Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Jurnal de bord Golf V GT TSI 170 CP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
353 replies to this topic

#343
adi_kretu84

adi_kretu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.01.2011
Salut! Ti-am citit mare parte din jurnal și n-am văzut să ai probleme de la motor gen distribuție sau sonde/senzori.

Ai schimbat ceva la ea?
As vrea sa iau un GT. Am avut un Golf 3 GT acum ceva timp și mi-a plăcut foarte mult.

#344
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Salut!
Raspund cu mare intirziere.
Ma bucur ca poate ti-a fost de ajutor topicul meu.
Intr-adevar, n-am avut probleme cu masina in afara de doua supape la turbosuflanta care au fost schimbate cu costuri mici.
In rest, consumabile.
Ah, da! Am schimbat si bujiile si lichidul de frina si bateria in anii astia. In rest parca nimic altceva.
Acum am 48 000 km doar. Poate si de asta nu am avut alte evenimente neplacute.
Recent am inlocuit anvelopele. Dupa aproape 12 ani. Mai aveau carne pe ele dar erau de vara si cam vechi. Modelul vechi era Bridgestone Potenza RE050 cu care a venit din fabrica.
Am ales drept schimb Nexen NBlue 4season. Foarte multumit de ele sint. Foarte silentioase si comode. Si sint bune si iarna. Cost 1200 lei pentru 4 anvelope 224/45/r17  an fabricatie 2018 si montaj echilibrare etc. Cost fara Tva ca le-am luat pe firma, inclusiv montajul.

Edited by Ahile, 09 January 2019 - 16:12.


#345
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Tu ai schimbat anvelopele dupa 12 ani??😕 Este prima data cand aud asa ceva, esti un real pericol pt ceilalti colegi de trafic. Anvelopele se schimba la 4-5 ani, uneori si mai repede pentru ca proprietatile cauciucului se altereaza in timp.

#346
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Proprietatile cauciucului nu se degradeaza in 4 ani daca este ferit de conditii climaterice extreme.

#347
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
4 ca 4......dar 12??????????????????????

#348
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Unii fabricanti recomanda sa le schimbi dupa 6 ani.
Michelin recomanda sa mergi 5 ani cu anvelopele (de la data fabricatiei) apoi poti sa mai mergi inca 5 cu conditia sa le verifici anual la un expert. In total 10 ani ar fi ok dupa Michelin.
Eh, eu am mers 11 ani si 8 luni ca sa fiu foarte precis. Un pic mai mult decit recomanda marea firma franceza.
Nu cred ca s-a pus nici o secunda problema de a fi un pericol in trafic. Anvelopele au 47500 km dar 95% din ei facuti in afara oraselor iar eu sint genul care pun frina extrem de rar, incercd sa economisesc combustibil regliind viteza anticipind traficul, astfel incit  mai au si acum destula carne pe ele. De asemenea nici una din ele nu a fost vreodata peticita/vulcanizata. Maisna tinuta in garaj cu saptaminile (in Bucuresti circul cu alta masina, mai mica). Deci expunere redusa la UV.
In anumite conditii poti merge linistit 12 ani cu un set de anvelope.

#349
SilvaDark

SilvaDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.10.2008
Un pic mai mult, adica inca aproape 2 ani.
Ce treaba are ce recomanda Michelin? Ei recomanda pentru anvelopele lor, care au o anumita reteta. Tu ai avut Bridgestone, adica altceva.
Zici ca le-ai verificat si tu la un expert in fiecare an? Sa fim seriosi.

#350
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Ce reteta, crezi ca e vreun soi de alchimie? La orice anvelopa buna se aplica reteta asta magica, insa evident ca sunt rare cazurile in care o masina sta in garaj si are rulaj de cateva mii pe an.

#351
SilvaDark

SilvaDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.10.2008
Pentru tine cauciucul e cauciuc si-atat? Otelul la fel, nu? Hai sa postam de dragul de-a posta.
Fiecare producator de anvelope are alta reteta, functie de care anvelopele se comporta altfel la rulare si in timp (evident ca diferentele nu sunt astronomice intre ele, dar exista).

#352
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Michelin are o gama larga de anvelope, pt tot felul de destinatii. Totusi recomandarile de folosire in timp nu tin cont de diferentele intre compozitia anvelopelor din cadrul grupului Michelin. Exista o singura recomandare valabila pentru toata gama lor.
Deci nu este o problema de variatii de compozitie a gumei, ci o problema de imbatrinire generala a anvelopelor.
Unii nu recomandau nimic in trecut. Altii recomanda 10 ani, altii 6 ani. Unii vorbesc chiar de 4 sau 5 ani.Pe ce baza?
E si un conflict de interese cumva. Cu cit recomanzi mai putin cu atit vei vinde mai mult, nu?
Daca miine constructorii se pun de acord si recomanda schimbarea la 3 ani, ce facem? Ca ele au aproape 1 an cind le cumparam noi. Mergem cu ele 1 an sau 2 si dupa aia le aruncam ca sa luam altele?

#353
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostAhile, on 12 ianuarie 2019 - 13:47, said:

...
Daca miine constructorii se pun de acord si recomanda schimbarea la 3 ani, ce facem? Ca ele au aproape 1 an cind le cumparam noi. Mergem cu ele 1 an sau 2 si dupa aia le aruncam ca sa luam altele?
Sunt alti vinzatori care spun ca o anvelopa noua e... tot noua si daca a stat nevinduta 3-4 ani. Oricum, astea au alt pret. Un lucru e cert: la cele 6 anvelope premium (bridgestone, conti, dunlop, goodyear, michelin, pirelli) durata de viata a cauciucului duce fara probleme 8-9 ani daca a fost exploatat/depozitat corespunzator.

#354
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

View Post_R_A_D_U, on 12 ianuarie 2019 - 14:48, said:

Sunt alti vinzatori care spun ca o anvelopa noua e... tot noua si daca a stat nevinduta 3-4 ani. Oricum, astea au alt pret. Un lucru e cert: la cele 6 anvelope premium (bridgestone, conti, dunlop, goodyear, michelin, pirelli) durata de viata a cauciucului duce fara probleme 8-9 ani daca a fost exploatat/depozitat corespunzator.
Depinde. Emag mi-a trimis anvelope fabricate acum 2 ani cu pretul full. Le-am refuzat. Dar ca sa vezi cum au avut alt pret anvelopele mai vechi...Mai merg si ei pe prosteala...

Eu apreciez si marfa sud-coreeana sa stii: Nexen, Hankook  cred ca oferta o calitate poate mai buna decit Pirelli sau Dunlop uneori. Iar pretul e mai mic de obicei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate