Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Probleme cu gletul

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
radonero

radonero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2007
Buna ziua.
Am urmatoarea problema:
Am o camara de 75/150, pe hol, fara aerisire.
Am dat jos varul si gletul vechi pana la tencuiala, am curatat peretii si i-am dat cu amorsa. Asta sambata.
Duminica m-am apucat sa gletuiesc. Aveam un sac de 7kg glet Atlas APLA ULTRA glet de la o lucrare recenta (cumparat in urma cu 3 saptamani). Am dat peretele din fund si am constatat ca nu o sa-mi ajunga. Am plecat la Metro si am luat un sac de CT126. Am continuat lucrarea si pe ceilalti pereti cu CT126.
Luni dimineata, CT126 era uscat peste tot. Marti dimineata peretele dat cu Atlas este uscat in proportie de 75-80%. In ritmul asta cred ca se va usca complet peste vreo 10 zile.

Care este explicatia ? Lipsa ventilatiei, calitatea diferita a materialelor sau caracteristicile lor diferite ?

Pot continua sa dau cu Euroglet sau CT127 peste Atlas-ul care nu s-a uscat fara sa am probleme mai tarziu - mucegai sau desprindere de pe perete? Intreb asta pentru ca pe la colturi am mai scapat CT126 peste Atlas dar portiunile in cauza arata uscate complet.
Am pus un ventilator in camara, dar degeaba. As baga o aeroterma dar pe vremea asta...
Pe instructiunile de pe sacul cu Atlas se mentioneaza ca dupa primul strat se da un strat de glet ultrafin pe baza de ciment alb si apoi se lasa toata suprafata sa se usuce complet - adica, din ce am inteles eu, nu ar trebui sa las primul strat sa se usuce complet (acest fapt nu este scris).

Peste primul strat de glet este bine sa dau din nou cu amorsa inainte de stratul de finisare ?

Multumesc mult de tot.

#2
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Diferenta dintre tipul de uscare este data de mai multi factori, cum ar fi calitatea si proprietatile specifice materialului, ventilatia, temperatura peretelui, umiditatea camerei.. etc...

#3
radonero

radonero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2007
Intre timp, am vorbit cu cei de la APLA si mi-au spus ca gletul Atlas trebuie aplicat fara amorsa. Aplicand amorsa, am creat un strat rezistent intre glet si perete. In acest fel, peretele nu a mai putut sa traga apa din glet iar aceasta va trebui sa se evapore in atmosfera. Ca urmare, procesul de uscare va dura mai mult, insa nu vor fi probleme de aderenta.
Spre deosebire de Atlas, gletul CT126 este conceput pentru a fi dat dupa amorsa si asta explica timpul scurt de uscare.
Cu alte cuvinte, cu rabdare si un ventilator problema pare ca se va rezolva.

Voi ce credeti ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate