

Vista Ultimate

Edited by ady_chesnoiu, 02 February 2008 - 20:49.


#40
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007

View Postsix, on Dec 11 2007, 23:37, said:

Nu ma intorc la XP. Am Vista Basic, am testat in trial si variantele mai avansate de Vista si concluzia e ca nu ma intorc la XP. BTW daca mai aveti unele probleme cu Vista sa stiti ca nu e nimic ce nu se poate rezolva.
De ce Basic?

#41
darius_monitor

darius_monitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 10.10.2007
asa e...toti o sa treca pe vista..dc? ganditiva la windows 98.Toti il avea inainte cand deabia aparuse xp..Si toti ziceau ca vezi doamne e mai bun 98 decat xp....Acum cine mai e pe 98? poate 0,001% din populatia globului care au calculator.

Revenind la subiect:

L-am instalat pentru ca e nou,e mai bun,designul e mortal si are mult mai multe funcii ca xp.Si nu ma gandesc ca nu merg nu stiu ce programe pe vista si nu mai stiu eu ce prostii.Asteptati voi 2-3 si o sa vedeti ca  majoritatea programelor o sa mearga pe Vista. ;)

#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
vista pe linga xp e cum e ipodul pe linga walkman. de ce dracu sa nu treci la ipod? evident ca din nefericire trebuie sa pastrezi si walkmanu, pentru ca mai sint artisti inapoiati care desi scot melodii faine, inca n-au auzit ca sint depasite casetele

#43
darius_monitor

darius_monitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 10.10.2007
Pentru ca vreau
Pentru ca pot
De smecher
"Sa tin pasu cu moda"

Edited by darius_monitor, 14 February 2008 - 18:50.


#44
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am trecut la vista, pentru ca, asta avea preinstalat laptopul pe care mi l-am luat acu vreun an :). N-as putea spune ca-mi pare rau....dar nici super incantat nu sunt. Oricum, are niste chestii frumusele vista....

#45
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
eu daca apare DX10 pe XP, uit de Vista. sincer e singura chestie care ma incanta la el, restul...nu prea. arata misto, are chestii utile in el, sunt 100% sigur ca o sa mearga extrem de fluid pe noul meu sistem insa vorba aia, The king is not dead...yet :D adica XP :lol:

#46
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Eu am trecut pe vista pentru ca m-am saturat de atatea erori primite de la xp+ca la fiecare luna treb sa-l reintalez ca incepea sa mearga greu si incetinea....pe cand vista e super stabil...nam nici o problema cu el. E adevarat ca cere mai mult decat xp dar ganditi-va ca sunt foarte multi care au calculatoare de top si nu se merita sa stai pe xp cu alea ptr ca xp nu stie sa stoarca tot din calculator...asa vista are un control al memoriei cu mult mai bun decat xp....si multe altele. Pe cuvant daca v-a inteleg..nu stiu cum se misca la voi greu...mie pe athlon64 3000+....1G.....radeon x1950 imi fluiera..In fine fiecare isi pune ce windows vrea.... ^_^

#47
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
acu am vista instalat...singura chestie care nu imi place la el e ca trebuie sa stai 100 de ore ca sa il configurezi cum trebuie, sa cauti programe care sa fie compatibile si tot asa mai departe. incerc sa stau cu el o perioada sa vad poate ma mai obisnuiesc insa are niste chestii care imi lipsesc din XP (sau nu le-am configurat eu cum trebuie :P ) E o asemanare izbitoare din anumite privinte cu interfata KME din linux :D

si ca sa raspund la intrebare, de ce am trecut la el...pentru ca e intr-adevar mai bun decat XP-ul si pentru ca trebuie sa ma obisnuiesc cu el, o sa se faca trecerea totala la un moment dat, asa cum s-a facut si de la win2000 la XP sau de la millenium la 2000 si pana atunci ar trebui sa nu ma mai deranjeze anumite aspecte din Vista :D

#48
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View Postkosmin90, on Feb 23 2008, 09:39, said:

Eu am trecut pe vista pentru ca m-am saturat de atatea erori primite de la xp+ca la fiecare luna treb sa-l reintalez ca incepea sa mearga greu si incetinea....

Pe cuvant daca v-a inteleg..nu stiu cum se misca la voi greu...mie pe athlon64 3000+....1G.....radeon x1950 imi fluiera..In fine fiecare isi pune ce windows vrea.... ^_^

Pai uite merge greu Vista la unii cum mergea la tine XP si trebuia sa il reinstalezi. Eu am reinstalat XP cred de 2 ori in 3 ani. Nu am avut erori, este adevarat ca nici nu sunt maniac si instalez programe diverse pe calculator. Folosesc cateva programe pentru lucru si atat. (CAD, 2 compilatoare + muzica,filme,internet)
Cat despre jocuri, prefer sa ma duc sa le joc in realitate (fotbal, ping-pong, biliard, plimbari cu bicicleta, etc). Singurul joc care imi place este FlightSimulatorX pe care il joc deoarece inca nu imi permit cursuri de pilotaj, dar sper ca anul viitor acest lucru sa se intample.

Acum ontopic:

Am cumparat un laptop cu Vista preinstalat si am trecut inapoi la XP din cateva motive:
1. Vista nu isi pastra setarile, in sensul ca personalizarile mele se pierdeau, eu setam un anumit mod de vizualizare, el revenea inapoi. In afara de aceasta problema am avut multe altele, dar dureros a fost ca anumite programe pur si simplu nu mergeau. Am avut Vista HomeBasic. Nu imi spuneti de alte versiuni ca asta l-am primit pe calculator si nu vreau sa arunc banii pe licente de win si sa vad ca nici alea nu merg. Aici in Italia sunt obligat sa cumpar. Alte variante sunt excluse.
2. Am avut probleme cu anumite programe pe care chiar trebuie sa le folosesc. Sincer sa fiu nu inteleg de ce un program care merge fara probleme sub XP nu vrea sa se instaleze pe Vista (acest program este destul de simplu, dar foloseste un executabil pentru a verifica autenticitatea, acest executabil extrage o arhiva care apoi ruleaza pur si simplu. Daca se instaleaza pe un computer cu XP si se copiaza apoi fisierele, merge si sub Vista dar, in sfarsit).
3. Laptopul meu nu are 2G ram cum este recomandat pe Vista,ci doar 512M. Chiar si asa, nu viteza era cea care imi facea probleme in Vista, ci compatibilitatea.
4. Dupa ce am facut update in loc sa mearga mai bine, a murit de tot. Se bloca, etc. Opream calculatorul din butonul de power.

Cred ca este putin exagerat sa faci comparatie intre XP si Vista precum intre 98 si XP. De la 98 la XP a fost NT, apoi Win2000, de care eu am fost foarte multumit, inainte de trecerea la XP. Nu cred ca exista vreun program care sa mearga in W2000 si sa nu mearga in XP, deci ma surprinde de ce Vista nu ruleaza toate programele XP.
Initial si XP avea o gramada de bug-uri dar au fost corectate. Dupa SP2 se putea spune ca era net superior SO mai vechi. Cred ca asa se va intampla si cu Vista, mai tarziu vof fi rezolvate problemele si XP va fi dat uitarii.
Multi au trecut de la 98 la XP direct, fara sa mai incerce 2000, si de aceea li s-a parut diferenta mare.
Eu cred ca voi reveni la Vista odata cu achizitionarea unui nou calculator, dar cred ca asta se va intampla abia peste vreo 6 luni.
In acest moment ma aflu intr-o institutie in Italia si aici sunt sute de calculatoare cu Win XPpro si au in jur de 50 de programe instalate pentru diverse lucrari. Nu este vorba de jocuri, ci de programe cum ar fi AutoCAD, MathCAD, dar si Mozilla, GoogleEarth, DevC++. Merg fara probleme (este adevarat,sunt Dell). Intr-una din sali sunt vreo 50-60 calculatoare care mai au inca Win 2000 si au aceleasi programe instalate. Nici nu simti diferenta, caci programele merg la fel. Nu am vazut la vreunul sa dea vreo eroare. Pentru aceste calculatoare si pentru cei care le folosesc, Vista nu aduce nimic nou, daca nu aduce si ceva extraordinar care sa poata fi folosit in scop productiv. Nu vorbim de stabilitate in jocuri si dx10 de care nu simte nimeni nevoia in aceasta institutie.

Totusi, sunt de acord cu progresul si cred ca schimbarea unui sistem de operare se impune odata cu achizitionarea unui nou calculator. Nu prea inteleg cum zicea cineva - avea 2G de ram si erau nefolositi. Pai si de ce i-a cumparat?
Pentru niste copii carora le dau parintii bani de calculator sau pentru cei care pur si simplu isi imagineaza ca daca e mai scump e mai util, poate risipa este justificata, dar daca ma intereseaza sa imi fac treaba cu calculatorul atunci numele SO nu ma intereseaza, important este sa mearga bine.
Daca am luat un PC si am luat atunci, impreuna sau separat, win XP, acum de ce sa imi pun problema sa schimb SO pe acelasi calculator? Sa mai dau niste bani ca sa fac aceeasi treaba, la fel de bine? Cand cumpar alt calculator o sa primesc oricum Vista.
Argumente precum "arata mai bine", ma amuza si in acelasi timp ma gandesc cat de usor pacalesti o persoana cu un lucru putin retusat, exact ca o sticla de vin caruia ii schimbi eticheta, din vin prost in vin bun. Aspectul Vista se poate obtine si in XP instaland un program sau o tema, oricum pot sa va spun ca nici in XP nu folosesc tema originala, cu "windows classic". Prietenii stiu de ce - nu ne intereseaza aparentele.
Cand a aparut XP am stat rezervat cu Win2000 care mergea bine, iar mai tarziu am vazut ca sunt diferente in stabilitate si am ales XP. Asa o sa fac si acum, mai astept vreo 6 luni sa scoata SP1 macar si apoi mai vorbim.

Edited by nelu97, 25 February 2008 - 23:24.


#49
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Nu stiu ce nu v-a convine......Mie imi merge super si asta pe athlon64 3000+...1G.....x1950....cu vista 64bit(am observat ca se misca mai bine). Mie cu mess,winamp,odc,2taburi de explorer...nu-mi ia mai mult de 800Mb la ram....apoi dak mai ban 1G fluiera. In privinta incompatibilitatolor cu programele nu ar mai trebui sa va plangeti din moment ce majoritatea producatorilor de vista au facut drivere(a trecut un an de la lansare) iar despre faptul ca merg greu programele este o vrajeala....mie imi fluiera ce mai....cred ca unii vorbesc doar din auzite caci se vede ca nu au avut vreodata vista instalat in calculator. Mi se pare normal sa mearga vista greu daca ai un calculator de acu 6 ani..pai ce vrei???  A si daca aveti de gand sa puneti vista luati unul original cu licenta...copiile piratate sunt cele mai varza si de aia da erori si merge greu. ;)

#50
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
concluzia generala e ca Vista nu e facut pentru PC-uri obosite sau depasite :D

la mine dupa cum ziceam, zboara...se misca muuult mai rapid multe chestii pe el, cu tot cu aero activat si toate detaliile vizuale la maxim. 5.6 puncte am scos din Windows Experience.

singura chestie care ma seaca e lipsa de cut, copy, paste buttons in explorer. in rest...e ok, merge, tot ce am instalat ca program sau joc, a mers, toate driverele sunt ok, le-am gasit pe site-urile produselor si merg bine.

#51
Kilobyte

Kilobyte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 22.05.2007

View Postangel, on Feb 27 2008, 11:27, said:

concluzia generala e ca Vista nu e facut pentru PC-uri obosite sau depasite :D

la mine dupa cum ziceam, zboara...se misca muuult mai rapid multe chestii pe el, cu tot cu aero activat si toate detaliile vizuale la maxim. 5.6 puncte am scos din Windows Experience.

Si eu am calulatorul bun, insa daca in toate testele pe care le fac scot mai putin decat pe XP, nu vad de ce as trece de la un SO mai bun la unul in care scot scoruri mai mici (ex 3dmark). Daca merge explorerul bine asta nu inseamna ca este un SO bun

Pt internet, filme si solitare este bun, insa pt aplicatii seriaose si jocuri nu-i vad rostul. Singurul beneficiu este DX10, atat.

#52
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Nu am trecut definitiv pe vista, adica am si Xp si Vista SP1 in dual-boot. Sincer sa spun cu scorul 3.3 in vista mie imi place cum se misca vista. DA!  AM SP1. E o diferent foarte mare dintre Vista 6000 si 6001 (adica sp1).

#53
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
mai, nu stiu ce pc-uri aveti voi dar pe al meu vista pe 32 biti face treaba mai buna decat XP-ul.

- Firefox se deschide instant, in XP are un delay de 1 secunda doua.
- internetul merge mai repede, paginile se incarca mai rapid.
- winamp-ul cu skin-ul bento, nu imi cauzeaza jocurile sa sacadeze cum facea pe XP
- merg toate programele instalate si driverele
- pot vedea cu ce viteza copii un fisier fara sa mai fiu nevoit sa instalez burst copy ca sa vad asta.
- jocurile se deschid mai repede si sincer nu e nici o diferenta de viteza, nu se misca mai incet, ba dimpotriva.

astea toate ca plusuri pentru ca are si o groaza de minusuri. cu stabilitatea insa sta bine pana acum. nu mi-a facut figuri. adevarul e ca m-am chinuit cateva ore sa il configurez astfel incat sa fie cat mai "curat" totul. oricum, depinde si de ce programe instalezi pe el, eu ce am pus, merge.

#54
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005

Quote

mai, nu stiu ce pc-uri aveti voi dar pe al meu vista pe 32 biti face treaba mai buna decat XP-ul.
:roflmaofast:

uite un mic test aici, facut de cei de la microsoft

The sad conclusion? Well, with Vista RTM out of the way, Vista SP1 still failed to leave XP SP2 in the dirt


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate