Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Retezat

- - - - -
  • Please log in to reply
306 replies to this topic

#289
oanadia

oanadia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2014
Da, sigur, as dori sa mai aflu anumite lucruri; poti sa imi lasi adresa de e-mail ca sa iti dau nr meu (nu am fcb..) ? ( a mea este [email protected])

#290
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Noi am mai fost acum 3 ani ! Cu exceptia a 2 portiuni scurte unde era noroi(curgeau niste paraiase prin drum) si una intr-o curba in "strans" cu urcare putin verticala nu au fost probleme ! Mai degraba m-am enervat ca pe o portiune de drum crengile copacilor "mangaiau vopseaua" ! Cu Loganul nu cred ca pot fi probleme !

#291
oanadia

oanadia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.08.2014
Noi am mai fost pe drumuri rele- in general spre schituri, manastiri- (nu s-a intamplat nimic din fericire) dar ne-au trecut toate apele... si de-asta am ramas cu frica

#292
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
servus tuturor,

sambata (9 aug) ar trebui sa ajung in retezat pt mai multe zile (in principiu vreau sa urc din poiana pelegii, dar e ok si daca plec din carnic-pietrele). din pacate amicul cu care trebuia sa vin cu masina nu mai poate ajunge. am sunat la microbuzul care merge ohaba de sub piatra - carnic dar mi s-a spus ca sunt singurul client anuntat pt sambata, iar daca nu se strang destui nu va circula.

asa ca poate gasesc aici pe cineva care are drum in zona... ajunge cineva cu o masina sambata la poalele retezatului (indiferent ca e vorba de poiana pelegii sau carnic) si ma poate culege si pe mine din drum (evident, voi acoperi benzina+berea Posted Image )? voi fi singur plus rucsacul aferent, pe care il pot tine in brate daca e cazul.sambata dimineata voi pleca din tg. jiu asa ca pot veni cu un tren oriunde in zona petrosani-simeria-ohaba de sub piatra.

View Postoanadia, on 02 august 2014 - 13:56, said:

Din experienta ta unde ti se pare mai frumos (la Bucura  sau Gales) ?. Pentru lacul Gales cate ore se fac si unde se lasa masina?
pentru un prim contact cu retezatul iti recomand bucura. si la gales e foarte fain dar ai optiuni limitate (eventual poti devia pe la taul dintre brazi cand urci dinspre pietrele spre gales) dar cam atat - in rest vei sta in padure o buna bucata de drum, in schimb la bucura poti urca pe peleaga, ai panorama spre vf retezat & judele, poti vedea restul de lacuri cu nume de fete si poti ajunge f usor si la taul portii & taul agatat, care sunt mai aparte...

Edited by hipppaul, 06 August 2014 - 17:23.


#293
vang

vang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.06.2007
Salutari!
In 12-13 august am urcat la Bucura.De la baraj(bariera )drumul este prost( pe alocuri) dar practicabil.Foarte multe masini,toate cu garda mai sus.Fara probleme pentru Logan,Ford(eu am urcat cu un Matiz).In poiana mai putine corturi decat sus la Bucura.Traseele foarte bine marcate,si pana la Bucura si mai sus pana la vf.Peleaga.Singura problema deranjanta la cort o constituie musculitele si tantarii.Peisaje super,vremea excelenta.Drum bun celor ce si-au planificat o tura.

#294
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postvang, on 14 august 2014 - 14:24, said:

Salutari!
In 12-13 august am urcat la Bucura.De la baraj(bariera )drumul este prost( pe alocuri) dar practicabil.Foarte multe masini,toate cu garda mai sus.Fara probleme pentru Logan,Ford(eu am urcat cu un Matiz).In poiana mai putine corturi decat sus la Bucura.Traseele foarte bine marcate,si pana la Bucura si mai sus pana la vf.Peleaga.Singura problema deranjanta la cort o constituie musculitele si tantarii.Peisaje super,vremea excelenta.Drum bun celor ce si-au planificat o tura.
Totul e sa nu urci cand ceilalti coboara, pentru ca drumul este lat cat pentru o masina si nu sunt multe locuri pe unde poti trage pe "dreapta".

#295
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Caut si eu o pensiune draguta in zona Retezat pentru un concediu in vara aceasta. Vreau o pensiune curata cu priveliste frumoasa, cu curte mare, cu loc de joaca pentru copii, cu camere spatioase, cu un restaurant unde sa se poata servi masa.
Am gasit ceva ce imi place aici http://www.booking.c...st=8.3#tab-main , dar as vrea ceva mai aproape de munte daca e posibil. Un loc din care sa pot sa merg pe trasee lejere cu un copil de 5 ani dupa mine si cu unul de 1,5 ani in spate.

#296
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

View Postbarbosa, on 13 ianuarie 2015 - 16:27, said:

Caut si eu o pensiune draguta in zona Retezat pentru un concediu in vara aceasta. Vreau o pensiune curata cu priveliste frumoasa, cu curte mare, cu loc de joaca pentru copii, cu camere spatioase, cu un restaurant unde sa se poata servi masa.
Am gasit ceva ce imi place aici http://www.booking.c...st=8.3#tab-main , dar as vrea ceva mai aproape de munte daca e posibil. Un loc din care sa pot sa merg pe trasee lejere cu un copil de 5 ani dupa mine si cu unul de 1,5 ani in spate.

In general in Retezat si traseele usoare au cam 2 ore dus, dar problema lor este ca sunt relativ departe de locuri de cazare mai pretentioase.  Singurele cazari mai  aproape de munte ar fi : Rausor de unde poti face trasee spre cabana Pietrele/Saua Lolaia , Rau de Mori dar de aici nu prea poti face trasee direct pe jos ci intai trebuie mers o bucata buna de drum cu masina, plus ca fiind pe Valea raului Mare, privelistea este cam obturata de versantii vaii, din Carnic ar fi trasee mai  accesibile , spre Gentiana, Pietrele, valea Stanisoara, saua Lolaia sau spre Lacul Gales dar din Nucsoara pana in Carnic drumul este forestier , iar starea lui e functie de ce viituri l-au spalat peste iarna.
Salasu de Sus e cam departe de munte, dar beneficiaza de priveliste fiind ceva mai departe.
Ar fi si varianta de a alege in loc de Retezatul Mare , Retezatul Mic. Aici traseele sunt mult mai usoare/accesibile. Dar asta inseamna cazare in Campul lui Neag.
Eu in ultimii 5 ani am atacat cam toate "portile de acces" : Carnic, Rau de Mori, Rausor, Stana de Rau  si Retezatul Mic.

pt Rau de Mori ar fi  cateva:
http://www.turistinf...ita-c91214.html
http://www.turistinf...zat-c58124.html
http://www.turistinf...zat-c66987.html

pt Campul lui Neag:
http://www.pensiunearetezat.com/
http://www.turistinf...sta-c73774.html


Pt Carnic:
http://www.codrin.ro/
http://cabanasoarelu...omania.ro/?f=4( e ceva mai departe de intrarea pe trasee, trebuie zilnic si cativa km facuti cu auto pe acel drum forestier)

daca mai pot sa-ti dau ceva indicii, cu mare placere.

#297
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
testosule, tu esti o enciclopedie a Retezatului :) .

Nu ma deranjeaza sa merg cu masina de la pensiune pana la intrarea pe traseu deci asta nu ar fi o problema. Oricum vom face excursii cu masina la Hunedoara, pentru castel, la Hateg, la Sarmisegetusa, etc.  Vreau doar o pensiune cat mai in munte pentru aer si priveliste, dar care sa ofere si conditiile necesare cazarii cu 2 copii mici, Fetita, care va avea 4 ani jumate in vara, are deja la activ Ceahlaul, Pietrele Doamnei, traseul Babele - Crucea Eroilor,Urlatoarea, Muntele Gaina plus ceva trasee scurte prin Apuseni. Asa ca un traseu de 2 ore dus 2 ore intors nu ar trebui sa fie o problema. Baiatul va avea 1 an si jumatate si pentru el am rucsac special sa il car in spate.
Din lista ta cea mai potrivita mi se pare Dumbravita, din Rau de Mori, pe care am gasit-o si eu in cautarile mele. Oricum inca mai astept sugestii. Poate mai stiu altii si alte locatii mai dificil de gasit pe internet. Pana in iulie mai e timp, de asta am si inceput cautarile asa devreme.
Criteriile raman aceleasi. Curatenie, liniste, priveliste, spatiu.

#298
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

View Postbarbosa, on 14 ianuarie 2015 - 10:10, said:

testosule, tu esti o enciclopedie a Retezatului :) .

Nu ma deranjeaza sa merg cu masina de la pensiune pana la intrarea pe traseu deci asta nu ar fi o problema. Oricum vom face excursii cu masina la Hunedoara, pentru castel, la Hateg, la Sarmisegetusa, etc.  Vreau doar o pensiune cat mai in munte pentru aer si priveliste, dar care sa ofere si conditiile necesare cazarii cu 2 copii mici, Fetita, care va avea 4 ani jumate in vara, are deja la activ Ceahlaul, Pietrele Doamnei, traseul Babele - Crucea Eroilor,Urlatoarea, Muntele Gaina plus ceva trasee scurte prin Apuseni. Asa ca un traseu de 2 ore dus 2 ore intors nu ar trebui sa fie o problema. Baiatul va avea 1 an si jumatate si pentru el am rucsac special sa il car in spate.
Din lista ta cea mai potrivita mi se pare Dumbravita, din Rau de Mori, pe care am gasit-o si eu in cautarile mele. Oricum inca mai astept sugestii. Poate mai stiu altii si alte locatii mai dificil de gasit pe internet. Pana in iulie mai e timp, de asta am si inceput cautarile asa devreme.
Criteriile raman aceleasi. Curatenie, liniste, priveliste, spatiu.

am stat si eu ( 2 fam+1copil) la dumbravita acum vreo 3 ani. Era frumosa pensiunea dar camerele aveau nevoie de mai multa atentie in ceea ce priveste curatenia. Poate acum  s-a schimbat in mai bine. Am vazut in vara trecuta ca s-au mai extins . Erau destul de multe masini in parcare.
Priveliste nu prea e di Rau  de Mori. Am sa caut ceva foto de prin zona sa-ti trimit pt o parere. Eu am stat 3 vacante in Rau de Mori , 2 in Rausor si una in Carnic in ultimi ani.

Edited by testosul1, 14 January 2015 - 14:24.


#299
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

View Postbarbosa, on 14 ianuarie 2015 - 10:10, said:

testosule, tu esti o enciclopedie a Retezatului Posted Image .

Nu ma deranjeaza sa merg cu masina de la pensiune pana la intrarea pe traseu deci asta nu ar fi o problema. Oricum vom face excursii cu masina la Hunedoara, pentru castel, la Hateg, la Sarmisegetusa, etc.  Vreau doar o pensiune cat mai in munte pentru aer si priveliste, dar care sa ofere si conditiile necesare cazarii cu 2 copii mici, Fetita, care va avea 4 ani jumate in vara, are deja la activ Ceahlaul, Pietrele Doamnei, traseul Babele - Crucea Eroilor,Urlatoarea, Muntele Gaina plus ceva trasee scurte prin Apuseni. Asa ca un traseu de 2 ore dus 2 ore intors nu ar trebui sa fie o problema. Baiatul va avea 1 an si jumatate si pentru el am rucsac special sa il car in spate.
Din lista ta cea mai potrivita mi se pare Dumbravita, din Rau de Mori, pe care am gasit-o si eu in cautarile mele. Oricum inca mai astept sugestii. Poate mai stiu altii si alte locatii mai dificil de gasit pe internet. Pana in iulie mai e timp, de asta am si inceput cautarile asa devreme.
Criteriile raman aceleasi. Curatenie, liniste, priveliste, spatiu.

Salutare,

In Rau de Mori ( cu masina in 10 min la Rausor- un foarte bun loc de plecare pe trasee de dificultate variata, inclusiv de familisti), recomand cu cea mai mare caldura Pensiunea Tereza.

Am fost in august 2013 cu sotia si un alt cuplu si am ramas impresionati, aproape stingheriti as spune.
De bunatatea doamnei Tereza, de flexibilitatea de care da dovada, de mancarea incredibil de gustoasa pe care ne-a gatit-o ( la niste preturi derizorii). Parca am mers la o matusa buna, cu care nu ne mai vazuseram demult.
Si fiica dumneai de asemenea o persoana sociabila si discreta in acelasi timp.

Daca nu ma insel pensiunea are 4 camere, nu mai tin minte bine- verificati dsigur pe net. Dar am numarul in agenda: 0744 820 573.Camerele nu sunt nici mari nici mici, dotari potrivite, era curat peste tot.
Curtea este incapatoare, ingrijita. Loc de joaca pentru copii nue  cine stie ce, sunt leagane, nu stiu daca intre timp a mai amenajat ceva, in schimb in spatele curtii are animalute de care copiii vor fi incantati + livada pomi

Recomand cu toata inima
Vacante placute!

#300
georgearad1

georgearad1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.06.2015
Va salut,

Plecam si noi luna aceasta spre rau de mori si mergem spre bucura pe la baraj.
Insa suntem 8 oameni si avem nevoie de un transport local pana in poiana pelegii. aveti cateva sugestii?
deasemenea...ar fi o varianta sa o dam si pe jos... insa am inteles ca sunt 30 de km, iar durata presupun ca ar fi spre 3 ore de mers pe jos pana in poiana.

#301
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Va salut!
Stie cineva care mai este starea actuala a drumului spre Poiana Pelegii"? Se poate merge si cu garda mai joasa?

#302
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

View Postnickro, on 02 august 2015 - 13:47, said:

Va salut!
Stie cineva care mai este starea actuala a drumului spre Poiana Pelegii"? Se poate merge si cu garda mai joasa?
Se poate trece cu un pic de atentie. In iunie, cand am fost, erau 2 portiuni mai delicate, aproape de Poiana Pelegii, in care am pus cateva pietroaie fiind un sant creat  de apa ce se scurge de pe versant, chiar pe diagonala drumului, iar in alta portiune unde este tot o curba stransa , in urcare accentuata , sunt ceva pietre si denivelari mai mari. Acum trebuie tinut cont si de ce ploi/furtuni  posibil sa mai fi fost intre-timp, care sa mai fi spalat drumul.

#303
brigid

brigid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.05.2008
Bun gasit. Am incercat sa citesc cap-coada topicul dar e cam haos pe langa mine cu copiii asa ca o sa cer mura-n gura, daca nu va e cu suparare :).

Suntem o familie din Timisoara cu doi copii mici, 7 luni si respectiv 2 ani si 2 luni. Intentionam o iesire in Retezat/Parang pe la jumatatea lui septembrie, preferabil cu cortul sau eventual partial cu cortul/partial la o pensiune sau o cabana. Probabil vom sta vreo 4-6 zile. Am avea nevoie de indrumare, sfaturi si idei pentru ca am vrea sa facem urmatoarele:

- sa ajungem cu masina cat mai sus posibil (un Seat Ibiza mai vechi dar de nadejde, totusi nu e 4x4 desi se descurca si pe trasee mai dificile). Preferabil sa fie ceva cabana in zona, sa dormim acolo o noapte si sa lasam masina acolo, noi plecand mai departe cu cortul.

- sa existe un loc de pus cortul nu foarte departe de locul unde lasam masina (am nascut doi copii in doi ani si n-am mai fost pe munte de ha-haaat, desi pe vremuri eram mereu pe creste, asadar conditie fizica precara) si musai sa arate frumos spre spectaculos. Ideal sa fie un lac pe-acolo si musai sursa de apa potabila.

- de la locul de campare sa avem ceva trasee faine si nu dificile (2-4 ore) pe care le putem face cu copiii carati in spate

- ne-ar surade un drum de intoarcere cu masina diferit de cel de la dus (dar tot directia Timiasara), ca sa vedem si alte locuri. Poa' sa fie mai lung, nu conteaza, important este sa fie frumos si sa avem ce sa vedem.

Idei, sugestii? :)

#304
Mialache

Mialache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 22.09.2015
pensiunea coada lacului

http://www.romania-t...a-Coada-Lacului
cetatea colt, baraj gura apei, manastirea densus etc

Edited by Mialache, 18 October 2015 - 12:37.


#305
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare, vreo sansa sa mai vedem bujorii in week-end, sau au trecut?
O sa mergem de vineri seara prin zona, cred ca fie spre Carnic - sambata spre lacul Gales, sau Stana de Rau - lacul Taul Tapului.

Edited by d-ardeleanu, 06 July 2022 - 14:49.


#306
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 23.03.2015
Duminica inca mai erau destui... noi am urcat de la Rausor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate