Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Scheme de alimentare blitz pe 1,5/3/4,5/6/9V

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
Salutare!!!
Am recuperat cateva lampi blitz de putere mica (5-10 J, cred) din aparate din cele chinezesti.
Partea electronica este varza si vreau sa experimentez putin cu ele. Lumini de umpere, ceva de genul asta.
Am nevoie de o schema simpla de alimentare la 1.5/3/4.5/6/9V.
Pe net sau in Tehnium nu am gasit, inca.

#2
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Adica o sursa de tensiune? De ce nu iti cumperi niste baterii? Sunt postabile si ieftine. Sunt niste suporti de baterii de cumparat in functie de ce tensiune ai nevoie.
Numai bine!

#3
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
M-am exprimat gresit.
Nu o sursa maintereseaza.
O schema cu alimentare la o tensiune redusa, baterii sau acumulatori dupa cum ai spus.
Poti sa ma ajuti????

#4
sarpe_ro

sarpe_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 20.05.2007
Circuitul blitz-ului nu il stiu si nici nu stiu sa fac asa ceva. Mai bine lasai blitz-urile cu circuitele lor si incercai sa gasesti o metoda sa le alimentezi.
Numai bine!

#5
zavaidoc

zavaidoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 18.11.2005
cauta la sectia de electronica a acestui site. pune acolo problema detaliata, vezi ce putere ai mai exact pe ele, ca altfel s'ar putea sa faca bum ca'n anii 50 si sa te mai si ranesti. oricum nu e o schema atat de simpla ca nu le infigi la curent continuu si gata, ai nevoie de un control destul de fin al sarcinii si treie sa'ti calculezi circuitul pentru ca altfel ti'am zis, sunt 2 variante: ori nu se intampla nimic, ori poti avea probleme. intereseaza'te acolo, sunt oameni care s'au documentat sau se pot documenta mai mult.

#6
gogu_duru

gogu_duru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.06.2007
Pentru cei intersati, am gasit o formula de calcul a energiiei unui condensator dintr-o lampa blitz.
E=CU^2/2, unde E=J, C=F, U=V (TEHNIUM 1/2005, Ing. IANCU LUNGU).
Tot acolo este si o schema, fara sa indice valorile componentelor, si ceva teorie(destul de multa).
Am sa mai caut!
Daca mai gasiti voi ceva...... :kisstogether:
In alta ordine de idei, nu am auzit ca un blit (5-10J) sa fi accidentat grav pe careva. Voi stiti ceva despre asta. Vorbesc serios. Vreau sa folosesc tubul de descarcare si condensatorul pe care le-am recuperat.
Controlul sarcini, conform formulei de mai sus, ar putea fi realizat prin modificarea U?
Ce credeti?
Condensatorul este de 180microF/330V.
La U=300V => E=8.1J; U=330V => E=9.8J.

#7
cristi_fir

cristi_fir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.07.2007
Incearca asta: http://www.pbase.com/sinoline/pic_ii. Mai este un site, dupa ce il gasesc iti mai trimit un link.

#8
cristi_fir

cristi_fir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.07.2007
Un alt link: http://www.hiviz.com...ers/makeown.htm

#9
cristi_fir

cristi_fir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.07.2007
Am gasit ceea ce cautam. Cine vrea sa-si construiasca un flash extern ar trebui sa inceapa de aici http://www.eio.com/r...sam/strbfaq.htm (sunt foarte multe variante constructive de la cele mai simple la cele mai complexe - toate explicate). Pagina este utila si pentru cei care vor sa achizitioneze un blitz si vor sa stie pe ce o sa dea banii.
Bafta tuturor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate