Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Hanako

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1367 replies to this topic

#37
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
sa iti traiasca bradul si autorizatia. cat ai dat pentru deschiderea de santier?

#38
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
nu stiu la ce te referi cu deschiderea de santier - daca te referi la taxa pt isc (pe care trebuie sa ii anunti de deschiderea lucrarilor) aceasta este de 0.1% din valoarea de investie declarata la autorizare pentru persoane fizice si de 0.7% pt persoane juridice. eu nu am deschis nici un santier deocamdata, ca n-am cu cine, dar procentele sunt confirmate de cei de la primarie.

#39
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
hanako dar ce s-a intamplat, a disparut si al doilea constructor? :huh:

#40
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006

View Postreli, on Aug 3 2007, 10:00, said:

hanako dar ce s-a intamplat, a disparut si al doilea constructor? :huh:

he he he ...reli... a disparut si al doilea, si al treilea, si al ...zecelea! unul nu face pe cadre, altul poate peste doua luni, altul vrea 85 e/mp doar manopera, si tot asa... am luat o hotarare ieri, daca imi mai zice unul ca ma suna in ziua x la ora y si nu o face fix atunci sau mai devreme, il tai de pe lista automat - cred ca astia de la serviciile secrete se cocoseaza de ras cum ma rog eu de domnii constructori sa vina la lucrare...

imi omor timpul pictand la tabloul cu 'santier in lucru', vreau sa fie hand-made :D, da' nu stiu ce sa scriu la constructor...

#41
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
HURAHHHHHHH!!!  :kisstogether: Mirela si Ruginel care mi-au sarit in ajutor. GATA, am batut palma cu un om serios! Punctul lui slab este ca e prea bland si cumsecade (nu stiu cum il percep oamenii lui), asadar aici identific o provocare... A propus sa incepem luni 13, nu am superstitii deosebite, dar parca nici n-o sa incep lucrarile la casa pe 13, ca doar o casa fac. Asa ca o sa incep pe 14. De dormit tot n-am dormit bine: luni 13, sau MARTI 14? Dar ce mai conteaza?Saptamana viitoare ne ocupam de organizarea de santier, in pretul negociat intra si confectionarea unei casute pentru mine, ca sa pot urmari lucrarile, cel putin in cazul momentelor importante.

#42
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
felicitari, sa fie intr-un ceas bun  :coolspeak:

#43
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
pret pe m2?

#44
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Sper ca nu ma intrebati de pret pe mp la rosu sau cheie, pentru ca eu 'cumpar' de la constructor decat manopera.
Atasez devizul de lucrari primit de la constructor, eu i-am spus ca ceea ce vreau sa retina este ca nu am nici un ban in plus (ceea ce este foarte adevarat!) si ca agreez acest pret final, iar daca ceva lipseste din devizul acesta (cum a zis cineva pe aici ca nu prinsesera smulgerea ciulinilor), asta nu inseamna ca nu se va face. Tocmai am observat (sa traiasca Astra) ca lipsesc scarile, daca mai sesizati ceva lipsa, va rog semnalizati, ca sa ii spun acum si nu mai tarziu. Eu raman la parerea mea ca am dat de un om serios pt ca l-am intrebat despre plati si mi-a spus ca incepe din banii lui, ca sa-mi dea voie sa ma organizez cu creditul, ceea ce stiu ca nu multi fac in piata. Dar ca sa-i raspund lui conu, am batut palma la 175RON/mp, tersaele de 40 mp nefiind puse la socoteala (adica se poate considera ca terasele se fac gratuit, eu am impartit pretul negociat la suprafata casei fara terase)

Attached Files


Edited by hanako, 05 August 2007 - 19:09.


#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
ai iesit foarte bine la pret. sa iti traiasca mesterii

#46
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Buun, si tocmai pentru ca am negociat doar manopera, incepe acum calvarul materialelor (oricum, nu cred ca va fi mai greu decat cand scoteam arhitecti la restaurantJ) Stiu ca exista o BURSA a materialelor, dar vreau sa va rog aici, daca ati facut o afacere buna cu vreunul din materialele de baza (beton, fier, lemn, caramida), dati un PM cu recomandare. Daca mai exista cineva in stadiu acesta (desi vad ca tovarasii vechi de suferinta au un avans considerabil fata de mine) si vrea sa negociem impreuna un discount de cantitate, de asemenea… Aflandu-ma la limita cu bugetul si neuronii, nu-mi ramane decat sa ma rog bunului Dumnezeu sa se sfarseasca cu bine…

#47
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
oferte cele mai bune (selectionate) primite pentru materiale:
cherestea 25 - 450RON/mc
fier OB 37 - 2.2RON/kg
fier PC 52 DE 16 - 48RON/bara 12M
Totul e mai scump decat am prevazut.

#48
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Structura de rasionoase a sarpantei:popi, coame, dolii, cosoroabe, etc, etc, etc,

In faza de rosu' ar trebui sa ai in evidenta si montaju' canalizarii din casa pina'n strada sau cel putin la limita. Teava de canalizare, trebuie montata din faza de rosu. La fel si alimentarea cu apa.

Nu vad fieru' de la placa dintre parter si mansarda. Scuze. e mentionat. 6500 kg?!!!! <_<

Edited by punkt, 06 August 2007 - 20:06.


#49
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
6500 kg pentru placa (107 mp) si cadre de 40x40 in numar de 21 (sunt luate impreuna).
e mult? e putin?

#50
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postpunkt, on Aug 6 2007, 20:09, said:

Structura de rasionoase a sarpantei:popi, coame, dolii, cosoroabe, etc, etc, etc,

In faza de rosu' ar trebui sa ai in evidenta si montaju' canalizarii din casa pina'n strada sau cel putin la limita. Teava de canalizare, trebuie montata din faza de rosu. La fel si alimentarea cu apa.

Nu vad fieru' de la placa dintre parter si mansarda. Scuze. e mentionat. 6500 kg?!!!! <_<


introducerea canalizarii, a tevilor de apa nu e treaba constructorului de casa, e treaba instalatorului . Instalatorul trebuie sa vina pe santier sa isi faca singur saptaruile si sa isi bage tevile undevrea si cum stie el. Constructorul stie sa ridice casa la rosu nu sa iti faca si instalatia sanitara.

#51
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
hanako! sa fie intr-un ceas bun!. pana la urma nu ne-ai spus cat te-a costat manopera ci doar pe ce iti ia banii.

casuta ti-o face tie? dar ei unde stau acolo pe santier? Ai de gand sa dormi acolo pe santier? ca daca da, iti recomand sa iti iei o rulota ieftina decat sa faci casuta. Noi am facut baraca pentru muncitori si am stat initial la cort. A venit furtuna a luat cortul, si cum muncitorii plecasera am dormit in baraca. Nu iti spun ce frig si curent e in baraca. pentru cineva ca tine mine neobisnuiti, o sa racesti de te ia mama naibii. N-ai sa poti sta in baraca. si apoi intr-o baraca iti intra cam 3-4 mc de lemn.

Pretul la cherestea e bun, insa nu stiu cum mai gasesti la pretul asta. Deja toata cheresteaua este la 460 sau 470 ron/mc. Fie chiar ai gasit un furnizor bun, fie e o problema la mijloc si anume: este stramba, este inegala, este crapata, sau or sa te fure la metru cub.

cand vine masina cu scandura, ea e asezata una peste alta. Inainte s-o dai jos, masoara cu ruleta, latimea, grosimea si lungimea intregii gramezi si calculeaza singura mc. Nu vreau sa te sperii, dar de acum incepe greul si trebuie sa fii foarte ferma atat cu muncitorii cat si cu furnizorii de materiale.

Scandura trebuie s-o iei de calitate daca vrei s-o folosesti ulterior la acoperis ca astereala, daca nu, mai faci rabat in favoarea pretului.

Ai sa vezi ca pe langa cantitatile din proiect o sa trebuiasca sa comanzi cu 20% mai mult pentru pierderile tehnologice. Apoi incepe aventua cuielor!!!!! vreau cuie de 7, cuie de 10, cuie de 15, apoi de 5, apoi iar de 10, iar de 5 etc..... O sa iti iasa peri albi de la cuie!!!!!

betonul cum il torni? la betoniera? discuta sa vezi daca nu trebuie sa ii mai faci rost de oameni pentru ziua sau zilele de turnare, ca ei nu se descurca in 4-5 persoane. Apoi o sa trebuiasca sa cumperi betoniere 1-2 buc.

daca ai putina panta si elevatia va fi mai mare intr-o parte o sa trebuiasca sa mai cumperi pamant, sa completezi.
Alt aspect: insista ca acea compactare sa fie facuta mecanizat. eventual te interesezi din timp de un astfel de utilaj ( e o talpa micuta). E foarte importanta tasarea pamantului.

mai sunt multe de zis, dar incetul cu incetul, nu toate deodata pentru ca o se te doara capul.

#52
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
Am spus cat ma costa - post 44, mai sus. Mirela, multumesc foarte mult pentru sfaturi - ele sunt nepretuite - observati ca primul lucru pe care il fac dimineata este sa deschid aici, sa citesc, sa postez, offff. Ce mai spuneai tu? Cu cheresteaua, da, o sa casc ochii. Cabana pentru ei nu ma intereseaza, si-o fac oricum si ii intereseaza cheltuielile. Nu vreau sa stau tot timpul acolo, dar sa am unde ramane in caz de ceva... Am primit si un PM de la Astra cu ceva calcule, fug sa il analizez...Multumesc tuturor! De preturile materialelor (in afara de cherestea) ce spuneti?

Edited by hanako, 07 August 2007 - 07:36.


#53
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMirelaLucia, on Aug 7 2007, 08:11, said:

introducerea canalizarii, a tevilor de apa nu e treaba constructorului de casa, e treaba instalatorului . Instalatorul trebuie sa vina pe santier sa isi faca singur saptaruile si sa isi bage tevile undevrea si cum stie el. Constructorul stie sa ridice casa la rosu nu sa iti faca si instalatia sanitara.
Mirela, inainte de turnarea fundatiei, trebuie trase pe sub casa alimentarea cu apa si canalizarea, care impusca in placa parterului, in zona bailor.
Nu e vb. de instalatie, e vb. de 2 tevi amarite fara nici un racord, care trec prin fundatii.

View Posthanako, on Aug 7 2007, 06:28, said:

6500 kg pentru placa (107 mp) si cadre de 40x40 in numar de 21 (sunt luate impreuna).
e mult? e putin?

pare cam multisor. Ma rog, e vb. si de stilpi. Pune si tu niste planuri de arhitectura. Stilpi de 40X40 necesita o solutie tare aerisita!!!

raposatu' astra rullz ne vorbeste din mormint :lol: . Las. ca dupa 22 august are loc resuscitarea.

socoteala.....6500/107 = 60 kg / mp
adica....daca pui fier sus si jos din 10 in 10 cm cat e maxim de des pui 10 armaturi pe o directie....2 directii.....20 armaturi.....sus si jos.....40 de armaturi,,,,care fac 60 kg
60/40 = 1.5 kg......insamna ca o singura bara de 1 m trebuie sa cantareasca 1.5 kg....daca ne uitam in tabel cu greutatile fierului.......rezulta fi 16 :D  :D  :D  :roflmaofast:
daca astia pun armarea la placa cu fi 16 care se pune de obicei la stalpi si grinzi......
e teapa mare la fier........maxim fi 12....in general fi 10 sus si fi 8 jos....

Edited by punkt, 07 August 2007 - 08:44.


#54
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
Foarte important : cine descarca materialele ?
O sa ai de descarcat :caramida, lemn, saci de ciment, saci de multibat, fier, sarma etc daca nu stabilesti de la inceput cu ei o sa inceapa cu nazuri si o sa-ti ceara din ce in ce mai multi bani.
Nu te amagi ca vei descarca mecanizat pentru ca daca vrei preturi mici atunci nu o sa gasesti transport cu descarcare mecanizata si oricum sunt f f putine depozite care asigura descarcarea.
Deci precizeaza in scris : descarcarea materialelor necesare constructiei se va face de catre constructor neconditionat.

Discuta clar cu constructorul despre materiale, vei avea probleme cu livrarile (mie mi-au facut greva soferii de la furnizorul de caramida :coolspeak: ) independent de vointa ta si atunci precizeaza-i ca nu vei plati daune daca intarzie materialele din alte motive decat din vina ta.Constructorii iti vor cere bani pentru zilele in care tu nu vei avea materialele.

Stabileste-ti o strategie de achizitie a materialelor, incearca sa le cumperi mai devreme pentru ca altfel o te surmenezi cautand ceea ce doreste constructorul, el are obiceiul sa ceara materiale fix in ziua in care are nevoie de ele si cum tu nu o sa poti sa i le aduci ...... e gata cearta

Pentru a evita pierderile masive de materiale incearca sa detii controlul pe santier, eu de exemplu am pierdut ceva materiale pentru ca muncitorii au folosit tot ce au gasit pe satier sa-si faca paturi (au pus vreo 6 baxuri de polistiren expandat si si-au facut un pat afara, au mai pus caramizi pe la niste paturi etc), iti dai seama ca iar cearta, iar eu sunt zgarcit etc.; amenajeaza-ti un mic depozit pentru materiale, va merita toti banii - crede-ma !

Daca iti iei diriginte de santier stabileste cu el un numar clar de vizite saptamanale, nu inghiti abureala ca el vine cand e nevoie si cand il chemi tu, nu e asa.Daca-l platesti sa vina de 2 sau 3 ori pe saptamana.

Calculeaza alaturi de ei cantitatile de materiale necesare, mie mi-au gresit pe la beton, pe la plasa, pe la fier.
Constructorul aproximeaza in loc sa calculeze si te pomenesti fie cu prea mult fie cu prea putin.Fa-ti propriile calcule si compara cu ce ti-a dat el.

Pe satier sunt lucruri marunte care sunt importante.
De ex in ziua turnarii fundatiei constructorul mi-a zis ca nu are distantieri de plastic pentru fier (tine fierul departat de cofrag) si ca pune el nu stiu ce bucati de beton.Normal ca i-am zis pas si am cautat distantieri.Din nou nervi ca nu gaseam, am cautat la 6 depozite.Un lucru marunt....sau nu.

Mult succes in demersul tau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate