Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

De ce treceti de la XP la Vista?

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#19
peterpan

peterpan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 12.09.2005
Am trecut de la XP la Vista de curiozitate....:) m-am acomodat relativ repede cu el si cred ca as fi ramas in continuare...mai ales ca hardware stau bine...dar lipsa driverului la placa de retea (3COM) m-a facut sa renunt.ISP-ul meu merge dupa codul MAC si tre' sa fac o intreaga "revolutie" daca vreau sa schimb placa de retea :(

#20
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007

View Postalexandrudicu, on Jul 6 2007, 08:34, said:

Intrebarea mea este: Dintre voi care folositi Vista, de ce o faceti, de ce treceti de la Windows XP la Windows Vista ?
Eu mai mult am trecut pe Vista pentru efectele care le face, dar nu numai, mai sunt multe chestii frumoase in Vista, cum este acel Recovery cu Shadow Files, chiar am fost impresionat prima data cand l-am instalat, si multe alte chestii frumoase care numai in Vista le vezi. Sunt indragostit de Vista din momentul in care l-am instalat prima data.
Problema la mine e RAMul de 1GB se misca cam greu, in momentul de fata XP merge mult mai repede, daca aveam 2 GB se misca perfect, dar merita, pentru un asemenea OS. Iar cu compabilitatea ma descurc, driverele imi merg toate iar programele am versiuni compatibile cu Vista, si no problem
VISTA RULES :thumbup:

#21
Ceatza

Ceatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.01.2007
(((( ((Vista , Vista, Vista,)) ))))

     Care varianta de Vista ?  B)

#22
adisimari

adisimari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.02.2007
Depinde de ce vrei. Pentru toate componentele Vista Ultimate.

#23
enache.iulian

enache.iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2007

View Postjust_bizzare, on Oct 27 2007, 16:23, said:

Eu unu as trece de la XP la Vista pentru ca este mult mai stabil...securitatea este mult mai avansata ...si etc... n motive...
Configuratia ma ajuta si ea ca sa zic asa... cu 2 GB pe Ram presupun ca-mi va merge super bine ...singura problema pe care mi-o fac este ca am un laptop acer si am cpu Intel Centrino de 1.73 Ghz si din cate am vazut Vista ar merge bine pe un Dual Core > 2 Ghz ( si yo am tot 2 MB la cache :D ) si mai am si placa video SUPER GIGA HIPER SLABA : Intel GMA 950 ( 128 MB ) :( ... si am auzit ca Vista s-ar putea sa nu`mi mearga pe o asemenea placa video  -_-  ...este adevarat ?
   Sa fim seriosi, daca vista ar fi asa de "pretentios" cum crezi tu nu ar mai vrea multi:). Cum sa fie placa video foarte slaba. Este una normala zic eu. 256 sau mai sus pt gameri.
   Cat despre "mofturi" ale vista pt dual core, si sa mai fie si dual core de peste 2.0 nu am auzit. Daca stie cineva .....reply

#24
enache.iulian

enache.iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2007

View Postjuannn, on Nov 15 2007, 12:08, said:

Da' oare cu 4 GB de ram cum iti mergea?
  Sunt si eu curios in acest sens. Cum merge vista pe 4 GB comparativ cu 2. Includem aici si cazurile in care vrei sa te joci ceva "joace noi" sau aplicatii den Photoshop sau AutoCAD???
   Astept raspunsuri in special de la cei care au trecut de la 2GB la mai mult :)

#25
Searinox

Searinox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.11.2007
Vista e un OS al viitorului care mai devreme sau mai tarziu are sa detroneze si sa inlocuiasca XP-u definitiv si vreau sa fiu gata pentru asta.

Cu alte cuvinteeeeee...

Pentru ca POOOOOOOOT! :D

Glorie, glorie, glorie!

#26
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
- ca sa fiu in pas cu tehnologia
- ca arata f bine si aduce multe noutati (au fost insirate intr-un post mai sus)
- ca sa folosesc SDK-ul de Vista cu Visual Studio 2008 si .NET Framework 3.5
- pt ca nu ma joc prea mult ca sa imi fac probleme pt RAM/procesor :D

#27
dane_dj_extazy

dane_dj_extazy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.07.2007
mie imi merge perfect cu 3600 dual core shi 4 gb ram:D
video e de 256/128 cu hyper memorie de 1gb...cu toate ca nu stiu ce e aia:))

#28
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postlopi, on Oct 12 2007, 23:32, said:

Este un sistem de operare mai nou si toate programele se vor face pentru Vista. Degeaba ai XP, daca va apare o noua versiune a programului X care vrea doar Vista sau va fi optimizat mai bine pentru Vista.
Eu am observat exact contrariul, multe programe nu rulau pe vista și nu am găsit unul să ruleze doar pe Vista. Ceea ce "va fi" e mai puțin important, din moment ce oricum un SO se instalează în 30 de minute. Apropo, driver de geforce 4 au scos pe Vista cumva?
Vista răspunde mai bine la cerințele de securitate actuale (deși încă nu are proba timpului să poți fi 100% sigur)) și e singurul SO marca Microsoft care știe să utilizeze dualcore și resurse mari RAM în mod eficient. Deși am auzit că de quadcore e depășit, so încă un mic pas în urmă.
Vista trebuie să facă însă ceva cu programele vechi, un compatibility mode, ceva. Dacă ar rezolva toate astea, cred că nu ar mai fi vreun motiv pentru cineva cu un calculator performant să stea pe XP.

Numai bine!

#29
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
As dori sa cumpar o copie Windows Vista OEM cu licienta. Intrebarea este daca e mai bine sa optez pentru Vista Home Premium sau Vista Ultimate?
Cu exceptia diferentelor prezentate pe siteul oficial http://www.microsoft...ons/choose.mspx , ce alte diferente mai sunt intre cele doua versiuni?
In prezent folosesc XPSP2 cu licienta OEM.
THX!

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
Mai poti citi si aici:

http://forum.softped...howtopic=277432
http://forum.softped...howtopic=308449

Si mai sunt cateva pe subiectul asta. Un search era mai indicat decat un post intr-un topic al carui subiect nu prea are legatura cu problema ta.
Parca asa scrie la regulament, si esti destul de vechi pe forum, nu un incepator.

Edited by eiffel, 03 December 2007 - 12:13.


#31
Wlady

Wlady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.09.2007
De asta am trecut la Vista :

- Eyecandy. am scos sidebarul care ma incurca si se misca exact ca un xp standard.. dar arata muuuult mai bine
- DX10. Grafica avansata, la un moment dat toti vom trece la Vista pentru el.
- Securitate. Va asigur ca e sigur firewallul windows dar daca va e frica... bagati si un antivirus.
- La 70% din componente nu cere CD pt. driver. Se poate spune ca sunt comod dar e foarte util cand reinstalezi windowsul
- Mai avansat. Destul de multe tehnologii folositoare in acest uimitor Vista...

Ce mai pot spune ? Nimic... ma duc sa ma uit la desktop... ca e prea frumos :lol:

#32
bogdan s

bogdan s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.09.2006
O fi bun Vista, stabil ,design frumos. Am core 2 duo , 2g ram hdd raid 0 , am pus vista si imi manca windowsul curat 1,2 g memorie.

Dar poate unii utilizatori nu freaca messengerul sau muzica sau filmele pe el. Unii au calculatoarele doar ca sa produca, si stau la el de nevoie ca trebuie sa termine tot felul de proiecte, au jobur. Eu unul as decarta sa mai stau la el in afara job-ului.

Deci cand tragi de el, un 3dmax, un Photoshop - filtre pe un mesh de 12 m pe 8 m , fisier care are 10 giga iti vine sa iti bati nevasta de draci.

Normal ca mircosii si messangii sunt multumiti. Oau mai am 800 ram free, cu ce ii incarc?? am loc sa jos si un fotbal prin ramul ramas.

Te f..... pe vista si pe toate efectele si stabilitatile cand te iau toti dracii ca abia se taraie. Dupa mine si multi altii care lucreaza la fel as pune win 98 sa imi pape 20M de ram si sa isi faca treaba.

Si asta nu pt ca nu imi place evolutia, dar cu evolutia nu iti faci treaba.

Apoi microsoft e cea mai de cacat firma, a pus monopol si obliga omu sa ii cumpere vista la super preturi. Odata cu vista mai bagi si la sistem ceva.

Sunt de kkt , le schimbi ca pe sosete, mare evolutie. Iar eu prin evolutie astept sa consume din ce in ce mai putin si sa mearga din ce in ce mai bine,

nu sa rupa resursele  si sa te bage la cheltuieli.

V-am pupat.

#33
vasilebujor67

vasilebujor67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.06.2007
Salut,

Lucrez la Divizia IT a unei companii. Am testat Vista X86 in paralel cu WXP PRO 32bit pentru luni de zile.
Concluziile mele sunt urmatoarele:

Vista are potentialul sa fie urmatorul sistem de operare.
Pentru moment nu lucreaza deloc bine cu mai toate programele cu care facem bani si aici ma refer la programe de CAD, de programare, de web desgin si animatie web si programe de contabilitate scrise cu picioarele, dar f. raspandite.

Nu este bun pentru jocuri daca ai placi grafice altele decat 8800 GTX sau ULTRA care dupa mine sunt singurele variante NVIDIA cladite pentru DX10 si care for fi varfuri si dupa 2 ani cand jocurile o sa fie optimizate si o sa aiba parte de intreaga lor putere de calcul ceea ce inseamna un lucru foarte important - > ce e bun acum va fi poate mai bun peste 2 ani, deci ar fi singura data in istorie cand se merita sa dai 2500 de lei pe o placa grafica care nu se devalorizeaza timp de 2 ani :D.
Ca idee, sunt oameni care au q6600 si 8800 GTX si tot le merge greu, dar nu tine de vista ci de componentele de mana a doua sau sisteme gandite cu lacomie, dar nu inteligent pentru beneficiul clientului.
Vista intr-adevar foloseste mult mai inteligent memoria, dar programele cu care se lucreaza serios sunt prost inglobate.
Sistemele cu Vista merg mai bine intr-o retea de calculatoare, nu mai apar anomalii pe care oamenii experimentati de IT le rezolva; problemele - daca exista - sunt rezolvate cu cunostiinte minimale.

Deci Vista este bun fie pentru hardcore gamers cu sisteme nu neaparat scumpe ci foarte bine gandite, fie pentru cei ce cumpara un notebook unde nu prea au ce noi componente sa testeze, iar notebook-ul este deja gandit f fiabil cu vista, aici recomand notebookurile Acer pe la 2500 de lei.
Vista este iarasi recomandat celor ce au computer pt relaxare de tipul muzica, filme, citit de mail-uri, chating si nu in ultimul rand, prelucrarea de fisiere Office acasa, dupa programul de munca.

In concluzie sunt capitole la care WXpPRO este cu mult depasit de Vista.
NU recomand Vista companiilor care folosesc programe Adobe sau CAD.

WXP PRO ofera ideea de " poti sa faci o mie de lucruri cu mine" si stim ca nu e asa.
Vista ofera ideea " sunt construit pentru un numar limitat de lucruri ca sa nu te pierzi in amanunte sa poti sa fii organizat si productiv" , se duce la obiect si iti mareste productivitatea. Pacat ca are asa de multe probleme.

O sa testez si Vista X64, luand in considerare anumite zvonuri, performantele, sa zicem in jocuri, sunt mult mai mari, lucru diferit de XP pe 32 bit si cel pe 64 bit .

Cu respect,
Vasile Bujor
Director Tehnic ****
www.****.ro
it@****.ro

Edited by BlueMe, 20 March 2008 - 03:41.
E ok comentariul, reclama nu.


#34
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Aceeasi problema a fost si de la trecerea de la Win98 la XP, toata lumea se plangea ca se misca greu, ca mananca resurse degeaba, pentru ca nu aveau calculatoare pregatite pentru XP. Cu timpul lucrurile s-au schimbat si nu s-a mai plans nimeni.
Eu am un E7650 cu 4 Gb DDR2 si PX8600 GTH, merge vista de rupe si nu numai pentru filme, folosesc Visual Studio 2008 din greu, VMWare, jocuri ... etc.
Daca vreai stabilitate si viteza, uita de Microshit si treci pe Linux, daca vrei software performant (Photoshop, VS ...etc.) baga Vista.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In momentul de fata poate nu merge bine vista din cauza driverelor dar in viitor cand sor face drivere o sa merite

Acum la un an de la lansare, driverele deja au inceput sa se stabilizeze. Problemele tin de cu totul altceva si doar un hardware mai performant poate aduce sporuri de performanta si ptr Vista. Oricum, principal problema la Vista ramane faptul ca merge mult mai "greu'' decat XP. Din pct de vedere al securitatii este peste XP, iar al interfetei, mai lasa un pic de dorit din cauza ca nu a fost perfect integrata - nefinalizata din motive de timp, dar este acceptabila, desi si ea ingreuneaza un pic lucrul - mai multe click-uri ptr a face acelasi lucru ca in xp.

Si ca sa va faceti o idee de care sunt problemele reale faceti un experiment - copiati de pe o partitie pa alta 10 fisiere fiecare a 10Mb fiecare si a doua oara 1000 de fisiere a cate 100k fiecare, impartite in cate 4-5 foldere ( unul in altul ). Totalul inseamna tot 100 Mb. Dar care sa va copia mai repede ?
Nota - puteti face asta in orice sistem de operare.

#36
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
eu am trecut pe vista pentru ca am cumparat un notebook cu vista home basic, si a reusit sa ma convinga ca merita sa ruleze in locul XP-ului pe laptopu meu, desi eram pregatit deja descarcasem driverele de XP de pe siteul firmei HP care a facut lapu, nu am instalat XP-ul. Ceea ce ma face sa doresc vista si pe desktop, numai ca desktopu e mai in urma cu tehnologia plus ca la desktop cand am bagat ultima data vista sa vad cum arata aveam probleme cu driverele. Deci deocamdata vista la lap si XP la desk.
p.s. mi se pare ca merge surprinzator de bine vista pe lapul meu avand in vedere cate am citit pe aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate