Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Hanako

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1367 replies to this topic

#19
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
casele pe zidarie (simburi si centuri) respecta nivelu' de siguranta la seism. Daca se ruleaza calcule, nu sunt probleme.

Ideea e ca normativu' nu permite asta.

Este obligatoriu la PAC sa ai fundatiile verificate. Interesant cum au trecut cu vederea.

Edited by punkt, 11 July 2007 - 12:25.


#20
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View Postpunkt, on Jul 11 2007, 12:24, said:

casele pe zidarie (simburi si centuri) respecta nivelu' de siguranta la seism. Daca se ruleaza calcule, nu sunt probleme.
Cam asa ziceau si inginerii mei.

View Postpunkt, on Jul 11 2007, 12:24, said:

Ideea e ca normativu' nu permite asta.
Mai sunt acte normative in tara asta care nu respecta regulile bunului simt.

View Postpunkt, on Jul 11 2007, 12:24, said:

Este obligatoriu la PAC sa ai fundatiile verificate. Interesant cum au trecut cu vederea.
Nu stiu, cred ca s-a speriat domnisoara inginer de la urbanism cand a vazut ditamai proiectu, nici nu s-a uitat ca lumea prin el (s-a uitat mai mult sa am toate avizele)
Daca prindeam pe primar in ziua aia (desi eram in orele de program cu publicul) ieseam cu autorizatia in 30 minute dupa depunere.

Edited by torindan, 11 July 2007 - 13:44.


#21
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
pana sa ma pot lauda cu altceva, va prezint florile mele de camp:). iata terenul, vedere dinspre vest – intrare.

Attached Files



#22
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpunkt, on Jul 11 2007, 10:24, said:

Verificatoru' are dreptate. Nu se mai permit case pe zidarie portanta cu simburi si centuri din b.a. Normele interzic asta.

Si mai ziceau unii ca n-am dreptate cand spun ca avem niste norme de tot c...... !

#23
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
chiar asa, noroc cu topicul mutat mai sus - pot sa-mi dau si eu seama care-i intrebarea: cum se cauta constructorul?
arhitect n-am cautat tocmai bine si am avut o groaza de oportunitati, ca sa nu zic probleme, ca e interzis la moral. am luat-o de la capat cu constructorul, acum vreo luna. am crezut ca am gasit unul, ne-am inteles la pret dar...a disparut! noroc ca a disparut intr-o faza ceva mai putin inaintata decat a lui reli, adica inainte de a incepe!

daca va zic ca NU accept sa imi fure nici macar un cui, o sa ziceti ca am innebunit - ceea ce nici nu-i departe de adevar...doamne, ce dor imi e de Dana_H si de posturile ei hatre...daca stiti ceva de ea, va rog postati sa ne spuneti ca e bine sanatoasa.

Edited by hanako, 25 July 2007 - 19:38.


#24
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Posthanako, on Jul 25 2007, 20:35, said:

daca va zic ca NU accept sa imi fure nici macar un cui, o sa ziceti ca am innebunit

N-ai innebunit, dar pt. asta trebuie sa stai TU pe santier non stop. Alfel ...

#25
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

View Posthanako, on Jul 25 2007, 20:35, said:

doamne, ce dor imi e de Dana_H si de posturile ei hatre...daca stiti ceva de ea, va rog postati sa ne spuneti ca e bine sanatoasa.

Sa stii ca si mie imi lipsesc posturile Danei, ma tot gandesc pe unde a disparut  :huh: Sper ca e ok...

#26
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostDDuras, on Jul 26 2007, 20:00, said:

N-ai innebunit, dar pt. asta trebuie sa stai TU pe santier non stop. Alfel ...


De furat nu iti fura cuiele. In cel mai rau caz le risipesc si injuri tu de mama focului pe santier ca iti intra un cui in talpa. la mine au tendinta sa le tot scape pe jos, da ii pun la sfarsitul zilei sa mature si sa recupereze toate cuiele . Ai sa vezi ca se aduna de juma de kilogram.

#27
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006

View PostMirelaLucia, on Aug 1 2007, 08:44, said:

De furat nu iti fura cuiele. In cel mai rau caz le risipesc si injuri tu de mama focului pe santier ca iti intra un cui in talpa. la mine au tendinta sa le tot scape pe jos, da ii pun la sfarsitul zilei sa mature si sa recupereze toate cuiele . Ai sa vezi ca se aduna de juma de kilogram.

Idem si la mine.
Cred ca e o regula asta cu dispretul fata de banul beneficiarului.
Intr-o zi la o turnare am strans cca 1 kg de cuie de pe jos si cand i-am intrebat de ce le arunca mi-au zis ca-s zgarcit  :D
Sa nu va mai zic de polistiren, si-au pus pe pat sa nu-i doara spatele de la lemen, si-au pus la "umbra nucului" sa nu stea pe iarba, au un generator pe care-l folosesc seara pentru lumina fara nici unfel de grija (au un bec si generatorul merge in plin)... consuma pe banii mei, cat despre scandura ..... :mellow: "sky is the limit"
E o regula obligatorie : cineva din familie trebuie sa stea acolo si sa supravegheze

#28
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Nici la lumina nu au dreptu' :lol: ????. Saracii oameni!!!!. Le dau io pomana niste paturi sa nu'si rupa spatele pe scinduri dormind. Sunt chiar nesimtiti muncitorii astia, isi permit sa stea chiar la umbra.
Si unii vorbeau de normele privind protectia muncii: http://www.jurnalul....eme-de-canicula

Sunt oameni nu animale. <_<

#29
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Cand oi fi tu beneficiar si nu arh. de birou, atunci sa vedem ...

@Mirela - nu iti fura cuiele, ca sunt prea ieftine. In schim pot lejer sa-ti vanda scandura din curte pe la vecini,sau ciment,sau ce se mai poate (fie pe bani, fie pe bautura) - p-asta n-o stiai ? :)

#30
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006

View PostDDuras, on Aug 1 2007, 12:35, said:

Cand oi fi tu beneficiar si nu arh. de birou, atunci sa vedem ...

Risipa de materiale nu are nimic de-aface cu protectia muncii.
Pot sa pun pariu ca daca ar fi materialele constructorului atunci nu si-ar permite.
Deranjat e faptul ca nu gandesc : e aberant sa folosesti un generator de mare putere pentru un simplu bec, acest generator consuma mult si trebuie folosit pentru flex, pompa de apa, betoniera etc ; pentru un bec ai nevoie de altceva, de un generator mai mic.In situatia in care eu platesc combustibilul pe ei nu ii intereseaza.... daca ar plati constructorul atunci sunt convins ca ar trata diferit situatia.
E un exemplu, mai si altele.

#31
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostDDuras, on Aug 1 2007, 12:35, said:

Cand oi fi tu beneficiar si nu arh. de birou, atunci sa vedem ...

@Mirela - nu iti fura cuiele, ca sunt prea ieftine. In schim pot lejer sa-ti vanda scandura din curte pe la vecini,sau ciment,sau ce se mai poate (fie pe bani, fie pe bautura) - p-asta n-o stiai ? :)


asta nu o fac pentru ca noi ne-am luat rulota si ne-am instalat cu catel purcel la teren. Sotul meu si-a luat concediu fara plata si sta tot timpul acolo. daca e nevoie de plecat undeva e cineva din familie care il inlocuieste . Eu insami mi-am luat concediul de odihna si am stat la santier, ca sa poata merge dupa materiale. De la mine de pe santier nu pleaca o ata. In buzunare nu pot baga fier beton sau scandura, iar de scule nu-mi fac probleme ca sunt ale lor. Mi-au cerut lopeti i-am refuzat ( orice om care a dat cu sapa la tara stie ca niciodata nu se sapa n sant cu lopata noua, mai ales cu coada noua la lopata, ca faci basici). Mi-au cerut tarnacop, mi-au cerut discuri de flex pentru fier beton, galeti. Nu a fost nici o problema, le-am cumparat tot ce aveau nevoie dar le scad banii din manopera. Nu poti sa-mi ceri 12.000 euro si sa iti asigur eu si materiale si scule.
legat d omenie, desi nu am convenit nimic legat de mancare, in fiecare zi le-am dat cate 4l apa de om si seara cate o bere. odata pe saptamana un gratar. Plus de asta am decis schimbarea orelor de lucru. S-a lucrat de la 5.30 la 11.30 si de la 16.30 la 20.30. la pranz i-am trimis la scaldat! Eu zic ca am fost destul de omenoasa si de bun simt cu ei, insa pe partea cealalta de cate ori maraie la ceva ce cer eu sa se refaca sau sa se dea mai multa atentie, le amintesc ca trebuie sa isi respect partea de intelegere. oricum au inteles ca nu se pot pune cu o femeie daca ea vrea un lucru. E pierdere de timp si nervi si pe caldurile astea nu se merita.

#32
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostMirelaLucia, on Aug 1 2007, 14:52, said:

legat d omenie, desi nu am convenit nimic legat de mancare, in fiecare zi le-am dat cate 4l apa de om si seara cate o bere. odata pe saptamana un gratar. Plus de asta am decis schimbarea orelor de lucru. S-a lucrat de la 5.30 la 11.30 si de la 16.30 la 20.30. la pranz i-am trimis la scaldat! Eu zic ca am fost destul de omenoasa si de bun simt cu ei, insa pe partea cealalta de cate ori maraie la ceva ce cer eu sa se refaca sau sa se dea mai multa atentie, le amintesc ca trebuie sa isi respect partea de intelegere. oricum au inteles ca nu se pot pune cu o femeie daca ea vrea un lucru. E pierdere de timp si nervi si pe caldurile astea nu se merita.
foarte rezonabil. Atita timp cit ramii mina de fier cu ei, sunt lucruri simple care tine de bun simt cum ar fi apa sau o bere seara. Pe timp de canicula e bine sa'i mai bagi la umbra, ca daca draci face unu' vre'un atac cerebral sau lesina, atita timp cit esti in regie proprie, abia asteapta aia de la inspectorat sa dea exemple. Cind vremea e racoroasa, cum e azi, forjeaza'i la maxim. Am inteles ca ca esti la sarpanta. Mare grija sa nu'si sparga vre'unu capu'. -_-

View PostDDuras, on Aug 1 2007, 12:35, said:

Cand oi fi tu beneficiar si nu arh. de birou, atunci sa vedem ...
te plictisesti ingrozitor vad :scratchchin:

Edited by punkt, 01 August 2007 - 14:03.


#33
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
[quote name='punkt' date='Aug 1 2007, 15:01' post='3176194']
foarte rezonabil. Atita timp cit ramii mina de fier cu ei, sunt lucruri simple care tine de bun simt cum ar fi apa sau o bere seara. Pe timp de canicula e bine sa'i mai bagi la umbra, ca daca draci face unu' vre'un atac cerebral sau lesina, atita timp cit esti in regie proprie, abia asteapta aia de la inspectorat sa dea exemple. Cind vremea e racoroasa, cum e azi, forjeaza'i la maxim. Am inteles ca ca esti la sarpanta. Mare grija sa nu'si sparga vre'unu capu'. -_-


pot sa spun ca la turnarea grinzilor si a stalpilor am crezut ca fac infarct!. ganditi-va ca pompa are brat de 24m. Admica se duce 24 m in sus si de acolo cade cimentul prin furtun. Are o asemenea viteza incat e greu de stapanit furtunul ala si la fundatie sau elevatie, d-apoi la 3m fata de sol? la un momendat plecau de pe grinzi atarnati de furtun 2m in laterar asa de tare era reculul. Erau ca maimutele. Nu stiu cati sunt dispusi sa faca experimentele astea. Eu de abia ma sui pe scara pana sus sa ma uit la cimentul din cofrajele de la grinzi. De mers pe ele.... pauza, nu ma bag.

#34
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
ok, de azi avem si autorizatie, si cu toate astea constructorul se lasa asteptat.
ca sa sarbatorim evenimentul, am cumparat si primul copac - baby, am vrut neaparat un brad, dar am dubii ca am si luat brad. atasez foto, poate il recunoaste vreun cunoscator:) sa nu ma descurajati, ca am dat o groaza de bani pe el!!!!!!!!!!

Attached Files



#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
useru' trestie de balta e maestru' cu buruienile ^_^

#36
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
felicitari pentru autorizatie, sa fie intr-un ceas bun  :coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate