Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

De ce treceti de la XP la Vista?

- - - - -
  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#1
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006
Intrebarea mea este: Dintre voi care folositi Vista, de ce o faceti, de ce treceti de la Windows XP la Windows Vista ?

Edited by BlueMe, 15 August 2007 - 12:41.
Editat incat sa se incadreze in titlul subiectului.


#2
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005
Am trecut de la XP la Vista pentru că este mai stabil, mai sigur, arată mult mai bine și n-am probleme cu nici un driver sau soft. Funcționează tot ce am nevoie pe Vista.

#3
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 30.06.2005
De ce am trecut la vista de ~8 luni si Xp-ul acum imi pare un lucru neterminat:

- superfetch: am 2 GB de ram, in xp stateau utilizati constant maxim 500. Restul de 1.5 erau inutili. In Vista aplicatiile folosite in mod curent sunt preincarcate in ram, chiar daca tu nu ai dat sa incarce. Astfel, cand incarci programul respectiv, ti se deschide mult mai repede (la mine acum si photoshopu se deschide in sub 3 secunde. pe xp dura peste 15). Ce am zis mai devreme nu inseamna ca daca dai sa intre intr-un joc nu o sa ai ram si o sa se miste ca un c.r . Automat se elibereaza cat ai tu nevoie pt. jocul respectiv.
- control individual al volumului: pot selecta ca volumul de la radio tunner sa fie undeva la 15%, mess la 5% si ma pot uita linistit la un film pe care il las la 100% fara sa aud pocnituri (asa numesc eu noile sunete din Ymess) cand mi-e lumea mai draga, sau fara sa ma deranjeze ca muzica se aude prea tare. Si da, ma uit la film cu muzica deschisa, asa m-am obisnuit sa am mereu radio on.
- noul explorer: nu mai sunt link-urile alea de genul c:\my document\my music\bla bla bla\.... Acum ai posibilitatea sa selectezi direct din bara de adresa unde sa te duca... nu prea stiu cum sa explic exact, poate si din cauza orei :P. Dar cand vezi cum merge, iti dai seama cat de mult ajuta
- noul search-ul din start. Instant, foarte folositor. E adevarat, pe xp exista "launchy" care chiar merita, dar pe Vista parca arata mai bine (poate sunt subiectiv, poate nu)
- DX 10. no comment, se explica singur
- noul viewer de poze: Pe langa ca deshide orice poza posibila, o face si bine. Probabil ca toti stiti harta aia de vreo 200 MB cu Bucurestiu vazut din satelit. Ehh, harta aia se incarca in ~10 secunde, si apoi orice zoom dai sau orice ii faci, merge instant. Din cate am citit pe net, au lucrat si cei de la Kodac, Sony si inca unii la aplicatie, astfel incat sa fie chiar buna. Si am incredere in aia :P
Are de departe cel mai simplu "red eye remover" existent. Daca nu ai nici cea mai mica idee ce-i aia: iti amintesti poza aia cu tine in care aveai ochii ca de Terminator? Ehh, cu 2 click-uri, FARA sa configurezi nimic, iti face ochii normali:) Nu este la fel de puternica ca programele serioase de grafica, dar este foarte utila, foarte simpla si foarte rapida.
- Previw la ferestre. Asta poate la inceput nu pare cine stie ce, dar dupa o saptamana de Vista,
cand te asezi la un XP, incepi sa te oftici ca nu o poti utiliza. Chestia asta face un singur lucru:
cand pui mouse-ul pe ferestrele minimizate din tray, iti apare un preview la ele, actualizat in timp real. Adica daca
dai minimize la un film, poti sa pui mouse-ul pe el, fara sa apesi, si vezi ce se intampla :). Stiu ca la inceput nu pare cine stie ce folositor, dar credeti-ma, este.
- La copy/cut - paste in sfarsit poti vedea cu ce viteza sunt transferate fisierele. Ok, pe unii nu va intereseaza dar daca era dupa voi, x486 e ce mai tare calculator inventat vreodata!!!
-  Icoanele de acum iti arata ce contine fisierul, daca este work, excel, pdf... Ceea ce e super pentru ca e si mai logic :)
- Eye-candy: pur si simplu, imi place cum arata!
- Favorite links: iti poti selecta tu ce foldere sa iti apara in stanga ferestrei, unde in XP ai: details, other places.... Acolo nu puteai configura nimic. Aici faci shortcut-uri catre orice vrei tu si iti scuteste o gramada de timp.
- speech recognition: e chiar fun sa controlezi calculatorul doar folosind un microfon. Partea urata e ca dureaz ceva timp si ai de citit ceva text pana se adapteaza bine la dictia ta, la accentul tau. Dar merge.
- readyboost: daca ai ram suficient, si un stick de usb rapid, o sa vezi diferentele la incarcarea programelor. Practic windows-ul utilizeaza stick-ul tau de USB pentru creerea unui cache de unde sa incarce el fisierele. USB-ul nu e mai rapid la citit fisiere mari fata de un hard, dar are Random Access Time mult mai mic, si cum nu cred ca e nimeni care pe hdd are un singur fisier de 100GB, cu zeci de mii de fisiere de cateva zeci de KB, stick-ul castiga.
- noile loguri ce iti indica rata de stabilitate a sistemului, ce aplicatii cauzeaza freeze-uri... foarte interesant, daca vrei sa vezi exact ce se intampla in calculatorul tau.


La astea m-am gandit acum stiu sigur ca mai sunt o gramada de alte lucruri, dar care nu imi vin acum in minte.
Pentru cei ce folosesc XP si o sa tipe: ca iti bagi vista transformation pack, cu 'jdemii de add-ons., mai bagi si stardock, mai instalezi si aia, si ailalta.... NU DESPRE ASTA SE VORBESTE AICI.
Eu nu vreau sa instez o gramada de programe, fiecare facute de altcineva, fiecare cu bugurile lui si sa am o varza in calculator. Prefer ca strictul necesar sa il am instalat pe calculator si eventualele probleme sa se repare singure cu Windows Update.
Cei care va plangeti ca nu aveti loc pe hdd de vista, ca nu aveti ram, ca la la la... NOT INTERESTING! Nu va obliga nimeni sa il bagati. Dar daca nu l-ati folosit niciodata, ci doar ati citit posturi pe net sau eventuale review-uri, atunci, ca sa parafrazez un clasic in viata: "ciocu' mic si joc de glezne".

#4
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Mi se pare ceva incredibil ca din aproximativ 400 de post-uri doar doua persoane (cele de mai sus) au putut sa raspunda la subiect.

Retineti:
Titlul subiectului este:

Quote

De ce treceti de la XP la Vista ?
si NU

Quote

De ce NU treceti de la XP la Vista ?

Am sters toate post-urile off topic.
Attached File  Off_topic__333_.png   5.63K   740 downloads (la care mai adaugam +50)

Cine vrea sa raspunda, sa o faca asa cum trebuie!
Cine va mai posta off topic va primi warn/suspend fara niciun alt avertisment.

In acest topic sunt invitati sa raspunda cei care au trecut la Vista sau care au de gand sa o faca in viitorul apropiat, care ne vor spune de ce au facut acest pas/de ce il vor face.
Pasionatii de Linux/Mac OS sau alte SO ii rog sa-si ocupe timpul cu altceva sau sa ramana pe aria lor, valabil si pt. cei care au probleme personale sau sunt alergici la produsele Microsoft.

#5
ferdil

ferdil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.06.2007
Voi trece la Vista in momentul in care va aparea messenger pentru Vista propriu zis versiunea aia Vista. Am avut instalat Vista si inainte si este prea tare la design, la stabilitate, la tot.. are si buguri bineinteles, dar in comparatie cu XP foloseste mult mai bine memoria RAM. Recomand Windows Vista Ultimate sau Home Premium

Edited by BlueMe, 15 August 2007 - 21:56.


#6
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
prima oara din curiozitatte... :D
a doua oara de fraier  <_<

:rolleyes: :D

Edited by ozzyboy, 16 August 2007 - 12:51.


#7
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Dc?

E mai stabil si mi se pre ca se misca mai bine si mai stabil ca XP.
Eu personal nam avut probleme cu el nici cu drivere nici cu softuri.
The best for my laptop :D

#8
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
E adevarat ca titlul topicului e de ce trecem de la xp la vista, da daca nu putem combate orice aberatie care se scrie pro vista, atunci nu mai e forum...

Edited by BlueMe, 29 August 2007 - 07:29.


#9
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Nu te tine nimeni sa nu deschizi un topic care sa fie opusul astuia!

#10
sorinciupitu

sorinciupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 16.04.2007
Am trecut de la Xp la Vista in primul rand pentru ca vreau sa tin pasul cu evolutia. Asta nu inseamna neaparat ca vreau sa fiu in tendinte, inseamna ca sunt constient ca pentru XP nu se vor mai face imbunatatiri, nu se vor mai face programe optimizate pt XP, ci totul se va concentra asupra vista. E un lucru cu care trebuie sa ne obisnuim. E adevarat ca ai nevoie un sistem mai puternic, poate era si momentul sa treci pe un sistem mai puternic sau sa-ti imbunatatesti sistemul pe care il aveai. Asta e ... e ca si la un joc unde varianta 1.1 a jocului iti merge super iar varianta 10.5 nu iti mai merge, trebuie alte componente mai bune. Sa nu credeti ca Vista papa resurse degeaba. NU ! securitatea e mult imbunatatita in vista si modl de gestionare a resurselor mult evoluat. Nu va place interfata aero, nu-i nicio o problema; puteti pune tema clasica de windows care nu mananca mai putine resurse. Lista imbunatatirilor poate continua, cel mai bine ar fi sa-si instaleze fiecare vista si sa se convinga. Oricum mai devreme sau mai tarziu treceti toti pe vista :) fie ca vreti fie ca nu vreti.

#11
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007

View Postadiharan, on Aug 28 2007, 23:12, said:

E adevarat ca titlul topicului e de ce trecem de la xp la vista, da daca nu putem combate orice aberatie care se scrie pro vista, atunci nu mai e forum...


Cu tot respectul adiharan,dar nu tot ce este pro vista este aberatie,te rog fi de acord cu mine. Si eu am trecut de la XP la Vista,iar intrebarea " De ce ati trecut la Vista de la XP" suna oarecum ca si cand as intreba : De ce ati trecut la varul lavabil de la cel obisnuit.Pana la urma amandoua sunt functionale,amandoua dau,relativ, bine si cu amandoua pare curat,totusi cel lavabil are si unele lucruri in plus,poate fi spalat,adica tine la uzura mai bine( stabilitate-Vista ),are o paleta de culori mai frumoasa ( look - Vista ) si per general,totusi, da mult mai bine,asta consider eu personal despre relatia Vista - XP. Poate ca exemplul meu nu este cel mai reusit si nici pe acceptul multora,dar asa cum reiese este raspunsul meu unilateral care motiveaza de ce am trecut la Vista de la XP - ,...pentru nou,pentru stabilitate dar nu in ultimul rand pentru ca m-am saturat de "mancat fasole" timp de 5 - 6 ani si am simtit nevoia sa mai schimb "mancarea" . Va rog nu ma atacati,este doar motivul si parerea mea,traim liberi ( cred ) intr-o tara libera si fiecare este indreptatit sa-si decida,referitor la cazul de fata,alegerea unui soft care sa-i reprezinte gusturile si pretentiile

Edited by Black Hawk, 11 October 2007 - 15:19.


#12
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Este un sistem de operare mai nou si toate programele se vor face pentru Vista. Degeaba ai XP, daca va apare o noua versiune a programului X care vrea doar Vista sau va fi optimizat mai bine pentru Vista.

#13
blezneag

blezneag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.08.2006
Intradevar ce au spus si ceilalti de pe forum Winsows Vista e mult mai stabil, drivere pentru componente am gasit direct pe siturile producatorilor, au scos drivere pentru Vista, desi in chit sunt drivere cu care merg foarte bine o parte din componente.
De cand l-am instalat prima data nu am avut probleme, nu se blocheaza si are aplicatii pentru oricine in el.
Prima data am trecut din curiozitate si am ramas pe Windows Vista.
La inceput am mers in paralel cu XP-ul pana am gasit drivere, de fapt nu gaseam pentru placa de retea care era un model mai vechi si am activat pana la urma placa de retea onboard.
Ce sa zic, cand totul merge bine nici nu mai bagi de seama, te concentrezi la ce ai de facut. Oricum e diferenta mare, au muncit la el se vede.

#14
just_bizzare

just_bizzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 31.08.2007
Eu unu as trece de la XP la Vista pentru ca este mult mai stabil...securitatea este mult mai avansata ...si etc... n motive...
Configuratia ma ajuta si ea ca sa zic asa... cu 2 GB pe Ram presupun ca-mi va merge super bine ...singura problema pe care mi-o fac este ca am un laptop acer si am cpu Intel Centrino de 1.73 Ghz si din cate am vazut Vista ar merge bine pe un Dual Core > 2 Ghz ( si yo am tot 2 MB la cache :D ) si mai am si placa video SUPER GIGA HIPER SLABA : Intel GMA 950 ( 128 MB ) :( ... si am auzit ca Vista s-ar putea sa nu`mi mearga pe o asemenea placa video  -_-  ...este adevarat ?

#15
adyss000

adyss000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 02.03.2007
Eu VOI trece de la XP la Vista pentru ca la anul Microsoft va renunta sa mai ofere suport pentru XP.

#16
DRAGUNOV

DRAGUNOV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 27.12.2006
Pentru cei care folosesc Vista. O rugaminte. Daca vreunul din voi foloseste o placa audio 5.1 de calitate in Vista. Si sa se auda clar si 5.1. Este singurul motiv pentru care inca nu mi-am instalat Vista. Daca are cineva asa ceva, as avea rugamintea sa imi spuna si mie ce model este.

#17
LaoCe

LaoCe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 03.11.2006

View PostDRAGUNOV, on Oct 27 2007, 16:37, said:

Pentru cei care folosesc Vista. O rugaminte. Daca vreunul din voi foloseste o placa audio 5.1 de calitate in Vista. Si sa se auda clar si 5.1. Este singurul motiv pentru care inca nu mi-am instalat Vista. Daca are cineva asa ceva, as avea rugamintea sa imi spuna si mie ce model este.
X-Fi Extreme Music. Daca ai X-Fi (in afara de Extreme Audio) sunetul o sa-ti mearga exact ca in XP, si o sa ai si efecte EAX. Cu alte placi mai trebuie bibilit putin.

View Postadyss000, on Oct 27 2007, 16:27, said:

Eu VOI trece de la XP la Vista pentru ca la anul Microsoft va renunta sa mai ofere suport pentru XP.
Si tu chiar folosesti suportul MS? Al' de suni la Support Center? :huh: Sau vorbeai de patchuri?

Oricum suportul pentru XP este pana in anul 2012. Incepand cu anul viitor nu se mai vinde XP, dar suportul ramane.

Edited by LaoCe, 27 October 2007 - 19:01.


#18
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
1. sa vad ce la dus capu` pe Bill Gates


2. nu am avut probleme decat cu unele jocuri care nu mergeau pe vista decat pe XP asa ca am renuntat.

ferdil mie mi-a mers messengerul 8 pe vista fara probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate