Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Retezat

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#37
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
multumesc lexus... intereseaza...si sunt trist...:(

#38
Lexus Joe

Lexus Joe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.04.2004

View PostSato, on Feb 19 2007, 07:21, said:

multumesc lexus... intereseaza...si sunt trist...:(

Si eu sunt trist... mai ales ca ultima oara am fost pe la Pietrele anul trecut, cu o saptamana inainte de Craciun. Am urcat de la Carnic pe un drum inghetat, am ajuns la Pietrele pe la 7 seara, inghetati si noi ... ceaiul fierbinte cu care ne-a servit cabanierul a fost o mana cereasca...

#39
dmazilu

dmazilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.03.2007
Salut. Am fost si eu in Retezat de cateva ori si intr-adevar este superb. Vroiam sa va intreb doua lucruri:

- daca stiti cumva sa existe un drum (indiferent cat de practicabil, poate sa fie si doar o urma) intre Rau de Mori si Nucsoara sau daca exista orice alt drum direct intre localitatile de pe Valea Diljii (sau Valea Rausorului) si localitatile de pe Valea Salasului, fara sa se ajunga la DN prin Ohaba de sub piatra. Vreau la vara sa fac un circuit cu bicicleta si traseul ar fi trecut si prin aceasta zona.

- daca stiti ceva pensiuni sau gazde in Nucsoara. Planuim sa lasam masinile in Nucsoara de unde sa incepem si sfarsi traseul

Multumesc!

#40
cornelux2006

cornelux2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.08.2006
SALUTARE!!Sunt din Braila si in august as vrea sa ajung in Retezat.Venind dinspre Braila care ar fi cea mai buna cale de acces spre Masiv? Eu as vrea sa las masina undeva intr-un sat sau o cabana foarte aproape de masiv , apoi sa ne luam rucsacii si sa atacam masivul,si dupa vreo 4-5 zile sa ne intoarcem in acelasi loc la masina(normal).deci care-ar fi cel mai bun loc de acces (sat ceva) ? Si inca ceva, sunt refugii in Retezat? Dar cabanele alea care sunt ,au vreo paine, ceva de haleu de cumparat ? Cu apa tot asa naspa ca-n PIATRA CRAIULUI e?  VA FOARTE MULTIMESC DE AJUTOR.

#41
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
incearca www.alpinet.org sau www.carpati.org

#42
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eu stiu ca exista un refugiu, "refugiu agatat". Acum ani buni am fost in Retezat cu gandul sa dormim acolo. Ne-a prins ceata pe drum si nu l-am mai gasit. Asa ca am fost nevoiti sa dormim in padure, sub cerul liber.
Si nici pana in ziua de azi n-am aflat unde e. :(

#43
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
am auzit si eu de el (nu stiu unde e :P ), dar stiu sigur ca e in Parang, nu Retezat

singurul refugiu pe care l-am gasit e cel de langa lacul bucura.

Edited by Blade, 07 April 2007 - 13:34.


#44
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Da, mai, vezi, nici macar muntele nu-l mai stiu, d-apai refugiul! :P

#45
cornelux2006

cornelux2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLaberta, on Apr 7 2007, 14:33, said:

Da, mai, vezi, nici macar muntele nu-l mai stiu, d-apai refugiul! :P
Refugiul Agatat e in Parang.Am intrat pe alpinet,ei cica nu-s, eu vroiam sa stiu clar de la cineva care a fost de curand pe-acolo.Hai,mai vorbim.mersi,pa.

#46
catalin20022002

catalin20022002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 04.11.2006
Prietene,
Cred ca te-ai cam pripit cu deschiderea acestui topic.
De ce nu dai mai intai un search cu Google, te documentezi si apoi pui intrebari punctuale?
Vezi site-ul www.retezat.ro si altele, iti dau o multime de informatii, gen cai de acces, campare, cazare, trasee, etc.
Un sfat prietenesc: cumpara harta (eventual http://www.harta.go.to/). Eu am cumparat multe de la ei si sunt multumit. Intereseaza-te de trasee! Nu sunt usoare. De baza in Retezat: incaltarile!. Daca nu ai ceva OK, au pus-o!. La cate pietroaie sunt, o sa ai necazuri. Vremea: imprevizibila; daca ai noroc, prinzi zile bune, daca nu, nu ai ce face, decat cort, cort, cort.
Cabanele sunt putine (cele de altitudine), slab aprovizionate si preturi ... de altitudine.
Refugii: putine, cortul e de baza.
Traseele in functie de pregatirea fiecaruia (usoare ... nu prea).
Sfatul meu: echipament bun, informare despre rute, etc., cort si saci buni, ruscaci buni, neaparat pelerine de ploaie, bocanci rezistenti, sanatosi).



Retezatul este o experienta unica! Nici un alt munte din RO  nu se compara cu ei. Sunt magnifici.


Te vei enerva, vei ajunge la capatul puterilor, dar nu vei regreta.  Sunt unici!

Nici macar Fagarasul nu se compara cu ei.

#47
mircea2ro

mircea2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Anul acesta (pe la sfarsitul lui iulie) urmeaza sa fac Retezatul a treia oara. Anul trecut am facut Fagaras pentru a doua oara. Am fost un grup mic de 6 persoane, adica trei corturi. A fost superb, ce mai. Vremea a fost cu noi. La fel sper sa fie si anul acesta cand mergem pe Retezat. Abia astept sa revad multe locuri si, bineinteles unele le voi vedea pentru prima data. Sper sa vizitam toate aceste zonei: Cabana Buta, Lacul Buta, Vf. Plesa & Piule, Vf. Custura, Vf. Papusa, Poiana Pelegii, Lacul Bucura, Vf. Peleaga, Vf. Retezat, Vf. Piatra Iorgovanului, Poiana de la Campusel si mai sunt. Retezatul reprezinta o zona extrem de pitoreasca si din fericire foarte curata. Probabil excursia va dura 9 zile cu tot cu drum, dar mai avem timp sa ne gandim.
Daca sunt locuri superbe pe care mi le recomandati cu placere, va rog sa o faceti.

#48
zdefctt

zdefctt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.08.2006
cei care ati fost spunetine si noua celorlalti peunde intram cu masina?, unde putem campa si unde nu (sau unde ne recomandati)?, de unde incep majoritatea traseelor? ce nu trebuie sa ratam?...
toate sfaturile sunt binevenite asa ca cei care ati fost sau cunoasteti spunetine si noua!

#49
Mihai Cazac

Mihai Cazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 30.05.2006
Fara suparare, dar  cred ca intre timp ar fi util sa vizitezi http://www.lecturi.r...roducts_id=1263

In orice caz, vacanta placuta!

#50
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

View Postzdefctt, on Jul 2 2007, 18:16, said:

cei care ati fost spunetine si noua celorlalti peunde intram cu masina?, unde putem campa si unde nu (sau unde ne recomandati)?, de unde incep majoritatea traseelor? ce nu trebuie sa ratam?...
toate sfaturile sunt binevenite asa ca cei care ati fost sau cunoasteti spunetine si noua!
cu masina pina la carnic (prin ohaba de sub piatra). de acolo puteti merge cam o ora pina la cabana pietrele (unde puteti campa si, eventual, face o tura cu miinile in buzunare pina pe vf retezat si inapoi) sau cam 4 ore  pina la l bucura (poate mai mult, depinde de experienta/conditia fizica a celor ce merg). la lac puteti campa si face o multime de trasee prin preajma (vf peleaga, l zanoaga, lacurile din jurul bucurei, vf retezat, l gales etc). apoi puteti cobori inapoi in carnic unde v-ati lasat masina. depinde si cit timp aveti la dispozitie.

alta varianta ar fi sa lasati masina la cab cheile butii (venind dinspre campul lui neag) si sa urcati de acolo la bucura, unde sa campati si sa va intoarceti pe acelasi traseu.

mai convenabila as zice ca e varianta pe carnic totusi.

Edited by hipppaul, 04 July 2007 - 22:35.


#51
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmircea2ro, on May 24 2007, 15:44, said:

Anul acesta (pe la sfarsitul lui iulie) urmeaza sa fac Retezatul a treia oara. Anul trecut am facut Fagaras pentru a doua oara. Am fost un grup mic de 6 persoane, adica trei corturi. A fost superb, ce mai. Vremea a fost cu noi. La fel sper sa fie si anul acesta cand mergem pe Retezat. Abia astept sa revad multe locuri si, bineinteles unele le voi vedea pentru prima data. Sper sa vizitam toate aceste zonei: Cabana Buta, Lacul Buta, Vf. Plesa & Piule, Vf. Custura, Vf. Papusa, Poiana Pelegii, Lacul Bucura, Vf. Peleaga, Vf. Retezat, Vf. Piatra Iorgovanului, Poiana de la Campusel si mai sunt. Retezatul reprezinta o zona extrem de pitoreasca si din fericire foarte curata. Probabil excursia va dura 9 zile cu tot cu drum, dar mai avem timp sa ne gandim.
Daca sunt locuri superbe pe care mi le recomandati cu placere, va rog sa o faceti.
vad ca la retezat n-ai spus nimic de portile inchise, lacul gales si taul dintre brazi ;)

#52
mircea2ro

mircea2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Bine zis. Neaparat si Portile Inchise, mai ales ca nu le-am mai vazut!

#53
zdefctt

zdefctt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.08.2006
Mersic pentru sfat !
Eu personal intentionez sa merg cu masina si nu fac trasee cu cortul in spinare ci as dori sa campez cu cortul langa masina , fac traseu si ma intorc la cort - drept pentru care de asta as dori sa stiu unde ar fi bine sa ma duc cu masina (unde se poate ajunge), sa pun cortul, ca apoi sa incep sa calatoresc.

#54
zdefctt

zdefctt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.08.2006
exista vreun camping pana unde sa poti ajunge cu masina (vorbesc de logan sau matiz nu de 4x4) sau vreo cabanuta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate