Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Elvetia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#271
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 05.03.2005

View Postboz1, on 15th March 2011, 07:55, said:

Exact din Franta o sa vin in Elvetia.



multumesc . e batut in cuie sa vad geneva pentru ca acolo am cazare free.

Daca tot ai cazare free e pacat sa stai numai 4 zile....e pacat sa nu vezi Matterhornul, e pacat sa nu vizitezi cheile de la Aaresch, e pacat sa nu vezi mai mult din adevarata Elvetie.

#272
Kahuna

Kahuna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 22.02.2008
Am 70 de franci elvetieni in monede pe care sunt dispus sa-i vand la un curs mai scazut. Daca pleaca cineva in Elvetia si este interesat sa ma contacteze prin PM.

#273
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

View Postmccrya, on 16th March 2011, 00:51, said:

Daca tot ai cazare free e pacat sa stai numai 4 zile....e pacat sa nu vezi Matterhornul, e pacat sa nu vizitezi cheile de la Aaresch, e pacat sa nu vezi mai mult din adevarata Elvetie.
  de fapt, stau cat vreau, dar ma gandeam doar la vreo 4 zile. e o excursie ampla, de vreo luna, cu viena, paris, poate si o mica spanie la mare, si la intors poposim in elvetia. nu stiu cat o sa mai putem sta pe drumuri. vedem.

#274
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Salutari,
Am ocazia de a merge 3 zile in Elvetia la inceputul lunii iunie.Avand doar 3 zile la dispozitie nu stiu ce as putea vizita si ce nu as putea.Pe lista mea ar fi : Matterhorn (1 zi),zona Geneva-Lausanne(1 -zi) si in a 3-a zi as vrea sa merg macar pe una din soselele alpine (Furkapass,St. Bernard Pass..... ).Ca si cazare as alege probabil un hotel Etap in functie de zona.

Vreau sa aud si pararile voastre:daca a-ti avea 3 zile la dispozitie pentru Elvetia ce obiective a-ti pune pe lista?

#275
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postajaccio, on 10th May 2011, 09:45, said:

Salutari,
Am ocazia de a merge 3 zile in Elvetia la inceputul lunii iunie.Avand doar 3 zile la dispozitie nu stiu ce as putea vizita si ce nu as putea.Pe lista mea ar fi : Matterhorn (1 zi),zona Geneva-Lausanne(1 -zi) si in a 3-a zi as vrea sa merg macar pe una din soselele alpine (Furkapass,St. Bernard Pass..... ).Ca si cazare as alege probabil un hotel Etap in functie de zona.

Vreau sa aud si pararile voastre:daca a-ti avea 3 zile la dispozitie pentru Elvetia ce obiective a-ti pune pe lista?

salut,

la vara am sa aloc si eu 6 zile pentru vizitarea Elvetiei. Daca ar fi sa fiu in situatia ta, as alege Matterhorn (satul/oraselul Zermatt, lasand masina la Tasch), unde poti ajunge cu masina traversand unul dintre pass-uri (ce-i drept, nu dintre cele mentionate de tine), a doua zi as merge in Lucerne si Zurich, iar a 3-a as alege intre Geneve si Lausanne sau Interlaken si Bern.

#276
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postajaccio, on 10th May 2011, 08:45, said:

Salutari,
Am ocazia de a merge 3 zile in Elvetia la inceputul lunii iunie.Avand doar 3 zile la dispozitie nu stiu ce as putea vizita si ce nu as putea.Pe lista mea ar fi : Matterhorn (1 zi),zona Geneva-Lausanne(1 -zi) si in a 3-a zi as vrea sa merg macar pe una din soselele alpine (Furkapass,St. Bernard Pass..... ).Ca si cazare as alege probabil un hotel Etap in functie de zona.

Vreau sa aud si pararile voastre:daca a-ti avea 3 zile la dispozitie pentru Elvetia ce obiective a-ti pune pe lista?
Luzern, Bern si Interlaken cu Jungfraujoch

#277
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postajaccio, on 10th May 2011, 09:45, said:

Salutari,
Am ocazia de a merge 3 zile in Elvetia la inceputul lunii iunie.Avand doar 3 zile la dispozitie nu stiu ce as putea vizita si ce nu as putea.Pe lista mea ar fi : Matterhorn (1 zi),zona Geneva-Lausanne(1 -zi) si in a 3-a zi as vrea sa merg macar pe una din soselele alpine (Furkapass,St. Bernard Pass..... ).Ca si cazare as alege probabil un hotel Etap in functie de zona.

Vreau sa aud si pararile voastre:daca a-ti avea 3 zile la dispozitie pentru Elvetia ce obiective a-ti pune pe lista?

Daca esti cu masina si te intereseaza mai mult frumusetile naturii [ cam asta ofera Elvetia],iti sugerez un traseu de aprox 3 zile:
  1- Geneva- Chamonix [ Aiguille du Midi -3842m, vezi Mont Blanc-ul]-Martigni[ cazare in Elvetia pe valea Rhonului sau daca te tin buzunarele,sus,in Crans Montana.
  2-Matterhorn [ urcat cu telecabina sau trenuletul]-Saas Fee[optional]-Furkapass. -Andermatt
  3-Andermatt- Oberalppass-Davos-Fluellapass- Susch -abatere la Saint-Moritz [treci prin Zuoz,pe la liceul unde invata baiatul lui Nastase,poate ii duci un pachetel  :thumbup: ]-intoarcerea si iesirea din Elvetia prin Scuol ,pe valea Innului si apoi in Austria.

Sunt milioane de variante de trasee,dar consider ca Matterhornul este un"must"

Edited by baril, 10 May 2011 - 18:09.


#278
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbaril, on 10th May 2011, 18:58, said:

Daca esti cu masina si te intereseaza mai mult frumusetile naturii [ cam asta ofera Elvetia],iti sugerez un traseu de aprox 3 zile:
  1- Geneva- Chamonix [ Aiguille du Midi -3842m, vezi Mont Blanc-ul]-Martigni[ cazare in Elvetia pe valea Rhonului sau daca te tin buzunarele,sus,in Crans Montana.
  2-Matterhorn [ urcat cu telecabina sau trenuletul]-Saas Fee[optional]-Furkapass. -Andermatt
  3-Andermatt- Oberalppass-Davos-Fluellapass- Susch -abatere la Saint-Moritz [treci prin Zuoz,pe la liceul unde invata baiatul lui Nastase,poate ii duci un pachetel  :thumbup: ]-intoarcerea si iesirea din Elvetia prin Scuol ,pe valea Innului si apoi in Austria.

Sunt milioane de variante de trasee,dar consider ca Matterhornul este un"must"

De acord cu tine...mai ales ca am vazut toate cele expuse de tine...mai putin Chamonix si Geneva, in rest merita din plin sa vezi adevarata Elvetie care inseamna muntele si pasurile spectaculoase. Si mai de acord cu tine ca daca mergi in Elvetia, mergi degeaba daca nu vezi Matterhornul...am urcat pe jos de la Furi pana la Schwarzsee in aproximativ 4 ore dar a meritat din plin efortul, mai ales ca am avut parte si de o vreme superba cu cer senin si se putea vedea atat Matterhornul cat si toate vaile de la poalele lui. Atentie si la cum iti programezi banii....o urcare de la Zermatt la Schwarzsee situat la poalele Matterhornului costa in jur de 50-60 de euro/persoana/un singur drum.

#279
Kahuna

Kahuna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 22.02.2008
Am 70 de franci elvetieni in monede pe care sunt dispus sa-i vand la un curs mai scazut. Daca pleaca cineva in Elvetia si este interesat sa ma contacteze prin PM.

#280
ortiz

ortiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2010

View Postmccrya, on 15th May 2011, 00:27, said:

De acord cu tine...mai ales ca am vazut toate cele expuse de tine...mai putin Chamonix si Geneva, in rest merita din plin sa vezi adevarata Elvetie care inseamna muntele si pasurile spectaculoase. Si mai de acord cu tine ca daca mergi in Elvetia, mergi degeaba daca nu vezi Matterhornul...am urcat pe jos de la Furi pana la Schwarzsee in aproximativ 4 ore dar a meritat din plin efortul, mai ales ca am avut parte si de o vreme superba cu cer senin si se putea vedea atat Matterhornul cat si toate vaile de la poalele lui. Atentie si la cum iti programezi banii....o urcare de la Zermatt la Schwarzsee situat la poalele Matterhornului costa in jur de 50-60 de euro/persoana/un singur drum.

Avem programata o calatorie in august, ma ingrijoreaza parcarea in Zurich, Berna si Geneva. Voi veni de la Lucerna si voi sta cate o zi in fiecare oras. Stiti cumva,la zoo in Zurich se poate lasa masina? Unde s-ar mai putea lasa masina,fara sa platesc prea mult? Va multumesc.

#281
denis34

denis34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.07.2011
salut! e prima mea intrare in forumul asta la rubrica asta de interes si ma fac si eu util efortului vostru de a imbogati bagajul minimal de cunostinte al romanului plecat aiurea prin Europa, turist adevarat pe cont propriu! :coolspeak:

asa ca...permiteti nistre sfaturi idei pt toti pt elvetia care am sofat-o de 4 ani incoace in fiecare an progresand in invataminte mai bune mai rele si sper veti afla lucruri interesante de mai jos...

deci...

- daca e de vizitat local sa zicem in oras atunci singura sansa in afara parcarilor cu autotaxare tiket  similare cu ale noastre dar nu toate... mai sunt unele marketuri mini-mall in parcarea carora puneti masina in limita timpului la care sa fiti mereu atent! :peacefingers:

e marcat undeva pe panou la vedere dar de regula in germana... :confuzzled:

de asemenea atenti la camere video supraveghere parcare sa nu fiti vazuti ca ati iesit de ex toti 5 din masina si nici unul nu intra in mall ci o iau in grup la sanatoasa pe langa bariera afara...  :nonobad:

(romanii mai isteti intra in mall imediat dupa ce coboara din masina sa fie vazuti ok apoi ies prin alta parte de unde o iau direct spre imprejurimile dorite...urmand sa revina la termen inainte de blocarea rotilor - cum o fac de va nimeresc? simplu majoritatea parcarilor au senzori de proximitate pe locurile de parcare sau sunt scanate de camerele video speciale si gardienii sunt alertati automat cand intre momentul ocuparii unui loc si parasirea lui trece de 45 minute sau mai mult alocate parcarii de shopping de ex...)

alta solutie mai sigura si destul de la indemana chiar si in Elvetia cea mai restrictiva...sunt campingurile eu cel putin prefer la maxim sportul asta cu cazarea in camping pt ca ofera avantaje imbatabile pt noi romanii cu bani prea putini fata de pretentiile si dorintele saturate de tupeul propriu de a vedea si trai cat mai multe acolo unde altfel doar nababii zburda lejer azi! :thumbup:

Mai concret, vreti sa vizitati un oras mai de soi? Cautati bine pe net gasiti destule campinguri orasenesti situate in cartiere sau chiar centrul tuturor oraselor lor si alegeti pe cel mai apropiat de locurile de vizitat.

Va anuntati la camping ca dormiti in masina sau cortul de langa dar nu e nevoie sa-l instalati daca v-ati platit DOAR locul parcarii IN CAMPING... asta inseamna in medie sub 15-25 euro oriunde pe 24 ore ati scapat de problema acuta a masinii dar si de altele legate de riscuri trafic in oras si de 2-4 euro/ora parcari).

Smecheria e ca majoritatea tarilor occidentale au asa bine gandita si rezolvata infrastructura incat nu am vazut, din zeci de orase si campinguri dormite in 5 ani de cand imi fac concediul anual numai pe acolo, sa nu poti lua zeci de mijloace de transport catre oriunde oras cu numai 5-6 euro/24 ore plimbat nelimitat inclusiv de la si inapoi la camping unde ai parcat masina toata ziua noaptea.  
Trebuie doar, LA RECEPTIA ORICARUI CAMPING, SA CERETI TIKET ONE-DAY-PASS pt calatorii nelimitate cu orice 24 ore!

Adica intotdeauna langa campinguri se afla cel putin o statie mare de metrou autobuz tren intern etc de unde pleci te intorci lejer cu mana in buzunar si gpsul bine actualizat in maneca...Eu unul asa am regandit sejururile mai ales in Elvetia! Sunt mii de locatii camping plasate bine peste tot si sunt o reala alternativa care iti asigura masina 24 de ore pt orice excursii vizite locale!  Am avut situatii cand, la sugestia gazdelor am lasat masina in camping si de acolo am facut circuite cu trenul reducand global costurile si mai ales riscurile pe anumite tronsoane mai alpine,,,

Cautati deci pe Google de exemplu NUME_ORAS CAMPING si veti gasi tot ce va trebuie! La fel puteti proceda si cu unele altfel de cazari pana si in Elvetia in statiuni cel putin am gasit multe vile de vile disponibile in plin sezon iulie-august (ca prin Alpi numai atunci va sfatuiesc sa incercati!) unde camera dubla LA LIBER costa si 16-30 euro/noapte asigurand si parcare alocata proprietarului!  E bine sa aveti bine marcate si cautate din timp alternativele ca in Elvetia nu prea ai loc de intors sau de tras pe dreapta sa scotocesti harti , atentie mare!!!  
Folositi cu drag parcarile gratuite de pe autostrazi mult inainte de a intra in oras sa va faceti pe dreapta planul de acces altfel puteti plati gras chiar cu masina!...
Lipsa acuta de locuri disponibile rezultata din specificul reliefului si protectiei sporite a mediului (nu poti parca decat in locuri strict amenajate daca nu esti rezident!!) ca si avantul privatizarilor capitaliste la mama lor acasa va poate surprinde chiar si prin campinguri sau drumuri laterale coclauri cand nu mai aveti loc de intrare si firesc spre deosebire de alte locatii veti fi ridicati daca ramaneti chiar si temporar acolo ca nu aveti loc si nici unde va intoarce, atentie mare!
De exemplu veti mai vedea dar si prin Germania, Franta etc ca si daca ai parcat masina la cineva rezident pe spatiul public general alocat acestora adica neinterzis la vedere, vi se poate ridica masina daca nu ati fost vazut foindu-va cu ea cateva zile ea fiind iute considerata abandonata de localii care va trambiteaza imediat!!
Fireste cei care isi tin numerele de inmatriculare vestice stiu ei bine de ce o fac! Sunt toate tari care traiesc mult de pe urma turismului dar atentie taxat ca atare de la vizite la parcare!!!
Nu vreau sa sperii pe nimeni multi de aici din forum au poate mai multe mii km pe acolo decat mine dar e util sa stii ceva in plus sau sa ti reamintesti permanent la orice manevra acolo, cu atentie vei gasi pe loc si o portita intre cele sugerate mai sus! Sper ca v-au fost de folos la modul general, gata mi-am facut introducerea luuunga ca pt prima data aici!

Edited by denis34, 03 July 2011 - 15:00.


#282
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Curs foarte dezavantajos Euro-Franc Elvetian.

Preturile din cauza asta sunt uriase in Elvetia.

Am platit la taxiu pentru vreo 10 kilometri prin oras 45 de euro. N-am platit atat la taxiu in viata mea si am vizitat tari straine de mi s-a acrit.

Mi-am inchiriat masina. Cand insfarsit am gasit, costa 110 euro pe zi. Clasa mica. In Germania am primit un Mercedes Clasa C de banii astia.

Ciocolata toblerone e mult mai scumpa decat in duty free din aeroport.

Frumoasa tara elvetia, dar nu mai calc aici decat fortat de imprejurari sau pe banii altuia. Pe banii mei m-am lecuit.

Edited by muteki, 16 July 2011 - 15:01.


#283
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004

View Postortiz, on 14th June 2011, 23:27, said:

Avem programata o calatorie in august, ma ingrijoreaza parcarea in Zurich, Berna si Geneva. Voi veni de la Lucerna si voi sta cate o zi in fiecare oras. Stiti cumva,la zoo in Zurich se poate lasa masina? Unde s-ar mai putea lasa masina,fara sa platesc prea mult? Va multumesc.
In Geneva iti pot spune ca pe Str. Edouard-Sarasin se poate parca free max 15 ore. Poti parca in dreptul Palexpo (vezi harta) si de acolo poti lua autobuzul 5 care te duce in max 20 min in centru la Bel Air. Acelasi lucru poti face in zona Gradinii Botanice, aici ai avantajul ca esti mai aproape de lac (2-3 statii) sau 10-15 min de mers pe jos.
N-am fost atent la stradutele din centru insa sunt numai santiere de-a lungul raului in josul lacului. La podul Mont Blanc ai parcare subterana cu acelasi nume daca nu ma insel (nu stiu tariful).
Nu stiu in ce zona vrei sa ajungi tu...

BTW: daca ai nevoie de parcare in Geneva pentru mai multe zile dar pana in 12 august iti pot ceda locul meu :).

Edited by cibo, 24 July 2011 - 01:50.


#284
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Parcarea in centru Zurich este  cam 2 franci pe ora. Parcare acoperita, etajata, cu bariere si CCTV.

Edited by muteki, 24 July 2011 - 06:15.


#285
mcnamara

mcnamara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.02.2009

View Postmuteki, on 16th July 2011, 14:58, said:

Frumoasa tara elvetia, dar nu mai calc aici decat fortat de imprejurari sau pe banii altuia. Pe banii mei m-am lecuit.


:roflmao:

#286
ortiz

ortiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.03.2010

View Postcibo, on 24th July 2011, 02:48, said:

In Geneva iti pot spune ca pe Str. Edouard-Sarasin se poate parca free max 15 ore. Poti parca in dreptul Palexpo (vezi harta) si de acolo poti lua autobuzul 5 care te duce in max 20 min in centru la Bel Air. Acelasi lucru poti face in zona Gradinii Botanice, aici ai avantajul ca esti mai aproape de lac (2-3 statii) sau 10-15 min de mers pe jos.
N-am fost atent la stradutele din centru insa sunt numai santiere de-a lungul raului in josul lacului. La podul Mont Blanc ai parcare subterana cu acelasi nume daca nu ma insel (nu stiu tariful).
Nu stiu in ce zona vrei sa ajungi tu...

BTW: daca ai nevoie de parcare in Geneva pentru mai multe zile dar pana in 12 august iti pot ceda locul meu :).

  Multumesc frumos pentru oferta, dar eu ajung in Geneva in jur de 28 august. Inca o intrebare, acolo unde liniile sunt albastre se poate parca nelimitat? Si gratis?

#287
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Am impresia ca numai noaptea. Ziua e limitat la o ora sau jumatate de ora. Am vazut linii albastre numai in zone rezidentiale.

Edited by muteki, 07 August 2011 - 06:59.


#288
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View Postmuteki, on 24th July 2011, 07:15, said:

Parcarea in centru Zurich este  cam 2 franci pe ora. Parcare acoperita, etajata, cu bariere si CCTV.
Esti tare!
Eu pe 4 ore am dat 17,60 franci!!-Urania Park
Da, tara e frumoasa, chiar superba cu exceptia Genevei care m-a deceptionat. In rest peisajele sunt de vis, iarba de pe munti n-are buruieni, zici ca-i gazon rustic peste tot, o tund mereu si imprastie balegar pe camp. Au mancarea cea mai bio din Europa dar un kg de rosii bio ajunge 9 franci sau chiar peste. La carciuma in 2 persoane fara 60 de franci nu scapi si asta fara vin.
P.S.
Inghetata Movenpik este dementiala :thumbup:

Edited by KelCooper, 23 August 2011 - 16:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate