Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Asa s-au construit piramidele

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 SylexMM, on 13th October 2011, 10:11, said:

Indiferent câte echipe lucrau în paralel la montaj, bănuiesc că multe, problema e că echipele de cioplitori trebuiau să "livreze" câte un bloc la fiecare 5 minute.
Oare în cât timp se putea ciopli un bloc la dimensiunile stricte dictate de arhitecți? Întrebarea merită pusă deoarece bănuiesc că pe teritoriul carierei, spațiul de
lucru disponibil nu cred că permitea amplasarea a câtorva sute de echipe de cioplitori. Și nici nu cred că existau sute de cariere care să livreze blocuri din același
tip de rocă. Bănuiesc că blocorile erau doar tăiate în cariere pentru a facilita transportul, iar ajustarea la dimensiunile exacte se făcea în prejma piramidei.
Plus ca se stie, locul de unde erau aduse bucatile de piatra era situat la distanta foarte mare de piramide. Nu prea au gasit astia solutii prin care sa explice cum le transportau pe distanta mare. Cu ajutorul trunchiurilor de copaci nu prea este posibil , le-ar trebui extrem de multi copaci si am vazut un documentar in care niste cercetatori au incercat metoda asta, nu functioneaza, dupa o anumita distanta blocul de piatra  nu mai sta perfect pe copaci, aluneca intr-o parte si cade.

O alta explicatie ar fi ca le transportau pe Nil cu plute sau  un fel de corabii, dar nici asta nu e plauzibila pentru ca nu aveau ambarcatiuni destul de rezistente incat sa poata transporta un asemenea bloc de piatra fara sa se scufunde.

Edited by tiestodj20, 29 October 2011 - 17:43.


#38
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Partea cu mutatul blocurilor: Am vazut un documentar in care se presupune ca asezau bucatile de piatra pe plute de busteni si asteptau inuntatia periodica a Nilului.

#39
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 WarpS, on 29th October 2011, 18:57, said:

Partea cu mutatul blocurilor: Am vazut un documentar in care se presupune ca asezau bucatile de piatra pe plute de busteni si asteptau inuntatia periodica a Nilului.

Din teste si calcule, raportat la presupusul lor nivel de tehnologie navala, s-a constatat ca nu erau capabili sa construiasca plute suficient de  rezistente pentru  transportul blocurilor de piatra.

#40
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Daca se considera ca Marea piramida si Sfinxul fac parte dintr-un ansamblu construit in acelasi timp, si daca sfinxul a avut la origine un cap de leu, atunci lucrurile se complica.
Sfinxul asa cum este asezat privea atunci cand a fost construit spre locul de unde rasarea soarele la echinoctiul de primavara si daca era leu atunci soarele rasarea in constelatia leului. Dar asta nu se putea intampla decat cu aproximativ 12.000 de ani inainte.
Este o ipoteza pe care au lansat-o Graham Hancock si Robert Bauval.
Interesant este ca Robert Bauval spune ca pozitia celor trei piramide de la Gizeh se potriveste si ca marime si ca pozitie cu marimea si pozitia celor trei stele care formeaza centura din constelatia Orion, the Orion belt.
Dar aceasta potrivire nu se realizeaza decat daca se compara cu pozitia avuta de aceasta constelatie, Orion, acum aproximativ tot 12.000 de ani.

#41
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 tiestodj20, on 29th October 2011, 18:42, said:

Nu prea au gasit astia solutii prin care sa explice cum le transportau pe distanta mare.

 johnnickelby, on 29th October 2011, 20:43, said:

Sfinxul asa cum este asezat privea atunci cand a fost construit spre locul de unde rasarea soarele la echinoctiul de primavara si daca era leu atunci soarele rasarea in constelatia leului. Dar asta nu se putea intampla decat cu aproximativ 12.000 de ani inainte.
Hm.. Cand te gandesti ca mamutii (Mammoth) au trait pana amu' vreo 10.000 de ani.. Oare cu niste mamuti nu puteau sa care pietroaiele alea ?

#42
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 theMisuser, on 29th October 2011, 21:15, said:

Hm.. Cand te gandesti ca mamutii (Mammoth) au trait pana amu' vreo 10.000 de ani.. Oare cu niste mamuti nu puteau sa care pietroaiele alea ?

Ar fi o posibilitate daca intr-adevar mamutii au trait pana acum  aproximativ 10 000 de ani. Oricum, exista unele studii care afirma ca piramidele ar fi putut fi construite chiar pe vremea aia , acum vreo 10 000 de ani in urma deci nu sunt exclusi mamutii. Problema e ca nu s-au gasit hieroglife care sa arate ca foloseau mamuti desi ei scriau aproape orice faceau.

#43
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 theMisuser, on 29th October 2011, 22:15, said:

Hm.. Cand te gandesti ca mamutii (Mammoth) au trait pana amu' vreo 10.000 de ani.. Oare cu niste mamuti nu puteau sa care pietroaiele alea ?

Acel Hm.. ma face sa o iau ca pe o ironie.
Recunosc ca mi s-a parut interesanta ideea. Adevarul este ca mai citisem ceva scris de Hancock. Tu ai citit?

#44
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 johnnickelby, on 29th October 2011, 20:43, said:

Preuspunerea este plauzibilă, însa asta ar plasa momentul construirii piramidei cu 12000 de ani în urmă. Oare aveau suficiente scule de metal pentru a prelucra
atâtea blocuri de piatră ? Dar meseriași ? Asta presupunând că populația la acea dată era foarte mică. Kufu, Kefren și Mikerinos să fi adaptat doar piramidele
pentru nevoile lor ? Ce spun cronicile timpului despre construcții ? Descoperirile arheologice de lângă Zidul corbului par să susțină ideea că piramidele au fost
construite în timpul vieții faraonilor.

#45
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 SylexMM, on 29th October 2011, 22:57, said:

Preuspunerea este plauzibilă, însa asta ar plasa momentul construirii piramidei cu 12000 de ani în urmă. Oare aveau suficiente scule de metal pentru a prelucra
Ideea este corelata cu cele din cartea lui, Fingerprints of the Gods, in care mai spune si de posibile civilizatii antediluviene.
Stiu ca pare fantezie, dar felul in care tese firul naratiunii in carte face ca multe din lucrurile neexplicate pana acum sa fie vazute intr-o alta lumina. Nu trebuie crezut neaparat asa ceva, dar cred ca nici nu trebuie sa eliminam o asemenea idee.

#46
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
De curiozitate: s-a gandit cineva ca o civilizatie mai avansata decat cea egipteana ar fi trebui sa lase ceva urme ale existentei ei? Presupunand ca egiptenii nu au construit piramidele, iar de la ei avem o multime de obiecte, inscrisuri (in diverse variante), sate intregi, mumii, schelete de om, samd. Si totusi nimic nu au lasat in urma niste inaintasi ai lor, mult mai avansati?

#47
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 miromulus, on 29th October 2011, 23:21, said:

De curiozitate: s-a gandit cineva ca o civilizatie mai avansata decat cea egipteana ar fi trebui sa lase ceva urme ale existentei ei? Presupunand ca egiptenii nu au construit piramidele, iar de la ei avem o multime de obiecte, inscrisuri (in diverse variante), sate intregi, mumii, schelete de om, samd. Si totusi nimic nu au lasat in urma niste inaintasi ai lor, mult mai avansati?

Eu m-am gandit si recunosc ca in cazul asta este o mare problema, dar este o chestie interesanta in cartea de care am amintit.
Cam pe vremea aia se spune ca Antarctida a fost acoperita de gheata...s.a.m.d.

Edited by johnnickelby, 29 October 2011 - 22:29.


#48
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 johnnickelby, on 29th October 2011, 22:57, said:

Acel Hm.. ma face sa o iau ca pe o ironie.
Recunosc ca mi s-a parut interesanta ideea. Adevarul este ca mai citisem ceva scris de Hancock. Tu ai citit?
Cred ca sensul "hm"-ului s-a denaturat in ultima vreme la romani.
Nu era nici o ironie. Faceam pur si simplu legatura asta cand am citit randurile pe care le-am citat.

Cel mai mult imi place ideea cu turnatul pietroaielor. Dar pana nu face cineva niste teste cu pietroaie turnate si puse una peste alta sa vedem cum rezista compozitia intr-o piramida, ramane inca-n studiu problema.

 tiestodj20, on 29th October 2011, 22:48, said:

Problema e ca nu s-au gasit hieroglife care sa arate ca foloseau mamuti desi ei scriau aproape orice faceau.
Daca descriau tot ce faceau n-ar mai fi trebuit sa avem acum dileme, nu ?
Cum au omis suficient cat sa nu intelegem tehnologia, puteau sa fi omis chiar mamutii :)

#49
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 johnnickelby, on 29th October 2011, 23:05, said:

Ideea că bolovani mari au fost deplasați în număr mare în neolitic, pare să fie susținută de menhirele de la Carnac - Franța. Ba chiar ar fi posibil că o parte din
monoliți să fi fost amplasați înainte de terminarea ultimei ere glaciare, sau într-un moment în care nivelul Atlanticului era mai mic, deoarece unul din cele patru
aliniamente se termina sub apele oceanului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate