Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

De ce treceti de la XP la Vista?

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#217
Deathrun

Deathrun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 23.09.2010
Imi place foarte mult aspectul :)

#218
mysterio_dog

mysterio_dog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.07.2006
1. Ptr. ca intradevar este mai stabil decat XP, isi distribuie mai bine resursele si diferile moduri de vizualizare a documentelor/folderelor din sistem.
2. L-am instalat din curiozitate insa nu l-am tinut instalat deoarece folosesc o placa de sunet Creative Audigy 5.1 care nu am gasit drivere ptr. Vista, nici chiar pe CD-ul cu care a venit placa...daca este cineva pe aici care s-a intalnit cu aceasta problema si ma poate ajuta, voi astepta un PM. Multumesc anticipat.

#219
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostDeathrun, on 16th March 2011, 23:29, said:

Imi place foarte mult aspectul :)
Faci ceva pe aspectul asta cand nu mai exista search-ul din totallcommander .

#220
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Cati mor dupa seach-ul ala?

#221
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008
Windows vista , de cand a iesit, mi sa parut o mare tampenie, incompatibil cu multe programe vechi, prea pretentios,se misca mult mai greu ca xp-ul, eu nu l-am agreeat niciodata.Nici Windows 7  nu prea mi-a placut la inceput, dar dupa cateva upgrade-uri la pc,  a inceput sa functioneze mai bne ca xp-ul.Acum nu stiu cine si-ar mai baga vista cand exista windows 7 sp1, mult mai stabil, compatibil cu aproximativ toate programele, jocurile, etc

#222
1234567878

1234567878

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 09.06.2010
Windows vista mi se pare cel mai bun sistem de operare de pana acum, si programele vechi sunt compatibile cu vista, folosesc programe si jocuri din mileniul trecut, si merg fara probleme, simplitatea cu care se lucreaza e uimitoare, fata de xp unde trebuia sa apesi de 10 ori pe click ca sa aflii informatii despre un folder, pe cand aici poti doar sa duci cursorul peste fisier si sa aflii orice informatii, overall, luati-va windows vista, daca nu win 98 :)) , in nici-un caz xp, nu merita de loc, vista e cel mai bun.

#223
Aladin66

Aladin66

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,542
  • Înscris: 06.10.2008
Cine spune ca vista este o porcarie inseamna ca e habarnist si vorbeste doar sa simta bagat in seama. E foarte bun si stabil. Daca ai doar 512 ram nu il baga ca nu te obliga nimeni. :ciocan:

#224
svaitzer

svaitzer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2011
Parerea mea personala este ca nu mai are rost sa stai pe xP deoarece multe, foarte multe programe se fac, de acum in colo, special pentru sistemul VISTA.

Si in plus dupa mine, vista e cu mult imbunatatit fata de xp, si are un design foarte placut si dinamic.




Thumbs up VISTA ;d;d

#225
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
RIP Vista - Microsoft nici macar nu-l mai suporta peste cateva luni.
L-a ingropat 7-le demult...
Sincer nu stiu de ce mai stam cu topicul asta aici...

#226
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

View Postsvaitzer, on 12th June 2011, 10:07, said:

Si in plus dupa mine, vista e cu mult imbunatatit fata de xp, si are un design foarte placut si dinamic.
Cat de dinamic poate sa fie la cat de greu booteaza?

#227
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009

View Postmihai96alex, on 12th June 2011, 15:45, said:

Cat de dinamic poate sa fie la cat de greu booteaza?

Nu stiu dc spuneti voi ca merge greu, de cand cu SP2, este la fel de bun ca 7. Problema cu Vista a fost, ca au facut schimbari majore in kernel, si nu erau programe facute pentru el pe cand a iesit, toate functionau cu xp. Cum 7 a pastrat acelasi kernel, aproape tot ce este pentru vista merge si pe 7. Dar nah, daca o persoana habarnista observa ca ceva nu i se deschide sau ii apare o eroare fara sa o citeasca, gata dom-le vista nu e bun.
Iar cei care comenteaza despre interfata ca e prea colorata sau nujt ce, care este problema voastra? Totul trebuie sa arata ca in 1900 toamna? Lumea mai evolueaza.

In concluzie vista este cu mult peste Xp.

#228
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPlasticBoy18, on 19th January 2012, 16:27, said:

de cand cu SP2, este la fel de bun ca 7
Nu. Partea grafica a fost finalizata in 7. Ai mai jos explicatii de ce consum Vista mai mult ca 7 sau XP.
http://en.wikipedia....ay_Driver_Model
http://blogs.msdn.co...erformance.aspx

#229
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
Eu unul, în 2008 am trecut de la XP la Vista, 1 an l-am ținut până a apărut 7'le, după aceea: asta la Vista baby!  :D

Edited by VladyR10, 31 March 2012 - 00:15.


#230
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012

View Postalexandrudicu, on 6th July 2007, 08:34, said:

Intrebarea mea este: Dintre voi care folositi Vista, de ce o faceti, de ce treceti de la Windows XP la Windows Vista ?


1)mi-l pot activa online
2)este mult mai stabil
3)isi ia ultimele drivere gen: video cu ajutorul caruia pot rula la perfectie filme Blu-ray de 40-50 GB filmu pe un dual core 2Ghz X32
4) update-ul pe 7 sau xp la placa video nu imi merge etc
5)nu imi da deloc blue Screenuri la jocuri

fiecare cu ce prefera asta e parerea mea fiecare cu performantele si gusturile sale :)

#231
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
prima oară când mi-am pus vista se întâmpla prin ianuarie 2009. A fost oarecum un șoc să văd noua interfață - era mult mai plăcut de lucrat pe PC din toate punctele de vedere. L-am folosit vreo 2/3 luni, dar după aceea am revenit la XP. Se mișca din ce în ce mai greu PC-ul...(menționez că am avut Vista cu SP1)
După ce a apărut SP2 l-am mai încercat o dată așa, de dorul interfeței ăleia geniale, și am constatat că se mișca mult, MULT mai bine. Aproape la fel de bine ca XP-ul.
În fine, a apărut între timp windows 7 și am trecut pe el (octombrie 2009).

De menționat e că dintre astea 3 sisteme, doar pe Vista am avut BSOD-ul din senin. Rar de tot, dar am avut. Pe XP sau 7 nu au fost niciodată probleme în genul.
Chiar și așa, windows vista nu mi s-a părut un sistem de operare prost. Într-adevăr, acum nu mai are niciun sens să îți pui vista deoarece windows 7 se mișcă mult mai bine și are aproximativ aceeași interfață (totuși, aici Vista are un + de la mine).

Edited by Andu-, 26 May 2012 - 02:26.


#232
ghcatalin

ghcatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 18.01.2011
buna,  am un calculator ce initial a avut windows vista cu licenta, neavand decat 512 ram de memorie, am trecut pe xp, intre timp am montat o placa video si am 2 G de ram, pot recupera licenta de vista? pe carcasa am serialul

#233
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
Din ce stiu eu daca instalezi aceeasi editie de Windows Vista(gen Home Premium/Ultimate) ar trebui sa mearga activat cu codul de pe abtibild daca e acelasi hardware.

#234
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,324
  • Înscris: 24.05.2010
Daca ai avut windows vista preinstalat undeva pe cutie/carcasa/ oriunde trebuie sa ai o foita cu o licenta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate