Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
950 replies to this topic

#289
marius_85

marius_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2010
Salut am si eu o intrebare scurta,o sa trebuiasca sa traversez Elvetia imi spuneti cat e taxa de autostrada si de unde o achizitionez?

Multumesc!

#290
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.ezv.admin...ex.html?lang=en , aici ai toate info

#291
marius_85

marius_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2010
Mersi, 40 de franci scrie ca e vigneta

#292
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, uite și aici o hartă http://www.autobahne...lg=001&page=014

#293
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
...40CHF sau echivalentul in euro, ti-o vand la granita vamesii(elvetieni sau din Liechtenstein daca intri pe-acolo) . Daca vrei neaparat le poti evita si nu ti-o cumperi, dar sa eviti orice indicator de culoare verde, pt ca tu zici ca vrei s-o traversezi si Elvetia e mai faina de pe nationale....sau programezi gps-ul "fara taxe"

#294
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
O gasesti la orice benzinarie, costa in jur de 40 de franci si e valabila un an. Taxele de autostrada sunt pe sectoare si te cam ard la buzunar :)

#295
marius_85

marius_85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.09.2010
In afara de cei 40 de franci trebuie sa mai platesc ceva taxe de drum?
Inca ceva traseul Andermatt-Chur din cate am vazut pe google maps e traseu alpin(Via Alpsu) si scrie ca se inchide iarna nu stie cineva daca pana la
sfarsitul lunii octombrie e deschis?

Multumesc

#296
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

Vizualizare mesajmarius_85, pe 25th October 2011, 14:27, a scris:

In afara de cei 40 de franci trebuie sa mai platesc ceva taxe de drum?

Nu, vigneta acopera taxele pe orice drum ai circula si o gasesti la orice punct de intrare in Elvetia. Noi am pus-o la vedere la bord, in fata, masina fiind inchiriata am zis ca e ok asa. Cand am facut curat in masina inainte sa o predam, am vazut ca pe vigneta scria ca este obligatoriu sa fie lipita pe parbriz, altfel e nula! Am zis merci ca nu ne-a oprit politia fiindca la ce amenzi au, cred ca mai plateam si acum!

Citat

Inca ceva traseul Andermatt-Chur din cate am vazut pe google maps e traseu alpin(Via Alpsu) si scrie ca se inchide iarna nu stie cineva daca pana la sfarsitul lunii octombrie e deschis?

Nu stiu cum e la sfarsit de toamna, am facut pasurile elvetiene in septembrie si a fost de vis.... as reveni la orice ora acolo!

Edited by fly_dream, 25 October 2011 - 14:26.


#297
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Vreau sa vizitez Elvetia.

Intrebarea mea: se merita iarna (decembrie-ianuarie) sau mai curand sa astept vara?
Este complicat de ajuns in anumite locuri, drumurile cum sunt?
Ce experienta aveti in sensul acesta?

Nu am planul exact, dar sunt interesat de 1 saptamana la inceputul lui Decembrie sau Ianuarie, aterizare la Zurich si apoi inchiriat masina si mers prin diverse locuri.
Fara ski. Impreuna cu sotia si baiatul de 3 ani.


Multumesc

#298
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

Vizualizare mesajpopovicias, pe 28th October 2011, 12:27, a scris:

Vreau sa vizitez Elvetia.

Intrebarea mea: se merita iarna (decembrie-ianuarie) sau mai curand sa astept vara?
Este complicat de ajuns in anumite locuri, drumurile cum sunt?
Ce experienta aveti in sensul acesta?

Nu am planul exact, dar sunt interesat de 1 saptamana la inceputul lui Decembrie sau Ianuarie, aterizare la Zurich si apoi inchiriat masina si mers prin diverse locuri.
Fara ski. Impreuna cu sotia si baiatul de 3 ani.

Nu am avut experiente iarna in Elvetia, nu te pot sfatui din proprie experienta, imi dau doar cu parerea. Daca te intereseaza mai mult peisajele decat orasele in sine, ti-as sugera sa astepti vara, este mult mai confortabil ca temperatura si sigur din punct de vedere al drumurilor. Pe soselele care traverseaza pasurile nu cred sa fie curatat ca-n palma, in plus mai sunt locuri la care poti ajunge urcand un pic pe munte (podul Trift, de exemplu), lucru nefezabil iarna sau in orice caz nu cu un copil de 3 ani. Daca vrei in principal orasele, atunci cred ca e ok si iarna, dar cred ca Elvetia este de vis in partea de peisaje, mai putin in ceea ce priveste orasele. Daca tot iei masina si daca te-ai duce vara, iti sugerez bucla pasurilor Susten, Grimsel, Furka (peisaje exceptionale), Aareschlucht (chei), cascadele din Lauterbrunnen, urcarea cu telecabina rotativa pe Titlis la Engelberg..... Copilul (dar nu numai el) se va amuza sa lase in Engelberg peisaj de vara si sa faca oameni de zapada la 3200 m.... Ar mai fi zona Zermatt, Matterhorn....

#299
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

Vizualizare mesajfly_dream, pe 28th October 2011, 14:12, a scris:

Nu am avut experiente iarna in Elvetia, nu te pot sfatui din proprie experienta, imi dau doar cu parerea. Daca te intereseaza mai mult peisajele decat orasele in sine, ti-as sugera sa astepti vara, este mult mai confortabil ca temperatura si sigur din punct de vedere al drumurilor. Pe soselele care traverseaza pasurile nu cred sa fie curatat ca-n palma, in plus mai sunt locuri la care poti ajunge urcand un pic pe munte (podul Trift, de exemplu), lucru nefezabil iarna sau in orice caz nu cu un copil de 3 ani. Daca vrei in principal orasele, atunci cred ca e ok si iarna, dar cred ca Elvetia este de vis in partea de peisaje, mai putin in ceea ce priveste orasele. Daca tot iei masina si daca te-ai duce vara, iti sugerez bucla pasurilor Susten, Grimsel, Furka (peisaje exceptionale), Aareschlucht (chei), cascadele din Lauterbrunnen, urcarea cu telecabina rotativa pe Titlis la Engelberg..... Copilul (dar nu numai el) se va amuza sa lase in Engelberg peisaj de vara si sa faca oameni de zapada la 3200 m.... Ar mai fi zona Zermatt, Matterhorn....
Multumesc.
Asa ma gandeam si eu. Cred ca o las pt. la vara...
Abia astept !

#300
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Daca nu mergi la ski ramane clar vara! Ai peisaje superbe, poti merge pe munte, ai trenuletz, te poti plimba pe lac, cu bicicleta etc deci mult mai multe oportunitati. Sa nu mai spun de drumuri inchise iarna!

#301
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

Vizualizare mesajKelCooper, pe 28th October 2011, 22:15, a scris:

Daca nu mergi la ski ramane clar vara! Ai peisaje superbe, poti merge pe munte, ai trenuletz, te poti plimba pe lac, cu bicicleta etc deci mult mai multe oportunitati. Sa nu mai spun de drumuri inchise iarna!
Multumesc.
Am planificat pt. iulie-august 2012.

#302
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
[quote name='denis34' date='3rd July 2011, 14:39' post='10113675']
salut! e prima mea intrare in forumul asta la rubrica asta de interes si ma fac si eu util efortului vostru de a imbogati bagajul minimal de cunostinte al romanului plecat aiurea prin Europa, turist adevarat pe cont propriu! :coolspeak:

asa ca...permiteti nistre sfaturi idei pt toti pt elvetia care am sofat-o de 4 ani incoace in fiecare an progresand in invataminte mai bune mai rele si sper veti afla lucruri interesante de mai jos...

In Elvetia nu au P+R ca in restul EU? Imi poti indica niste cazari sub 60 euro camera dbl/noapte in Geneva sau in alte locatii apropiate? Multumesc.

#303
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nimeni nu mai merge in Elvetia, a murit topicul asta?

#304
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajscoty, pe 28th May 2012, 19:54, a scris:

Nimeni nu mai merge in Elvetia, a murit topicul asta?
Ba da, o să mergem noi la sfârșitul lui august. Am plătit deja un circuit mai special, cu avion și autocar. Vom trece prin Austria, Germania, Elveția, Franța, Italia și Liechtenstein.
Așa că tu o să fii cel de la care voi lua câteva informații după ce te întorci.

Sănătate și tcb !

#305
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

Vizualizare mesajOvidiuNS, pe 29th May 2012, 02:12, a scris:

Ba da, o să mergem noi la sfârșitul lui august. Am plătit deja un circuit mai special, cu avion și autocar. Vom trece prin Austria, Germania, Elveția, Franța, Italia și Liechtenstein.
Așa că tu o să fii cel de la care voi lua câteva informații după ce te întorci.

Sănătate și tcb !

Asa cum am discutat si in alta sectiune, voi impartasi din experienta mea si voi pune poze, pana atunci planuri, cautari pt. cazari si alte info. asteptam si alti colegi de pe forum cu idei!

#306
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajscoty, pe 30th May 2012, 21:44, a scris:

... pana atunci planuri, cautari pt. cazari si alte info ...
Spor la lucru; și dacă te mai pot ajuta cu ceva doar spune-mi.

Sănătate și concediu fabulos !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate