Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

achizitionare dvdplayer hd

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
slihter

slihter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.02.2007
am tot citit prin forum dar nu am gasit nimic concret din ce ma intereseaza pe mine. as vrea un dvd player care sa suporte 1080i, cu alte cuvinte sa fie in stare sa redea in bune conditii fisierele mkv. cam care ar fi bestbuy-ul ?
multumesc anticipat

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View Postslihter, on Jul 4 2007, 16:14, said:

am tot citit prin forum dar nu am gasit nimic concret din ce ma intereseaza pe mine. as vrea un dvd player care sa suporte 1080i, cu alte cuvinte sa fie in stare sa redea in bune conditii fisierele mkv. cam care ar fi bestbuy-ul ?
multumesc anticipat
Vezi ca s-a mai discutat redarea de fisiere .mkv. Nu prea se poate la nivelul de azi. Vezi pe videohelp.com ce player gasesti cu redare .mkv. Dar poate nu stiu eu bine, insa nu cred ca au aparut cu redare .mkv si alte fisiere video in format HD cu afisare nativa 1080i sau 1080p.
Materiale HD(DVD BR sau DVD HD) sunt redate de playerele Blue Ray. Cel mai ieftin player BR este Sony Play Station 3 !!! Dar nu stiu cum se descurca cu .mkv-urile.

Edited by viceroy56, 04 July 2007 - 16:25.


#3
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Aiciam gasit asa ceva.Daca gresesc imi cer scuze.

#4
slihter

slihter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.02.2007

View Postviceroy56, on Jul 4 2007, 17:24, said:

Vezi ca s-a mai discutat redarea de fisiere .mkv. Nu prea se poate la nivelul de azi. Vezi pe videohelp.com ce player gasesti cu redare .mkv. Dar poate nu stiu eu bine, insa nu cred ca au aparut cu redare .mkv si alte fisiere video in format HD cu afisare nativa 1080i sau 1080p.

da-mi si mie un link te rog cu ce s-a mai discutat ca eu chiar nu gasesc. ce am gasit sunt posturi din aprilie in care se zice ca vor aparea in 2-3 luni. mi se pare chiar culmea sa nu fi aparut playere care sa redea mkv-urile (hd xvid,x264, wmv, etc) nu ma refer la cele care necesita blu-ray

#5
slihter

slihter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.02.2007

View Postkorr41, on Jul 4 2007, 17:52, said:

Aiciam gasit asa ceva.Daca gresesc imi cer scuze.
si eu am vazut astfel de playere prin oferte, dar as vrea ceva mai ieftin totusi. am gasit si mai ieftine dar nu stiu cat de capabile sunt si in realitate pe cat scrie in specificatii. sunt relativ nou in domeniu dvdplayere. imi cer scuze daca s-a mai discutat dar as vrea sa gasesc ceva cat mai urgent si evident acest ceva sa nu fie degeaba. as vrea sa stiu daca poseda careva astfel de playere si daca sunt multumiti de ele si cam care ar fi bestbuy-ul

Edited by slihter, 04 July 2007 - 17:08.


#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View Postslihter, on Jul 4 2007, 18:01, said:

si eu am vazut astfel de playere prin oferte, dar as vrea ceva mai ieftin totusi. am gasit si mai ieftine dar nu stiu cat de capabile sunt si in realitate pe cat scrie in specificatii. sunt relativ nou in domeniu dvdplayere. imi cer scuze daca s-a mai discutat dar as vrea sa gasesc ceva cat mai urgent si evident acest ceva sa nu fie degeaba. as vrea sa stiu daca poseda careva astfel de playere si daca sunt multumiti de ele si cam care ar fi bestbuy-ul
Am scris in primul reply: cel mai ieftin player BR este SONY PLAY STATION 3. Pentru ca in afara de redarea HD mai este si Play Station. Ai vazut in link-ul postat un recorder BR ce costa 4000 RON. Dar reda NUMAI DVD BR, nu si fisiere separate.
Uite Aici un site unde gasesti ultimile noutati.
Nu se pomeneste de redare fisiere .mkv pe astfel de playere, doar unul reda h.264, dar face upscaling pe iesirea HDMI la 1080i.

#7
slihter

slihter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.02.2007

View Postviceroy56, on Jul 4 2007, 23:19, said:

Am scris in primul reply: cel mai ieftin player BR este SONY PLAY STATION 3. Pentru ca in afara de redarea HD mai este si Play Station. Ai vazut in link-ul postat un recorder BR ce costa 4000 RON. Dar reda NUMAI DVD BR, nu si fisiere separate.
Uite Aici un site unde gasesti ultimile noutati.
Nu se pomeneste de redare fisiere .mkv pe astfel de playere, doar unul reda h.264, dar face upscaling pe iesirea HDMI la 1080i.
aha, ok. credeam ca acest player http://www.kumparatu...amsung_dvd-860/? poate sa redea filme hd. :(( o ultima intrebare: ce inseamna ca face upscaling ? :D e de rau ?
10x

Edited by slihter, 04 July 2007 - 22:40.


#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View Postslihter, on Jul 4 2007, 23:33, said:

aha, ok. o ultima intrebare: ce inseamna ca face upscaling ? :D e de rau ?
10x
De rau, de bine, atata poate: adica din standard 576 *urca* artificial la 1080, dar in mod i(interlaced) nu p(progresive), pentru afisare pe LCD HD care stie de 1080i. Asta pe iesirea HDMI(High Definition Media Interface). Consulta Wikipedia cu cautare High Definition Video Standards

Edited by viceroy56, 04 July 2007 - 22:43.


#9
slihter

slihter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.02.2007

View Postviceroy56, on Jul 4 2007, 23:42, said:

De rau, de bine, atata poate: adica din standard 576 *urca* artificial la 1080, dar in mod i(interlaced) nu p(progresive), pentru afisare pe LCD HD care stie de 1080i. Asta pe iesirea HDMI(High Definition Media Interface). Consulta Wikipedia cu cautare High Definition Video Standards
ok, ms mult man. dar inainte de a pune punct si ma rezuma la ideea unei iesiri HD din pc, imi poti spune pe scurt care-i diferenta intre interlaced si progresive? :)

Edited by slihter, 04 July 2007 - 23:03.


#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006

View Postslihter, on Jul 5 2007, 00:01, said:

ok, ms mult man. dar inainte de a pune punct si ma rezuma la ideea unei iesiri HD din pc, imi poti spune pe scurt care-i diferenta intre interlaced si progresive? :)
Interlaced-intretesut- afiseaza intai liniile ce formeaza imaginea impare1,3,5,,,, si apoi cele pare 2,4,6,,,,.
Progresive- afiseaza liniile la rand, 1,2,3,4,5,6,,,,, - calitate mai buna a imaginii.

#11
slihter

slihter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.02.2007

View Postviceroy56, on Jul 5 2007, 00:43, said:

Interlaced-intretesut- afiseaza intai liniile ce formeaza imaginea impare1,3,5,,,, si apoi cele pare 2,4,6,,,,.
Progresive- afiseaza liniile la rand, 1,2,3,4,5,6,,,,, - calitate mai buna a imaginii.
in urma explicatiei tale a mai luat nastere 2 intrebari:)
1.Cele 720p merg in bune conditii? adik progresive ?
2.interlaced sau progresive..inseamna ca exista pana la urma playere care sa ruleze .mkv?
cu alte cuvinte acest player nu e bun de nimic ?
http://www.emag.ro/d...x-dvd--pDVD-870

Edited by slihter, 05 July 2007 - 08:06.


#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Nu exista playere dvd care sa redea vreun format HD indiferent care ar fi ala , toate sint limitate la rezolutia PAL si la formate curente AVI.MPEG.DIVX.Faptul ca fac upscaling , adica ridica rezolutia filmelor la 720p ,1080i este frectie, nu are nici o legatura cu formatele HD.
Playerele care pot reda nativ formate HD sint medicenterele cu HDD incorporat si/sau conexiuni retea LAN, USB2 ce pot reda formate HD pe conexiuni DVI,VGA,COMPONENT.
Un astfel de player se poate vedea aici: http://www.tvix.co.k...cts/4100sh.aspx
Totusi nici ala nu poate reda .h264 mkv deoarece containerul contine o serie de variabile inca nedefinite standard in schimb poate reda orice HD cu extensii .TS. WMV-HD.AVI-HD.MPEG-HD la un nivel de calitate al imagini incredibil.

#13
slihter

slihter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.02.2007

View PostFC72, on Jul 5 2007, 09:07, said:

Nu exista playere dvd care sa redea vreun format HD indiferent care ar fi ala , toate sint limitate la rezolutia PAL si la formate curente AVI.MPEG.DIVX.Faptul ca fac upscaling , adica ridica rezolutia filmelor la 720p ,1080i este frectie, nu are nici o legatura cu formatele HD.
Playerele care pot reda nativ formate HD sint medicenterele cu HDD incorporat si/sau conexiuni retea LAN, USB2 ce pot reda formate HD pe conexiuni DVI,VGA,COMPONENT.
Un astfel de player se poate vedea aici: http://www.tvix.co.k...cts/4100sh.aspx
Totusi nici ala nu poate reda .h264 mkv deoarece containerul contine o serie de variabile inca nedefinite standard in schimb poate reda orice HD cu extensii .TS. WMV-HD.AVI-HD.MPEG-HD la un nivel de calitate al imagini incredibil.

sunt incantat ca m-am lamurit si totodata trist !  :mellow:  asta e, mai asteptam.
ms frumos

#14
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
ar fi o posibilitate construirea unui calculator minimal bazat pe chipset-ul 690G.

Attached Files



#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Playerul care sa redea mkv HD este in lucru la noi in tara de cateva luni si am preconizat ca apare prin iulie-august. Cand va apare cu exactitate nu stiu, dar sunt destul de sigur ca va apare acest player, care va reda totodata si subtitrarile pentru fisierele mkv respective. Mai multe detalii nu pot da.

enjoy,
Mtz

#16
dacica

dacica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 15.05.2004
Asta ar fi o adevarata bomba pe piata media din intreaga lume. Adevarati romanashii nostri

#17
ak725

ak725

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 19.05.2004
Si pentru ca pisica a murit de curiozitate,
cam la ce pret ar putea sa ajunga, ipotetic vorbind ?

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cred ca undeva pe la 250 Euro (gandind logic). Oricum, a nu se face confuzia cu redare de HDDVD sau BlueRay Disc, pentru ca acelea sunt pe "laser albastru" si cu totul alta tehnologie. Cred ca o redare de material HD de pe un DVD sau prin USB sunt OK pentru moment.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 06 July 2007 - 00:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate