Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Bicicleta electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
1012 replies to this topic

#1009
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eiii, nici chiar asa. Nici eu nu sunt infailibil. De obicei am dreptate pentru ca nu ma bag sa dau sfaturi decat in domeniile in care am lucrat sau am contact cu ele. Forumurile si internetul (wiki, quora, stackexchange etc) sunt astazi cele mai bun instrumente pentru a invata si a ne perfectiona continuu...

#1010
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
N-am mai intrat de mult pe aceasta arie,iar acum,vad cu bucurie ca mai sunt amatori de constructii proprii (DIY).Sper ca realizarile noastre din trecut sa fie de folos celor ce vin acum cu forte proaspete...Asta cred ca e prima mea postare pe aceasta arie...
@Scorpionul_Lenes: Ai nevoie de un motor mai puternic,dar si de alt variator de turatie...In plus,ar fi utila si o acceleratie speciala,cu traductor Hall (magnetic),cum au toate cele de fabrica,inclusiv trotinetele electrice ieftine.
Postarea #81 :
https://forum.softpe...72#entry9760193

Edited by danpet, 19 June 2017 - 20:58.


#1011
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postunderb, on 24 decembrie 2016 - 13:29, said:

....Cu toate astea, ce eficienta s-ar putea atinge in cazul in care se ridica tensiunea pt a alimenta un motor obisnuit de bicicleta de 250W (probabil la 24V)?
Vb strict de partea care tine de ridicarea tensiunii.
Ma gandesc ca o eficienta de 60% de ex aproape ca ar face rentabila pe termen lung o astfel de solutie....

View Postaddysoftware, on 25 decembrie 2016 - 22:59, said:

Eficientele actual obtenabile sunt extrem de scazute. Un convertor dc-dc de la 3V va avea de consumat 100A la puterea de mers normal (fara accelerarea bicic......
.....cred ca s-ar putea face insa ceva doar daca s-ar paraleliza 10 convertizoare independente de curent mic, care sa absoarba fiecare 10/30A si sa livreze la iesire IN TOTAL 24 sau 48V la 300/900W
.....e posibil ca eficienta sa fie pe la 50- 65%.....
In ultimul timp m-am mai gandit la asa ceva, si poate ca n-ar fi chiar imposibil, considerand urmatoarea structura:
  • 8 sau 16 celule convertizoare DC/DC cu intrarea de 3V/8-25A si iesirea ...aici sunt de estimat multe variante... de exemplu 12V sau 24V, cuplate in serie/paralel pentru un total de 48V la 6-18A. Sau chiar direct iesirile la 48, de ce nu? [paranteza; cifrele 8-25A reprezinta curentul nominal si curentul de suprasarcina la acceleratie; ambele trebuie sa fie suportate pe termen lung (*infinit) respectiv  mediu (30-40 secunde). Curentii destul de mari implica un tranzistor MOS cu Rds-on foarte mic, care e scumpitzel; dar tensiunea de lucru e foarte mica (sub 10V peaks) ceea ce face trebusoara choar rentabila: sunt mai ieftine tranzistoarele cu Rds-on mic la tensiuni mici...]
Celulele DC-DC ar trebui sa fie de tip flyback si daca am folosi tensiune mai joasa de 48V ar trebui sa fie cu separatie (traf), si daca am considera 6V la iesire ar trebui redresare sincrona... La 12V ar merge cu redresare pe Schottky, mai simpla. La tensiune si mai mare, 24V sau chiar 48V, traful ar avea randament probabil de 80%, si pierderile pe diode ar fi de 1/24 sau 1/48, adica 4% sau 2%. Una peste alta, cred ca ar fi obtenabile randamente de 65-70%....

Costuri? hm, probabil spre 50 de lei pe celula, cred.

Ia sa ne gandim un pic:
16 celule.
Curent de lucru 25A inseamna la duty cycle 50% curent de absorbit prin tranzistor 50A cu varf de 100A. Puterea disipata va fi de forma parabolica cu varful la 100A x 100A x 2,2mO = 22000mW, deci 22W x 50% duty cicle = 11W; 11W/3 (forma) = 3W. Hmm, acceptabil 3W pe capsula.
Puterea livrata in acest regim va fi de 25A x 3V = 75W deci tranzistorul pierde doar 5%. Si cum in regim de mers normal curentul e de 3 ori mai mic, puterea de pierderi va fi in majoritatea timpului de 9 ori mai mica adica cca 0,4W.. Pacat insa ca cei 3W nu permit sa-l folosi fara radiator...

Transformatorul: la 75W ar trebui sa fie cam de tip E30/11 pentru un randament bunicel. Dar ar fi admisibil si un miez E30/7 deoarece puterea medie nu e de 75W ci de 25W, iar E30/7 duce lejer 40-50W. Chiar E25/6 ar putea fi folosit... Acuma din pura experienta, acest traf (E30/11) va disipa cam 4W la mers in suprasarcina (75W), E30/7 ar disipa cam 6W iar E25/11 ar disipa cam 8W.
Bobinajele:
Primarul: pentru 8A input pe termen lung trebuie folosita la limita inferioara absoluta litzwire cu cel putin 32 fire de 0,2mm, ideal cu cca 64 de fire de 0,2mm.
Secundarul: cred ca as lua in considerare doar varianta pe 48V la iesire, si asta ar insemna un curent de iesire de 0,5A. Asta ar permite folosirea de sarma cu doar 2 (limita inferioara) respectiv ideal 4 fire de 0,2mm diametru.

Mah, cred ca ar fi ...."făcubil"

Si cred ca o varianta in care s-ar folosi doar 8 celule convertizoare dar cu 2 baterii in serie ar fi chiar mai rentabila. Cam aceleasi componente, doar trafurile mai mari - ar merge la fix cu E30/11 - ; randament mai mare, doar 8 celule, costuri mai mici. Si in plus, neneglijabil, mai usor de incarcat "monstrul" (o baterie de 7,2V in locul uneia de 3,6V). Ca si acolo ne lovim de problema curentului imens si implicit a randamentelor.

Edited by addysoftware, 30 June 2017 - 03:41.


#1012
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Salut

Reinvii acest thread/subiect cu o intrebare :

- Ce firme/modele de biciclete electrice de 27''/28'' se gasesc in comertul nostru pana in 2000/2500 lei ?

Asa sh sunt destule , dar avand in vedere ca ''acumulatorul'' in general este consumabil si nu poti avea incredere asa mare in cuvantul vanzatorului , as prefera ceva din magazin cu garantie

Daca aveti vreo astfel de bicicleta electrica de 27''/28'' inca in garantie/completa si sunteti din Bucuresti , scrieti-mi in pm detalile despre ea si pretul cerut ( asta ca sa imi mai ''maresc'' sansele de a gasi ceva mai... )

Detine careva dintre voi acest model - Wayscral Sporty 455 - as dori cateva pareri pro/contra despre ea

Multumesc anticipat de raspunsuri/pareri

Edited by wather, 09 March 2019 - 21:24.


#1013
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009
Urmăresc pe youtube clipurile unui tip ce tot testează "mini-vehicule".
(Biciclete, trotinete, scootere... etc)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OODRWyJGDIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vreau să construiesc şi eu una.
Dar voi continua postările pe celălalt fir.

View Postwather, on 09 martie 2019 - 21:22, said:

Salut

Reinvii acest thread/subiect cu o intrebare :

Multumesc anticipat de raspunsuri/pareri
Urmăresc pe youtube clipurile unui tip ce tot testează "mini-vehicule".
(Biciclete, trotinete, scootere... etc)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OODRWyJGDIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vreau să construiesc şi eu una.
Dar voi continua postările pe celălalt fir.

Iar aici ... una tare ieftină.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xl8_pHNbDb8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate