Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Nu imi merge USB`ul

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
klaudiu84

klaudiu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.03.2007
Bai ...am descoperit ca mai aveam 2 porturi USB in fatza...dar nu merg nici astea...si am reinstalat Windows`ul.
In BIOS zice ca suporta USB 2.0.
Mai are cineva idei ..ceva ..?
Plz.

#20
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Ce placa de baza aveti?

#21
klaudiu84

klaudiu84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.03.2007
Elitegroup ...parca

#22
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004

Quote

Elitegroup ...parca
:naughty:

#23
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
viiiiiiruuusiiiii :) f multi
chiar azi am fost la cineva cu un stick usb si culmea..nu mergea. mai avea el un webcam..care la fel, nu mergea
calc lui nu avea antivirus ..deci plin de virusi si de adware
concluzia..?
format si reinstalare win ;)
dupa toate astea cele 2 mergeau perfect

Edited by neagoe_iuli, 07 July 2007 - 18:36.


#24
AbadBoy

AbadBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 22.08.2007

View Postklaudiu84, on Jul 3 2007, 02:26, said:

Salut..am si eu o problema cu USB`ul. Mi`am cumparact de curand un telefon cu toate accesoriile...si cand am ajuns acasa mi`am dat seama ca nu mergea sa folosesc cablu` de date. Am incercat la alt calc si a mers.
Sa am eu probleme cu USB`ul ..sau sa fie o setare ceva in windows..?
PS: Am mai folosit USB`ul si pt alte tel ..si aparate foto..si a mers (acu` cateva luni).

...a si ..apopo...am 2 "sloturi" USB in spate.....(moate amandoua)  :deadtongue:
daca nu rezolvi nicium..si zici ca ai 2 usb..dak cumva iti mere unu din ele..ia un HUB de usb si o sa ai mai multe sloturi.foloseste sisoft sandra ti-ar putea da rezolvarea problemei.

#25
cosmintudoroiu

cosmintudoroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 13.01.2007
Problema mea:
de ceva vreme (nu imi aduc aminte sa ii fi facut ceva "special"), nu imi mai asigneaza automat litera la stick-urile USB...
Intru in "Computer Management", ii asignez manual litera, dar nu pot sa o accesez decat cu Total Explorer (alt file explorer tot nu vede litera)...
Ce palaria mea poate fi?! Tot caut sugestii, pareri, intamplari asemenatoare dar nu am gasit nimic pe niciunde, si incep sa ma cam satur sa tot asignez manual litera, iar dupa ce scot stick-ul se pierde... unde mai pui ca mi se pare ca nu merge 2.0...

PS. Am reinstalat driverul de USB, tot asa...
PPS. De Windows nu vreau sa ma ating  :P

#26
freedom01_89

freedom01_89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2009

View Postbit 61, on 3rd July 2007, 06:38, said:

Poti verifica foarte usor  cu ajutorul unui flash disk daca porturile usb sant functionale.
Dupa introducerea telefonului (cablului) in mufa USB apare pe monitor un mesaj sau nu?

nu imi mai apare nici un msj...

Salut!am si eu o problema cu USB`ul. acum o saptamana a descarcat poze si de pe telefon si de pe aparatul digital si a mers.acum ma chinui de 3 zile sa descarc poze si orice cablu as baga in usb ca e de la imprimanta de la camera web nu imi mai apare nimic in dreapta monitorului jos,nu mai recunoaste nimic e ca si cum nu as baga nimic in usb.am 4"sloturi" USB in spate si 3 in fata si nu merge niciunul

#27
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005

View Postfreedom01_89, on 28th August 2009, 19:12, said:

nu imi mai apare nici un msj...

Salut!am si eu o problema cu USB`ul. acum o saptamana a descarcat poze si de pe telefon si de pe aparatul digital si a mers.acum ma chinui de 3 zile sa descarc poze si orice cablu as baga in usb ca e de la imprimanta de la camera web nu imi mai apare nimic in dreapta monitorului jos,nu mai recunoaste nimic e ca si cum nu as baga nimic in usb.am 4"sloturi" USB in spate si 3 in fata si nu merge niciunul
Cu siguranta,ti s-au sters niste dll-uri aferente porturilor USB.Intra in Setings - Control Panel - System - Hardware - Device Manager si trebuie sa iti apara la "Universal Serial Bus controllers",toate porturile USB si detalii despre drivere.Incearca un "Update Driver" la fiecare in parte.Daca este introdus un device oarecare si este "vazut" de sitem,vei gasi chiar detalii despre driverul respectivului device.
Daca operatia nu-ti reuseste si la tine sunt 99% sanse de nereusita,dupa cum descrii,atunci solutia este reinstalarea sistemului de operare si a driverelor de la placa de baza - intai,apoi celelalte (placa grafica,sunet).Nu incerca alte variante fiindca nu vei reusi.Cred ca ai luat vreun virus sau ai sters din greseala vreun dll aferent USB-urilor.
Solutia finala si cea mai buna,reinstalarea sistemului de operare.

#28
veronel86

veronel86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2011
salut
am si eu o problema, am reinstalat windous-ul, windows 7 64bit pe un hp dv6 1350sl, dar dupa instalare nu imi mai functioneaza niciun port usb, am incercat sa sa iau dp site-ul hp, dp site-ul intel driverele pt usb, dar tot degeaba, nimic nu functioneaza. nu stiu ce sa mai fac, e prima data cand ma lovesc de aceasta problema

[ http://i52.tinypic.com/msdmp5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

  • Attached File  usb.png   21.65K   8 downloads

Edited by veronel86, 08 August 2011 - 23:46.


#29
alex_tbe

alex_tbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 14.06.2007

View Postveronel86, on 9th August 2011, 00:32, said:

salut
am si eu o problema, am reinstalat windous-ul, windows 7 64bit pe un hp dv6 1350sl, dar dupa instalare nu imi mai functioneaza niciun port usb, am incercat sa sa iau dp site-ul hp, dp site-ul intel driverele pt usb, dar tot degeaba, nimic nu functioneaza. nu stiu ce sa mai fac, e prima data cand ma lovesc de aceasta problema
driverele de aici l'ai luat?daca nu...incearca'le pe astea si eventual incearca si programelu asta si vezi ca ai o coloana/rubrica "Disabled". conecteaza un stick sau orice alt device usb la unul din porturi si apoi verifica programul de mai sus, la rubrica "Disabled" sa nu cumva sa fie "Yes".
daca ai incercat driverele alea si programelul asta nu iti afiseaza nici un device, incearca sa rulezi un cd cu linux(ubuntu ca e mai simplu)fara sa il instalezi...rulezi de pe cd si verifici porturile.daca nu merg nici pe linux e clar ca e de vina partea hardware.

#30
veronel86

veronel86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2011
de acolo am luat driverele, dar nu au functionat, am luat azi si un program dl microsoft: microsoft fixit device, gaseste ca e o problema cu driverele dl usb, reinstaleaza driverele,dar apoi imi spune: device driver software was not successfully installed. am Ubuntu descarcat dar nu stiu cum sa fac sa ce mi-ai spus acolo, un pic de ajutor, multumesc mult
iar la programul dl tine imi arata asa:

[ http://i56.tinypic.com/14cgyu8.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
veronel86

veronel86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2011
am mai citit si pe forumul microsoft, se pare ca e o problema cu windows 7 64 bit si porturile usb. problema e, inainte a fost acelasi windows, si nu au fost probleme, de ce imi apar acum. chiar nu stiu ce sa mai fac.

#32
alex_tbe

alex_tbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 14.06.2007

View Postveronel86, on 9th August 2011, 15:33, said:

de acolo am luat driverele, dar nu au functionat, am luat azi si un program dl microsoft: microsoft fixit device, gaseste ca e o problema cu driverele dl usb, reinstaleaza driverele,dar apoi imi spune: device driver software was not successfully installed. am Ubuntu descarcat dar nu stiu cum sa fac sa ce mi-ai spus acolo, un pic de ajutor, multumesc mult
iar la programul dl tine imi arata asa:
ok..cu ubuntu faci in felu urmator: descarci versiunea ptr desktop(X32 sau X64). o sa ai o imagine(.iso). scrii imaginea pe CD.apoi bootezi de pe el. la un moment dat o sa ai de alea intre a instala ubuntu si a incerca de pe cd(Install sau Try Ubuntu without any change to your computer). e imposibil sa nu te descurci. si poti sa stai linistit ca nu se sterge nimic si nu se modifica nimic in urma acestui proces.in fine....cand apare desktopul...pur si simplu conectezi un stick de preferat la orice port si astepti sa apara pe desktop. asta e tot.

cat despre programul asta de la mine...sa inteleg ca a aparut un device in lista?asta nu inseamna decat ca sistemul tau "vede" ceva conectat dar...ori il blocheaza ceva sa afiseze, ori nu stie sa recunoasca ce e. daca mai ai partitii in afara de cea cu OS'ul incearca sa le verifici de virusi si alte minunatii.

si driverele alea...nu l'ai instalat pe toate nu? sau daca ai instalat unu si nu a mers, nu ai instalat altu fara sa il dezinstalezi pe cel care nu a mers nu?eventual dupa ce dezinstalezi un driver care nu e bun sa faci o curatare a registrilor cu CCleaner. spor in continuare!

#33
veronel86

veronel86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2011
dupa ce am dezinstalat driverele, am dat restart, asa cum gasit pe forumul microsoft, ca fiind una din solutii mi-a aratat asa

[ http://i56.tinypic.com/1z4lq3r.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

imi spune ca sistemul nu a reusit sa instaleze corect driverele, sa incerc sa reinstalez windows-ul, si sa folosesc o versiune 32 bit, chiar am nevoie de usb, sa mut fisiere dp un pc pe altul

#34
veronel86

veronel86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.07.2011
am rezolvat problema de mai sus, am reinstalat windowsul, de data aceasta instaland o versiune 32 bit, si nu am mai avut niciun fel de probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate